Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
27 Şubat 2021 Cumartesi
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Çorlu Trakya’nın sanayi ve tarım başkenti
Çorlu Trakya’nın sanayi ve tarım başkenti
Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde, Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM), 'Emekliliğiniz İçin Buluşuyoruz, Türkiye BES'leniyor' projesi kapsamında panel düzenlendi. Açılış konuşmasında bölge hakkında bilgi veren Çorlu TSO Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Volkan,  “Çorlu Trakya’nın sanayi ve tarım başkenti. Sürekli göç alan ve hızla büyüyen bir bölgeyiz. 5 sanayi bölgemiz, bir tane de Avrupa Serbest Ticaret alanımız bulunuyor. Sanayi, ticaret ve tarımın iç içe olduğu ender bölgelerden bir tanesiyiz aynı zamanda” dedi.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 30.11.2018 10:26
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

EGM Yönetim Kurulu Başkanı Taylan Türkölmez, Çorlu TSO Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Volkan,  Çorlu TSO Meclis Başkanı Erdim Noyan, Çorlu Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Ertan’ın katılımıyla gerçekleşen panele, Çorlu Kaymakamı Cafer Sarılı, Tekirdağ Baro Başkanı Av. Sedat Tekneci, AK Parti Çorlu İlçe Başkanı Yavuz Uylaş, KOSGEB Tekirdağ Çorlu Müdürü Özay Cebeci, kurum, kuruluş ve stk’ların temsilcileri, oda ve borsa yöneticileri, Çorlu TSO meclis üyeleri, komite üyeleri ve üyeleri katıldı.

 

SİSTEM DAHA ÇOK ANLATILMAYA İHTİYAÇ DUYUYOR

 

Bireysel Emeklilik Sistemi’nin (BES) bütün yönleriyle ele alındığı panelde otomatik katılım için öneriler de tartışıldı. Yaptığı açılış konuşmasında bölge hakkında bilgi veren Çorlu TSO Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Volkan,  “Çorlu Trakya’nın sanayi ve tarım başkenti. Sürekli göç alan ve hızla büyüyen bir bölgeyiz. 5 sanayi bölgemiz, bir tane de Avrupa Serbest Ticaret alanımız bulunuyor. Sanayi, ticaret ve tarımın iç içe olduğu ender bölgelerden bir tanesiyiz aynı zamanda. Odamıza bağlı 7 bin 356 üyemiz bulunmakta ve İSO 500’de 26, ikinci 500’de ise 30 şirketimiz bulunuyor. Bölge olarak ağırlıkta Avrupa olmak üzere 29 ülkeye 1 milyar dolara yaklaşan ihracatımız mevcut" dedi.  Volkan, “İşsizliğin en düşük olduğu bölgelerden biriyiz. İlk günden itibaren bireysel emeklilik sistemlerini hem şirketlere hem çalışanlara anlatıyoruz. Ancak sistem daha çok anlatılmaya ihtiyaç duyuyor” dedi.
 

DERİN DEŞARJ İLE ÇEVRESEL BOYUTTA ÖNEMLİ GELİŞMELER KAZANILACAK

 

Trakya Bölgesi’nde devam eden Dünya’nın en büyük çevre koruma eylem planı olan Derin Deşarj hakkında bilgi veren Çorlu TSO Meclis Başkanı Erdim Noyan da, “Bölgemizde özellikle 1980 sonrasında sanayi gelişti ve çevresel sorunlar ile karşılaştı. Çevre koruma kapsamında son zamanlarda Ergene Havzası Eylem Koruma Planı yapıldı. Bu planda Derin Deşarj ile sanayi firmalarımızın atıkları çevre kirliliğine sonuç yaratmadan denize deşarj edilecek. Bunların dışında OSB’ler kurularak çevre atıkları arıtma tesislerine yönlendirildi. Derin Deşarj ile çevresel boyutta önemli gelişmeler kazanılacak” dedi.

 

TASARRUF MANTIĞININ ÇOCUK YAŞLARDA OLUŞTURULMASI GEREK

 

Trakya’nın Türkiye’nin en fazla OSB sahip bölgesi olduğunu, 13 OSB’nin beşinin Çorlu’da bulunduğunu dile getiren Çorlu TSO Meclis Başkanı Erdim Noyan, BES ile otomatik katılımın tasarruf için iyi sistemler olduğunu, bununla birlikte tasarruf mantığının çocuk yaşlarda oluşturulması gerektiğini kaydetti.

 

BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİNİN DAHA FAZLA ANLATILMASI GEREK

 

1955 yılında kurulan ve Türkiye’nin ilk ticaret borsası olma özelliği taşıyan yapılarına 3 bin çiftçinin üye olduğunu anlatan Çorlu Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Ertan Türkiye’nin en modern tarımının Çorlu’da yapıldığını, 700 bin dönüm ekilebilir arazileri bulunduğunu, ayrıca bir tanede uluslararası laboratuvarlarının olduğunu kaydetti. Çiftçilerdeki tasarruf mantığını 'yastık altı' olarak tanımlayan Ertan, tasarrufa yatkın olan bu kitleye bireysel emeklilik sisteminin daha fazla anlatılması gerektiğini söyledi.

 

15’inci yılını geride bırakan BES ve iki yıldır uygulanan otomatik katılım sisteminde ulaşılan nokta hakkında bilgi veren EGM Yönetim Kurulu Başkanı Taylan Türkölmez, BES’teki fon büyüklüğü 85 milyar TL’ye katılımcı kişi sayısı ise 7 milyona ulaştı, otomatik katılım iki yıllık performansını da 5,1 milyon katılımcı olarak gerçekleşti” dedi.  Sistemin iki yıllık performansını iyi bulduğunu kaydeden Türkölmez, "Sisteme yatırım yapmaya devam etmemiz geriyor ki, git gide yaşam ömrü uzayan toplumumuzda yaşam kalitesini artırabilelim". Türkölmez, tasarruf etmekten başka şansın bulunmadığını da kaydetti.


SİSTEMİN İŞVEREN KATKILI OLDUĞUNU GÖRÜYORUZ

 

OECD ülkelerinin emeklilik fonlarında biriken tasarrufların GSYH’lerin basit ortalamada yüzde 50’sini bulduğunu, Türkiye’de ise bu oranın yüzde 2,5 olduğunu dile getiren Türkölmez, "Otomatik katılım tüm dünyada başarılı örnekleri olan bir uygulama. Ancak örneklerine bakıldığında sistemin işveren katkılı olduğunu görüyoruz. Bizimkisi değil. Bu çok önemli bir fark. Ve bizim dünyadaki uygulamalardan gördüğümüz, otomatik katılım sistemi gibi uygulamaların işveren katkısıyla kalıcılığının sağlandığını. Biz işverenlerimizin ne tür zorluklar içinde çalıştıklarını biliyoruz. Böyle bir ortamda hadi gelin işveren katkısı yapalım dediğimizde aslında bir ek yük geliyor. Ancak, işverenlere ek yük getirmeden de otomatik katılım sisteminde işveren katkısını başlatabilmenin yolları var" dedi.

Türkölmez, otomatik katılım sisteminde işveren katkısında yükün paylaşıldığı ortak bir model üzerinde çalışılabileceğini kaydetti.

 

6 MİLYON KİŞİ TEKRAR SİSTEME DÂHİL EDİLECEK

 

59 çalışanı bulunan 400 bin şirketi yakından ilgilendiren Otomatik Katılımın son fazı hakkında bilgi veren Türkölmez,"59 çalışanı bulunan şirketleri yakından ilgilendiren son faz 1 Ocak 2019’da başlayacak. Bu girişlerle otomatik katılımın iki yıla yayılan birinci aşamasının sonuna geleceğiz. Nisan 2019’da otomatik katılımda yeni bir boyuta geçeceğiz. Mevzuata göre, sisteme girdikten sonra çıkmış bile olsanız, iki yıl sonra sisteme tekrardan alınacaksınız. Nisan 2019’da 2017 yılı itibarıyla sistemden ayrılan 6 milyon kişi tekrar sisteme dâhil edilecek" dedi.

 

Haber: Sevay KARDEŞ

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Kontrolden çıkan araç çukura düştü
Bu iş bu kadar çetin olmamalı
3 bin 600 uyuşturucu hap yakalandı
  ANKET
Covid - 19 pandemisinin ülkemizde son zamanlarda yayılmasında birinci dereceden sorumlu sizce kimdir?
Gerekli önlemleri zamanında almayan yetkililer
Tedbirlere uymayan vatandaşlar
Her ikisi de
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya