Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
26 Şubat 2017 Pazar
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Yüceer Başbakan’a IŞİD’le ticaret yapan şirketleri sordu
Yüceer Başbakan’a IŞİD’le ticaret yapan şirketleri sordu
CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, terör örgütü IŞİD'e silah ve patlayıcı yapımında kullanılan materyalleri temin eden şirketlerden 13’ünün Türkiye menşeli olduğu yönündeki iddiaları Meclis gündemine taşıyarak, terör örgütü IŞİD ile ticaret yapan şirketlerin isimlerini Başbakan Binali Yıldırım’a sordu.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 23.12.2016 19:09
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

BİNALİ YILDIRIM’A SORU ÖNERGESİ VERDİ

 

CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına yazılı soru önergesi verdi.  Yüceer, İngiliz bağımsız sivil toplum kuruluşu ConflictArmamentResearch (CAR) tarafından yayımlanan Irak ve Suriye raporunda; terör örgütü IŞİD'in terk ettiği yerlerde bıraktığı silah ve mühimmatların incelenmesi sonucunda, IŞİD’e silah ve patlayıcı yapımında kullanılan bazı materyallerin 51 şirket tarafından temin edildiği ve bu şirketlerden 13’ünün Türkiye menşeli olduğu saptamasının yapıldığını belirtti.

 

SİLAH VE PATLAYICIYA AİT MATERYALLER TÜRKİYE’DEN Mİ?

 

Yüceer, söz konusu materyaller arasında el yapımı patlayıcı ve roket yakıtı yapımında kullanıldığı gerekçesi ile Haziran 2016 tarihinden bu yana Türkiye’de satışı kontrol altında bulunan potasyum nitrat gübresinin bulunduğu, bunun yanı sıra silah yapımında kullanılan kimi malzemelerin de IŞİD’e Türkiye’den gittiğinin belirlendiğinin iddia edildiğini kaydetti.  Yüceer, “Ülkemizin terör örgütlerine destek verdiği iddialarının endişe verici olmasının yanı sıra, ülkemizin eli kanlı terör örgütleriyle bir arada anılıyor olması kamuoyumuzu haklı olarak rahatsız etmektedir.’’ diye konuştu.

 

IŞİD İLE TİCARET YAPTIĞI BELİRLENEN ŞİRKET SAYISI KAÇ?

 

Yüceer Başbakan Binali Yıldırım’a yanıtlaması için şu soruları yöneltti: Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin kararlarına paralel olarak 10 Ekim 2013 tarihli ve 28791 no’lu resmi gazetede yer alan Bakanlar Kurulu kararı ile terör örgütleri listesine konulan IŞİD ile 2013 yılından bu yana ticaret yaptığı belirlenen şirket sayısı kaçtır? Söz konusu şirketler hangileridir? Terör örgütü IŞİD'le ticaret yapan şirketlerle ilgili olarak Hükümetinize bağlı istihbarat kuruluşlarınca herhangi bir araştırma yapılmış mıdır? Söz konusu şirketlere uygulanan her hangi bir yaptırım mevcut mudur? Mevcut ise uygulanan yaptırımlar nelerdir?

 

SİYASİ PARTİ İLE İLİŞKİSİ TESPİT EDİLEN KİMLER?

 

Terör örgütü IŞİD'le ticaret yapan şirketlerin yönetim kurulu üyeleri arasında herhangi bir siyasi parti ile ilişkisi tespit edilenler mevcut mudur? Mevcut ise söz konusu kişiler hangi siyasi parti ile ilişkilidir? Terör örgütü IŞİD'e silah, para, enformasyon sağlayan hükümet, şirket ve şahısları belgelemek ve cezalandırmak amacıyla 17 Aralık 2015 tarihli BM Güvenlik Konseyi’nin 7587’inci toplantısında kurulan IŞİD’e Karşı Yaptırım Komitesi kararlarının ihlali anlamına gelen bu duruma karşı Hükümetiniz tarafından alınan önlemler nelerdir?

 

BİLGİ VERİLMEME GEREKÇESİ NEDİR?

 

BM Güvenlik Konseyi’nin 17 Aralık 2015 tarihli toplantısını müteakiben, sair ülkeler tarafından IŞİD’e silah ve patlayıcı yapımında materyal temin ettikleri gerekçesi ile Türk menşeli şirketler hakkında bilgi paylaşımında bulunulmuş mudur? Bulunuldu ise alınan önlemler nelerdir? Sivil toplum kuruluşu ConflictArmamentResearch tarafından konuya ilişkin bilgi talebine Hükümetiniz tarafından cevap verilmediği iddiaları doğru mudur? Söz konusu iddialar doğru ise bilgi verilmeme gerekçesi nedir?

 

Çerkezköy Haber

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
  ANKET
Size göre Türkiye'nin başlıca sorunu nedir?
Terör
Anayasa
Başkanlık
İşsizlik
Ekonomi
  CERKEZKOY KONUSUYOR
MEÇHUL KOKUDA 10 PUANLIK UZMANLIK SORUSU


santralıkurmayın havamızı bozmayın acıyın çocuklara acıyın dogaya kıymayın lütfen...
sukrıye


Hayırsever Şenel’in Okulu İçin Protokol İmzalandı

PAYLAŞMANIN MUTLULUĞU
Sayın Yusuf ŞENEL'i kutluyorum.Türk Bayrağının hemen önünde gülen gözleri ve tüm iştenliği ile bir Cumhuriyet aydını. Bu okul Çerkezköy'e ve ülkemize hayırlı olsun.
Dr.Nurtekin EROL


İkramları tatlı Sitemleri acı oldu

TEK YÖN ULAŞIM ACİLEN UYGULANMALI
Başkanın," Emniyetin personel eksikliğinden dolayı, trafik bu yüzden biraz daha arka planda kalıyor. " ifadesi çok hafif kalmış.Olay çok ciddi.Trafik Çerkezköy'de kilitlenmiş. TEK YÖNLÜ UYGULAMA hemen başlatılabilir.Neden bekleniyor. Belediye arkasında başlıyan kısa bir sokak çalışması bile aylardır sürüyor. İnsaf İnsaf...
Kemal ECEVİT


İmamların Referandum Propagandası Sakıncalı

müftü bey cevaplasın!
Çerkezköy ilçe müftümüze soruyorum: hangi camide propaganda yapılmıştır? sayın kadir Albayrak bu ithamda bulunuyor, söylediği doğrumudur?
vatandaş ahmet


  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
G.O.P. Mahallesi, Barbaros Caddesi, Kamburoğlu Sokak No: 10 Çerkezköy - TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 - 725 26 10 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya