Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
29 Ekim 2020 Perşembe
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Akay projelerle ilgili fikir alışverişinde bulundu
Akay projelerle ilgili fikir alışverişinde bulundu
Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Odası ile Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret eden Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Meydan Altı Otopark Projesi ile Atatürk ve Öztrak Caddeleri’nde yapılması planlanan altyapı ve üstyapı çalışmaları hakkında bilgi verdikten sonra projeler hakkında fikir alışverişinde bulundu.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 23.09.2020 21:20
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

 

İlk olarak saat 14.00’da Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nı ziyaret eden Başkan Akay, Çerkezköy Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’nde görevli Mimar Mustafa Kanburoğlu’nun sunumunun ardından Oda Başkanı Ali Bozdağ ve yönetim kurulu üyelerine Meydan Altı Otopark Projesi ile Atatürk ve Öztrak Caddeleri’nde yapılması planlanan altyapı ve üstyapı çalışmaları hakkında bilgi verdi.

HEP BİRLİKTE KARAR ALACAĞIZ

Çerkezköy’ün iki ana caddesi olan Atatürk ve Öztrak Caddelerinde ciddi çalışmalar yapacaklarını kaydeden Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay “ Bu çalışmalarla ilgili Kent Estetik Komisyonu’nun aldığı tavsiye kararları aldık. Ortak akılla Çerkezköy’ün ana caddelerini, sokaklarını hem vatandaşın daha fazla, daha rahat yürüyebildiği, daha rahat zaman geçirebildiği, aynı zamanda da esnafın daha da güçleneceği bir yapılaşmayla düzenlemek istiyoruz. Tavsiye kararlarını Ekim ayı meclis toplantısında gündeme getireceğiz. Büyük ihtimal komisyona havale edilecek ve ay boyunca da tartışılacak. Sizlerin fikirleri gerçekten önemlidir. Bu önerileri alıp hep birlikte karar alacağız” dedi.

BEŞ SORUN VAR

Akay “ Atatürk ve Öztrak caddelerine yaklaşık 15 kilometrelik bir alt yapı çekilecek. Parsellerin bağlanmasının ardından yol ve kaldırım çalışmaları başlayacak. Hem yağmur suyu, hem içme suyu, hem kanalizasyon çalışması olacak. Yeni bir meydan altı otoparkı Atatürk Caddesi ve diğer caddeleri besleyecek.Ayrıca Çerkezköy Belediyesinin yapacağı üstyapı çalışmaları da olacak. Esnafımızı etkileyen beş konu vardır. Ayaklı kapalı çıkma yapan Atatürk Caddesi’nde 15, Öztrak Caddesi’nde 9 esnafımız var. Bu 24 esnafımıza tebligatlarımızı gönderdik. Bu esnafların gölgesinde kalanların tamamının da bundan şikayeti var. Birinci talebimiz bu 24 esnafımız ön çıkmalarını kaldırarak, hizmet sektörü olan esnafımıza 2.5 metre payla herhangi bir yapılaşma olmadan ön bahçelerini kullandırmak. Bodrum çekme paylarını kullanan Atatürk Caddesi’nde 23, Öztrak Caddesi’nde 8 esnafımız var. Tebligatlarımızı gönderdik. Kaldırımları dükkana uydurmak değil, dükkanın kaldırıma uyacağı şekliyle bir çalışma olacak. O yüzden bunların düzenlenmesini talep ediyoruz” diye konuştu.

RAHATSIZLIKTAN KURTARMAK İSTİYORUZ

Cadde üzerindeki işletmelerin tabela düzenlemesi ile ilgili konuşan Akay  “Tabela konusunda fikirler tartışılabilir ama bir düzen olması gerektiği ihtiyacını gördük. Bir görüntü kirliliğinin varlığı çok açık ortada. Bazı esnaflarımız dükkanın içinde sattığı malzemeleri dükkan önünde 5 metrede sergiliyor. Girintili çıkıntılı bir durum var. Ön çekme payları üzerinde sergi olmaması kararı aldık. Esnafın dışında tabi kurumların da yapacakları var. Kaldırımlarda yaya ürüyüşüne engel malzemeler var. Bütün kurumlarımıza bu konuyu anlatmaya çalışacağız.  Bu menfez ve kutuların yaya yürüyüşüne engel olmayacak şekilde bir kenara alın dedik. Çerkezköy Belediyesi, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, TESKİ bir yatırıma giriyor. O nedenle biran önce başlayıp biran evvel bitirip herkesi minimum rahatsızlıkla bu işten kurtarmak istiyoruz” diye konuştu.

TABELALAR KÜÇÜLÜNCE FİYATLAR DÜŞECEK

Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Bozdağ da kaldırım üzerindeki işgallerden rahatsızlık olduğunu ifade ederek tabela vergi ücretlerinin de esnafın belini büktüğünü kaydetti. Konu üzerine konuşan Akay “ Ben bu tabelaların zaten küçültülmesini istiyorum. Çerkezköy Belediyesi’nin tabeladan alacağı verginin Çerkezköy Belediyesi’ne bir katkısı yok. Ben bu tabelalar küçülsün,  belli ebatlara gelsin istiyorum. Tabelalar küçülünce fiyatlar da düşecek” diye konuştu.

ESNAF İÇİN FAYDALI OLACAK

Bozdağ “ 11 Mart tarihinden bu yana esnaf olarak sıkıntılı bir dönem yaşıyoruz. Tabela değişimi ise esnaflar için gerçekten bir bütçe olacak” dedi. Bozdağ’ın bu sözleri üzerine konuşan Akay “

Hali hazırda var olan işletmelere de bir süre verilecek. O tabelalar düzeldikten sonra cepheleri uydu anteni, klima, görüntü kirliliğinden kurtararak kötü durumda olan binalar varsa belediye gereğini yapacak ve rücu edeceğiz. Karar alındıktan sonra bu karara göre uygulama yapılacak” dedi. Akay’ın ardından konuşan Başkan Bozdağ “ Komisyonlarda yapılacak olan toplantılarda esnaflarımızın da yer alması faydalı olacak” dedi.

FİKİR ALIŞVERİŞİNDE BULUNDU

Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Odasından ayrılan Belediye Başkanı Vahap Akay, saat 15.00’de

 Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret ederek Oda Başkanı Süleyman Kozuva ve yönetim kurulu üyeleriyle, Meydan Altı Otopark Projesi ile Atatürk ve Öztrak Caddeleri’nde yapılması planlanan altyapı ve üstyapı çalışmaları hakkında fikir alışverişinde bulundu. Ziyarette konuşan Akay “ Çerkezköy’ün iki önemli caddesinde ortak akılla bir düzenleme yapmak istiyoruz.

BEŞ TAVSİYE KARARI ALDIK

Atatürk ve Öztrak Caddesi’nde 2021 yılında TESKİ’nin altyapı çalışmaları başlayacak. Esnaftan beklentilerimiz var, bizim yapacaklarımız var. Atatürk ve Öztrak Caddelerinde bin esnafı direkt etkileyecek bir düzenleme yapma hedefi var. Kent Estetik Komisyonunun aldığı karar neticesinde beş tavsiye kararı oluşturduk. Ekim ayında bunları konuşup tartışacağız.  Teklifimiz hizmet sektörünün masa ve sandalyeleri için 2.5 metre çıkma mesafesini kullanabilmesi. Bunun dışında hiçbir malzemenin sergilenmeyeceği bir durum öngörüyoruz. Atatürk ve Öztrak Caddesi’nde altyapı, üstyapı, otopark planıyla, peyzaj düzenlemeleriyle uzun soluklu bir yola giriyoruz” diye konuştu.

KOZUVA: GÜZEL BİR PROJE YAPIYORSUNUZ

Hizmet sektörünün 2.5 metre çıkma mesafesini kullanmasının caddelerde yine girinti çıkıntıya sebep olacağını ifade eden Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Süleyman Kozuva “ Gerçekten çok güzel bir proje yapıyorsunuz. Ama projede bazı sıkıntılar yaşanacağını düşünüyorum” dedi. Kozuva’nın ardından konuşan Başkan Akay” Bu konuların hepsi tartışılabilir. Benim şahsi fikrim dışarıya hiç kimsenin bir sandalye dahi çıkarmaması benim de işime gelir. Bütün esnaflarla bunu paylaşacağız. Alacağımız geri dönüşleri de önemsiyoruz” dedi.

 

BUGÜN YANYANAYIZ

Çerkezköy’de otopark sıkıntısının olduğunu kaydeden Kozuva “ Şelale parkı vardı, orada yeni bir otopark yada katlı otopark yapılabilirdi. Çerkezköy’ün gerçekten büyük bir otoparka ihtiyacı var” diye konuştu. Kozuva’nın sözleri üzerine konuşan Akay “ Şelale Parkla ilgili yer altı otopark plan düzenlemesi yapıldı. Ancak oranın geçmişte dere yatağı olması nedeniyle vazgeçildi. Atatürk Caddesi’nde Akbank’ın arkasındaki alanda plan değişikliği yapıldı. Orayı yap-işlet-devret olarak ihaleye çıkarttırmayı hedefliyoruz. Şelale Parka da o noktada bir şey yapılırsa buradaki otopark sorununu çözecek bir düşüncemiz devam ediyor” diye konuştu. Akay’ın hayata geçirmek istediği projelerle ilgili görüşünü bildiren ÇTSO Başkanı Süleyman Kozuva” Çerkezköy kazanacak, hem biz kazanacağız ve hepimiz kazanacak. Çok güzel bir uygulamayı hayata geçiriyorsunuz. Biz elimizden ne geliyorsa her zaman yanınızdayız. Dün dünde kaldı. Bugün ise bugündür. Dün karşı karşıyaydık, bugün ise yan yanayız” dedi.

 

Haber/Faik Onur KAYA

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Karşıdan karşıya geçen kadına araç çarptı
Tekirdağ'da 100 polisle operasyon: 15 gözaltı
Şehir hastanesinin bağlantı yolları tamamlandı
Büyükşehir hijyen denetimi yaptı
Pınar bulvarında sıcak asfalt çalışmaları başladı
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı çelenk sunma töreni yapıldı
BAŞARAMADINIZ BAŞARAMAYACAKSINIZ
Marmaraereğlisi'nde, 29 Ekim kutlamaları denizde başladı
Belediye 10 bin paket kandil simidi dağıttı
Abban: Bıkmadan yorulmadan çalışacağız
  ANKET
Sizce aşağıdaki sorunlardan hangisi Türkiye'nin 2020’deki en önemli sorunlarının başında yer alıyor?
2020'nin İlk Altı Ayında Oluşan Bütçe Açığı
Ayasofya'nın İbadete Açılmasına Yönelik Tartışmalar
Covid-19'un Yol Açtığı Sorunlar
İşsizlik Sorunları
Terör Sorunları
İç Siyasetteki Sorunlar
Ekonomik Sorunlar
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya