Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
01 Ekim 2020 Perşembe
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
 İşten çıkarılan işçiler için eylem yaptılar
İşten çıkarılan işçiler için eylem yaptılar
Petrol İş Sendikası Trakya Şubesi üyeleri Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Farel fabrikasında işten çıkarılan 5 arkadaşları için fabrika önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 20.12.2013 18:05
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
FABRİKA ÖNÜNDE AÇIKLAMA YAPTILAR
 
Dün saat 16.30’da gerçekleştirilen basın açıklamasına Petrol İş Sendikası Trakya Şube Başkanı Turgut Düşova, Başkan Yardımcısı Hasan Oğuz Keser, Yönetim Kurulu üyeleri, Jotun, Elba ve Polimer Kauçuk’ta çalışan işçiler, işten çıkarılan işçiler katıldı. Fabrika önündeki basın açıklaması yapan Petrol İş Sendikası Trakya Şube Başkanı Turgut Düşova “Farel fabrikası işvereni yıllardır işçileri asgari ücrete mahkum etmiş, koyun gibi köle gibi çalıştırıyor. Hukuk tanımıyor, işçileri de 12 saat çalıştırıyor. Farel işvereni Farel işçilerinin emeğini, alın terini ve hakkını vermiyor. İşte biz bunun için Farel işçisi kardeşlerimiz ile birlikte sendikal örgütlenme yoluna girdik. Çünkü işveren hukuk tanımaz, hak tanımaz işçinin hakkını da tanımıyor” dedi. Sendika olarak fabrika içinde çalışan üyelerle birlikte, inatla, kararlılık ve inanç ile mücadelelerine sonuna kadar devam edeceklerini ifade eden Düşova “Türkiye’deki yasalara ve anayasaya göre sendikalaşmayı engellemek suçtur. İşveren sanırım bunun farkında değil. İşverenin içerideki arkadaşlara baskı yaparak, tehdit ederek sendikalaşmalarını işten atarak diğer arkadaşlara gözdağı vererek, engelleme girişimini basın yolu ile suç duyurusunda bulunuyorum” diye konuştu. İşverenler tarafından sendikaya bağlı 5 işçinin işten çıkarıldığını kaydeden Düşova “İçeride sendikalı olanları istifaya zorlamak için tehdit etmiştir. Bazılarını ise fabrika küçülmeye gidiyor bahanesi ile çıkarmıştır” iddiasında bulundu.
 
“ÖRGÜTLENMEMİŞ HİÇBİR İŞYERİ BIRAKMAYACAÐIZ”
 
İşçilerin sendikal nedenlerden dolayı işten çıkarıldığını ileri süren Düşova “Mahkemeler de bunu kanıtlayacaktır. Bu kararları da yüzünüze çarpacağız. Sizin gibilerini bizler binlerce gördük. Hukuken demokratik mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Sizler böyle yaparak suç işliyorsunuz. Cumhuriyet Savcılıklarına gerekli bildirimler yapıldı ve davalar açılacaktır. Çerkezköy’de ve Türkiye’de bulunan işyerlerinde sendikasız çalışma koşulları aynıdır. 12-16 saat çalışma ve kayıt dışı işçi sağlığı önlemleri alınmıyor. Ayrıca fazla mesai ödenmiyor. Çerkezköy’de sendikalaşmamış örgütlenmemiş hiçbir işyeri bırakmayacağız” dedi. Düşova “Mücadeleye sonuna kadar devam edeceğiz. İşveren yasanın ve anayasanın da arkasına dolanarak buradaki sendikalaşmayı örgütlenmeyi engellemeye çalışıyor. Sendikamız gerekli girişimleri yapmaktalar  ve Petrol İş bayrağını da bu fabrikaya dikeceğiz” diyerek konuşmasını sonlandırdı. Basın açıklamasının ardından bir süre slogan atan işçiler, daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.
 
Haber / Faik Onur KAYA
 
Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR

14 saast çalışıp ve saat üçreti ise komik 3 lira üçret benim orda köylülerim var herşeyi onlardan biliyorum bunlarda allah korkusu yok gerçekten bizide çalıştırıyorlar 12 saat ama para zarfta veriliyor hepsi sahtekar
25.12.2013 16:37

burda adamın varsa kral sensin hepsi örgüt büyük rant var farel de bunu bilin
25.12.2013 16:33
ARSLAN GİRİT PETROL İŞ SENDİKASI
İşçi olmak bir şeref ve onurdur..bu mücadele malesef ülkemizde yıllardır işverenler tarafından sömürü meselesi olarak görülmektedir..çalışma saatlerinin uzun tutulması,mesai verilmemesi,taşaron işçilik,kuralsız güvencesiz çalışma koşulları,ülkemizin kanayan yarası olmuştur..işçiler nezaman birlik olup sendikal örgütlenme yaşasa karşılarında acımasız yönetimleri ve sömürü politikalarını buluyorlar..onun için mutlaka köle olmaktan vazgeçip sendikal çatı altında sonuna kadar mücadele etmeliyiz..hakkımızı aramalıyız..farel işyerinde çalışan bütün arkadaşları sonona kadar destek için elimizden gelen ne varsa yapacagız..ZAFER SADECE ONA İNANANLARINDIR..biz buna inanaıyoruz..sizlerinde başaracagınıza gönülden inancımız tamdır..yolunuz açık olsun..
22.12.2013 21:39
Arslan Girit EMEK MÜÇADELESİ
Ben ilk önce farel işyerinde çalışan işçileri emek mücadelesi veren herkesi ve PETROL İŞ SENDİKASINI kutluyorum..tebrik ediyorum..sendikalı olmak TC anayasası 51 inci maddesi geregince anayasal bir hak olup bu hakkı engellemek TCK hükümleri geregince suçtur..bu mücadele içinde bir sendikalı işçi olarak sonuna kadar yanınızdayız..sizleri destekliyoruz sakın vazgeçmeyin birlik ve beraberliginizi bozmadan mücadelenizi sürdürmenizi temenni ediyorum..ZAFER DİRENEN İŞÇİNİNDİR HER ZAMAN DİRENEN İŞÇİNİN OLACAKTIR..
22.12.2013 18:38
fevzipaşalı gözünüze dursun
ben bu işe hayretle şaşıyorum arkadaş farel sana bir sorum olacak burda çalışan işçilerin sırtından kazandığın alınteri paralarıyla rahat hayat sürüyorsun işçiler azıcık hakkını aramaya gelince tehdit edip işten çıkartıyorsun neymiş 25, maddenin 2 bendi sen o avukatına söyle o bentle hiç bir alt edemezsin işçiler hakkını sana yedirecek değil hem sen onların hakkını yesen ne olur 10 yıllık emeği olan insanlar var orda işten attın ama sana şunu söylimm alma mazlumun ağını çıkar ahaste ahaste çoluk çocuğunu düşün yatağında rahat uyuyabilecekmisinbaşka söze ne hacet sayın fabrikatör
21.12.2013 00:58
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
  ANKET
Sizce aşağıdaki sorunlardan hangisi Türkiye'nin 2020’deki en önemli sorunlarının başında yer alıyor?
2020'nin İlk Altı Ayında Oluşan Bütçe Açığı
Ayasofya'nın İbadete Açılmasına Yönelik Tartışmalar
Covid-19'un Yol Açtığı Sorunlar
İşsizlik Sorunları
Terör Sorunları
İç Siyasetteki Sorunlar
Ekonomik Sorunlar
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya