Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
29 Ekim 2020 Perşembe
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
 Gıda Sanayi ve İçecek Sanayi Meclisleri toplandı
Gıda Sanayi ve İçecek Sanayi Meclisleri toplandı
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Gıda Sanayi Meclisi ve İçecek Sanayi Meclisi; TOBB Yönetim Kurulu Üyeleri Cengiz Günay ile Özer Matlı’nın katılımı ve Gıda Sanayi Meclis Başkanı Necdet Buzbaş ve İçecek Sanayi Meclis Başkanı Feyhan Yaşar başkanlığında, İçecek Sanayi Meclis Danışmanı Prof. Dr. Nevzat Artık moderatörlüğünde, sektör temsilcilerinin katılımıyla sektörün genel değerlendirmesini yapmak üzere video konferans yoluyla bir araya geldi.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 30.09.2020 18:01
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

6 AYDA BU SAYILARA ULAŞTIK

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay yaptığı açılış konuşmasında, “Türkiye Gıda ve içecek Sanayi Meclisi Değerleri Üyeleri, Sizleri şahsım ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu adına saygıyla selamlıyorum. Gıda ve İçecek Sanayi Meclislerimizin ortak toplantısına hepiniz hoş geldiniz. Öncelikle Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu’nun selamlarını iletmek isterim. Tabi pandemi süreciyle birlikte Meclislerimizin daha sık toplanmaya başlaması ve yakaladığı ivme gerçekten memnuniyet verici. 2019 yılında tüm Sektör Meclislerimizin toplantı sayısı yaklaşık 100 iken, pandeminin başlamasıyla birlikte sadece 6 ayda bu sayılara ulaştık. Pandemide gerek Sektör Meclislerimizle, gerekse de Oda/Borsalarımızla çok yakın temas kurduk ve her gün iletilen taleplerin çözüme kavuşturulmasına katkı sağladık. İnşallah bu toplantılar vasıtasıyla sektörlerimiz adına hayırlı işlere imza atacağız.Bildiğiniz gibi ülkemizde ilk vaka Mart ayında ortaya çıkmıştı. O tarihten itibaren sağlık ve ekonomi alanında alınan önlemler olmasaydı, bugün hem çok farklı bir tablo konuşuyor olacaktık. Kısa çalışma ödeneği ve kredi mekanizmaları başta olmak üzere alınan tedbirler, sektörlerimizin ayakta kalmasını sağladı. Ağustos ayında sanayi üretimindeki artışın beklentilerin üzerinde gerçekleşmesi de toparlanmanın başladığını bizlere gösteren en iyi işaretlerden biri. Ancak pandemi henüz bitmedi. Ne kadar süreceğini de kestiremiyoruz. Dolayısıyla pandemiyle yaşamayı öğrenmemiz ve sanayimiz için yeni normalleri konuşmamız gerekiyor. Artık çalışma sistemlerini yeniden tasarlayacağımız sürece giriyoruz” dedi.

PROBLEMLERİN AKTARILMASI GEREKİYOR

Günay “ Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olarak; bir yandan Kısa Çalışma Ödeneği’nin yıl sonuna uzatılmasını talep ederken, diğer yandan cirosunda yüzed 25’in üzerinde kayıp yaşayan firmalarımızın otomatik olarak kısa çalışma ödeneğinden yararlandırılması ve vergi/SGK ödemelerinin ötelenmesini takip ediyoruz. Biliyorsunuz pandemi sürecinde nitelikli eleman, halen en büyük sorunlarımızdan bir tanesi. Sektör meclislerimizin toplantılarında da üretim başta olmak üzere yaşadığınız problemleri aktarmanızı istiyoruz. Son olarak, Gıda Sanayi Meclisinden sorumlu Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Özer Matlı ile birlikte sorunların çözümü için gayret göstermeye devam edeceğimizi bilmenizi istiyorum. Değerli Meclis Üyeleri, sözlerime son verirken değerli vakitlerini ayırıp, Gıda ve İçecek Sanayi Meclisimizin ortak toplantısına katılan tüm üyelere teşekkürlerimi sunuyor ve toplantımızın verimli geçmesini diliyorum.” dedi.

ÖNEMLİ KONULARA DEĞİNİLDİ

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı ise yaptığı açılış konuşmasında, gıda ve içecek sektörlerinin sorunlarıyla ilgili değerlendirmeler yaparak, sektör meclislerinden gelen Cumhurbaşkanlığı ve Bakanlıklara iletilen taleplerin yerine getirildiğini ve bu konuda memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Toplantıda İçecek Sanayi Meclis Danışmanı Prof. Dr. Nevzat Artık tarafından “5996 Sayılı Kanun’da yapılması önerilen değişiklikler” isimli sunum gerçekleştirilerek, Kanun maddeleri hakkında sektör temsilcileri tarafından görüş ve öneriler bildirildi. Toplantıda nişasta bazlı şeker kotası hakkındaki temel sorunların değerlendirilmesi yapılarak sektörde yaşanan güncel konular istişare edildi. TOBB Yönetim Kurulu Üyeleri Cengiz Günay ve Özer Matlı’nın kapanış konuşmalarıyla toplantı sona erdi.

Haber/Harun PEHLİVAN

 

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Karşıdan karşıya geçen kadına araç çarptı
Tekirdağ'da 100 polisle operasyon: 15 gözaltı
Şehir hastanesinin bağlantı yolları tamamlandı
Büyükşehir hijyen denetimi yaptı
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı çelenk sunma töreni yapıldı
Pınar bulvarında sıcak asfalt çalışmaları başladı
BAŞARAMADINIZ BAŞARAMAYACAKSINIZ
Marmaraereğlisi'nde, 29 Ekim kutlamaları denizde başladı
Belediye 10 bin paket kandil simidi dağıttı
Abban: Bıkmadan yorulmadan çalışacağız
  ANKET
Sizce aşağıdaki sorunlardan hangisi Türkiye'nin 2020’deki en önemli sorunlarının başında yer alıyor?
2020'nin İlk Altı Ayında Oluşan Bütçe Açığı
Ayasofya'nın İbadete Açılmasına Yönelik Tartışmalar
Covid-19'un Yol Açtığı Sorunlar
İşsizlik Sorunları
Terör Sorunları
İç Siyasetteki Sorunlar
Ekonomik Sorunlar
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya