Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
05 Ağustos 2020 Çarşamba
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Şahin: Program bölgesel, ulusal ve uluslararası anlamda fark yaratacak
Şahin: Program bölgesel, ulusal ve uluslararası anlamda fark yaratacak
Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Trakya Kalkınma Ajansı'nın yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadele kapsamında "Covid-19 İle Mücadele ve Dayanıklılık Programı" hazırladığını duyurdu. Mahmut Şahin yaptığı açıklamada "Trakya Kalkınma Ajansı, Covıd-19 programı ile Trakya Bölgesinin  ve ülkemizin salgınla mücadelesine katkı vermeyi; salgının yayılımının en aza indirilmesi ve kontrol altına alınmasını, başta risk altındaki gruplar olmak üzere toplum sağlığının korunması ve salgının olumsuz sosyo-ekonomik etkilerinin hafifletilmesini hedefliyor" dedi.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 02.04.2020 14:24
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü tarafından Covıd-19 salgınının yayılımının en aza indirilmesi, toplum sağlığının korunması ve salgının ülke ve bölge ekonomisine negatif etkilerinin azaltılmasına yönelik acil çözüm sunan projelere destek vermek üzere “COVID-19 ile Mücadele ve Dayanıklılık Programı Uygulama Çerçevesi” programı uygulamaya konuldu. Genel Müdürlüğün yaptığı duyuruda uygulamaya konulan program kapsamında  proje hazırlayan ve başarılı bulunan kişilere 3.000.000 TL toplam destek verileceği, proje başına asgari destek tutarının 100 bin TL, azami destek tutarının ise 400 bin  TL olacağı açıklandı. 

"TRAKYA'NIN JEOPOLİTİK KONUMU RİSKLİ BİR BÖLGE OLMASINA YOL AÇTI"

Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin hazırlanan program hakkında yaptığı değerlendirmede "Covıd-19 yüksek bulaşıcılığı, insan vücudunda kalıcı hasar bırakması, başta yaşlılar ve kronik rahatsızlığı bulanan bireyler olmak üzere insan sağlığı üzerinde hayati tehlikeye sebep olacak etkileri nedeniyle toplum sağlığı için acil müdahale edilmesi gereken bir tehdit haline geldi. Trakya Bölgesinin Yunanistan’a 2 sınır kapısına, Bulgaristan’a ise 3 sınır kapısına sahip olması ve ayrıca 15 milyon nüfusa ev sahipliği yapan ve yıllık 10 milyon turist ağırlayan İstanbul’a komşu olması virüsle mücadelede riskli bir bölge olmasına yol açtı. Bununla beraber ülkemizde şimdiye kadar alınan önleyici ve koruyucu tedbirlere rağmen Covıd-19 vakalarının ve can kayıplarının artması bölge açısından da risk oluşturuyor." dedi.

"HASTA YATAK SAYISINDA 26 BÖLGE İÇERİSİNDE 9. SIRADAYIZ"

Trakya bölgesinin 2017 TÜİK verilerine göre 5 bin 536 adet toplam hastane yatağına, 2 bin 943 toplam hekim sayısına sahip olduğunu kaydeden Genel Sekreter Mahmut Şahin, "Yüz bin kişi başına toplam hastane yatak sayısına (313 yatak/100 bin kişi) göre 26 bölge içerisinde 9. sırada yer alıyor ve Türkiye ortalamasının (279 yatak/100 bin kişi) üzerinde bulunuyor. Bölgemizin salgınla mücadelede insan kaynağını ve altyapısını, söz konusu sağlık altyapısı ve sağlık personeli, 3 üniversite ve deneyimli akademisyenleri ile bölgedeki kamu kurumları, STK’lar, özel firmalar ve yenilikçi startup’lar oluşturuyor. Bu kaynağın salgınla mücadele için seferber edilerek harekete geçirilmesinin bölgesel, ulusal ve uluslararası anlamda fark yaratan, etkili sonuçları olacak. Trakya Kalkınma Ajansı, Covıd-19 programı ile Trakya Bölgesinin  ve ülkemizin salgınla mücadelesine katkı vermeyi; salgının yayılımının en aza indirilmesi ve kontrol altına alınmasını, başta risk altındaki gruplar olmak üzere toplum sağlığının korunması ve salgının olumsuz sosyo-ekonomik etkilerinin hafifletilmesini hedefliyor. Programın hayırlara vesile olmasını ve yaşadığımız sıkıntılara bir nebze olsun ilaç olmasını temenni ediyorum.” şeklinde konuştu.

"PROJENİN TOPLAM MALİYETİNİN YÜZDE 25'İNDEN AZ OLMAYACAK"

Mahmut Şahin, ülkemizde Covid-19 salgınına karşı veilen mücadeleye katkı sağlayan ve salgının etkilerinin azaltılmasına yönelik acil çözüm sunan projelerin desteklenmesini hedefleyen Programın önceliklerini "Virüsün yayılımının önlenmesi ve kontrol altına alınması, halk sağlığı için acil hazırlık ve müdahale çalışmaları, salgının ülke ve bölge ekonomisine negatif etkilerinin azaltılmasına yönelik yenilikçi uygulamalar geliştirilmesi yer alıyor." diyerek açıkladı. Program kapsamında verilecek desteklerin ayrınlarından söz eden Şahin "Proje hazırlayacak olan kar amacı gütmeyen kurum/kuruluşlar için destek, projenin toplam uygun maliyetinin yüzde 25’inden az olamayacak ve yüzde 100’ünü aşamayacak; kar amacı güden işletmeler için destek, projenin toplam uygun maliyetinin yüzde 25’inden az ve yüzde 50’sinden fazla olamayacak." dedi.

KİMLER BAŞVURABİLİR

Programa başvuru yapabilecekler hakkında ise Şahin şu ifadeleri kullandı: "KOBİ’ler, mahalli idareler (Belediyeler, İl Özel İdareleri, Köy Muhtarlıkları ve Mahalli İdare Birlikleri), diğer kamu kurum ve kuruluşları (Valilikler, Kaymakamlıklar, Bakanlık bağlı ya da ilgili Bölge, İl ve İlçe Müdürlükleri, Bakanlıklara bağlı ya da ilgili Kurum, Kuruluş, Merkez, Enstitü ve Başkanlıklar vb.), üniversite rektörlükleri ve kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşları (TOBB’a bağlı odalar ve borsalar, esnaf ve sanatkârlar odaları, meslek odaları ve bunların bir araya gelmek suretiyle oluşturdukları üst kuruluşlar) olacak. Programdan faydalanmak isteyenler başvurularını KAYS üzerinden 30.04.2020 saat 18.00’e kadar yapabilecek, taahhütnamelerini ise 08.05.2020 saat 18.00’e kadar imzalı ve mühürlü/kaşeli bir şekilde taratarak e-posta ile proje@trakyaka.org.tr  adresine gönderecekler. "

Haber/ Duygu KÖSEOĞLU

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Minibüsçülerin durak isyanı!
Bu parkta survivor parkuru da bulunacak
Tekirdağ’a bayramda ziyaretçi akını
Okul inşaatlarında incelemede bulundular
Korona tehdidi devam ediyor
Tanzanyalı çocuklara oyuncak ve hediye gönderdiler
İZDES heyetinden Vali Yıldırım’a ziyaret
Koronavirüs analizleri negatif çıktı
Başkanlık vekaleti Cengiz Memiş’te
Tatil beldesinden 500 ton çöp toplandı
  ANKET
Sizce aşağıdaki sorunlardan hangisi Türkiye'nin 2020’deki en önemli sorunlarının başında yer alıyor?
2020'nin İlk Altı Ayında Oluşan Bütçe Açığı
Ayasofya'nın İbadete Açılmasına Yönelik Tartışmalar
Covid-19'un Yol Açtığı Sorunlar
İşsizlik Sorunları
Terör Sorunları
İç Siyasetteki Sorunlar
Ekonomik Sorunlar
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya