Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
23 Şubat 2017 Perşembe
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Köprülü: Termik Santral cinayettir
Köprülü: Termik Santral cinayettir
Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divan Üyesi ve CHP Tekirdağ milletvekili Emre Köprülü, Ergene’de yapılması planlanan kömürlü termik santral için yapılan eylemlerin ardından konuyu Meclis gündemine taşıdı.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 31.03.2016 02:09
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

KANSER VAKALARINDA ARTIŞA NEDEN OLUYOR

Trakya’da yapılması planlanan Termik Santrallerin çevre ve insan sağlığına etkilerinin araştırılması ve alınacak önlemlerin saptanması amacıyla hazırladığı araştırma önergesini TBMM’ye sunan Emre Köprülü, termik santralden çıkan gazların tarım ürünleri, hayvanlar, su varlıkları ve ormanlar üzerinde kalıcı tahribat bıraktığına dikkat çekti. Bu santrallerden çıkan maddelerin, içerdikleri ağır metallerle insanların merkezi sinir sistemini etkilediğini,anormal doğumlara sebep olduğunu, gelişme ve öğrenme yeteneğini azalttığını ve en ağırı çıkan küllerde var olan radon gazının kanser vakalarında büyük bir artışa neden olduğunu belirten Köprülü, “Enerji şirketleri, her yıl yeni kömürlü termik santraller yapmak üzere projeler hazırlamakta, bu günlerde de bölge olarak Trakya’yı hedef almaktadırlar. En son Ergene ilçesine termik santral yapılması gündeme gelmiştir. Trakya gibi Türkiye’nin en önemli tarım havzalarından birine bu tür bir termik santral yapmak cinayettir ve kabul edilemez” dedi.

TOPRAĞIMIZ, SUYUMUZ, HAVAMIZ KİRLENECEK

Köprülü, Ergene’ye yapılması planlanan santralin Trakya’da yol açacağı iklim değişikliğinin yanı sıra bölge halkına da onarılamaz zararlar vereceğini belirterek, “Kömür endüstrisi yarattığı bu zararın bedelini ödemeyecek, onun yerine bu bedeli Trakya halkının kendisi sağlığını yitirerek ödemek zorunda kalacak. Sonuç olarak hem iklimimiz, hem havamız hem de suyumuz ve toprağımız geri döndürülemez biçimde kirlenecektir. Ülkemiz, yanlış uygulanan enerji politikalarınedeniyle hava kirliliği ve iklim değişikliğine maruz kalmakta, bunun sonucuna bağlısağlık alanındaki sorular gün geçtikçe artmaktadır” diye konuştu.

İNSANLARIN MERKEZİ SİNİR SİSTEMİNİ ETKİLER

Türkiye’nin sahip olduğu en bol fosil kaynaklı yakıtın, düşük-kaliteli ve yüksek derecede kirlenmeye yol açan linyit kömürü olduğunu söyleyen Köprülü, “Bu yakıt bol bulunduğundan ülke enerji üretiminin temel öğelerinden biridir. Fakat bu tür kömürün kullanımı çok yüksek miktarda kükürt dioksit, azot oksitler, karbonmonoksit, ozon, hidrokarbonlar ve kül oluşturmaktadır. Bu atıklar, çevre sağlığına çok çeşitli biçimlerde etki eder. Termik santralden çıkan gazlar tarım ürünleri, hayvanlar, su varlıkları ve ormanlar üzerinde kalıcı tahribat bırakır. Bu termik santrallerden çıkan maddeler, içerdikleri ağır metallerle insanların merkezi sinir sistemini etkilemekte, anormal doğumlara sebep olmakta, gelişme ve öğrenme yeteneğini azaltmakta, çıkan küllerde var olan radon gazı kanser vakalarında büyük bir artışa neden olmaktadır” ifadelerini kullandı. 

KABUL EDİLEMEZ

Köprülü şöyle devam etti: “Yine santrallerin bacalarından çıkan gazlar asit yağmurları oluşturmakta ve yağan yağmurla suyun ve toprağın kimyasal yapısı bozulmaktadır. Bu nedenle tarım ve hayvancılıkla ilgili tüm faaliyetler zarar görmektedir. Enerji şirketleri, her yıl yeni kömürlü termik santraller yapmak üzere projeler hazırlamakta,bu günlerde de bölge olarak Trakya’yı hedef almaktadırlar. En son Ergene ilçesine termik santral yapılması gündeme gelmiştir. Trakya gibi Türkiye’nin en önemli tarım havzalarından birine bu tür bir termik santral yapmak cinayettir ve kabul edilemez. Bu santralin Trakya’da yol açacağı iklim değişikliğinin yanı sıra bölge halkına da onarılamaz zararlar verecektir. Kömür endüstrisi yarattığı bu zararın bedelini ödemeyecek, onun yerine bu bedeliTrakya halkının kendisi sağlığını yitirerek ödemek zorunda kalacaktır. Sonuç olarak hem iklimimiz, hem havamız hem de suyumuz ve toprağımız geri döndürülemez biçimde kirlenecektir. Tüm bu nedenlerden dolayı, Trakya’da yapılması planlanan Termik Santrallerin çevre ve insan sağlığına etkilerinin araştırılması ve alınacak önlemlerin saptanması amacıyla Anayasa’nın 98’inci, içtüzüğün 104 ve 105’inci maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını saygılarımla arz ederim.”

Çerkezköy Haber

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
Tarık Kutlu Santral
O santrali başka yere yapsınlar.
31.03.2016 08:47
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Facia kıl payı önlendi
  ANKET
Size göre Türkiye'nin başlıca sorunu nedir?
Terör
Anayasa
Başkanlık
İşsizlik
Ekonomi
  CERKEZKOY KONUSUYOR
40’ıncı saatte suya kavuştuk

?
suya kavuştuk derken ? hala su yok
Anıl


40 SAAT YALANI
YALAN SÖYLEMEYİN BARİ 42 SAAT OLDU HALEN SU YOK
mensur özaslan


Çerkezköy Adliyesi’nde 5 Şiddetinde FETÖ depremi

fetö
Bu adamın resmini basıp niye reklam yapıp duruyorsunuz? fetö deyince kimse anlamayacakmı?
??


Çerkezköy’e Termik Santral İçin Kamulaştırma

eyvah eyvah
Ölüm santrali geliyor amma velakin; Termik santralin sağlığa zararı olmadığına inanlar hasta olmayacakmış. Yazık oldu Trakya'ya.
sabiha


KANSER
Kanser olduğunuzda sebebini ampulcülere sorarsınız.
T.KUTLUniye mi hayır.İŞTE SEBEBİ.bir kişinin yetkiyi verirsen olacağı budur.ambardere okullar mevkiyi kaç binlerce talebeyi zehir soluyacak.çerkezköy ,çorlu,istanbul,trakyanın tamamı zehir soluyacak.Rüzgar santrali yap,güneş paneli yap.ama O BÖLGEDE kömür bulupta NAKLİYE VERMEMEK İÇİN TERMİK SANTRALİ YAPACAĞINI SÖYLE AÇIK AÇIK.birde çıkan kömürü orda yıkanacağını söyleyin.yani çevre felaketi yaşanacak
hüseyin


Muslukta Su Trafikte Araç Akmıyor


Kıt akıllı adam onlar dösendiği zaman böyle borumu vardı 30 yıl olmuş yeni teknoloji çıktı sen hala ordasın
Sado


çakma çerkezliye
Sevgili cahil çerkezli arkadaş, akıl tutulması dolu yorumunu okudum önce s..et dedim yazmıyacaktım ama yazasım geldi. İnşallah okur ve akıl idrak süzgecinden geçirirsin. 1- Hikmet uğraş döneminde döşenen boruyu 10 senelik senin iktidarında değiştirmedilerse, çerkezköyün bütün altyapısı 25 sene önce yapıldıysa acaba sizin 10 senelik iktidardakiler ne yaptı? 1994 yılında başkanlığı biten adamı suçlarken insan utanır. 1994 yılında bilgisayarı bile devlet dairesinde zor görüyorduk bunu biliyorsun değilmi? 2- asbest borular o yıllarda bütün ülkede hatta avrupada bile kullanılıyordu, ne zaman zararlı olduğu anlaşıldı avrupada yasaklandı, ve 6-7 sene evvel senin partin döneminde caddelere asbest boru döşüyoruz diyen eski belediye başkanını ve 10 sene yönettiği çerkezköydeki bakımsızlıktan çürüyen su borusunu meydanda sergilmesini umarım biliyorsundur. Ben asıl şu zavallı cahepe zihniyeti kafasına şaşırıyorum. Elalem uzaya çıkarken sizin kafanız taa tarih öncesine çalışıyor. 25 sen önce chp lilerin yaptığı işin üstüne bir şey katamamışsınız, burası japonya olsa insan harakiri yapar utançtan, sen gelmiş gevşek gevşek kendince zeki konuşmaya çalışıyorsun. Ayıp bu ayıp, ama haklısın, chp lilerin döşediği su borusundan gelen suyu fazla tükttiğin için beyin hücrelerin yıpranmış.Sen git 10 senelik belediyeniz boyunca yapılan tek şey olan çerkezköy belediy meydanının ortasındaki diyarbakır taşından yapılma saat kulsinin etrafında biraz dolaş beynine kan gider belki.
Hasan


iyide
başkan bey o borular çerkezköy e hangi parti yerel iktidarında döşendi.hatırlatayım:hikmet uğraş ve ce ha pe,peeehhhhh,pppeeehhhhhhhh!!!!!madem sağlığa zararlıydı neden döşetti o chp li belediye ? boruları sergilede chp li belediyenin halka nasıl borulardan su içirdiğini herkes görsün.sonra madem bu borular bu kadar kirli neden sen 3 yıldır bu borulardan bize su içiriyorsun?oldumu ya göz göre göre o pis borulardan yine chp li belediye sayesinde 3 yıldır su içmeye devam ettik.sağolun beya !!!.
çerkezli


Öztrak Büyükşehir’e Dar Geliyor

Ali Ertem
Güzergah değişmemeli. Çerkezköy'ün kabadayı dolmuşçularından bıktık zaten. Ali Ertem sağ olsun, şehrin anasını ağlattı. Şimdi düzelt düzelt bitmiyor.
T.KUTLU


El Bab’da Bir Şehit de Hayrabolu’dan


Allah rahmet etsin, ailesinin ve yüce Türk Milletinin başı sağolsun!
turgay çiçek


Terk Etti Gitti Ali


kötü oldum.. Allah sabır versin. mekanı cennet olsun
turgay çiçekallah rahmet eylesin CANIM KARDEŞİM IŞIKLAR İÇİNDE UYU
turgay çiçek


  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
G.O.P. Mahallesi, Barbaros Caddesi, Kamburoğlu Sokak No: 10 Çerkezköy - TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 - 725 26 10 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya