Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
23 Mart 2017 Perşembe
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Yüceer: Erdoğan’ın değirmenine su taşıyorsunuz
Yüceer: Erdoğan’ın değirmenine su taşıyorsunuz
Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Anayasa Komisyonu’nda görüşmeleri süren Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifini sert sözlerle eleştirerek, ‘’ Türkiye Cumhuriyeti etiyle kemiğiyle tek bir kişiye veriliyor. Tek adama dayalı başkanlık sistemi, gücü tek elde toplamak için’’ dedi.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 29.12.2016 21:18
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN SÖZÜNÜ HATIRLATTI

 

Yüceer, ne AKP’nin ne de MHP’nin geçmiş yıllardaki söylemlerinde başkanlık sisteminden hiç söz etmediğini belirterek, iki partinin seçim bildirgelerinde ve  programlarında güçlendirilmiş parlamenter sistem vurgusunun yapıldığını  bildirdi. Yüceer, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2012 yılındaki kongrede  “Yeni siyasal sistem konusunda kararlılığımız tamdır ve anayasal sistemi yeni anayasayla istikrarı dönemsel olmaktan çıkarıp kurumsal hâle getireceğiz” yönünde söylemlerinin olduğunu hatırlatarak, MHP’de durumun daha da karışık olduğunu ifade etti.

 

MHP’DE NE DEĞİŞTİ?

 

Yüceer, ‘’Anayasa Uzlaşma Komisyonunda bugüne kadar parlamenter sisteme vurgu yapılmış ve hiçbir zaman başkanlık sisteminden bahsedilmemiştir.  Parlamenter sistemin Türkiye’ye en uygun yöntem olduğunu söyleyen MHP’de ne değişti? MHP Lideri Bahçeli, fiilî duruma çözüm üretmek için Anayasa değişikliğine “Evet.” dediğini söyledi. Dolaylı olarak anayasal sınırlara riayet etmeyen Cumhurbaşkanının anayasal sınırlara çekilmesi için mücadele etmek yerine bir ihtirasın kurbanı olduklarını da itiraf etmiş oldu.’’ diye konuştu.

 

İLERİDE OTORİTERLEŞTİRMEYE GÖTÜRECEK BİR TEKLİF

 

Bu değişikliklerin Türkiye’ye ağır ve geri dönülemez hasarlar vereceğini kaydeden Yüceer, ‘’Bir kişiyi tek adam yapma hayaliyle bütün bir sistemi alt üst edecek, memleketin altını üstüne getirecek bir teklif. Teklif kuvvetler birliği sistemi oluşturularak maalesef ileride otoriterleştirmeye götürecek bir teklif; denge, denetleme, fren mekanizmalarının tamamen ortadan kalkacağı bir teklif, bu teklif sadece bir kişinin arzusuna göre hazırlanmış bir teklif.’’ dedi.

 

MHP’Lİ VEKİLLERİ UYARDI

 

MHP’nin  “Her türlü milliyetçiliği ayaklar altına aldım” diyen, çözüm sürecinin mimarı olan, “Büyük Orta Doğu Projesi’nin eş başkanıyım” diyen, dış politikayı bir düş politikası hâline çeviren Erdoğan’ın değirmenine su taşıdığını kaydeden Yüceer,  MHP’li vekillere uyarılarda bulundu. Yüceer, “Mutlaka iyi niyetlisinizdir ama cehenneme giden yol iyi niyet taşlarıyla döşelidir.” diye konuştu.

 

PARLAMENTER SİSTEMİN GÜÇLENDİRİLMESİ GEREKİYOR

 

Sistemin Türkiye’yi otoriter, tek adama dayalı bir anlayışa götüreceğini kaydeden Yüceer, kuvvetler ayrılığını koruyarak, parlamenter sistemin güçlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Yüceer, Türkiye’nin 107 yıldır parlamenter tabanlı hükümetler tarafından yürütüldüğünü kaydederek, bu süreçte Kurtuluş Savaşı verildiğini, 2 Dünya Savaşı atlatıldığını, Kıbrıs sorununun altından kalkıldığını, 17 milyonluk bir Türkiye’den, okuma yazma oranı çok düşük bir Türkiye’den bugünlere gelindiğini bildirdi.

 

BUNUN ADI DEMOKRASİ DEĞİL

 

Bu teklifle yeni bir sultanlık sistemi yaratılmaya çalışıldığını ifadede eden Yüceer,’’Yasamanın, yürütmenin, yargının tek elde toplandığı; denge, denetleme, fren mekanizmalarının olmadığı, otoriterleşmeye açık bir sistem kurmak istiyorsunuz yani rejimi değiştirmek istiyorsunuz. Bunu yaparken de ne tarihten ders alıyorsunuz ne de şu an kaosa sürüklenmiş, kan ve gözyaşıyla, acıyla, savaşla yoğurulan çevremizdeki ülkelerden. Latin Amerika ülkelerine bakın, oradaki yoksulluğa, yolsuzluğa, demokrasi eksikliğine, insan hakları ihlallerine, kayırmacılığa bakın. Hepsinde anayasal bir dikta rejimi, tek parti devleti, bir tek adama dayalı devlete dönüşmüş durumda. Dolayısıyla, kuvvetler ayrılığını ortadan kaldırarak, kararnamelerle yasamayı ele geçirerek, OHAL sistemi ve OHAL rejimi yaratarak, Meclisin feshetme yetkilerini tamamen ortadan kaldırarak, genişleterek ne yapmaya çalışıyorsunuz? Bunun adı demokrasi değil.’’ dedi.

 

TÜRKİYE CUMHURİYETİ ETİYLE KEMİĞİYLE BİR TEK KİŞİYE TESLİM EDİLİYOR

 

Yüceer, teklifin gerekçesinin bile birbiriyle alakasız olduğunu söyledi. Gerekçede Anayasa’nın toplum tarafından devleti hukukla sınırlamak için hazırlandığı söyleyen Yüceer, ‘’İktidarı tek başına tek güç elde toplamasın, krallığı, sultanlığa, tiranlığa dönmesin, demokrasiden, hukuktan kopmasın diye. Getirilen teklifte ise Türkiye Cumhuriyeti etiyle kemiğiyle bir tek kişiye teslim ediliyor. Cumhurbaşkanını devlet yapmak için hazırlanmış bir teklif bu.’’ dedi.

 

TOPLUMUN AKLINA HAKARET ETMEKTİR

 

Yüceer, ‘’Gerekçenin devamında Anayasa’nın askerî müdahaleler sonrasında yapıldığını söyleyerek şimdiki değişiklik operasyonuna sanki sivilmiş gibi, sanki olağanmış gibi, sanki Anayasa değişikliği için siyasal, toplumsal bir ihtiyaç ortamı varmış gibi, sanki 15 Temmuz günü başarısız bir darbe girişimi olmamış, sanki arkasında “Bu Allah’ın bir lütfu.” denip OHAL ilan edilmemiş, sanki kanun hükmünde kararnamelerle binlerce insanın hayatı cehenneme çevrilmemiş, sanki akademisyenler, öğrenciler, gazeteciler, milletvekilleri tutuklanmamış, sanki belediyelere kayyum atanmamış gibi, sanki her şey çok olağanmış gibi, sanki bundan önceki anayasa yapma süreçlerinden farklı bir durum varmış gibi göstermek gerçekten hepimizin aklıyla dalga geçmektir. Teklifi getirenlerin, süreci yönetenlerin üniformasız olması bu Anayasa teklifini, değişikliğini demokratik kılmaz. ‘’ diye konuştu.

 

GÜÇ TEK ELDE TOPLANIYOR

 

Yüceer açıklamasını,15 Temmuz darbe girişiminin akabinde OHAL koşullarında madde gerekçelerine dayandırarak bu sistemi dayatmanın toplumun, aklına hakaret etmek olduğunu söyleyen gerekçede vesayetçi elite gönderme yapıldığını ancak karşısına gücü tek elde toplama uğruna tek adama dayalı bir başkanlık sistemi kurulduğunu söyleyerek bitirdi.

 

Haber / Pınar SANCAR

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Bu sefer de ekmek kasalarıyla girdiler
Polisin Evi Soyulsa Bakacak Polis Yok
Akay: Örnek Sokak projesi ile sokaktaki insan sirkülasyonu arttı
Kavşak düzenlemesi yapılacak
Çocuklar umursanmıyor mu?
10’uncu Okulun da Temeli Atıldı
Süper Lig’de zirvede iki takım kaldı
Bahar Temizliğine Start Verildi
Başkan Akay Yaşlıları Yemekte Ağırladı
Nerede hayat orada AFAD
  ANKET
Size göre Türkiye'nin başlıca sorunu nedir?
Terör
Anayasa
Başkanlık
İşsizlik
Ekonomi
  CERKEZKOY KONUSUYOR
Akay: Örnek Sokak projesi ile sokaktaki insan sirkülasyonu arttı

FABRİKALAR VE TERMİK SANTRALLERE DUR DEMEK
İnsan dolaşımı artıyor,kazanç artıyor.Hep aynı şey söylüyor yöneticiler. Devleti "Özel sektör" gibi yötetecekler.Para para para. Bölgemiz korkunç bir göç alıyor. Bir fabrikamızın 150 makinası çalışırken enerji için bir TERMİK SANTRAL gerekiyor. Göçü durdurmanın yolu YENİ FABRİKALARA DUR demek gerekiyor. Yaşanmaz bir kente dönüşüyoruz. Bir de CEK CAK la olmuyor işler. Açıkladığınız "PRESTİJ CADDESİ'ne" ne oldu ? Yol onarımları bile yapılamıyor.Tugay önü,Ambardere girişi delik-deşik. Seçimler yaklaşıyor.CEK CAK YAK-LA-ŞI-YOR
Kenan Çalışkan


Bu sefer de ekmek kasalarıyla girdiler

AYT
Kardeş başka bişeymi bulamadınız ekmek kasasıyla girdiniz işsizler
Ayt Winchester


Biz Gerginlikten Yana Değiliz

Adalet
AKP kurmayları tarafından 16 Nisan'dan sonra AİHM ile olan siyasi bağın sonlanacağı da açıklandı. Artık herkes kendi adaletini kendi sağlasın, demek mi istiyorlar?
T.KUTLU


o kadına birisi hatırlatsın
o kadına birisi hatırlatsın, böyle dükkan açıp özgürce bağırıp çağırabiliyorsa bu cumhuriyet sayesindedir. eğer cumhuriyet olmasaydı, bırak ticaret yapmayı, bırak bağırıp çağırmayı ağzını bile açmadan evinde kumalarıyla beraber oturup çocuk bakar , yemek ve temizlik yapardı. bu tip nankör kadınlara yazıklar olsun
vatandas


CHP Çerkezköy ‘Hayır’ı anlatıyor

ÇALIŞMANIN GEREĞİNİ YAPIN
Halk zaten kararını vermiş.HAYIR gözüküyor. Bu bir partinin zaferi olmayacak. Sonuçlar alınınca herkes soğukkanlı olmalı. Halk tercihini Demokratik Parlamenter düzenden yana kullanıyor.Aksini düşünmek bile istemiyoruz. Sizlere düşen daha çok partilinin halk oylaması için çalışması.2000 yakın üyesi olan partide daha çok aktif üye olması gerekir.
Kemal ECEVİT


Hayırlı Milliyetçiler neden ‘Hayır’ dediklerini açıkladı


Yokluğunda seni çok özlüyoruz Başbuğum. Dev ret Bahçeliye rağmen son nefesimize kadar emrindeyiz Başbuğum. Sonuna kadar HAYIR
turgay çiçekBiz Allah tarafından bir imtihandan geçiyoruz, ama biz davamızdan ve yolumuzdan asla vazgeçmeyeceğiz.." Alparslan TÜRKEŞ
turgay çiçekAlparslan Türkeş, bu ülkede Türklerin, Suriyelilerden sonra geldiğini görse sizce evet der miydi? Sanmıyorum. Ben MHP li ama Alparslan Türkeş gibi bir lideriniz olsa bugün MHP'liyim diye gurur duyardım. Kıvrak adamdan lider olmaz. Milliyetçi hiç olmaz.
turgay çiçekALLAH RAHMET ETSIN İYİKİ BUGÜNLERİMİZİ GÖRMEDİN BAŞBUĞUM
turgay çiçekBiz senden vaz geçtik bahçeli şarkı şiir artık sanatçılar değil sen söylesen yine dinlemem biz adamın adamı değil DAVAMIZIN adamiyiz yani ALPARSLAN TÜRKEŞ in BOZKURT lariyiz
turgay çiçekOnlar zaten bölünmek için uğraşıyor Evet diyen gariblerde daha güçlü olacağı yalanina inanıyor adam Kendine bir sor 15 yıldır aynı yalanı duymaktan bikmadii HAYIR
turgay çiçek


Doğan:CHP ve HDP şarlatanlığını herkes gördü

asıl şarlatan
asıl şarlatan kim biliyormusunuz ? hoca efendi diye gözyaşı döküp, hema da türkçe olimpiyatları düzenleyip orada "geri dön" diye ağlayıp, sonra hiç utanmadan çıkıp sağa sola sallayan sizin gibi insanlardır. milletvekilliğini zerre haketmediğiniz gibi, sizi seçen çerkezköye ve tekirdağa en ufak bir faydanız yok. burayı zehirleyecek, buradaki hayatı bitirecek termik santral projesine bile makam korkunuzdan ses çıkaramıyorsunuz.millet asgari ücret için didinirken, siz milyonları cebe indiriyorsunuz. halk için yapılacak faaliyetlere taş konuluyor, korkudan ses çıkarmıyorsunuz. hem ayıp, hem günahtır bu yaptıklarınız.
vatandasGeçmişte Feto ile bağlantısı olanlar nedense daha çok bagırıyor ilçe baskanından tut hepsinin sesi fazla çıkıyor.
Ali


FARKINDA MISINIZ ? SIRA TÜRKİYE'DE.
Ülkeyi uçurumun kenarına getirdiniz.Demokrasi ile yönetilen bir ülkede değişiklik maddelerini okuyun.Eğer tarihe biraz saygınız varsa HAYIR diyeceksiniz.Her şey ama herşey bir kişiye,onun kararlarına bağlı.Ucube diyeceksiniz heykeller yıkılacak,kitaplar yakılacak.Gazeteciler tutuklanacak.Gerekçe olmadan. Irak,Libya Suriye gibi paramparça olacağız bu gidişle.Farkındamısınız? BOP Eşbaşkanlığı bu ülkeleri kan gölüne çevirdi.Sıra İran ve Türkiye'de.Yarın çok geç olacak.
Kemal ECEVİTŞARLATANLARIN KİM OLDUĞU BELLİ DİN İMAM DEYİP TÜM SAHTEKARLIKLARI YAPAN SİZLERSİNİZ SİZLERE VERECEK BİR OYUM BİLE YOK. YILLARDIR EŞEK GİBİ ÇALIŞIP VERDİĞİM VERGİM VAR DEVLETE ONUDA HELAL ETMİYORUM.
ÇİÇEK ER


Bela
Bir sizin parti bir de MHP (seçmeni değil, partinin lideri) bu ülkenin başına musallat olmuş en büyük belasınız. Her tarafı imam hatip doldurdunuz. Okullarda bilim kalmadı. Meslek liselerinin bölümleri kapanmaya başladı. Bu insanlar aç kalınca da dua ile karın doyururlar artık.
T.KUTLU


TBMM'DE ANAYASA OYLAMASINDA BOŞ KAĞITLARA CHP Mİ İMZA ATTI????
Sn. Ayşe Doğan, o koltukları boş yere işgal eden sizlersiniz. Ayıptır, günahtır, yazıktır. Boş kağıtlara imza attınız. Açık oy kullanmak için sıraya girdiniz.. Tek adama yaranmak için elinizden gelini yaptınız.. Milletin gözü açıldı artık.. Ne oldu, ne değişti?? Düne kadar Fetö ile kol kola olan sizler değil miydiniz? CHP'liler o zaman Feto derken sizler Hoca efendi diyordunuz..Hasretlikten yanıp tutuşuyordunuz.. Suçsuz yere bu ülkenin şanlı ordusunun generallerini, subaylarını hapse attınız. Ölümlerine sebep oldunuz.. İlahi adalet elbet tecelli edecek.. Onların ahı ile beter olacaksınız.. Din ile bu halkı kandıranlar sizlersiniz. Eline kutsal kitabımızı alıp miting meydanlarında din tüccarlığını yapan CHP'lilerdi değil mi Ayşe Hanım. Atatürk'ün bize emaneti olan Türkiye Cumhuriyeti devletine ilelebet sahip çıkacağız. Asıl hedefi ülkemizi bölmek olan bu anayasayı kabul etmiyoruz. Kanımızın son damlasına kadar HAYIR, HAYIR, HAYIR, HAYIR, HAYIR.HAYIR
Ali İsmail


kandır
şarlatanları herkes gördü.örgütle siz görüştünüz,kıdem tazminatına siz göz koydunuz,gss borçları sizin işiniz,çözüm süreci deyip örgüte zaman kazandırdınız,kucak kucağa olduğunuz fetö ile kanlı bıçaklı olunca kandırıldık dediniz.ya allah aşkına siz madem kandırılacak kadar safsınız niye o zaman ülke yönetmeye kalkıyorsunuz
samsunlu can


Çalmaya doymayan cezaevine gönderildi

YA HIRSIZIN YÜZÜNÜ SAKLIYON POLİSİN AÇIK NEDEN NASIL HABERCİLİK BU
POLİSİN YÜZÜNÜ SAKLAMAN GEREK YAZI MÜDÜRÜ
sevinç çoban


Siftah Başkan Akay’dan

HAYIRLI OLSUN BAŞKAN
Çerkezköy'de yaşayanlar şunu görüyor.İşler ağır aksak yürüyor. Kısa bir yol çalışması bile bitirilemiyor. Birde kentin altyapı deşikliğinden söz ediliyor.Asbest borular.10 yılda başlamaz.20 yılda bitmez.Her sorun Büyükşehir'e yükleniyor.Büyükşehir otobüsü bile Öztrak caddesinde sıkıştı kaldı.Sokaklar çift sıra parkyeri.Araçlar geçemiyor.Adım adım ilerliyor.Tek yönlü yoldan bahseden siz,uygulamaya geçemeyen yine siz.Belli ki Çerkezköy'ü kaybettiniz.Deniyor ki daha garanti olan TEKİRDAĞ'a aday olacaksınız.Haydi HAYIRLISI.
Kenan Çalışkan


Destek olsa şampiyonluk gelebilirdi

Artık Yeter
Dinamiksporun yıllardır yaptığı başarıyı lütfen birileri görsün.Haberinizde okuduk hep aynı velilerin desteği neden acaba başka insanlar örnek; belediye yada sanayi kuruluşları bu insanlara destek olmaz.Bu insanların Çerkezköy'e neler kazandırdığının az farkında olsalar yıllardır onlarca gençimizi kahve internet köşelerinden kötü alışkanlıklardan kurtardılar kendi vakitlerinden işlerimden evlerinden vakit harcayıp imkansızlıklar içinde her yıl bıkmadan bu gençlere emek verdiler.
Öğretmen


  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
G.O.P. Mahallesi, Barbaros Caddesi, Kamburoğlu Sokak No: 10 Çerkezköy - TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 - 725 26 10 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya