Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
24 Nisan 2017 Pazartesi
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Köprülü: Termik Santral cinayettir
Köprülü: Termik Santral cinayettir
Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divan Üyesi ve CHP Tekirdağ milletvekili Emre Köprülü, Ergene’de yapılması planlanan kömürlü termik santral için yapılan eylemlerin ardından konuyu Meclis gündemine taşıdı.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 31.03.2016 02:09
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

KANSER VAKALARINDA ARTIŞA NEDEN OLUYOR

Trakya’da yapılması planlanan Termik Santrallerin çevre ve insan sağlığına etkilerinin araştırılması ve alınacak önlemlerin saptanması amacıyla hazırladığı araştırma önergesini TBMM’ye sunan Emre Köprülü, termik santralden çıkan gazların tarım ürünleri, hayvanlar, su varlıkları ve ormanlar üzerinde kalıcı tahribat bıraktığına dikkat çekti. Bu santrallerden çıkan maddelerin, içerdikleri ağır metallerle insanların merkezi sinir sistemini etkilediğini,anormal doğumlara sebep olduğunu, gelişme ve öğrenme yeteneğini azalttığını ve en ağırı çıkan küllerde var olan radon gazının kanser vakalarında büyük bir artışa neden olduğunu belirten Köprülü, “Enerji şirketleri, her yıl yeni kömürlü termik santraller yapmak üzere projeler hazırlamakta, bu günlerde de bölge olarak Trakya’yı hedef almaktadırlar. En son Ergene ilçesine termik santral yapılması gündeme gelmiştir. Trakya gibi Türkiye’nin en önemli tarım havzalarından birine bu tür bir termik santral yapmak cinayettir ve kabul edilemez” dedi.

TOPRAĞIMIZ, SUYUMUZ, HAVAMIZ KİRLENECEK

Köprülü, Ergene’ye yapılması planlanan santralin Trakya’da yol açacağı iklim değişikliğinin yanı sıra bölge halkına da onarılamaz zararlar vereceğini belirterek, “Kömür endüstrisi yarattığı bu zararın bedelini ödemeyecek, onun yerine bu bedeli Trakya halkının kendisi sağlığını yitirerek ödemek zorunda kalacak. Sonuç olarak hem iklimimiz, hem havamız hem de suyumuz ve toprağımız geri döndürülemez biçimde kirlenecektir. Ülkemiz, yanlış uygulanan enerji politikalarınedeniyle hava kirliliği ve iklim değişikliğine maruz kalmakta, bunun sonucuna bağlısağlık alanındaki sorular gün geçtikçe artmaktadır” diye konuştu.

İNSANLARIN MERKEZİ SİNİR SİSTEMİNİ ETKİLER

Türkiye’nin sahip olduğu en bol fosil kaynaklı yakıtın, düşük-kaliteli ve yüksek derecede kirlenmeye yol açan linyit kömürü olduğunu söyleyen Köprülü, “Bu yakıt bol bulunduğundan ülke enerji üretiminin temel öğelerinden biridir. Fakat bu tür kömürün kullanımı çok yüksek miktarda kükürt dioksit, azot oksitler, karbonmonoksit, ozon, hidrokarbonlar ve kül oluşturmaktadır. Bu atıklar, çevre sağlığına çok çeşitli biçimlerde etki eder. Termik santralden çıkan gazlar tarım ürünleri, hayvanlar, su varlıkları ve ormanlar üzerinde kalıcı tahribat bırakır. Bu termik santrallerden çıkan maddeler, içerdikleri ağır metallerle insanların merkezi sinir sistemini etkilemekte, anormal doğumlara sebep olmakta, gelişme ve öğrenme yeteneğini azaltmakta, çıkan küllerde var olan radon gazı kanser vakalarında büyük bir artışa neden olmaktadır” ifadelerini kullandı. 

KABUL EDİLEMEZ

Köprülü şöyle devam etti: “Yine santrallerin bacalarından çıkan gazlar asit yağmurları oluşturmakta ve yağan yağmurla suyun ve toprağın kimyasal yapısı bozulmaktadır. Bu nedenle tarım ve hayvancılıkla ilgili tüm faaliyetler zarar görmektedir. Enerji şirketleri, her yıl yeni kömürlü termik santraller yapmak üzere projeler hazırlamakta,bu günlerde de bölge olarak Trakya’yı hedef almaktadırlar. En son Ergene ilçesine termik santral yapılması gündeme gelmiştir. Trakya gibi Türkiye’nin en önemli tarım havzalarından birine bu tür bir termik santral yapmak cinayettir ve kabul edilemez. Bu santralin Trakya’da yol açacağı iklim değişikliğinin yanı sıra bölge halkına da onarılamaz zararlar verecektir. Kömür endüstrisi yarattığı bu zararın bedelini ödemeyecek, onun yerine bu bedeliTrakya halkının kendisi sağlığını yitirerek ödemek zorunda kalacaktır. Sonuç olarak hem iklimimiz, hem havamız hem de suyumuz ve toprağımız geri döndürülemez biçimde kirlenecektir. Tüm bu nedenlerden dolayı, Trakya’da yapılması planlanan Termik Santrallerin çevre ve insan sağlığına etkilerinin araştırılması ve alınacak önlemlerin saptanması amacıyla Anayasa’nın 98’inci, içtüzüğün 104 ve 105’inci maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını saygılarımla arz ederim.”

Çerkezköy Haber

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
Tarık Kutlu Santral
O santrali başka yere yapsınlar.
31.03.2016 08:47
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Genç kız ailesine teslim edildi
Çocuğa çarpmamak için park halinde araca çarptı
23 Nisan coşkusu Çerkezköy’de ilk günkü gibi
Özel insanların doğum günlerine Çınar ve Mardin ailesi sponsor oldu
Minikler haberin mutfağını gezdi
Çerkezköy 23 Nisan’ı Coşku ile kutladı
23 Nisan coşkusu Çerkezköy’de ilk günkü gibi
OKULİSTİK DEĞERLENDİRME SINAVINDA 4 TÜRKİYE BİRİNCİSİ
BAL'ın böylesine can kurban
Makama Şeran oturdu
  ANKET
Size göre Türkiye'nin başlıca sorunu nedir?
Terör
Anayasa
Başkanlık
İşsizlik
Ekonomi
  CERKEZKOY KONUSUYOR
23 Nisan coşkusu Çerkezköy’de ilk günkü gibi


Karda yağsa çığda düşse ATA'sına minnettar milyonlarca yürek kıyamete kadar ona gitmekten onun ışığında yürümekten asla ama asla vazgeçmiyicek ve onunda dediği gibi naciz bedeni toprak olsada Türk'un yurdu ve Cumhuriyet'i ilelebet payidar kalıcaktır.
turgay çiçek


Çerkezköy 23 Nisan’ı Coşku ile kutladı


Erdoğan başkomutan sananlar yanılmışlar o bize ölüm ve savaştan başka hiçbirşey vermedi ama Bize ve çoçuklarımıza 23 nisanı 19 mayıs gençlik bayramı ve bir çook bayramı Armağan eden BÜYÜK ATAMIZI Saygıyla anıyorum Yıllarda geçse BAŞKIMUTAN SENSİN EY ULU ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜR
turgay çiçek


23 Nisan coşkusu Çerkezköy’de ilk günkü gibi


türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Atatürk'ün Türk ve dünya çocuklarına armağan ettigi bu günün hayatımızda hep büyük bir yeri var..Çünkü dünün çocukları bugünün büyükleri...nice Cumhuriyetci nesiller yetistirmek umuduyla 23 nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımiz kutlu olsun!
turgay çiçek


Düz yoldan orta refüje

Apaçi
Geçmiş olsun. Cana geleceğine mala gelsin.
t.kutlu


Pesçilerin dikkatine!

Hayırlı olsun!
Kardeşlerimizin yeri hayırlı olsun. İnşallah fiyatları da uygun olur. Bol kazançlar dilerim.
t.kutlu


  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
G.O.P. Mahallesi, Barbaros Caddesi, Kamburoğlu Sokak No: 10 Çerkezköy - TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 - 725 26 10 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya