Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
20 Ocak 2017 Cuma
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
 Özgerçek: Bölgemiz ölüm şehri olmasın
 Özgerçek: Bölgemiz ölüm şehri olmasın
Kapaklı Kömürköy Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Pazar günü bölge basınına kahvaltı programı düzenledi. Kömürköy Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği  Seyfi Özgerçek, kahvaltıda yaptığı konuşmasında Trakya’da yapılmak istenen termik santrallerin Trakya’yı tamamen bitireceğini ve  termik santrallerin yapılmasını istemediklerini  belirterek, Trakya’da termik santral kurma kararında olanların bu konuyu iyice düşünmeleri gerektiğini belirtti.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 08.01.2017 21:39
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

BASIN MENSUPLARININ GÜNÜNÜ KUTLADI

 

Kapaklı’da faaliyet gösteren Sultan Pastanesi’nde verilen kahvaltıya Dernek Yönetimi , Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Nedim Yılancı ile Çerkezköy, Kapaklı ve Vizeli gazeteciler katıldı.

Dernek Başkanı Özgerçek, programa katılan basın mensupları olmak üzere tüm basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutladı ve kahvaltıya katılan basın mensuplarına teşekkür etti. Terör olaylarında şehit olan kahraman emniyet mensuplarına ve askerlere Allah’tan rahmet, yakınlarına da baş sağlığı dileyen Özgerçek, “Basın mensuplarının ne denli zor şartlarda görev yaptığını görüyoruz ve temennimiz bu ağır koşullarda kamuoyunu bilgilendirme görevini özveri ile yapan basın mensuplarımızın daha iyi şartlarda görev yapmaları.’’ dedi. Özgerçek konuşmasına derneğin kuruluş ve amaçlarından söz ederek devam etti.

 

YAŞANAN HATALARIN TEKRARLANMAMASI İÇİN BİR SES OLMAK İSTİYORUZ

 

Seyfi Özgerçek konuşmasında, ‘’70’li yılların başında bölgeye sanayi geldiği zaman insanlara,’Sanayi gelecek kimse işsiz aşsız kalmayacak. Herkes sigortalı olacak. Arazileriniz çok değerlenecek.’ vaatleri sunularak gelecekte yaşanacak sıkıntılar dile getirilmedi. Gelecekte su kaynaklarımızın yok olacağı. Balık tuttuğumuz ergene nehrinin zehir nehri olacağı.Tarım arazilerimizin yok olup gideceği göz ardı edildi.Ülke nüfusunun yüzde 20’sinin yaşadığı bölgenin 3 ili, 3 denizi, 3dağı, 3ormanı ve 1nehri vardı. Ergene Nehri 40 yıl önce yapılan sanayileşme planı sonrası öldü. Trakya’nın suları çarpık sanayileşme ve plansız yapılaşma uğruna yok edildi. Bir zamanlar pirincin yüzde 80, ayçiçeğinin yüzde 60 buğdayın yüzde 13 ihtiyacını karşılayan Ergene Havzası, bugün bir bataklığa dönüşmüştür.”ifadelerine yer verdi.

 

NASIL BİR FELAKETLE KARŞILAŞACAĞIMIZ GÖZ ARDI EDİLİYOR

 

Özgerçek, “Şimdi de Çerkezköy Ambardere mevkiine 545 hektar orman alanına, Vize Okçular köyüne yaklaşık 2.5 kilometre, Akpınar köyüne ise yaklaşık 3.5 kilometre uzaklıkta 146 hektar tarım alanına termik santral getirilmek isteniyor. Sanayileşme gelmeden önce yapıldığı gibi şimdi de ‘Neden ucuza enerji elde etmeyelim de enerjiyi dışarıdan alarak para verelim?’ denilerek tehlikeler göz ardı ediliyor. Termik santralden çıkan gazlar, tarım ürünleri, hayvanlar, su varlıkları ve ormanlar üzerinde kalıcı tahribat bırakıyor. Yine bu termik santrallerden çıkan kükürtdioksit, azotoksit ve partikül madde gibi maddeler içerdikleri ağır metallerle insanların merkezi sinir sistemini etkiliyor, anormal doğumlara sebep oluyor, gelişme ve öğrenme yeteneğini azaltıyor. Yine santrallerde çıkan küllerde var olan radon gazı, kanser vakalarında artışa neden oluyor. Santrallerin bacalarından çıkan gazlar asit yağmurları oluşturuyor ve yağan yağmurla toprağın kimyasal yapısı bozuluyor. Haliyle tarımsal verim düşüyor, ağaçlar kuruyor, hayvancılıkla ilgili faaliyetler zarar görüyor. Yani bölgede oturan bir vatandaşın hayvancılık, arıcılık ve balıkçılık yapması zor. Termik santrallerde soğutma, temizleme ve buhar elde etmek için bol miktarda su kullanılıyor. Kullanılan bu sular daha sonra atık halinde toprağa, yer altı sularına, denize veya akarsulara boşalıyor. Böylece suyumuz da kirlenmiş oluyor. Suyumuz bozulmakla kalmıyor, sudaki yaşam zinciri de bozuluyor.1 yılda 100 mega watt elektrik üretimi için 5560 metre küp kül, 3500 ton katı atık, 750 ton kobalt, 45000 ton kükürt dioksit, 26000 ton azot oksit, 250ton hidrokarbon çevreye bırakılan atık miktarıdır.” diye konuştu.

 

TRAKYAMIZDA TERMİK SANTRAL İSTEMİYORUZ

 

Seyfi Özgerçek, Türkiye’nin Çin, Hindistan ve Rusya'nın ardından dünyada en ciddi kömür kirliliği yaratan ülkeler arasında tehdit oluşturan dördüncü ülke konumuna yükselmekte olduğunu söylediği konuşmasında, ‘’ Türkiye' de yaşadığımız şehirlerde havadaki partikül seviyesi sınır değerlerinin tam üç kat üzerindedir.2010 yılında ülkemizde mevcut 19 termik santralin yer aldığı yerleşim bölgelerinde, kömürün saçtığı zehirden dolayı 7900 kişi hayatını kaybetti. 2010 yılında, sadece Soma Termik Santralinden kaynaklı hava kirliliğinden dolayı 1340 erken ölüm meydana geldi. Kömürlü termik santrallerin AB ülkelerinde her yıl 18.500 erken ölüme yol açtığı tahmin ediliyor. Bu nedenle Trakyamızda termik santral istemiyoruz.”ifadelerini kullandı.

 

İNSANI YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN

 

Kömürköy Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği olarak Trakya’da kurulması planlanan termik santraller hakkında devlet büyüklerinin bir daha düşünmelerini isteyen Özgerçek, konuşmasını, ‘’Sanayi ile yara almış Trakya’nın termik santrallerle ölüm şehirlerine çevrilmemesini bir sivil toplum kuruluşu olarak gündeme getirerek bu konuda bütün sivil toplum kuruluşlarının haklı tepkilerini ortaya koymalarını temenni ediyoruz. Enerjiye sermaye gözüyle değil halk sağlığı gözlüğüyle bakılmalı gayemiz insanı yaşat ki devlet yaşasın olmalıdır diyoruz.”sözleriyle noktaladı.

 

Haber / Seyit SÜREN

 

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
O alan vergi dairesine tahsis edildi
Kurslara ilgi yoğun oldu
Hesaplar incelenmeye başladı
 As: Tanyeri’nin açıklamasını doğru bulmuyorum
Sokak karanlığa mahkum edildi
İnsanların sağlığı hiçe sayılıyor
Kulakların pası silindi
Abban’dan şoförler odasına iade-i ziyaret
Mandalı’yı ziyaret etti
Doğanspor’un hedefi 3 puan
  ANKET
Size göre Türkiye'nin başlıca sorunu nedir?
Terör
Anayasa
Başkanlık
İşsizlik
Ekonomi
  CERKEZKOY KONUSUYOR
‘Nefes alan herkesin karşı çıkması lazım’

TERMİK SANTRAL DE ÇÖZÜM OLABİLİR.
"Çerkezköy ciddi anlamda sanayisiyle beraber ticareti de güçlenen bir şehir halini almış"diyor Başkan.Çerkezköy'ün yanı sıra Veliköy,Velimeşe,Çorlu,Kapaklı ve çevre ilçeler yüzlerce fabrikanın faaliyette olduğu sanayi bölgeleri.Trakya'da meralar satılırken ne Edirne,nede Kırlareli ve Tekirdağ'ın iktidar ve muhalefet partileri buna karşı çıkmadı.Koca bir sanayi yarımadasında yaşıyoruz.Termik santrallere karşı olmama rağmen bu gelişme önlenemez.O zaman yapılması gereken filtre sistemleri yeterli termik santraller.Sayın Organize bölge başkanının dediği gibi.Enerji gereksinimi bir gerçek.Ya fabrikalar durur ve işsizlik başlar.Çözüm enerjide dışa bağımlılıktan kurtulmak.Ticaretiyle güçlenen iş adamlarıda sanayici gibi artık üretken yatırımlara yönelmelidir.Sadece kentin rantını yemek alışkanlığından kurtulmalılar.
Kemal Efe


kızılpınar
başkan vala sayende kızılpınarda nefes alamıyoruz,ya Allah aşkına hiçmi sıkılmıyorsunuz kızılpınar yolarını görünce.sizi ve meclis üyelerini akp-chp farketmez sizleri Allaha havale ediyoruz.inşllah bu halka yaşatıklarınız fitil fitil burnunuzdan gelir.AMİN
ömer


ÇOSB’den iddialı yatırımlar

FİLTRE SİSTEMLERİ UYGUN TERMİK SANTRALE EVET
“Teknolojiye uygun yapılırsa tabi ki termik santrale karşı olmam. Yani filtre sistemleri hem kuru hem ıslak arka arkaya yapılırsa ki bunun örnekleri Avrupa’da da var."Bu açıklama önemlidir.Sayın Sözdinlerin açıklamaları dikkatle okunmalı.Çerkezköy Organize Sanayi bölgesi Türkiye'nin yüzakıdır.Kaz dağları dahil sadece Çanakkale'de 20 santral,Vize,Çerkezköy de 3 santral düşünülüyor.Gerçekleşen proje sayısı 50 kadar.Direnmek nereye kadar.Ya yoksulluk yada ileri gelişmiş ,dış borçları olmayan bir ülke.Sayın Akay da bu yazıyı dikkatle okumalı.
Kemal ECEVİT


Termik santral
Termik santraller; 1)Oksijeni tüketir, karbondioksit üretir,(teknoloji ile çözülemez bir ilim yasasıdır) 2)Kanserojen gazlar ortaya çıkarır (bunun teknoloji ile önlenmesi mümkün değildir), 3)Nüfusu yoğun,katma değeri yüksek bölgelere inşa edilmezler, 4)İnşa edildiği bölgelerde bilinçli nüfusun göç etmesine neden olurlar. OSB yetkililerinin yakın bölgelerine termik santral yapılmasını destekleyici sözler sarf etmesi kendi bindiği dalı kesmekten başka birşey değildir. Kalifiye eleman istihdam etmeleri mümkün olmaz.
hasan


Akay, termik santralin zararlarını anlatacak

Termik
Vahap AKAY bu konuda haklı. Çerkezköy'ün geleceğini bitiriyorlar.
Tarık Kutlu


Sorumsuzlukta sınır tanımıyoruz

TRAFİK EKİPLERİ
Sadece o sokakta değil yanlış park çerkezköyün her sokağında ama!!!!!!!TRAFİK EKİPLERİ NEREDE???????
VATANDAŞ


HATA
Sürücüler hatalı fakat belediye de artık bir çözüm bulsun buna. Bazı noktaları açık otopark olarak belirlersin. Ciddi bir park sorunu var. Vatandaş da biraz daha düşünceli olsun. Yol ortasına araba bırakanlar var.
t.kutlu


?
sorumsuzluğu yapan şu resimdeki öküz ee niy "tanımıyoruz.." diy herkesi konuya dahil ediyorsunuz? siz şahsen tanımıyorsanız başkasını niye ahil ediyorsunuz? böyle manşetmi olur? siz gazetecisiniz psikolog değil toplum adına çoğul konuşmayın gördüğünüzü yazın. Amerika avrupa olsa birilerinin gücüne gider nasıl beni dahil edip böyle bir manşet atarsınız der burası Türkiye kafalar rahat, mok atın 1 tane öküz yüzünden bütün vatandaşa ! çöpçülere gelince eski çöpçüleri arıyoruz, eski çöpçüler daha temizdi bunlar baştan savma çalışıyor.
ihsan


Aziz Özkan emekliye ayrıldı

çok önemli değil
zaten fazla bir işe yaramıyordu...gitmesi bir boşluk yaratmaz belediye veya kapalıda....
kapaklılı


  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
G.O.P. Mahallesi, Barbaros Caddesi, Kamburoğlu Sokak No: 10 Çerkezköy - TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 - 725 26 10 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya