Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
30 Eylül 2020 Çarşamba
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Arazi satışlarını Bakan Eker’e sordu
Arazi satışlarını Bakan Eker’e sordu
CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, arazi satışların Meclis gündemine taşıdı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına yazılı soru önergesi veren Yüceer, tarım arazilerinin “Asgari tarımsal arazi büyüklüğü” ile “Yeter gelirli tarımsal arazi büyüklüğü” biçiminde iki yeni kavram ile tanımlanarak sınıflandırıldığını, böylece devir, ifraz ve bölünmelerin önlenmesinin amaçlandığını ifade etti.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 17.06.2014 13:14
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

VATANDAŞ TOPRAĞINI SATAMIYOR

Yüceer, bu durumun özellikle küçük tarımsal arazi sahipleri yurttaşları, emlakçılar ve ilgili bürokrasi açısından kaosa neden olduğunu ifade ederek “Satılmak istenen arazinin tarımsal arazi olup olmadığının, başka bir arazi ile ekonomik bütünlük oluşturup oluşturmadığının belirlenmesi için ilgili valilik/kaymakamlıklar ile il/ilçe gıda, tarım ve hayvancılık müdürlüklerinin vereceği raporların uzunca bir süre beklenmesi, küçük tarım arazisi olan ihtiyaç sahibi vatandaşların toprağını satamamasına neden olmaktadır” dedi. Kendisine Tekirdağ’dan çok sayıda şikayet geldiğini ifade eden Yüceer “Aynı ilçe sınırları içinde tek tapusu olan arazi sahipleri arsasını satabilirken,  iki ya da daha çok tapuya sahip olanlar arsasını satamamakta, vatandaş üzerine tapulu olan tarım arazilerinin hepsini sadece bir alıcıya satmak zorunda bırakılmaktadır. Bu durum, paraya ihtiyacı olan, çocuğunu evlendirmek isteyen, borcu olan yurttaşlar için mağduriyet yaratmaktadır” dedi.  

BAKAN EKER’E SORDU

Yüceer, bakan Eker’in yanıtlaması istemiyle sunduğu soru önergesinde “Özelde Tekirdağ, genelde Türkiye’de yönetmelik çıktığı andan itibaren, arazisini satmak isteyen kaç yurttaş valilik/kaymakamlık ve il/ilçe gıda, tarım ve hayvancılık müdürlüklerinin olurunu beklemektedir? Kanun yürürlüğe girdiği andan önergenin yanıtlandığı tarihe kadar kaç yurttaşa satış için olur verilmiştir? Kanunun uygulanmasına yönelik yönetmelik neden hala çıkarılmamıştır? Ne zaman çıkarılacaktır? Kanunun yayımlanarak yürürlüğe girdiği tarihten önergenin yanıtlandığı tarihe kadar olan döneme kadar satış, hibe veya takas yolu ile devir işlemi gerçekleştirilen kaç hektarlık arazi bulunmaktadır? Aynı dönemde satılmak istenen, ancak Tapu Kadastro Bilgi Sistemi kullanılarak aynı kişiye ait başka tarımsal arazisi olduğu gerekçesiyle “ekonomik bütünlük değerlendirmesi” yapılan arazi sayısı ve büyüklüğü nedir?  Tarımsal arazilerin farklı sınıflarda olması nedeniyle sınıflar arası dönüştürme katsayıları dikkate alınarak “yeter gelirli arazi büyüklüğü” hesaplanan arazi sayısı ve büyüklüğü nedir? Satışı talep edilen tarımsal bir arazinin satışına ilişkin ilgili kamu birimlerinden görüş alınması ve satışın gerçekleşmesi için geçen ortalama süre nedir? Aynı il/ilçe sınırları içinde birden fazla tarım arazisi olan, ancak evladını evlendirmek ya da borçlarını ödemek için arazilerinden yalnızca birini satmak isteyen vatandaşın karşı karşıya kalacağı mağduriyet nasıl önlenecektir? Kanuna göre birden çok parselde hissedar durumda olan ve hisseleri küçük ve birçok parselde oldukları için satamayanlar için hisse miktarlarındaki arazilerinin tamamını hissedar oldukları parseli kullanan kişilere; bu kişinin satın almak istememesi veya değerinin altında teklif vermesi durumunda, komşu parsellerin sahiplerine satabilmelerine yönelik düzenleme yapılmıştır. Vatandaşın arazisini aynı alıcıya satmaya zorlanması “mülkiyet hakkı” açısından sorunlu değil midir? Bu türden zorlamalar vatandaşı rant sağlamak isteyenlere yönlendirmek anlamına gelmeyecek midir?” sorularını yöneltti.

Haber / Cem BÜLBÜL

 

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Takibe aldıkları araçtan yarım kilo uyuşturucu çıktı
Sosyal medyadan terör propagandasına gözaltı
Yoğun talep var! Adı 'hırsız almaz'
Mahalle sakinlerinin taleplerini dinlediler
Yel Tekirdağ’ın ihtiyaçlarını Bakan Karaismailoğlu’na iletti
Saadet Partisinden Gümüş ve Çatmakaş’a ziyaret
Öztrak: ‘Ermenistan’ın yaptığı terördür’
TRAKYAKA yönetim kurulu toplantısını Çerkezköy’de yaptı
İtfaiyecilerin haftasını kutladılar
Albayrak Marmaraereğlisi’ndeki muhtarlarla buluştu
  ANKET
Sizce aşağıdaki sorunlardan hangisi Türkiye'nin 2020’deki en önemli sorunlarının başında yer alıyor?
2020'nin İlk Altı Ayında Oluşan Bütçe Açığı
Ayasofya'nın İbadete Açılmasına Yönelik Tartışmalar
Covid-19'un Yol Açtığı Sorunlar
İşsizlik Sorunları
Terör Sorunları
İç Siyasetteki Sorunlar
Ekonomik Sorunlar
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya