Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
01 Mart 2021 Pazartesi
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Öztrak: Kedi buradaysa ciğer nerede?
Öztrak: Kedi buradaysa ciğer nerede?
CHP Genel Başkan Yardımcısı, Parti Sözcüsü ve Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, Ziraat Bankası’nın vergi cennetindeki bir şirkete verdiği 1.6 milyar dolarlık krediyle ilgili soru önergesi verdi.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 15.01.2021 10:52
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

CHP'li Öztrak, Ziraat Bankası’nın vergi cennetinde kurulmuş bir şirkete verdiği 1.6 milyar dolarlık krediyi TBMM gündemine taşıdı. Ziraat Bankası’nın söz konusu kredinin Turkcell’e Türk hissedarlığın devam etmesi için verildiği ve Ekim 2020’de ödendiği yönündeki açıklamasını değerlendiren Öztrak, “Borç ödendiyse, Ziraat Bankası’nın teminat olarak aldığı yüzde 13.77’lik hisse şu an nerede? Kedi buradaysa ciğer nerede? Ciğer buradaysa kedi nerede?” diye sordu. Öztrak, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın yanıtlaması talebiyle verdiği soru önergesiyle, Sayıştay’ın Ziraat Bankası raporunda yer alan vergi cennetindeki bir firmaya verilen 1.6 milyar dolarlık krediyi gündeme taşıdı.

 

VERGİ CENNETİNDEKİ ŞİRKETE 1.6 MİLYAR DOLAR

 

Öztrak’ın soru önergesinde yer verdiği bilgilere göre, Ziraat Bankası, vergi cenneti olarak bilinen British Virgin Adalarında kurulan bir şirkete, 2014 yılında 1 milyar 636 milyon 770 bin 735 dolar tutarında kredi kullandırdı. Kredi 3 yılı geri ödemesiz olmak üzere toplam 10 yıl vadeyle verildi. Kredi verilen şirket, telekomünikasyon sektöründe hizmet veren bir diğer şirketin yüzde 100 iştirakiydi. Krediye teminat olarak, iştiraki olunan şirketin 1 milyar 636 milyon dolar değerindeki yüzde 13.77 oranındaki hisse payı gösterildi. Uygun ödeme koşullarına rağmen zaman içerisinde kredinin tahsilatında sıkıntılar yaşandı. Mart 2020 itibariyle, kredinin üç yıllık gecikmiş anapara taksiti ve faizlerinin toplamı 726.5 milyon dolara ulaştı.

 

"ZİRAAT VE TURKCELL’İN AÇIKLAMALARINDAKİ UYUMSUZLUK"

 

Konuyla ilgili T.C. Ziraat Bankası tarafından yapılan açıklamada, bahsi geçen kredinin, “Çukurova grubuna, Turkcell İletişim A.Ş.’deki dolaylı hissedarlığı münasebetiyle Türk ortaklığının devam edebilmesi için verildiği” ifade edildi. Ziraat Bankası aynı açıklamada, kredinin Ekim 2020 tarihinde tahsil edildiği kaydetti. Konuyla ilgili olarak Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından yapılan açıklamada ise “Söz konusu kredi Şirketimiz tarafından kullanılmamış olup, ilgili kredi sözleşmesine doğrudan ya da dolaylı şekilde taraflığımız bulunmamaktadır” denildi. Öztrak soru önergesinde, Ziraat Bankası ve Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş tarafından yapılan açıklamalardaki uyumsuzluğa dikkat çekti.

 

"ZİRAAT’TE REHİNLİ TURKCELL HİSSESİ NEREDE?"

 

Ziraat Bankası’nın kredinin ödendiğini ifade ettiği Ekim 2020 tarihinin, aynı zamanda Türkiye Varlık Fonu’nun (TVF) Turkcell’in yüzde 26.2 hissesine sahip olarak hâkim hissedar olduğu tarih olduğunu belirten Öztrak, “TVF, İsveçli Telia şirketine ait yüzde 24’lük payı 530 milyon dolara satın alarak hâkim ortak konumuna gelmiştir. Dolayısıyla TVF, Ziraat Bankası teminatında bulunan yüzde 13,77’lik payı, kredi borcuna mukabil devir almamış görünmektedir. Mevcut durumda Turkcell hisselerinin yüzde 26,2’si TVF Bilgi Teknolojileri İletişim Hizmetleri Yat. San. ve Tic. A.Ş.’de; yüzde 19,8’i Rus şirket LetterOne’a ait IMTIS Holdings S.A.R.L.’de görünmektedir. Bu durumda Ziraat Bankasının kredi borcunun nasıl kapatıldığı tam olarak anlaşılamamıştır” ifadelerini kullandı.

 

"SATIŞTA FARKLI TEMİNATTA FARKLI DEĞERLEME"

 

Öztrak, yapılan işlemlerde dikkat çeken bir diğer hususun da söz konusu şirkete ait hisse değerlemeleri olduğunun altını çizdi. Buna göre İsveçli eski ortak yüzde 24’lük payını Varlık Fonu’na 530 milyon dolara satarken, Ziraat Bankası verdiği 1 milyar 636 milyon dolarlık kredi için şirketin yüzde 13.77’lik payını teminata aldı. Hisselerin satışında ve teminatlanmasında çok farklı değerlemeler yapıldığı anlaşılıyor. Tüm bunların yanında, 2011 yılından bu yana Ziraat Bankası Genel Müdürü olan Hüseyin Aydın, aynı zamanda Varlık Fonu’nda da Yönetim Kurulu Üyesi. Aydın bununla birlikte 2019’dan bu yana da Turkcell Yönetim Kurulu üyeliği görevini yürütüyor. Aydın’ın Türkcell Yönetim Kurulundaki üyeliği Ekim 2020’de gerçekleşen yönetim değişikliğinden sonra da devam etti.

 

ÖZTRAK'TAN BAKAN ELVAN’A SORULAR

 

Öztrak, şu soruları yöneltti: "Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş, '1 milyar 636 milyon dolarlık kredi ile doğrudan veya dolaylı taraflılığımız bulunmuyor' derken, Ziraat Bankası söz konusu kredinin Çukurova grubuna Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş’deki ortaklığının sürdürülmesi için kullandırıldığını ifade etmektedir. Sayıştay Raporu ise bu kredinin vergi cenneti, British Virgin Adaları’nda kurulan bir şirkete kullandırıldığını raporlamaktadır. Tarafların beyanları arasındaki tutarsızlıklar dikkat çekicidir. Ziraat Bankası bu krediyi kime, ne amaçla ve ne karşılığında kullandırmıştır? Sayıştay raporunda bahsedilen 1 milyar 636 milyon dolarlık kredi borcu, Turkcell’in TVF’ye geçtiği Ekim 2020 tarihinde Ziraat Bankasına ödendiyse, bu borcu kim, nasıl ödemiştir? Bu borç kapatıldıysa Ziraat Bankası Genel Müdürü Sayın Hüseyin Aydın’ın Turkcell İletişim A.Ş’deki Yönetim Kurulu Üyeliği hala neden devam etmektedir? İsveçli eski ortak Türkcell İletişim A.Ş ’deki yüzde 24’lük payını Varlık Fonu’na 530 milyon dolara satarken, Ziraat Bankası 1 milyar 636 milyon dolarlık kredi için aynı şirketin yüzde 13,77’lik payını teminata almıştır. Hisselerin satışında ve teminatlanmasında bu kadar farklı değerlemeler yapılmasının nedeni nedir? Bu kadar fark normal midir? Ziraat Bankası kamuoyuna yaptığı açıklamada “kredi verilirken, çok uluslu ortaklık yapısına sahip şirketin, çeşitli ülkelerle devam eden karmaşık dava süreçlerin çözülmesiyle krediyi geri ödemesi için gerekli akışın sağlanabileceğinin öngörüldüğünü” ifade etmiştir. Ziraat Bankası 2014’de, 2020’de gerçekleşecek bir işlem için, böyle bir öngörüde nasıl bulunabilmiştir?"

 

Haber/Elif Zennure ŞİMŞEK

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Çalıştığı iş yerinde hayatını kaybetti
Okulların açılışı ertelendi
Ergene toprakları zehir saçıyor!
Uyuşturucu tacirleri cezaevine gönderildi
Vergi dairelerinde hafta sonu yoğunluğu
Yurtdışından gelenlerin test zorunluluğu devam edecek
Tekirdağ, 67.2 milyon dolar dış ticaret fazlası verdi
Ulusan, Çerkezköy’de okul inşaatlarını inceledi
AK Parti’den vergi haftası ziyareti
Başkan Yüksel: Her şeyin başı sağlık
  ANKET
Covid - 19 pandemisinin ülkemizde son zamanlarda yayılmasında birinci dereceden sorumlu sizce kimdir?
Gerekli önlemleri zamanında almayan yetkililer
Tedbirlere uymayan vatandaşlar
Her ikisi de
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya