Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
24 Nisan 2017 Pazartesi
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Kadının hakları korunsun
Kadının hakları korunsun
Cumhuriyet Halk Partisi PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Büyükşehir Belediyelerinde kurulması zorunlu komisyonlara Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu eklenmesini de istedi.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 29.02.2016 16:46
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

TBMM Başkanlığına Kanun Teklifi sunan Yüceer, gerekçesinde kadınların haklarının korunabilmesi, birey olarak güçlendirilebilmesi ve toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlanabilmesi için söz konusu mekanizmaların yaygınlaştırılması gerektiğini bildirdi.

KANUN TEKLİFİ SUNDU

CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, 5216 Sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nda değişiklik yapılması istemiyle hazırladığı Kanun Teklifini TBMM Başkanlığına sundu. Teklifle, Büyükşehir belediyelerinde kurulması zorunlu ihtisas komisyonlarına“Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu” ibaresi eklenerek, toplumsal cinsiyet politikalarının yerel yönetimlerde uygulanabilirliğinin sağlanması amaçlanıyor. Yüceer gerekçesinde;  ülkemiz tarafından onaylanan uluslararası sözleşmelerle, devletlere “kadınların karar alma sürecine tam ve eşit katılımını özendirecek politika ve uygulamaları formüle etmek ve kuvvetlendirmek“ görevinin yüklendiğini belirtti.

“ÇÖZÜMLERİN ÜRETİLEMEMESİ SONUCU DOĞUYOR”

Gerekçede, “Görevin yerine getirilebilmesi için toplumsal cinsiyet eşitliği mekanizmalarının oluşturulması imzacı devletler açısından bir yükümlülüktür. Ancak gerek ulusal mevzuat gerekse uluslararası sözleşmelerden kaynaklı söz konusu yükümlülüklerin tam olarak yerine getirildiğini söylemek mümkün değildir. Ülkemizde yerel düzeyde toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamaya yönelik herhangi bir mekanizma oluşturulmamıştır. Söz konusu bu durum, hem yerel demokrasi ve kalkınma hedefine ulaşmakta ciddi bir engel oluşturmakta, hem de kadınların farklı ihtiyaç ve sorunlarının yerel yönetimlerce gerektiği biçimde ele alınmaması, çözümlerin üretilememesi sonucunu doğurmaktadır” denildi.

YÖNETİCİLERİN İNİSİYATİFİNE BAĞLI OLMAMALI

CHP’li Yüceer, kadınlara yönelik hizmetlerin önceliğinin, yerel yönetimlerin olanakları ve yöneticilerin inisiyatifine bağlı olduğunu belirterek, kadınların yerel demokrasi ve kalkınmaya katılımına yönelik çabaların, bütüncül ve kalıcılıktan uzak olduğunu kaydetti.

Söz konusu durumun yerel düzeyde kadınları karar alma süreçlerinin dışında bıraktığını belirten Yüceer şöyle devam etti: Yerel yönetimlerde politika oluşturma, kaynak dağılımı ve uygulamayla ilgili süreçlere kadınların katılımının sağlanması ve uygulanacak politikalar ile verilecek hizmetlerde eşitlikçi bir yaklaşım geliştirilebilmesi için toplumsal cinsiyet eşitliği odaklı mekanizmalara gereksinim olduğu açıktır. Kadınların insan haklarının korunabilmesi, birey olarak güçlendirilebilmesi ve toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlanabilmesi için söz konusu mekanizmaların yaygınlaştırılması, yerel düzeyde de hizmet verebilir konuma getirilmesi gerekmektedir. Nitekim uluslararası sözleşmeler de buna vurgu yaparak kadınların karşı karşıya kaldığı sorunların çözümü için Hükümetlere yerel düzeyde mekanizmalar kurulmasını tavsiye etmektedir. Buna istinaden, Toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda farkındalığın artırılması, yerel düzeyde kadınların yönetime katılımının artırılması ve kent yaşamının toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlayacak biçimde düzenlenmesi için tüm hizmetlerin özel olarak kadınların da gereksinmelerini düşünerek programlanması ve uygulamasına ilişkin bir mekanizma oluşturulmalıdır” dedi. Yüceer, Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nda değişiklik yapılarak büyükşehir belediyelerinde “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu” kurulmasına yönelik bir düzenlemenin gereğine vurgu yaptı. 

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Genç kız ailesine teslim edildi
Çocuğa çarpmamak için park halinde araca çarptı
23 Nisan coşkusu Çerkezköy’de ilk günkü gibi
Özel insanların doğum günlerine Çınar ve Mardin ailesi sponsor oldu
Minikler haberin mutfağını gezdi
Çerkezköy 23 Nisan’ı Coşku ile kutladı
23 Nisan coşkusu Çerkezköy’de ilk günkü gibi
OKULİSTİK DEĞERLENDİRME SINAVINDA 4 TÜRKİYE BİRİNCİSİ
BAL'ın böylesine can kurban
Makama Şeran oturdu
  ANKET
Size göre Türkiye'nin başlıca sorunu nedir?
Terör
Anayasa
Başkanlık
İşsizlik
Ekonomi
  CERKEZKOY KONUSUYOR
23 Nisan coşkusu Çerkezköy’de ilk günkü gibi


Karda yağsa çığda düşse ATA'sına minnettar milyonlarca yürek kıyamete kadar ona gitmekten onun ışığında yürümekten asla ama asla vazgeçmiyicek ve onunda dediği gibi naciz bedeni toprak olsada Türk'un yurdu ve Cumhuriyet'i ilelebet payidar kalıcaktır.
turgay çiçek


Çerkezköy 23 Nisan’ı Coşku ile kutladı


Erdoğan başkomutan sananlar yanılmışlar o bize ölüm ve savaştan başka hiçbirşey vermedi ama Bize ve çoçuklarımıza 23 nisanı 19 mayıs gençlik bayramı ve bir çook bayramı Armağan eden BÜYÜK ATAMIZI Saygıyla anıyorum Yıllarda geçse BAŞKIMUTAN SENSİN EY ULU ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜR
turgay çiçek


23 Nisan coşkusu Çerkezköy’de ilk günkü gibi


türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Atatürk'ün Türk ve dünya çocuklarına armağan ettigi bu günün hayatımızda hep büyük bir yeri var..Çünkü dünün çocukları bugünün büyükleri...nice Cumhuriyetci nesiller yetistirmek umuduyla 23 nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımiz kutlu olsun!
turgay çiçek


Düz yoldan orta refüje

Apaçi
Geçmiş olsun. Cana geleceğine mala gelsin.
t.kutlu


Pesçilerin dikkatine!

Hayırlı olsun!
Kardeşlerimizin yeri hayırlı olsun. İnşallah fiyatları da uygun olur. Bol kazançlar dilerim.
t.kutlu


  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
G.O.P. Mahallesi, Barbaros Caddesi, Kamburoğlu Sokak No: 10 Çerkezköy - TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 - 725 26 10 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya