Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
18 Ocak 2017 Çarşamba
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Türker Deniz / VARDİYA TÜRKER DENİZ
SIFIRCI SENDİKANIN BALONU…
Hepimizin belli bir arkadaş gurubu vardır. Arkadaşlar arasında mesafeye göre de hareket alanları tayin edilir. Kimi arkadaşlar, birbirlerine karşıdakinin özelliklerine göre bir ‘lakap’ koyarlar. Mesela ‘Geveze’, ‘Şişko’,’Çiroz’, ‘Uzun’,’Kıvırcık’ gibi.. İlişkilerdeki mesafeye göre takılan lakap narinleşebilir ya da kabalaşabilir..
Yayın Tarihi: 27 Mayıs 2013 Pazartesi, 02:28
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

 Bu türlü lakaplarla her an karşılaşmak mümkün.. Bir devlet dairesinde, okulda, işyerinde her yerde duyabilirsiniz..

Sendikal camiada da var…Mesela metal işkolunda..Metal işçileri de bu işkolunda faaliyet gösteren bir sendikaya da bir lakap takmış. Lakap ne biliyor musunuz?..’Sıfırcı Sendika’..
Nerede çalışırsanız çalışın.. Nerede olursanız olun… ‘Sıfırcı Sendika’ ifadesini duyduğunuzda hemen bu ifadenin kimin için söylendiğini biliyorsunuz. Aslında ‘Sıfır’ ve ‘Sendika’ ifadeleri, birbiriyle yan yana gelmesi mümkün olmayan iki ayrı kelime. Ama, işleri güçleri sendikacılık olmayıp, sadece laf kalabalığı yaparak, zihinleri yanıltmaya çalışanlar, ne acıdır ki  yan yana gelmesi mümkün olmayan bu iki kelimeyi bir araya getirme  maharetini(!) göstermiş  durumda…
Sıfırcı Sendika’nın, özellikle,9 Ocak tarihinde başlayan ve yaklaşık 115 bin metal işçisini ilgilendiren toplu sözleşme görüşmeleri süreci içinde, sözleşmenin metal işçileri için daha geniş  hak ve çıkarlar içermesi için neden gayret göstermediği, süreci eskiden beri takip edemeyen bazıları tarafından merak edilebilir.
Ama merak etmesinler. Çünkü bu yadırganacak bir durum değil. Bu alışılmış  bir tablo.. Çünkü Sıfırcı Sendika’nın görevi, sözleşme hakkında bir adım atmak değil. O’nun görevi, sözleşmenin metal işçilerinin hak ve çıkarları doğrultusunda sonuçlanması için Türk Metal’in atacağı her adımı sabote etmek…
Bugüne kadar, MESS işyerleri için Türk Metal’in imzaladığı sözleşmelerin fotokopisini imzalayarak ayakta durdular.Her sözleşme döneminde gıcır gıcır yeni fotokopi makineleri alarak, Türk Metal’in imzaladığı sözleşmeleri, kendi ‘eserleri’ olarak üyelerine sundular..İşte bu nedenle,metal işçileri  o dönemlerde bunlara , ‘Fotokopici Sendika’ lakabını takmıştı.
Sonra bunlar , kendilerini ispatlamaya çalıştılar..Ama o da olmadı.. Ellerine yüzlerine bulaştırdılar. Tek başlarına sözleşme imzalamaya başladılar. Ama imzalanan sözleşmelerde alınan oranlara bakanlar, karşılarında hatırı sayılır bir rakam yerine koskoca bir ‘sıfır’ gördükleri için, bunlara bugün herkesin bildiği ‘sıfırcı sendika’ lakabını taktılar.
Bu sendikanın nefesleri kuvvetli ‘üfürükçüleri’ var..Bunların görevi, ‘Sıfırcı Sendikanın’ imzaladığı, o küçük ve cılız sözleşmeleri, sıfır noktasından alıp üfleye üfleye koca bir yalan balonu yapmak…Hem de öyle bir şişiriyorlar ki, sözleşmesi imzalanan işçi bir anda, yapılan açıklamalardaki yalanları, yanlışları görmediği, göremediği için bir anda göklerde uçar gibi oluyor. Ama sonradan yani iş işten geçtikten sonra, cebine giren parayı gördüğünde gerçeği görüyor, anlıyor. Eğer, işçiler tepki gösterecek olursa, soluğu işyerinin kapısında buluyor. İster baştemsilci, ister temsilci olsun isterse işçi olsun gözünün yaşına bakmıyorlar… Bunlara ’Demokrasi tüccarı’ diyenlerin, bu sözü neden söyledikleri de böylelikle ortaya çıkıyor.
Kocaeli’de Baysan Radyatör’de, Baysan Trafo’da, İstanbul’da Aks Otomotiv’de, Kırşehir’de Çemaş’ta, İzmir’de Çukurova Jeneratör’de, İstanbul’da Tabo Otomotiv’de imzalanan toplu sözleşmeler, bu işyerlerinde çalışan metal işçileri için ‘gerçek’ bir dramdır.İnsan ,vücuduna giren kurşunun açtığı yarayı sıcağı sıcağına anlamaz.. Bu da öyle bir şey…
İmzalanan sözleşmelerin içi yanlış ve yanıltıcı üfürüklerle şişirilmiş ve bir ‘yalan balonu’ olarak metal işçilerine sunulmuştur.
Sözleşmenin ana malzemesi, o sözleşmenin geçerli olduğu süre için elde edilen ücret zammıdır. Ama ‘Sıfırcı Sendika’,sosyal yardımları da bu zammın içine ite basa doldurarak, metal işçilerine ‘ücret zammı’ olarak sunmakta, böylelikle haklarını ve çıkarlarını korumak ve geliştirmekle sorumlu olduğu, metal işçilerinin emeği ve ekmeği üzerinde çirkin oyunlar oynamaktadır. Bu işyerlerindeki sözleşmeleri mercek altına alanlar, ‘Sıfırcı Sendikanın’ altı aylık dönem için istediği rakamın yarısını yıllığa aldığını da görecektir. İkramiyelerin bir ‘sosyal yardım’ olduğu gerçeğini işçilerden saklayan bu ‘sıfırcı sendika’, o da yetmezmiş gibi, yıllık 60 ya da 75 gün olan ikramiyeleri, kademeli olarak 3, 3.5,4 maaş olarak sözleşme boyuna yayarak  ‘işçilerin emeğiyle oynamaya ‘ devam etmektedir.
Evet… Sıfırcı Sendika’nın mayasında işte böyle bir sendikal anlayış var… Ama bu mayadan ne yazık ki ‘sendika’ olmuyor, ‘sendikacı’ olmuyor. Maya yalan olunca da ‘foya’ ortaya çıkıyor.Ne yazıktır ki mayanın da foyanın da  faturasını‘sıfırcı sendikanın’ üyeleri ödemek zorunda kalıyor..
Dolayısıyla metal işçilerinin içinde bulundukları bu toplu sözleşeme sürecini, doğru bir şekilde süzgeçten geçirmesi, sonrası için de kendine bir yön vermesi gerekiyor. Bu sürecin kaptanlığını yapan Türk Metal ‘in, ‘insanca yaşama’ ve ‘insanca çalışma’ hedefine kilitlenmesi,  en azından Türk Metal üyeleri için güzel günlerin pek de uzakta olmadığını gösteriyor.
Peki ya ‘Sıfırcı Sendikanın’ üyesi olanlar?... Onlar ne yapacak?..
Onların da çaresi var.. Onların da ‘baharı yaşamaya hakkı var…O arkadaşlar da tıpkı Çolakoğlu emekçileri gibi, tıpkı Grammer emekçileri , Çimtaş emekçileri gibi, ‘sıfırın altındaki’ sözleşmelere mecbur ve mahkum olmadan akıllı bir şekilde, kendi kaderlerini kendileri çizecekler…
Hayırlısı…
Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Saray’da kayboldu, Çakıllı’da cesedi bulundu
Sorumsuzlukta sınır tanımıyoruz
Kepenek ve Sert Çerkezköy’ü temsil edecek
12 Türkiye birincisi Gülerçin Koleji’nden çıktı
Yeminli Mali Müşavirlik bürosu açtı
YGS öncesi uyarı geldi
Plaket ve hediye takdim ettiler
‘Nefes alan herkesin karşı çıkması lazım’
Son gün 28 Şubat
ÇOSB’den iddialı yatırımlar
  ANKET
Size göre Türkiye'nin başlıca sorunu nedir?
Terör
Anayasa
Başkanlık
İşsizlik
Ekonomi
  CERKEZKOY KONUSUYOR
ÇOSB’den iddialı yatırımlar

Termik santral
Termik santraller; 1)Oksijeni tüketir, karbondioksit üretir,(teknoloji ile çözülemez bir ilim yasasıdır) 2)Kanserojen gazlar ortaya çıkarır (bunun teknoloji ile önlenmesi mümkün değildir), 3)Nüfusu yoğun,katma değeri yüksek bölgelere inşa edilmezler, 4)İnşa edildiği bölgelerde bilinçli nüfusun göç etmesine neden olurlar. OSB yetkililerinin yakın bölgelerine termik santral yapılmasını destekleyici sözler sarf etmesi kendi bindiği dalı kesmekten başka birşey değildir. Kalifiye eleman istihdam etmeleri mümkün olmaz.
hasan


Akay, termik santralin zararlarını anlatacak

Termik
Vahap AKAY bu konuda haklı. Çerkezköy'ün geleceğini bitiriyorlar.
Tarık Kutlu


Sorumsuzlukta sınır tanımıyoruz

HATA
Sürücüler hatalı fakat belediye de artık bir çözüm bulsun buna. Bazı noktaları açık otopark olarak belirlersin. Ciddi bir park sorunu var. Vatandaş da biraz daha düşünceli olsun. Yol ortasına araba bırakanlar var.
t.kutlu


?
sorumsuzluğu yapan şu resimdeki öküz ee niy "tanımıyoruz.." diy herkesi konuya dahil ediyorsunuz? siz şahsen tanımıyorsanız başkasını niye ahil ediyorsunuz? böyle manşetmi olur? siz gazetecisiniz psikolog değil toplum adına çoğul konuşmayın gördüğünüzü yazın. Amerika avrupa olsa birilerinin gücüne gider nasıl beni dahil edip böyle bir manşet atarsınız der burası Türkiye kafalar rahat, mok atın 1 tane öküz yüzünden bütün vatandaşa ! çöpçülere gelince eski çöpçüleri arıyoruz, eski çöpçüler daha temizdi bunlar baştan savma çalışıyor.
ihsan


Öğe Termik Santrale yeşil ışık yaktı

santral
akp iktidara geldikten bu yana kesilen biçilen yeşil alanın haddi hesabı yok. sosyal medyada da görüyoruz güney sahillerinde çıkan yangınlar sonrası, kelleşen alanlara birden bire dikilen villaları, 3. köprü ve havaalanı yapacaz iye kesilen ormanları, doldurulan su havzalarını..rize de sit alanının dibinde akan dereye akp li meclis üyesinin yaptığı villa bile oralarda manşet olmuştu dünya harikası vadilerin dibine 5-7 katlı dikilen gecekondumsu yapıları gidip görebilirsiniz, o yemyeşil yerlerde hertaraf çöp içinde. kısacası maksat para kazanmak olduğunda yeşil meşil umurlarında olmuyor. çerkezköy gibi kömürü bulunmayan bir yere santral yapıp kömürü de taa bilmem nereden kamyonla taşımanın getireceği nakliye rantı varken kimse vatandaşı dinlemez parası olan bastırır.kömür santrali denen şey kömür madenine yakın bir yerde yapılır ki en azından yakıtı hemen dibinden alıp yaksın, bunlar yüzlerce km uzağa yapıyor kamyonla taşıyacaksın diye. kömür yakınca yeşillik olur diyen ve buna inanan varsa vallahada gülerim, çerkezköye oğalgaz bağlanmadan önce sokağa çıkıp nefes alamıyorduk heryer duman içindeydi, şimdi bile tek tük apartmanların bacsından çıkan kokuya dayanamıyoruz, bumu çevreci? güldürmeyin insanı, kömür bu kömür, kömür karbondur karbon yanınca çevreci atık bırakmaz!
Hasansayın öğe bu topraklarda doğdun,bu topraklarda ekmeğini kazandın, nasıl olurda zararlı olduğunu bile bile yok cevreci diyerek bu santrali şirin göstermeye çalışırsın anlamadım.çerkezköy e ne faydası olacak zaten fabrikalar işçi bulamıyor.BU DOĞUP,BÜYÜDÜĞÜN VE EKMEĞİNİ YEDİĞİN ÇERKEZKÖYE İHANETTİR.Kimse kusura bakmasın çerkezköyümüze zararı olacak BU TERMİK SANTRALİ BİLE BİLE SAVUNANA OY YOK
hüseyino kömürün yıkanması,bacasından çıkan partürler,havanın pislenmesi, DAHA SAYALIM MI?.PEKİ AVRUPA NİYE YASAKLIYOR.BU SANTRAL YANLIZCA,ÇERKEZKÖYÜN DEĞİL İSTANBUL,KIRKLARELİ,TEKİRDAĞ A bile zararı olacak.alerji ve astım hastası olarak kesinlikle karşıyım.BU YAŞAM HAKKIMIZIN ALINMASIDIR.Cinayet bu
hüseyinEee.. öyle emir gelmiştir. Bildiğiniz üzere üşünceleri olmayan sadece emirlere itaat eden kişilerden oluşur. Ülke umurlarında değil ki Çerkezköy' ü düşünecekler.
selim


Termik e hayır
Termik santral istemiyoruz, nükleer yapılsın Çerkezköy'e. Hem elektrik kesildi diye ağlarsınız, dışarıdan elektrik alıyoruz diye sızlanırsınız. Hem de enerji santraline hayır dersiniz. Tarık Kutlu, inşallah senin evinin bahçesine kurulur termik santral. Yozgat'a yapılsın diyorsun ya. Bu mantıkta birinin dediği lafa göre iş mi yapılır. Yozgat takiler insan değil mi
Osman Kadiroglu


Termik
Şu AKP nedense çevreci olan hiçbir şeyi korumuyor, kollamıyor. İşte bu yüzden bu adamlara oy verilmez. Enerji lazım ama Trakya'nın anasını ağlattınız! Gidin Yozgat'a filan yapın.
Tarık Kutlu


alay eder gibi.
Havayı temizleyen mentollü bacalı termik santral kuracağız derler. (gülmeyin)
hasan


Trakyada termik santrale hayır
Çerkezköy termik santrale hayır
turgay çiçek


4 proje için start veriliyor

..
Kızılpınar sürekli bazı troll ler tarafından gündeme getiriliyor. Birde amerikanvari oy verdik oy diyen oy istemeye gelirsiniz diyen gırla.. öncelikle kızılpınardan bu belediyenin aldığı oy neki? adamlar yinede oraya yatırım yapıyor sırf cadde ışıklandırması için 170 bin lira hava parası ödediler, kızılpınarın 40 tane icrasıyla kaç trilyonluk borcuyla uğraştılar... Yollar da altyapı oranında yapılır, suyu kanalizasyonu doğalgazı kısacası zırnık kadar altyapısı olmayan yerlere yol beklemek saçmalıktır. 10 sene size yol yapmamışlar sesiniz çıkmamış belediye başkanı seçildiği gece daha mazbatasını almadan bu gazetede adamın biri kızılpınarın yolunu niye yapmadınız chp zihniyeti falan diye yorumlar yazıyordu yani ciddiyetten uzak saçma talepleriniz var. Şehrin göbeği için yapılan projeleri kıskanmayın, zamanı gelince yetki kimdeyse yapar.
Vatandaş


bu adamın reklam haricinde başka bir işi yok sadece kaldırım köşelerinde reklam yaparsınız öyle kızılpınar'ın içine bir bakın..
Cerkezköyü siz yönetiyorsunuz tamamda bu kızılpınarı kim yönetiyor acaba ..Bu kadarmı ilgisiz bırakılır bir mahalle...yazık oldu verdiğimiz oylara.
yavuz kara


Oy istemeye geldimi coşuyorlar
Ilgisiz kaliyor kizilpinar Dogru duzgun sokak lambalari bile yanmiyor inin mezarlik tarafina adam kesseler kimsenin ruhu dumaz yollar derseniz oyle
yavuz kara


Enkazdan kurulan cumhuriyeti enkaza çevirmeye çalışıyorsunuz

halka güven chp
Anayasa değişiklik paketini acaba kaç CHP li okudu(genel başkanınız da dahil)..Yok o elden gidiyormuş,yok bu elden gidiyormuş..Son sözü halk söylemeyecek mi??Madem halkın dediği olur,bırakın millet söylesin son sözü,siz de bu karara saygı duyun..Daha baştan yenilgiyi kabullenmeyin..Halk onaylarsa bile sizde çıkarın bir aday..Bu kadar korkmayın AK PARTİ den..Bakınız halk ne derse o oluyor..HALKA GÜVENİN...HALK İŞİNİ BİLİR..En azından sizden çok daha iyi...
halk...


  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
G.O.P. Mahallesi, Barbaros Caddesi, Kamburoğlu Sokak No: 10 Çerkezköy - TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 - 725 26 10 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya