Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
18 Ocak 2017 Çarşamba
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Yüceer sordu: 3.1 milyar TL’lik yatırım nereye gitti?
Yüceer sordu: 3.1 milyar TL’lik yatırım nereye gitti?
CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Trakya’nın kanayan yarası Ergene Nehri’ni bir kez daha Meclis gündemine taşıdı. TBMM Başkanlığına Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi veren Yüceer, Istranca Dağları'ndan doğarak Ege Denizi'ne dökülen, bir zamanlar Trakya’ya hayat veren, geçtiği topraklara bereket saçan 280 kilometrelik Ergene Nehri’nin, fabrikaların bıraktıkları kimyasal atıklar, kentsel ve evsel atıklar nedeniyle simsiyah aktığını belirtti.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 04.01.2017 20:36
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

BAKANLARI TRAKYA’YA DAVET ETTİ

 

Ergene Nehri için alınan hiçbir önlemin işe yaramadığını söyleyen Yüceer, Edirne Uzunköprü’de yapılan ölçümlerle bunun bir kez daha ortaya çıktığını belirterek, 2015 yılında Ergene’de balık tutacaklarını ve yüzeceklerini iddia eden, Orman ve Su İşleri Bakan Veysel Eroğlu’nu ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nu Trakya’ya davet etti

 

SONUÇLAR KORKUTTU

 

Yüceer, yaklaşık 300 bin dekarlık birinci, ikinci ve üçüncü sınıf tarım alanlarının beslendiği en büyük akarsu olan Ergene Nehri’nin Edirne Uzunköprü ilçesinden geçen bölümünde her ay yapılan düzenli su ölçümleri sonucunda, Hükümetin Ergene Havzası Koruma Eylem Planı çerçevesinde yürütülen çalışmalarda alındığını iddia ettiği önlemlerin hiçbir işe yaramadığının bir kez daha ortaya çıktığını söyledi.  Yüceer, 4. derece kirli su halini alan ve tek bir canlı yaşamayan nehrin Uzunköprü’de yapılan ölçümlerinde, suyun içerisinde 30 mikrogram siyanürün yanı sıra, 10 mikrogram yağ ve gres, 124 mikrogram sülfat ile ağır metaller içerdiğinin tespit edildiğini bildirdi.

 

SAROZ DA KİRLENİYOR

 

Yüceer, Ergene Nehri’nin sadece geçtiği bölgeleri değil, Meriç Nehri ile birleşerek döküldüğü Saroz Körfezi'ni de kirlettiğini kaydederek, yapılan bilimsel araştırmaların Ergene çevresinde yaşayanların kansere yakalanma oranının 3 kat fazla olduğunu ortaya koyduğunu söyledi. 

 

 

CHP’li Yüceer, “Orman ve Su İşleri Bakan Veysel Eroğlu, Haliç'i temizlediklerini, Ergene’nin çocuk oyuncağı olduğunu, 2015'te Ergene’de yüzeceğini; Bakan Mehmet Müezzinoğlu da 2015 yılında Ergene'de balık tutacağını iddia etmişti. Yıl 2017 oldu, Ergene temizlenmediği gibi felaketin boyutları daha da büyüdü. Her iki Bakanı iddia ettikleri gibi yüzmeye ve balık tutmaya Trakya'ya bekliyoruz.’’ diye konuştu.

 

SUYUN DAHA KİRLİ AKMASININ NEDENİ NEDİR?

 

CHP’li Yüceer, Başbakan Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti: Ergene’nin kurtarılması için Ergene Havzası Koruma Eylem Planı çerçevesinde 3.1 milyar TL’lik yatırım yapıldığı iddia edilmesine rağmen suyun daha kirli akmasının nedeni nedir? Son 5 yıl ayrı ayrı belirtilmek üzere, Ergene Nehri’nin Tekirdağ’dan geçen bölümlerindeki kirlilik oranı nedir?

Ergene Nehri’nin geçtiği yerleşim yerlerinde endüstriyel kirliliğe bağlı olarak ortaya çıkan hastalıklara yönelik bir araştırma yapılmış mıdır? Ergene Nehri’nin döküldüğü Saroz Körfezi’nde suyun kirlilik ölçümü yapılmakta mıdır? Bu ölçümlerin sonuçları nelerdir? 22. Dönemde TBMM’de Ergene Nehri’nin temizlenmesine ilişkin kurulan Meclis Araştırma Komisyonu’nda kirliliğe yönelik tespit edilen hangi somut önlemler hayata geçirilmiştir?2011 yılından önce Orman ve Su İşleri Bakanı Sn Veysel Eroğlu “Bizim hedefimiz 2014 yılında Ergene Nehri’ni temiz bir hale getirmek. Biz Haliç'i temizlemişiz, bizim için bu çocuk oyuncağı” demiştir. Daha sonra Sn Bakan 2015 yılında Ergene’nin tertemiz akacağını ve Ergene’de yüzeceğini iddia etmiştir. Sağlık Bakanı Sn Mehmet Müezzinoğlu da 2013 yılında “İnşallah iki yıl sonra hep birlikte Ergene'de balık tutacağız” ifadelerini kullanmıştır. Bu söylemler ışığında Ergene’ye yönelik vaatler ne zaman hayata geçirilecektir? Ergene ne zaman temiz akmaya başlayacaktır?

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
Ahmet Mevcut ve yürülükteki projelerden haberiniz yok
Sayın vekilim Öncelikle duyarlı olduğunuz için teşekkürler.Sizi bu konuda yanlış yönlendiren kişilerden uzak durunuz. Projeler Deşarj ve Arıtma Tesisleri diye 2 koldan yürütülmektedir.Deşarj kısmı Deniz,Karaboru ,itüneller diye 3 e ayrılır. Arıtma tesileri 5 adet yenı yapılan 3 adet devrede olmak üzere tesislerden oluşur.Projeler hız kesmeden devam etmektedir.Bizi üzen konu siz Tekirdağ milletvekili olarak bu yapılanlar yanıbaşınızda devam etmekte iken böyle yazılarla halkımızı lutfen kafasını karıştırmayın.zor değil Mustafa Yel, Ayşe Doğan ve Metin Akgün vekillerimizde sizin gibi bu projeleri takıp etmekte her zaman bizlerin yanında destek vermektedirler.Bu vekillerimizden den her türlü bilgiyi alabalirsiniz.İstersenız tabii.Saygılarımla.
05.01.2017 12:49
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Saray’da kayboldu, Çakıllı’da cesedi bulundu
Sorumsuzlukta sınır tanımıyoruz
‘Nefes alan herkesin karşı çıkması lazım’
12 Türkiye birincisi Gülerçin Koleji’nden çıktı
Yeminli Mali Müşavirlik bürosu açtı
YGS öncesi uyarı geldi
Plaket ve hediye takdim ettiler
Son gün 28 Şubat
ÇOSB’den iddialı yatırımlar
Akay, termik santralin zararlarını anlatacak
  ANKET
Size göre Türkiye'nin başlıca sorunu nedir?
Terör
Anayasa
Başkanlık
İşsizlik
Ekonomi
  CERKEZKOY KONUSUYOR
ÇOSB’den iddialı yatırımlar

Termik santral
Termik santraller; 1)Oksijeni tüketir, karbondioksit üretir,(teknoloji ile çözülemez bir ilim yasasıdır) 2)Kanserojen gazlar ortaya çıkarır (bunun teknoloji ile önlenmesi mümkün değildir), 3)Nüfusu yoğun,katma değeri yüksek bölgelere inşa edilmezler, 4)İnşa edildiği bölgelerde bilinçli nüfusun göç etmesine neden olurlar. OSB yetkililerinin yakın bölgelerine termik santral yapılmasını destekleyici sözler sarf etmesi kendi bindiği dalı kesmekten başka birşey değildir. Kalifiye eleman istihdam etmeleri mümkün olmaz.
hasan


Akay, termik santralin zararlarını anlatacak

Termik
Vahap AKAY bu konuda haklı. Çerkezköy'ün geleceğini bitiriyorlar.
Tarık Kutlu


Sorumsuzlukta sınır tanımıyoruz

HATA
Sürücüler hatalı fakat belediye de artık bir çözüm bulsun buna. Bazı noktaları açık otopark olarak belirlersin. Ciddi bir park sorunu var. Vatandaş da biraz daha düşünceli olsun. Yol ortasına araba bırakanlar var.
t.kutlu


?
sorumsuzluğu yapan şu resimdeki öküz ee niy "tanımıyoruz.." diy herkesi konuya dahil ediyorsunuz? siz şahsen tanımıyorsanız başkasını niye ahil ediyorsunuz? böyle manşetmi olur? siz gazetecisiniz psikolog değil toplum adına çoğul konuşmayın gördüğünüzü yazın. Amerika avrupa olsa birilerinin gücüne gider nasıl beni dahil edip böyle bir manşet atarsınız der burası Türkiye kafalar rahat, mok atın 1 tane öküz yüzünden bütün vatandaşa ! çöpçülere gelince eski çöpçüleri arıyoruz, eski çöpçüler daha temizdi bunlar baştan savma çalışıyor.
ihsan


Öğe Termik Santrale yeşil ışık yaktı

santral
akp iktidara geldikten bu yana kesilen biçilen yeşil alanın haddi hesabı yok. sosyal medyada da görüyoruz güney sahillerinde çıkan yangınlar sonrası, kelleşen alanlara birden bire dikilen villaları, 3. köprü ve havaalanı yapacaz iye kesilen ormanları, doldurulan su havzalarını..rize de sit alanının dibinde akan dereye akp li meclis üyesinin yaptığı villa bile oralarda manşet olmuştu dünya harikası vadilerin dibine 5-7 katlı dikilen gecekondumsu yapıları gidip görebilirsiniz, o yemyeşil yerlerde hertaraf çöp içinde. kısacası maksat para kazanmak olduğunda yeşil meşil umurlarında olmuyor. çerkezköy gibi kömürü bulunmayan bir yere santral yapıp kömürü de taa bilmem nereden kamyonla taşımanın getireceği nakliye rantı varken kimse vatandaşı dinlemez parası olan bastırır.kömür santrali denen şey kömür madenine yakın bir yerde yapılır ki en azından yakıtı hemen dibinden alıp yaksın, bunlar yüzlerce km uzağa yapıyor kamyonla taşıyacaksın diye. kömür yakınca yeşillik olur diyen ve buna inanan varsa vallahada gülerim, çerkezköye oğalgaz bağlanmadan önce sokağa çıkıp nefes alamıyorduk heryer duman içindeydi, şimdi bile tek tük apartmanların bacsından çıkan kokuya dayanamıyoruz, bumu çevreci? güldürmeyin insanı, kömür bu kömür, kömür karbondur karbon yanınca çevreci atık bırakmaz!
Hasansayın öğe bu topraklarda doğdun,bu topraklarda ekmeğini kazandın, nasıl olurda zararlı olduğunu bile bile yok cevreci diyerek bu santrali şirin göstermeye çalışırsın anlamadım.çerkezköy e ne faydası olacak zaten fabrikalar işçi bulamıyor.BU DOĞUP,BÜYÜDÜĞÜN VE EKMEĞİNİ YEDİĞİN ÇERKEZKÖYE İHANETTİR.Kimse kusura bakmasın çerkezköyümüze zararı olacak BU TERMİK SANTRALİ BİLE BİLE SAVUNANA OY YOK
hüseyino kömürün yıkanması,bacasından çıkan partürler,havanın pislenmesi, DAHA SAYALIM MI?.PEKİ AVRUPA NİYE YASAKLIYOR.BU SANTRAL YANLIZCA,ÇERKEZKÖYÜN DEĞİL İSTANBUL,KIRKLARELİ,TEKİRDAĞ A bile zararı olacak.alerji ve astım hastası olarak kesinlikle karşıyım.BU YAŞAM HAKKIMIZIN ALINMASIDIR.Cinayet bu
hüseyinEee.. öyle emir gelmiştir. Bildiğiniz üzere üşünceleri olmayan sadece emirlere itaat eden kişilerden oluşur. Ülke umurlarında değil ki Çerkezköy' ü düşünecekler.
selim


Termik e hayır
Termik santral istemiyoruz, nükleer yapılsın Çerkezköy'e. Hem elektrik kesildi diye ağlarsınız, dışarıdan elektrik alıyoruz diye sızlanırsınız. Hem de enerji santraline hayır dersiniz. Tarık Kutlu, inşallah senin evinin bahçesine kurulur termik santral. Yozgat'a yapılsın diyorsun ya. Bu mantıkta birinin dediği lafa göre iş mi yapılır. Yozgat takiler insan değil mi
Osman Kadiroglu


Termik
Şu AKP nedense çevreci olan hiçbir şeyi korumuyor, kollamıyor. İşte bu yüzden bu adamlara oy verilmez. Enerji lazım ama Trakya'nın anasını ağlattınız! Gidin Yozgat'a filan yapın.
Tarık Kutlu


alay eder gibi.
Havayı temizleyen mentollü bacalı termik santral kuracağız derler. (gülmeyin)
hasan


Trakyada termik santrale hayır
Çerkezköy termik santrale hayır
turgay çiçek


4 proje için start veriliyor

..
Kızılpınar sürekli bazı troll ler tarafından gündeme getiriliyor. Birde amerikanvari oy verdik oy diyen oy istemeye gelirsiniz diyen gırla.. öncelikle kızılpınardan bu belediyenin aldığı oy neki? adamlar yinede oraya yatırım yapıyor sırf cadde ışıklandırması için 170 bin lira hava parası ödediler, kızılpınarın 40 tane icrasıyla kaç trilyonluk borcuyla uğraştılar... Yollar da altyapı oranında yapılır, suyu kanalizasyonu doğalgazı kısacası zırnık kadar altyapısı olmayan yerlere yol beklemek saçmalıktır. 10 sene size yol yapmamışlar sesiniz çıkmamış belediye başkanı seçildiği gece daha mazbatasını almadan bu gazetede adamın biri kızılpınarın yolunu niye yapmadınız chp zihniyeti falan diye yorumlar yazıyordu yani ciddiyetten uzak saçma talepleriniz var. Şehrin göbeği için yapılan projeleri kıskanmayın, zamanı gelince yetki kimdeyse yapar.
Vatandaş


bu adamın reklam haricinde başka bir işi yok sadece kaldırım köşelerinde reklam yaparsınız öyle kızılpınar'ın içine bir bakın..
Cerkezköyü siz yönetiyorsunuz tamamda bu kızılpınarı kim yönetiyor acaba ..Bu kadarmı ilgisiz bırakılır bir mahalle...yazık oldu verdiğimiz oylara.
yavuz kara


Oy istemeye geldimi coşuyorlar
Ilgisiz kaliyor kizilpinar Dogru duzgun sokak lambalari bile yanmiyor inin mezarlik tarafina adam kesseler kimsenin ruhu dumaz yollar derseniz oyle
yavuz kara


Enkazdan kurulan cumhuriyeti enkaza çevirmeye çalışıyorsunuz

halka güven chp
Anayasa değişiklik paketini acaba kaç CHP li okudu(genel başkanınız da dahil)..Yok o elden gidiyormuş,yok bu elden gidiyormuş..Son sözü halk söylemeyecek mi??Madem halkın dediği olur,bırakın millet söylesin son sözü,siz de bu karara saygı duyun..Daha baştan yenilgiyi kabullenmeyin..Halk onaylarsa bile sizde çıkarın bir aday..Bu kadar korkmayın AK PARTİ den..Bakınız halk ne derse o oluyor..HALKA GÜVENİN...HALK İŞİNİ BİLİR..En azından sizden çok daha iyi...
halk...


  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
G.O.P. Mahallesi, Barbaros Caddesi, Kamburoğlu Sokak No: 10 Çerkezköy - TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 - 725 26 10 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya