Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
20 Ocak 2017 Cuma
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Köprülü: Termik Santral cinayettir
Köprülü: Termik Santral cinayettir
Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divan Üyesi ve CHP Tekirdağ milletvekili Emre Köprülü, Ergene’de yapılması planlanan kömürlü termik santral için yapılan eylemlerin ardından konuyu Meclis gündemine taşıdı.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 31.03.2016 02:09
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

KANSER VAKALARINDA ARTIŞA NEDEN OLUYOR

Trakya’da yapılması planlanan Termik Santrallerin çevre ve insan sağlığına etkilerinin araştırılması ve alınacak önlemlerin saptanması amacıyla hazırladığı araştırma önergesini TBMM’ye sunan Emre Köprülü, termik santralden çıkan gazların tarım ürünleri, hayvanlar, su varlıkları ve ormanlar üzerinde kalıcı tahribat bıraktığına dikkat çekti. Bu santrallerden çıkan maddelerin, içerdikleri ağır metallerle insanların merkezi sinir sistemini etkilediğini,anormal doğumlara sebep olduğunu, gelişme ve öğrenme yeteneğini azalttığını ve en ağırı çıkan küllerde var olan radon gazının kanser vakalarında büyük bir artışa neden olduğunu belirten Köprülü, “Enerji şirketleri, her yıl yeni kömürlü termik santraller yapmak üzere projeler hazırlamakta, bu günlerde de bölge olarak Trakya’yı hedef almaktadırlar. En son Ergene ilçesine termik santral yapılması gündeme gelmiştir. Trakya gibi Türkiye’nin en önemli tarım havzalarından birine bu tür bir termik santral yapmak cinayettir ve kabul edilemez” dedi.

TOPRAĞIMIZ, SUYUMUZ, HAVAMIZ KİRLENECEK

Köprülü, Ergene’ye yapılması planlanan santralin Trakya’da yol açacağı iklim değişikliğinin yanı sıra bölge halkına da onarılamaz zararlar vereceğini belirterek, “Kömür endüstrisi yarattığı bu zararın bedelini ödemeyecek, onun yerine bu bedeli Trakya halkının kendisi sağlığını yitirerek ödemek zorunda kalacak. Sonuç olarak hem iklimimiz, hem havamız hem de suyumuz ve toprağımız geri döndürülemez biçimde kirlenecektir. Ülkemiz, yanlış uygulanan enerji politikalarınedeniyle hava kirliliği ve iklim değişikliğine maruz kalmakta, bunun sonucuna bağlısağlık alanındaki sorular gün geçtikçe artmaktadır” diye konuştu.

İNSANLARIN MERKEZİ SİNİR SİSTEMİNİ ETKİLER

Türkiye’nin sahip olduğu en bol fosil kaynaklı yakıtın, düşük-kaliteli ve yüksek derecede kirlenmeye yol açan linyit kömürü olduğunu söyleyen Köprülü, “Bu yakıt bol bulunduğundan ülke enerji üretiminin temel öğelerinden biridir. Fakat bu tür kömürün kullanımı çok yüksek miktarda kükürt dioksit, azot oksitler, karbonmonoksit, ozon, hidrokarbonlar ve kül oluşturmaktadır. Bu atıklar, çevre sağlığına çok çeşitli biçimlerde etki eder. Termik santralden çıkan gazlar tarım ürünleri, hayvanlar, su varlıkları ve ormanlar üzerinde kalıcı tahribat bırakır. Bu termik santrallerden çıkan maddeler, içerdikleri ağır metallerle insanların merkezi sinir sistemini etkilemekte, anormal doğumlara sebep olmakta, gelişme ve öğrenme yeteneğini azaltmakta, çıkan küllerde var olan radon gazı kanser vakalarında büyük bir artışa neden olmaktadır” ifadelerini kullandı. 

KABUL EDİLEMEZ

Köprülü şöyle devam etti: “Yine santrallerin bacalarından çıkan gazlar asit yağmurları oluşturmakta ve yağan yağmurla suyun ve toprağın kimyasal yapısı bozulmaktadır. Bu nedenle tarım ve hayvancılıkla ilgili tüm faaliyetler zarar görmektedir. Enerji şirketleri, her yıl yeni kömürlü termik santraller yapmak üzere projeler hazırlamakta,bu günlerde de bölge olarak Trakya’yı hedef almaktadırlar. En son Ergene ilçesine termik santral yapılması gündeme gelmiştir. Trakya gibi Türkiye’nin en önemli tarım havzalarından birine bu tür bir termik santral yapmak cinayettir ve kabul edilemez. Bu santralin Trakya’da yol açacağı iklim değişikliğinin yanı sıra bölge halkına da onarılamaz zararlar verecektir. Kömür endüstrisi yarattığı bu zararın bedelini ödemeyecek, onun yerine bu bedeliTrakya halkının kendisi sağlığını yitirerek ödemek zorunda kalacaktır. Sonuç olarak hem iklimimiz, hem havamız hem de suyumuz ve toprağımız geri döndürülemez biçimde kirlenecektir. Tüm bu nedenlerden dolayı, Trakya’da yapılması planlanan Termik Santrallerin çevre ve insan sağlığına etkilerinin araştırılması ve alınacak önlemlerin saptanması amacıyla Anayasa’nın 98’inci, içtüzüğün 104 ve 105’inci maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını saygılarımla arz ederim.”

Çerkezköy Haber

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
Tarık Kutlu Santral
O santrali başka yere yapsınlar.
31.03.2016 08:47
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
O alan vergi dairesine tahsis edildi
Kurslara ilgi yoğun oldu
Hesaplar incelenmeye başladı
 As: Tanyeri’nin açıklamasını doğru bulmuyorum
Sokak karanlığa mahkum edildi
İnsanların sağlığı hiçe sayılıyor
Kulakların pası silindi
Abban’dan şoförler odasına iade-i ziyaret
Mandalı’yı ziyaret etti
Doğanspor’un hedefi 3 puan
  ANKET
Size göre Türkiye'nin başlıca sorunu nedir?
Terör
Anayasa
Başkanlık
İşsizlik
Ekonomi
  CERKEZKOY KONUSUYOR
‘Nefes alan herkesin karşı çıkması lazım’

TERMİK SANTRAL DE ÇÖZÜM OLABİLİR.
"Çerkezköy ciddi anlamda sanayisiyle beraber ticareti de güçlenen bir şehir halini almış"diyor Başkan.Çerkezköy'ün yanı sıra Veliköy,Velimeşe,Çorlu,Kapaklı ve çevre ilçeler yüzlerce fabrikanın faaliyette olduğu sanayi bölgeleri.Trakya'da meralar satılırken ne Edirne,nede Kırlareli ve Tekirdağ'ın iktidar ve muhalefet partileri buna karşı çıkmadı.Koca bir sanayi yarımadasında yaşıyoruz.Termik santrallere karşı olmama rağmen bu gelişme önlenemez.O zaman yapılması gereken filtre sistemleri yeterli termik santraller.Sayın Organize bölge başkanının dediği gibi.Enerji gereksinimi bir gerçek.Ya fabrikalar durur ve işsizlik başlar.Çözüm enerjide dışa bağımlılıktan kurtulmak.Ticaretiyle güçlenen iş adamlarıda sanayici gibi artık üretken yatırımlara yönelmelidir.Sadece kentin rantını yemek alışkanlığından kurtulmalılar.
Kemal Efe


kızılpınar
başkan vala sayende kızılpınarda nefes alamıyoruz,ya Allah aşkına hiçmi sıkılmıyorsunuz kızılpınar yolarını görünce.sizi ve meclis üyelerini akp-chp farketmez sizleri Allaha havale ediyoruz.inşllah bu halka yaşatıklarınız fitil fitil burnunuzdan gelir.AMİN
ömer


ÇOSB’den iddialı yatırımlar

FİLTRE SİSTEMLERİ UYGUN TERMİK SANTRALE EVET
“Teknolojiye uygun yapılırsa tabi ki termik santrale karşı olmam. Yani filtre sistemleri hem kuru hem ıslak arka arkaya yapılırsa ki bunun örnekleri Avrupa’da da var."Bu açıklama önemlidir.Sayın Sözdinlerin açıklamaları dikkatle okunmalı.Çerkezköy Organize Sanayi bölgesi Türkiye'nin yüzakıdır.Kaz dağları dahil sadece Çanakkale'de 20 santral,Vize,Çerkezköy de 3 santral düşünülüyor.Gerçekleşen proje sayısı 50 kadar.Direnmek nereye kadar.Ya yoksulluk yada ileri gelişmiş ,dış borçları olmayan bir ülke.Sayın Akay da bu yazıyı dikkatle okumalı.
Kemal ECEVİT


Termik santral
Termik santraller; 1)Oksijeni tüketir, karbondioksit üretir,(teknoloji ile çözülemez bir ilim yasasıdır) 2)Kanserojen gazlar ortaya çıkarır (bunun teknoloji ile önlenmesi mümkün değildir), 3)Nüfusu yoğun,katma değeri yüksek bölgelere inşa edilmezler, 4)İnşa edildiği bölgelerde bilinçli nüfusun göç etmesine neden olurlar. OSB yetkililerinin yakın bölgelerine termik santral yapılmasını destekleyici sözler sarf etmesi kendi bindiği dalı kesmekten başka birşey değildir. Kalifiye eleman istihdam etmeleri mümkün olmaz.
hasan


Akay, termik santralin zararlarını anlatacak

Termik
Vahap AKAY bu konuda haklı. Çerkezköy'ün geleceğini bitiriyorlar.
Tarık Kutlu


Sorumsuzlukta sınır tanımıyoruz

TRAFİK EKİPLERİ
Sadece o sokakta değil yanlış park çerkezköyün her sokağında ama!!!!!!!TRAFİK EKİPLERİ NEREDE???????
VATANDAŞ


HATA
Sürücüler hatalı fakat belediye de artık bir çözüm bulsun buna. Bazı noktaları açık otopark olarak belirlersin. Ciddi bir park sorunu var. Vatandaş da biraz daha düşünceli olsun. Yol ortasına araba bırakanlar var.
t.kutlu


?
sorumsuzluğu yapan şu resimdeki öküz ee niy "tanımıyoruz.." diy herkesi konuya dahil ediyorsunuz? siz şahsen tanımıyorsanız başkasını niye ahil ediyorsunuz? böyle manşetmi olur? siz gazetecisiniz psikolog değil toplum adına çoğul konuşmayın gördüğünüzü yazın. Amerika avrupa olsa birilerinin gücüne gider nasıl beni dahil edip böyle bir manşet atarsınız der burası Türkiye kafalar rahat, mok atın 1 tane öküz yüzünden bütün vatandaşa ! çöpçülere gelince eski çöpçüleri arıyoruz, eski çöpçüler daha temizdi bunlar baştan savma çalışıyor.
ihsan


Aziz Özkan emekliye ayrıldı

çok önemli değil
zaten fazla bir işe yaramıyordu...gitmesi bir boşluk yaratmaz belediye veya kapalıda....
kapaklılı


  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
G.O.P. Mahallesi, Barbaros Caddesi, Kamburoğlu Sokak No: 10 Çerkezköy - TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 - 725 26 10 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya