Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
24 Ocak 2021 Pazar
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Tarlayı arsa gibi göstererek satıyorlar
Tarlayı arsa gibi göstererek satıyorlar
Çorlu'nun Seymen, Önerler ve Şahpaz mahallelerinde usulsüz olarak tarla vasıflı araziler üzerindeki arsa özelliği taşımayan tarımsal arazilerin hisse satışlarının yapılmaya devam edilmesi üzerine belediyeden uyarı geldi. Çorlu Belediyesi Başkan Yardımcısı Oktay Çolpan, tüm uyarılara rağmen vatandaşların kandırıldığını hatırlatarak, buradan arsa alınmamasını istedi.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 17.12.2020 15:30
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Seymen Mahallesi'nde devam eden usulsüz satışlarla ilgili açıklama yapan Çorlu Belediye Başkan Yardımcısı Oktay Çolpan, bir arazinin arsa niteliği taşıyabilmesi için öncelikle imar planları içerisinde yapılaşmaya uygun bir vasıfta yer alması gerektiğini hatırlattı. 3194 Sayılı İmar Kanunu'nun ilgili mevzuat hükümleri ve imar planı plan notları gereğince bölünme şartlarına göre ifraz (bölünme) işleminin encümen kararı ve Kadastro Müdürlüğü’nün onayına istinaden Tapu Müdürlüğü’nde yapılan işlemler ile tamamlanması gerektiğini ifade eden Çolpan, daha önceki tüm uyarılara rağmen vatandaşları kandırarak usulsüz işlem yapıldığını ve satış işlemlerinin devam ettiğini söyledi.

 

TARLALAR, ARSA GİBİ GÖSTERİLEREK SATILIYOR

 

Çolpan, bu konuda yetkili tüm kurum ve kuruluşların vatandaşların haklarını korumakla yükümlü olduklarını, ancak bir şekilde vatandaşların elindeki tarlaların usulsüzce arsa vasıflıymış gibi gösterilerek satılmaya devam edildiğini aktardı. Artan şikâyetler üzerine bir kez daha açıklama yapma gereği hissettiklerinin altını çizen Çolpan, şunları kaydetti: "Seymen, Önerler ve Şahpaz mahallelerinde tarla vasıflı araziler üzerinde hukuki dayanakları bulunmayan, resmi makamlarca onaydan ve hiçbir işlemden geçmemiş tapularda, değişik metrekarelere isabet eden hisseler tacirler tarafından çizilmiş şekiller üzerinden sanki arsa vasıflı arazilermiş gibi satışlarının yapıldığı vatandaştan gelen bilgilere istinaden öğrenilmiştir. Tarımsal arazi niteliğindeki çok hisseli bu taşınmazlar üzerinde sanki arsa niteliği kazandırılmış gibi üzerlerine bina yapılabilecekmiş gibi yüzyıla yakın bir süredir onlarca hissedarın maliki olduğu bu taşınmazların hisseleri satılmaktadır."

 

 

BELEDİYEDEN BİLGİ ALMADAN ARSA SATIN ALINMAMALI

 

Farklı miktarlarda peşinat alınarak bu peşinatla birlikte imzalatılan senetlere istinaden vatandaşların borçlandırıldığını dile getiren Çorlu Belediye Başkan Yardımcısı Çolpan, "Bazı bölgelerde tapu devri yapılamadığı ancak bazı bölgelerde ise tapularda hisse devri yapılabildiği beyanlarında bulunulmuştur. Yukarıda bahsettiğimiz hukuki sebeplerden dolayı bu tür yerlere kesinlikle inşaat ruhsatı alınmayacağı inşaat inşaat yapılamayacağı, iskân verilemeyeceği nettir. Vatandaşlarımız bu tür ilanlar ile ilgili belediyemize başvurup Plan Proje Müdürlüğümüz ile İmar ve Şehircilik Müdürlüğümüze sormadan, net bilgi almadan kesinlikle herhangi bir tasarrufta bulunmamalıdır. Yapılan inceleme neticesinde belediye ekiplerimiz yerinde tespitlerde bulunmuş ve kanuna aykırı uygulamalar ile ilgili olarak işlemler yapmıştır. Ancak vatandaşlarımızın mağdur olmaması için alacakları hisse veya taşınmaz hakkında belediyemizin ilgili müdürlüklerinden gerekli bilgilendirmeleri almalarını rica ediyorum” ifadelerini kaydetti.

 

Haber/Melek ELMA

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Yük asansörünün altında kalan işçi öldü
Eski başkan Şimşek yaşamını yitirdi
Kültür sanat kursları kayıtları 1 Şubat’ta başlıyor
  ANKET
Covid - 19 pandemisinin ülkemizde son zamanlarda yayılmasında birinci dereceden sorumlu sizce kimdir?
Gerekli önlemleri zamanında almayan yetkililer
Tedbirlere uymayan vatandaşlar
Her ikisi de
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya