Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
18 Ocak 2017 Çarşamba
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Bakan Eroğlu'dan  Ergene cevabı
Bakan Eroğlu'dan Ergene cevabı
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, CHP Edirne Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu üyesi Erdin Bircan'nın, fabrikaların bıraktığı kimyasal atıklar nedeniyle simsiyah akan Ergene Nehri'nin kirliliğiyle ilgili verdiği soru önergesine yanıt verdi.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 08.02.2016 14:54
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Bakan Eroğlu'nun yanıtının yetersiz ve yüzeysel olduğunu belirten Bircan, "Ergene'yi asıl kirleten sanayi tesisleri ile ilgili sadece Ergene Havzası Organize Sanayi Bölgesi Müşterek Atıksu Arıtma Tesisi öngören planla Bakanlık Ergene'yi temizleyemez” dedi.
Ergene'nin sanayi atıkları yüzünden kirlendiğinin altını çizen Bircan, “Evsel atıklarla ilgili tesislerin kurulması tabi ki olumlu ama bu sorunu çözmeyecektir. Sanayi tarafından kirletilen Ergene'nin temizlenmesi için sanayi tesislerinin ciddi denetimi gerekmektedir. Böyle bir denetim olsa soru önergemde açıkça sorduğum “2002 - 2015 yılları arasında, yıllar itibari ile Ergene Nehrinin kirlenmesine neden olan kaç sanayi tesisi tespit edilmiştir? Bu tesislerin kaç tanesine, ne gibi yaptırımlar uygulanmıştır? Bu tesislerden kapatılan veya hizmeti durdurulan var mıdır?” sorularına bir yanıt verirdi Bakanlık” diye konuştu.
EROĞLU'NUN YANITI
Bircan'ın soru önergesine  yanıtında Eroğlu, şunlara yer verdi:
“Ergene Nehri havzasında yer alan ve nüfusu 10.000'den küçük olan belediyelerin Evsel Atıksı Arıtma Tesisi (EAAT) projeleri SUKAP kapsamında İlbank A.Ş. ve belediyeler tarafından ele alınmaktadır. SUKAP kapsamında Ergene Havzasında bulunan toplam 22 belediyenin kanalizasyon şebekesi, kolektör hattı ve AAT'leri İller Bankası A.Ş. tarafından inşa edilecektir. Toplam maliyet 425.000.000 TL'dir.
Ergene Havzası Organize Sanayi Bölgesi Müşterek Atıksu Arıtma Tesisleri'nde Arıtılmış Atıksuların Marmara Denizine Deşarjını Sağlayacak Toplama Hattı ve Derin Deniz Deşarj Sistemi" projesi Tekirdağ Ergene Derin Deniz Deşarjı A.Ş. sorumluluğunda yürütülmekte olup, tüm ihaleleri Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca yapılmış olan Derin Deniz Deşarjı Projesi kapsamında kolektör ve tünel hatları maliyeti 308.000.000 TL olup, 5 adet müşterek AAT inşaatı maliyeti ise 207.000.000 TL'dir.
Bakanlığım sorumluluğunda Ergene Havza Koruma Eylem Planı (HKEP) kapsamında yürütülen işlerin mevcut durumları aşağıda özetlenmektedir.
a) Eylem planında bulunan Kırklareli ili Merkez, Vize, Pınarhisar, Babaeski; Edirne ili Uzunköprü, Keşan; Tekirdağ ili Hayrabolu, Muratlı, Malkara, Saray, Çerkezköy ve Çorlu olmak üzere toplam 12 adet belediyeye ait evsel atıksu arıtma tesisleri ile Edirne ili Uzunköprü, Kırklareli ili Merkez ve Tekirdağ ili Çorlu kolektör hattı uygulama projeleri tamamlanmıştır.
b) Bu tesislerden, Edirne ili Uzunköprü, Kırklareli ili Merkez, Vize, Pınarhisar, Babaeski, Tekirdağ ili Hayrabolu ve Malkara evsel atıksu arıtma tesisleri (EAAT) ile Edirne ili Uzunköprü ve Kırklareli merkez kolektör hattı inşaatları tamamlanmış ve hizmete alınmıştır. Kırklareli ili Lüleburgaz EAAT ise IPA kapsamında yaptırılmış olup halen işletme aşamasındadır.
c) Tekirdağ ili Saray EAAT'nin kuru kabulü 18.12.2015 tarihi itibariyle yapılmıştır. Edirne ili Keşan EAAT'de son aşamaya gelinmiş olup Ocak 2016'da kuru kabulünün yapılması hedeflenmektedir. Tekirdağ ili Çorlu, Muratlı ve Çerkezköy EAAT'lerinde ise inşaatlar devam etmektedir. Bu tesislerin de 2016 yılı içerisinde tamamlanıp hizmete alınması planlanmaktadır.
d) Çorlu Atıksu Kolektör Hattı Ana Toplayıcı inşaat ihalesi yapılmış olup süreç devam etmektedir. Söz konusu işin 2016 yılı içerisinde tamamlanması hedeflenmektedir.
Bakanlığımca, Ergene Havzası Koruma Eylem Planı kapsamında bugüne kadar proje işleri için; 1.441.480 TL inşaat işleri için ise 131.040.571 TL olmak üzere toplam 132.482.051 TL harcama yapılmıştır. 2016 yılı itibarıyla tüm tesislerimizin işletmeye alınması neticesinde 2014 yılı nüfusu ile yaklaşık 750.000 kişinin evsel atık suyunun Ergene Nehrini kirletmesi önlenmiş olacaktır.
Derin Deniz Deşarj Sisteminin etkilerine yönelik olarak teknik ve bilimsel değerlendirmeler yapılmıştır. Ergene Nehrinin tabii debisi 2,5 m3/sn olup, hali hazırda ortalama 10 m3/sn'ye yükselmiştir. Dolayısıyla, Derin Deniz Deşarjı projesini nehrin tabii debisi üzerine olumsuz bir etkisi olmamaktadır. Derin deşarj projesi hem içerdiği farklı kısımlar sebebiyle hem de Ergene Havza Koruma Eylem Planında (HKEP) öngörülen sürede bitirilmesi maksadıyla bölümler halinde ihale edilmiştir.
Ergene Nehrinde su miktarı ve kalitesine yönelik analizler düzenli olarak yürütülmektedir. Söz konusu kanser vakalarının son yıllarda arttığına ve bunların Ergene'den kaynaklandığına dair yayınlanmış herhangi bir karşılaştırmalı rapor ve bilimsel veri bulunmamaktadır.” 
 

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Sorumsuzlukta sınır tanımıyoruz
‘Nefes alan herkesin karşı çıkması lazım’
12 Türkiye birincisi Gülerçin Koleji’nden çıktı
Yeminli Mali Müşavirlik bürosu açtı
YGS öncesi uyarı geldi
Plaket ve hediye takdim ettiler
Son gün 28 Şubat
ÇOSB’den iddialı yatırımlar
Akay, termik santralin zararlarını anlatacak
Aziz Özkan emekliye ayrıldı
  ANKET
Size göre Türkiye'nin başlıca sorunu nedir?
Terör
Anayasa
Başkanlık
İşsizlik
Ekonomi
  CERKEZKOY KONUSUYOR
ÇOSB’den iddialı yatırımlar

Termik santral
Termik santraller; 1)Oksijeni tüketir, karbondioksit üretir,(teknoloji ile çözülemez bir ilim yasasıdır) 2)Kanserojen gazlar ortaya çıkarır (bunun teknoloji ile önlenmesi mümkün değildir), 3)Nüfusu yoğun,katma değeri yüksek bölgelere inşa edilmezler, 4)İnşa edildiği bölgelerde bilinçli nüfusun göç etmesine neden olurlar. OSB yetkililerinin yakın bölgelerine termik santral yapılmasını destekleyici sözler sarf etmesi kendi bindiği dalı kesmekten başka birşey değildir. Kalifiye eleman istihdam etmeleri mümkün olmaz.
hasan


Akay, termik santralin zararlarını anlatacak

Termik
Vahap AKAY bu konuda haklı. Çerkezköy'ün geleceğini bitiriyorlar.
Tarık Kutlu


Sorumsuzlukta sınır tanımıyoruz

HATA
Sürücüler hatalı fakat belediye de artık bir çözüm bulsun buna. Bazı noktaları açık otopark olarak belirlersin. Ciddi bir park sorunu var. Vatandaş da biraz daha düşünceli olsun. Yol ortasına araba bırakanlar var.
t.kutlu


?
sorumsuzluğu yapan şu resimdeki öküz ee niy "tanımıyoruz.." diy herkesi konuya dahil ediyorsunuz? siz şahsen tanımıyorsanız başkasını niye ahil ediyorsunuz? böyle manşetmi olur? siz gazetecisiniz psikolog değil toplum adına çoğul konuşmayın gördüğünüzü yazın. Amerika avrupa olsa birilerinin gücüne gider nasıl beni dahil edip böyle bir manşet atarsınız der burası Türkiye kafalar rahat, mok atın 1 tane öküz yüzünden bütün vatandaşa ! çöpçülere gelince eski çöpçüleri arıyoruz, eski çöpçüler daha temizdi bunlar baştan savma çalışıyor.
ihsan


Öğe Termik Santrale yeşil ışık yaktı

santral
akp iktidara geldikten bu yana kesilen biçilen yeşil alanın haddi hesabı yok. sosyal medyada da görüyoruz güney sahillerinde çıkan yangınlar sonrası, kelleşen alanlara birden bire dikilen villaları, 3. köprü ve havaalanı yapacaz iye kesilen ormanları, doldurulan su havzalarını..rize de sit alanının dibinde akan dereye akp li meclis üyesinin yaptığı villa bile oralarda manşet olmuştu dünya harikası vadilerin dibine 5-7 katlı dikilen gecekondumsu yapıları gidip görebilirsiniz, o yemyeşil yerlerde hertaraf çöp içinde. kısacası maksat para kazanmak olduğunda yeşil meşil umurlarında olmuyor. çerkezköy gibi kömürü bulunmayan bir yere santral yapıp kömürü de taa bilmem nereden kamyonla taşımanın getireceği nakliye rantı varken kimse vatandaşı dinlemez parası olan bastırır.kömür santrali denen şey kömür madenine yakın bir yerde yapılır ki en azından yakıtı hemen dibinden alıp yaksın, bunlar yüzlerce km uzağa yapıyor kamyonla taşıyacaksın diye. kömür yakınca yeşillik olur diyen ve buna inanan varsa vallahada gülerim, çerkezköye oğalgaz bağlanmadan önce sokağa çıkıp nefes alamıyorduk heryer duman içindeydi, şimdi bile tek tük apartmanların bacsından çıkan kokuya dayanamıyoruz, bumu çevreci? güldürmeyin insanı, kömür bu kömür, kömür karbondur karbon yanınca çevreci atık bırakmaz!
Hasansayın öğe bu topraklarda doğdun,bu topraklarda ekmeğini kazandın, nasıl olurda zararlı olduğunu bile bile yok cevreci diyerek bu santrali şirin göstermeye çalışırsın anlamadım.çerkezköy e ne faydası olacak zaten fabrikalar işçi bulamıyor.BU DOĞUP,BÜYÜDÜĞÜN VE EKMEĞİNİ YEDİĞİN ÇERKEZKÖYE İHANETTİR.Kimse kusura bakmasın çerkezköyümüze zararı olacak BU TERMİK SANTRALİ BİLE BİLE SAVUNANA OY YOK
hüseyino kömürün yıkanması,bacasından çıkan partürler,havanın pislenmesi, DAHA SAYALIM MI?.PEKİ AVRUPA NİYE YASAKLIYOR.BU SANTRAL YANLIZCA,ÇERKEZKÖYÜN DEĞİL İSTANBUL,KIRKLARELİ,TEKİRDAĞ A bile zararı olacak.alerji ve astım hastası olarak kesinlikle karşıyım.BU YAŞAM HAKKIMIZIN ALINMASIDIR.Cinayet bu
hüseyinEee.. öyle emir gelmiştir. Bildiğiniz üzere üşünceleri olmayan sadece emirlere itaat eden kişilerden oluşur. Ülke umurlarında değil ki Çerkezköy' ü düşünecekler.
selim


Termik e hayır
Termik santral istemiyoruz, nükleer yapılsın Çerkezköy'e. Hem elektrik kesildi diye ağlarsınız, dışarıdan elektrik alıyoruz diye sızlanırsınız. Hem de enerji santraline hayır dersiniz. Tarık Kutlu, inşallah senin evinin bahçesine kurulur termik santral. Yozgat'a yapılsın diyorsun ya. Bu mantıkta birinin dediği lafa göre iş mi yapılır. Yozgat takiler insan değil mi
Osman Kadiroglu


Termik
Şu AKP nedense çevreci olan hiçbir şeyi korumuyor, kollamıyor. İşte bu yüzden bu adamlara oy verilmez. Enerji lazım ama Trakya'nın anasını ağlattınız! Gidin Yozgat'a filan yapın.
Tarık Kutlu


alay eder gibi.
Havayı temizleyen mentollü bacalı termik santral kuracağız derler. (gülmeyin)
hasan


Trakyada termik santrale hayır
Çerkezköy termik santrale hayır
turgay çiçek


4 proje için start veriliyor

..
Kızılpınar sürekli bazı troll ler tarafından gündeme getiriliyor. Birde amerikanvari oy verdik oy diyen oy istemeye gelirsiniz diyen gırla.. öncelikle kızılpınardan bu belediyenin aldığı oy neki? adamlar yinede oraya yatırım yapıyor sırf cadde ışıklandırması için 170 bin lira hava parası ödediler, kızılpınarın 40 tane icrasıyla kaç trilyonluk borcuyla uğraştılar... Yollar da altyapı oranında yapılır, suyu kanalizasyonu doğalgazı kısacası zırnık kadar altyapısı olmayan yerlere yol beklemek saçmalıktır. 10 sene size yol yapmamışlar sesiniz çıkmamış belediye başkanı seçildiği gece daha mazbatasını almadan bu gazetede adamın biri kızılpınarın yolunu niye yapmadınız chp zihniyeti falan diye yorumlar yazıyordu yani ciddiyetten uzak saçma talepleriniz var. Şehrin göbeği için yapılan projeleri kıskanmayın, zamanı gelince yetki kimdeyse yapar.
Vatandaş


bu adamın reklam haricinde başka bir işi yok sadece kaldırım köşelerinde reklam yaparsınız öyle kızılpınar'ın içine bir bakın..
Cerkezköyü siz yönetiyorsunuz tamamda bu kızılpınarı kim yönetiyor acaba ..Bu kadarmı ilgisiz bırakılır bir mahalle...yazık oldu verdiğimiz oylara.
yavuz kara


Oy istemeye geldimi coşuyorlar
Ilgisiz kaliyor kizilpinar Dogru duzgun sokak lambalari bile yanmiyor inin mezarlik tarafina adam kesseler kimsenin ruhu dumaz yollar derseniz oyle
yavuz kara


Enkazdan kurulan cumhuriyeti enkaza çevirmeye çalışıyorsunuz

halka güven chp
Anayasa değişiklik paketini acaba kaç CHP li okudu(genel başkanınız da dahil)..Yok o elden gidiyormuş,yok bu elden gidiyormuş..Son sözü halk söylemeyecek mi??Madem halkın dediği olur,bırakın millet söylesin son sözü,siz de bu karara saygı duyun..Daha baştan yenilgiyi kabullenmeyin..Halk onaylarsa bile sizde çıkarın bir aday..Bu kadar korkmayın AK PARTİ den..Bakınız halk ne derse o oluyor..HALKA GÜVENİN...HALK İŞİNİ BİLİR..En azından sizden çok daha iyi...
halk...


  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
G.O.P. Mahallesi, Barbaros Caddesi, Kamburoğlu Sokak No: 10 Çerkezköy - TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 - 725 26 10 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya