Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
25 Eylül 2020 Cuma
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
“Tarım ve hayvancılığı olumsuz etkileyecek”
“Tarım ve hayvancılığı olumsuz etkileyecek”
Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi Üyesi Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer, Trakya’ya kurulması planlanan termik santrallerin çevre ve insan sağlığı üzerindeki etkilerin araştırılması ve alınacak tedbirlerin belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırması açılmasını istedi. Termik santrallerin kurulu olduğu bölgelerde kanser görülme sıklığının belirgin bir biçimde artış gösterdiğine dikkat çeken Yüceer, termik santrallerin tarım ve hayvancılığı da olumsuz etkileyeceğini bildirdi.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 19.08.2016 20:09
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

5 İLÇEYE TERMİK SANTRAL

 

CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer,Trakya’ya kurulması planlanan termik santrallerin çevre ve insan sağlığı üzerindeki etkilerin araştırılması ve alınacak tedbirlerin belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırması açılmasını istedi. TBMM Başkanlığına önerge veren Yüceer, 2010 yılında Tekirdağ Belediyesi ve İl Genel Meclisi tarafından onaylanan ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderilen 1/25 000 ve 1/100 000 bin ölçekli İl Çevre Düzeni Planı’nda Tekirdağ bölgesinde yer alamayacak yasaklı sanayi türleri arasında “kömüre dayalı termik santraller” bulunmasına rağmen, Bakanlığın kömüre dayalı termik santraller için, plan değişikliğine ‘enerji depolama ve üretim alanları hariç’ ibaresi ekleyerek, santral yapılmasının önünü açtığını kaydetti. Bunun kabul edilemez oluğunu bildiren Yüceer, Saray’a, Malkara’ya, Şarköy’e, Marmara Ereğlisi’ne, Ergene’ye termik santral kurulması için başvuruda bulunulduğunu ve bu başvuruların kabul edildiğini hatırlattı.

 

OLUMSUZLUĞA DİKKAT ÇEKTİ

 

Termik santrallerin zararlarını anlatan Yüceer, “Termik santrallerin atmosfere yaydıkları zehirli gazlar, kül ve ağır metal tozları nedeniyle çevreyi ve insan sağlığını olumsuz etkiledikleri, astım, kronik akciğer hastalıkları ve kansere neden oldukları bilinmektedir” dedi. Yüceer, iklim değişikliğine bağlı toplumsal maliyetler ve hava kirliliğine bağlı insan sağlığı konularında yeterli incelemeler yapılmadan, uzun vadeli etkileri bilinmeden Trakya bölgesinde beş yeni santral kurulmak istenmesinin bölgede yaşayan yurttaşları tedirgin ettiğini kaydetti. Yüceer, kömür yakıtlı termik santrallerin yaktıkları linyit kömürü nedeniyle atmosfere kükürt dioksit, hidrojen sülfür, azot monoksit, azot dioksit, karbon dioksit gibi zehirli gazlar saldığına, asit yağmurlarına neden olduğuna, çevreyi ve insan sağlığını olumsuz etkilediğine dikkat çekti.

 

RİSK ARTIYOR

 

Termik santralde yakılan kömür sonucu atılan gazlarla oluşan kirli havanın rüzgâr aracılığıyla kent merkezlerine kadar yayıldığını kaydeden Yüceer şöyle devam etti:   Termik santrallerin kurulu olduğu bölgelerde kanser görülme sıklığının belirgin bir biçimde artış göstermekte olduğu bilinmektedir.Genel olarak kömür yakıtlı veya doğalgaz yakıtlı olsun tüm termik santrallerin insan sağlığını olumsuz etkilemesinin yanında çevre üzerinde yarattığı tahribat önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Tarım alanlarına verdiği zararın yanında su kaynaklarını kirletmesi, doğal bitki ve hayvan varlığına verdiği zararlar, küresel ısınma ve bunun yarattığı iklim değişikliğine bağlı ağır toplumsal ve çevresel yıkım termik santrallerin neden olduğu başlıca sorunlardır.

 

TARIM VE HAYVANCILIĞA DARBE

 

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr.Candan Yüceer, iklim değişikliğine bağlı toplumsal maliyetler ve hava kirliliğine bağlı insan sağlığı konularında yeterli incelemeler yapılmadan, uzun vadeli etkileri bilinmeden bu santrallerin kurulmasının bölge ekonomisinde önemli rol oynayan tarım ve hayvancılığı da darbe vuracağını kaydetti.

 

Haber / Sibel BAL

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Kastro plajında ceset bulundu
Takla atan araçta ölümden döndüler
Başkan Çetin’den Duyguca Güzellik Merkezine ziyaret
Çiftlikteki samanlıkta uyuşturucu ele geçirildi
Eski ders kitapları ekonomiye kazandırılacak
Tekirdağ’da korkutan deprem
Bilgisayar odalarını eğitim merkezine dönüştürdüler
İl genelinde larva mücadelesi sürüyor
Esnaf Odası Kapaklı İrtibat Bürosu açıldı
ÇKS kayıtları başladı
  ANKET
Sizce aşağıdaki sorunlardan hangisi Türkiye'nin 2020’deki en önemli sorunlarının başında yer alıyor?
2020'nin İlk Altı Ayında Oluşan Bütçe Açığı
Ayasofya'nın İbadete Açılmasına Yönelik Tartışmalar
Covid-19'un Yol Açtığı Sorunlar
İşsizlik Sorunları
Terör Sorunları
İç Siyasetteki Sorunlar
Ekonomik Sorunlar
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya