Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
23 Şubat 2017 Perşembe
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
 Özgerçek: Bölgemiz ölüm şehri olmasın
 Özgerçek: Bölgemiz ölüm şehri olmasın
Kapaklı Kömürköy Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Pazar günü bölge basınına kahvaltı programı düzenledi. Kömürköy Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği  Seyfi Özgerçek, kahvaltıda yaptığı konuşmasında Trakya’da yapılmak istenen termik santrallerin Trakya’yı tamamen bitireceğini ve  termik santrallerin yapılmasını istemediklerini  belirterek, Trakya’da termik santral kurma kararında olanların bu konuyu iyice düşünmeleri gerektiğini belirtti.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 08.01.2017 21:39
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

BASIN MENSUPLARININ GÜNÜNÜ KUTLADI

 

Kapaklı’da faaliyet gösteren Sultan Pastanesi’nde verilen kahvaltıya Dernek Yönetimi , Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Nedim Yılancı ile Çerkezköy, Kapaklı ve Vizeli gazeteciler katıldı.

Dernek Başkanı Özgerçek, programa katılan basın mensupları olmak üzere tüm basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutladı ve kahvaltıya katılan basın mensuplarına teşekkür etti. Terör olaylarında şehit olan kahraman emniyet mensuplarına ve askerlere Allah’tan rahmet, yakınlarına da baş sağlığı dileyen Özgerçek, “Basın mensuplarının ne denli zor şartlarda görev yaptığını görüyoruz ve temennimiz bu ağır koşullarda kamuoyunu bilgilendirme görevini özveri ile yapan basın mensuplarımızın daha iyi şartlarda görev yapmaları.’’ dedi. Özgerçek konuşmasına derneğin kuruluş ve amaçlarından söz ederek devam etti.

 

YAŞANAN HATALARIN TEKRARLANMAMASI İÇİN BİR SES OLMAK İSTİYORUZ

 

Seyfi Özgerçek konuşmasında, ‘’70’li yılların başında bölgeye sanayi geldiği zaman insanlara,’Sanayi gelecek kimse işsiz aşsız kalmayacak. Herkes sigortalı olacak. Arazileriniz çok değerlenecek.’ vaatleri sunularak gelecekte yaşanacak sıkıntılar dile getirilmedi. Gelecekte su kaynaklarımızın yok olacağı. Balık tuttuğumuz ergene nehrinin zehir nehri olacağı.Tarım arazilerimizin yok olup gideceği göz ardı edildi.Ülke nüfusunun yüzde 20’sinin yaşadığı bölgenin 3 ili, 3 denizi, 3dağı, 3ormanı ve 1nehri vardı. Ergene Nehri 40 yıl önce yapılan sanayileşme planı sonrası öldü. Trakya’nın suları çarpık sanayileşme ve plansız yapılaşma uğruna yok edildi. Bir zamanlar pirincin yüzde 80, ayçiçeğinin yüzde 60 buğdayın yüzde 13 ihtiyacını karşılayan Ergene Havzası, bugün bir bataklığa dönüşmüştür.”ifadelerine yer verdi.

 

NASIL BİR FELAKETLE KARŞILAŞACAĞIMIZ GÖZ ARDI EDİLİYOR

 

Özgerçek, “Şimdi de Çerkezköy Ambardere mevkiine 545 hektar orman alanına, Vize Okçular köyüne yaklaşık 2.5 kilometre, Akpınar köyüne ise yaklaşık 3.5 kilometre uzaklıkta 146 hektar tarım alanına termik santral getirilmek isteniyor. Sanayileşme gelmeden önce yapıldığı gibi şimdi de ‘Neden ucuza enerji elde etmeyelim de enerjiyi dışarıdan alarak para verelim?’ denilerek tehlikeler göz ardı ediliyor. Termik santralden çıkan gazlar, tarım ürünleri, hayvanlar, su varlıkları ve ormanlar üzerinde kalıcı tahribat bırakıyor. Yine bu termik santrallerden çıkan kükürtdioksit, azotoksit ve partikül madde gibi maddeler içerdikleri ağır metallerle insanların merkezi sinir sistemini etkiliyor, anormal doğumlara sebep oluyor, gelişme ve öğrenme yeteneğini azaltıyor. Yine santrallerde çıkan küllerde var olan radon gazı, kanser vakalarında artışa neden oluyor. Santrallerin bacalarından çıkan gazlar asit yağmurları oluşturuyor ve yağan yağmurla toprağın kimyasal yapısı bozuluyor. Haliyle tarımsal verim düşüyor, ağaçlar kuruyor, hayvancılıkla ilgili faaliyetler zarar görüyor. Yani bölgede oturan bir vatandaşın hayvancılık, arıcılık ve balıkçılık yapması zor. Termik santrallerde soğutma, temizleme ve buhar elde etmek için bol miktarda su kullanılıyor. Kullanılan bu sular daha sonra atık halinde toprağa, yer altı sularına, denize veya akarsulara boşalıyor. Böylece suyumuz da kirlenmiş oluyor. Suyumuz bozulmakla kalmıyor, sudaki yaşam zinciri de bozuluyor.1 yılda 100 mega watt elektrik üretimi için 5560 metre küp kül, 3500 ton katı atık, 750 ton kobalt, 45000 ton kükürt dioksit, 26000 ton azot oksit, 250ton hidrokarbon çevreye bırakılan atık miktarıdır.” diye konuştu.

 

TRAKYAMIZDA TERMİK SANTRAL İSTEMİYORUZ

 

Seyfi Özgerçek, Türkiye’nin Çin, Hindistan ve Rusya'nın ardından dünyada en ciddi kömür kirliliği yaratan ülkeler arasında tehdit oluşturan dördüncü ülke konumuna yükselmekte olduğunu söylediği konuşmasında, ‘’ Türkiye' de yaşadığımız şehirlerde havadaki partikül seviyesi sınır değerlerinin tam üç kat üzerindedir.2010 yılında ülkemizde mevcut 19 termik santralin yer aldığı yerleşim bölgelerinde, kömürün saçtığı zehirden dolayı 7900 kişi hayatını kaybetti. 2010 yılında, sadece Soma Termik Santralinden kaynaklı hava kirliliğinden dolayı 1340 erken ölüm meydana geldi. Kömürlü termik santrallerin AB ülkelerinde her yıl 18.500 erken ölüme yol açtığı tahmin ediliyor. Bu nedenle Trakyamızda termik santral istemiyoruz.”ifadelerini kullandı.

 

İNSANI YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN

 

Kömürköy Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği olarak Trakya’da kurulması planlanan termik santraller hakkında devlet büyüklerinin bir daha düşünmelerini isteyen Özgerçek, konuşmasını, ‘’Sanayi ile yara almış Trakya’nın termik santrallerle ölüm şehirlerine çevrilmemesini bir sivil toplum kuruluşu olarak gündeme getirerek bu konuda bütün sivil toplum kuruluşlarının haklı tepkilerini ortaya koymalarını temenni ediyoruz. Enerjiye sermaye gözüyle değil halk sağlığı gözlüğüyle bakılmalı gayemiz insanı yaşat ki devlet yaşasın olmalıdır diyoruz.”sözleriyle noktaladı.

 

Haber / Seyit SÜREN

 

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Facia kıl payı önlendi
  ANKET
Size göre Türkiye'nin başlıca sorunu nedir?
Terör
Anayasa
Başkanlık
İşsizlik
Ekonomi
  CERKEZKOY KONUSUYOR
40’ıncı saatte suya kavuştuk

?
suya kavuştuk derken ? hala su yok
Anıl


40 SAAT YALANI
YALAN SÖYLEMEYİN BARİ 42 SAAT OLDU HALEN SU YOK
mensur özaslan


Çerkezköy Adliyesi’nde 5 Şiddetinde FETÖ depremi

fetö
Bu adamın resmini basıp niye reklam yapıp duruyorsunuz? fetö deyince kimse anlamayacakmı?
??


Çerkezköy’e Termik Santral İçin Kamulaştırma

eyvah eyvah
Ölüm santrali geliyor amma velakin; Termik santralin sağlığa zararı olmadığına inanlar hasta olmayacakmış. Yazık oldu Trakya'ya.
sabiha


KANSER
Kanser olduğunuzda sebebini ampulcülere sorarsınız.
T.KUTLUniye mi hayır.İŞTE SEBEBİ.bir kişinin yetkiyi verirsen olacağı budur.ambardere okullar mevkiyi kaç binlerce talebeyi zehir soluyacak.çerkezköy ,çorlu,istanbul,trakyanın tamamı zehir soluyacak.Rüzgar santrali yap,güneş paneli yap.ama O BÖLGEDE kömür bulupta NAKLİYE VERMEMEK İÇİN TERMİK SANTRALİ YAPACAĞINI SÖYLE AÇIK AÇIK.birde çıkan kömürü orda yıkanacağını söyleyin.yani çevre felaketi yaşanacak
hüseyin


Muslukta Su Trafikte Araç Akmıyor


Kıt akıllı adam onlar dösendiği zaman böyle borumu vardı 30 yıl olmuş yeni teknoloji çıktı sen hala ordasın
Sado


çakma çerkezliye
Sevgili cahil çerkezli arkadaş, akıl tutulması dolu yorumunu okudum önce s..et dedim yazmıyacaktım ama yazasım geldi. İnşallah okur ve akıl idrak süzgecinden geçirirsin. 1- Hikmet uğraş döneminde döşenen boruyu 10 senelik senin iktidarında değiştirmedilerse, çerkezköyün bütün altyapısı 25 sene önce yapıldıysa acaba sizin 10 senelik iktidardakiler ne yaptı? 1994 yılında başkanlığı biten adamı suçlarken insan utanır. 1994 yılında bilgisayarı bile devlet dairesinde zor görüyorduk bunu biliyorsun değilmi? 2- asbest borular o yıllarda bütün ülkede hatta avrupada bile kullanılıyordu, ne zaman zararlı olduğu anlaşıldı avrupada yasaklandı, ve 6-7 sene evvel senin partin döneminde caddelere asbest boru döşüyoruz diyen eski belediye başkanını ve 10 sene yönettiği çerkezköydeki bakımsızlıktan çürüyen su borusunu meydanda sergilmesini umarım biliyorsundur. Ben asıl şu zavallı cahepe zihniyeti kafasına şaşırıyorum. Elalem uzaya çıkarken sizin kafanız taa tarih öncesine çalışıyor. 25 sen önce chp lilerin yaptığı işin üstüne bir şey katamamışsınız, burası japonya olsa insan harakiri yapar utançtan, sen gelmiş gevşek gevşek kendince zeki konuşmaya çalışıyorsun. Ayıp bu ayıp, ama haklısın, chp lilerin döşediği su borusundan gelen suyu fazla tükttiğin için beyin hücrelerin yıpranmış.Sen git 10 senelik belediyeniz boyunca yapılan tek şey olan çerkezköy belediy meydanının ortasındaki diyarbakır taşından yapılma saat kulsinin etrafında biraz dolaş beynine kan gider belki.
Hasan


iyide
başkan bey o borular çerkezköy e hangi parti yerel iktidarında döşendi.hatırlatayım:hikmet uğraş ve ce ha pe,peeehhhhh,pppeeehhhhhhhh!!!!!madem sağlığa zararlıydı neden döşetti o chp li belediye ? boruları sergilede chp li belediyenin halka nasıl borulardan su içirdiğini herkes görsün.sonra madem bu borular bu kadar kirli neden sen 3 yıldır bu borulardan bize su içiriyorsun?oldumu ya göz göre göre o pis borulardan yine chp li belediye sayesinde 3 yıldır su içmeye devam ettik.sağolun beya !!!.
çerkezli


Öztrak Büyükşehir’e Dar Geliyor

Ali Ertem
Güzergah değişmemeli. Çerkezköy'ün kabadayı dolmuşçularından bıktık zaten. Ali Ertem sağ olsun, şehrin anasını ağlattı. Şimdi düzelt düzelt bitmiyor.
T.KUTLU


El Bab’da Bir Şehit de Hayrabolu’dan


Allah rahmet etsin, ailesinin ve yüce Türk Milletinin başı sağolsun!
turgay çiçek


Terk Etti Gitti Ali


kötü oldum.. Allah sabır versin. mekanı cennet olsun
turgay çiçekallah rahmet eylesin CANIM KARDEŞİM IŞIKLAR İÇİNDE UYU
turgay çiçek


  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
G.O.P. Mahallesi, Barbaros Caddesi, Kamburoğlu Sokak No: 10 Çerkezköy - TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 - 725 26 10 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya