Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
18 Ocak 2017 Çarşamba
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Yunus Emre YILMAZ / Taş duvar
Günceli Geçmişin Penceresinden Okumak
Dün akşam çok sevdiğim bir büyüğümü ziyaret ettim, çay misafiri oldum hanesine bir gönüldaş bulmanın ümidiyle. Bir dokun bin ah işit benzetmesine can verir misali Seyyid Kutup’tan açıldı söz. Seyyid Kutup bir edebiyatçı olması hasebiyle din alimi olarak değerlendirilerek yapmış olduğu bazı sakıncalı tefsirler nedeni ile zalimce eleştirilmesi ve değersizleştirilmesi çok adilane olmuyor bana göre. Onu bir din aliminden ziyade iyi bir aktivist ve dava adamı olarak tasvir ediyorum ben, zira oda benzerleri gibi idam sehpasında can verenlerden. Bizim coğrafyamızda da çok sık tekerrür eden bir hadise; yeni bir akım getirerek dini yaşayışa hareketlilik kazandırmak isteyen dava adamlarının idam sehpasında hayatlarının son bulması.
Yayın Tarihi: 13 Ocak 2016 Çarşamba, 11:01
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Bediüzzaman Said Nursi bugün tüm dini otoritelerce kabul görmüş olsa bile ebediyete intikal ettiği dönemlerde bir “devlet düşmanı, hain” olarak adlediliyordu. Yine mısırda İhvan hareketinin kurucusu Hasan El Benna’nın sonu da farksız değildi. İskilipli Atıf Hoca da yine yaşadığı dönemde “vatan haini ve bozguncu” olarak idam sehpasına yürüdü. Konuşmamız bu merkezli sürüp gitti, uzun zamandır mahrum kaldığım huzur ikliminin tadını çıkarırken ben. Yapılan bu konuşmalardan cımbızladığım ana fikir ise tarihin tekerrürü. Umut verici bir başkaldırı olan” Arap Baharı” beklendiği gibi esip geçtiği yerlerde bahar çiçekleri yeşertmedi, o coğrafyalarda hala kan var ve hala mazlumların çığlıkları yükseliyor göğe. Yanı başımızda Suriye katliamı yaşanırken ülkemizin hali de hiç ama hiç iç açıcı değil. Üzülerek şahitlik ediyoruz ki orta doğu ve ülkemizde huzur çiçeklerinin yeşermesine izin verilmiyor. Çıkar çatışmaları ve İslam düşmanlığı geleceğin umut çiçeklerinin yapraklarını tek tek yoluyor. Hep yalancı baharlar yaşıyor, sahte sıcaklığına inanıp güneşin; her paltosuz çıktığımızda sokaklarda sırıl sıklam ıslanarak dönüyoruz hayal kırıklıklarına bata çıka.

“Geçmişten adam hisse kaparmış... ne masal şey.

Beş bin senelik kıssa yarım hisse mi verdi

Tarihi tekerrür diye tarif ediyorlar

Hiç ibret alınsaydı tekerrür mü ederdi”

Akif ile devam edelim. Nekadar doğru bir tespit yapıyor eli öpülesi üstat. Bugün yanımda yanan sıcak soba ve üzerinde buharı tüten çaydanlığımdan bardak bardak çayımı yudumlarken İslam dünyası, Ortadoğu vs. demeden insanlık dünyasında yaşanan her acı ve kederi paylaşıyorum, her adaletsizlik karşısında bende sırtımdan hançerlenmiş kadar acı çekiyorum deme samimiyetsizliğine girmeyeceğim. Kürtçe şarkı söylemek istiyorum dediği için linç edilmek istenen ve ülkeyi terk etmek zorunda kalan Ahmet Kaya döneminden aynı zatı şahanelerin bugün yuvarlak masalar etrafında çözüm önerileri sunduğu akil adamlık veya çözüm önerileri safsatalarına ise hiç değinmeden, siyasi ve çıkar amaçlı söz dalaşı yapmadan yalnızca his dünyamda hadiselerin yankılarını paylaşmak istiyorum sadece. “ Yav kardeşim bu ülkede hakim, savcı, bakan olmadı mı bu Kürtler, daha ne istiyorlar” gibi çıkışlara ise cevaplar çoktan verildi zaten. Acı olan, can yakan şey ise; aldığımız mesafelerin tersine geri geri yürüyüşe başlıyor olmamız. Yıllardır kan dökerek bitirilmek istenen PKK’ya karşı yine aynı yöntemlere başvuruluyor olması meselenin özünü hala anlayamadığımızı gösteriyor.Bazen uçurumlardan atlar gibi özgür, bazen intihar eder gibi çaresiz, bazen fırtınalar koparan Karadeniz misali hırçın duygular eşliğinde taraflı milliyetçilik duygularından ari olarak ve yine bu konuda acı çekmeyen biri olarak acı çekenlerin can yanışları karşısında söz söylemeye haddimin yokluğunun bilincinde, kırık dökük, acemice dökmek istiyorum içimi.

Kürt sorunun bugün hala varlığını koruyor olmasının en temel nedeni yanlış devlet politikaları nedeni ile militarize edilen Kürt Halkı oldu. Ateşe körükle gidilen bu süreçte yangının sönmemesi kadar normal bir sonuç olamazdı zaten. Faili meçhuller ve yeterli olgunluğa sahip olmadan sıkıntılı sürecin mağdurları ile yüzleşen tecrübesiz idareci ve memurlar sürekli devletin soğuk yüzünü gösterdiler. Andığım mağduriyetleri bir kıssayla özetleyip tekrara girmeyeceğim. Geçenlerde internet ortamında sokak röportajı yapan bir kanalın videolarını izlerken yine konusu ülkemizdeki terör olaylarıyla ilgi provokasyon kokan bir video izledim. Videonun bir kesiti şöyle;

Diyarbakır şivesiyle konuşan bir genç Kürtlerin yaşadığı sıkıntıları anlatıyor samimiyetle. O sırada kendisinin de Kürt olduğunu söyleyen muhabir cebinden kimliğini çıkararak “bak  devlet sana bu kimliği veriyor en azından, daha ne istiyorsun” diyor sitemkar bir tavırla. Bunun üzerine diğer genç cebinden kendi kimliğini çıkararak kameraya gösteriyor ve “bu ülkede kaç tanenizin anne ismi Türkiye “ diyor. Evet, mağduriyetlerden bahseden gencin annesinin ismi gerçekten de öyleydi. Bu ismi dedesinin verdiğini ise hiç sanmıyorum. Acaba ne konmak istendi de nüfus memuru o şekilde kayıt yaptı. Basit ama çok özet bir kıssa gibi geldi bana. Elimizi vicdanımıza koyarak hiç masum olmadığımızı kabul edelim lütfen. Çok mağduriyetler yaşandığı ve yöntemlerin yanlış olduğu belli. Anlaşılması gereken ise mağduriyetler yaşatarak, bölge insanına sırt dönerek onları PKK ve çizgisine mecbur kılan otorite kim ise asıl suçlunun tam kendisi de odur.Geçenlerde Diyarbakır’da göreve başlayan bir pratisyen doktor arkadaşım ile görüşürken uzmanlık için tercihleri arasında kendi memleketi olan Diyarbakır’ın neden olmadığını sorduğumda” sen farkında değilsin galiba, burada savaş var savaş” dedi yakınarak. Kabul etsek de etmesekte ülkemizde süren bir savaş  var. Ülkemizin bir tarafı yaprak döküyor dostlar. Suriye savaşının mağdurlarına kucak açan bu ülke kendi savaşının mağdurlarına kucak açmaz ise nasıl bir yanlışın içerisine girer varın siz deyin. Mücadele ederken oluşacak mağduriyetleri minimize etmezsek terörün fiiliyatını yok etsek te fikrini yok edemeyiz. Terör fikri genç dimağlar da hasatı yıllar sonrasına bırakılan zehirli bir ot misali büyümeye terkedilir.

Velhasıl sonuç olarak geldiğimiz noktada bu günlerde sürekli tekrarlan bu gemi su alırsa benzetmesinin gerçekliğinin farkında olarak ülkemize ve milletimize tümüyle sahip çıkmak gerek. Bu sahip çıkış sadece sosyal medyada lanetlemeler veya beğenmelerde kalmasın umarım. Sokakta, işte, alışverişte insanların birbirleriyle hiçbir dertlerinin olmadığını, birlikte yaşama arzusunun asıl olduğunu bir kez daha gösterelim görmezden gelen herkese. Topraklarımızda yaşanan tarih bize ibret almamızı öğütlüyor usulca. Bu toprak üzerinde kavga bitirilmek istenmediği gibi, kötü gidişlerin makas değiştiricilerine de hiçbir zaman hayat hakkı tanınmayacak. Tek yapmamız gereken bize zarar veren hadiselerin kimin işine geldiğini iyi analiz ederek büyük resmi görebilmekte ve tarihte yaşanan benzer hadiseleri iyi irdeleyebilmektir. Emin olun bu basit çaba güncelin anlaşılmasında bize çok mesafe aldıracak vesselam.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Saray’da kayboldu, Çakıllı’da cesedi bulundu
Sorumsuzlukta sınır tanımıyoruz
Kepenek ve Sert Çerkezköy’ü temsil edecek
12 Türkiye birincisi Gülerçin Koleji’nden çıktı
Yeminli Mali Müşavirlik bürosu açtı
YGS öncesi uyarı geldi
Plaket ve hediye takdim ettiler
‘Nefes alan herkesin karşı çıkması lazım’
Son gün 28 Şubat
ÇOSB’den iddialı yatırımlar
  ANKET
Size göre Türkiye'nin başlıca sorunu nedir?
Terör
Anayasa
Başkanlık
İşsizlik
Ekonomi
  CERKEZKOY KONUSUYOR
ÇOSB’den iddialı yatırımlar

Termik santral
Termik santraller; 1)Oksijeni tüketir, karbondioksit üretir,(teknoloji ile çözülemez bir ilim yasasıdır) 2)Kanserojen gazlar ortaya çıkarır (bunun teknoloji ile önlenmesi mümkün değildir), 3)Nüfusu yoğun,katma değeri yüksek bölgelere inşa edilmezler, 4)İnşa edildiği bölgelerde bilinçli nüfusun göç etmesine neden olurlar. OSB yetkililerinin yakın bölgelerine termik santral yapılmasını destekleyici sözler sarf etmesi kendi bindiği dalı kesmekten başka birşey değildir. Kalifiye eleman istihdam etmeleri mümkün olmaz.
hasan


Akay, termik santralin zararlarını anlatacak

Termik
Vahap AKAY bu konuda haklı. Çerkezköy'ün geleceğini bitiriyorlar.
Tarık Kutlu


Sorumsuzlukta sınır tanımıyoruz

HATA
Sürücüler hatalı fakat belediye de artık bir çözüm bulsun buna. Bazı noktaları açık otopark olarak belirlersin. Ciddi bir park sorunu var. Vatandaş da biraz daha düşünceli olsun. Yol ortasına araba bırakanlar var.
t.kutlu


?
sorumsuzluğu yapan şu resimdeki öküz ee niy "tanımıyoruz.." diy herkesi konuya dahil ediyorsunuz? siz şahsen tanımıyorsanız başkasını niye ahil ediyorsunuz? böyle manşetmi olur? siz gazetecisiniz psikolog değil toplum adına çoğul konuşmayın gördüğünüzü yazın. Amerika avrupa olsa birilerinin gücüne gider nasıl beni dahil edip böyle bir manşet atarsınız der burası Türkiye kafalar rahat, mok atın 1 tane öküz yüzünden bütün vatandaşa ! çöpçülere gelince eski çöpçüleri arıyoruz, eski çöpçüler daha temizdi bunlar baştan savma çalışıyor.
ihsan


Öğe Termik Santrale yeşil ışık yaktı

santral
akp iktidara geldikten bu yana kesilen biçilen yeşil alanın haddi hesabı yok. sosyal medyada da görüyoruz güney sahillerinde çıkan yangınlar sonrası, kelleşen alanlara birden bire dikilen villaları, 3. köprü ve havaalanı yapacaz iye kesilen ormanları, doldurulan su havzalarını..rize de sit alanının dibinde akan dereye akp li meclis üyesinin yaptığı villa bile oralarda manşet olmuştu dünya harikası vadilerin dibine 5-7 katlı dikilen gecekondumsu yapıları gidip görebilirsiniz, o yemyeşil yerlerde hertaraf çöp içinde. kısacası maksat para kazanmak olduğunda yeşil meşil umurlarında olmuyor. çerkezköy gibi kömürü bulunmayan bir yere santral yapıp kömürü de taa bilmem nereden kamyonla taşımanın getireceği nakliye rantı varken kimse vatandaşı dinlemez parası olan bastırır.kömür santrali denen şey kömür madenine yakın bir yerde yapılır ki en azından yakıtı hemen dibinden alıp yaksın, bunlar yüzlerce km uzağa yapıyor kamyonla taşıyacaksın diye. kömür yakınca yeşillik olur diyen ve buna inanan varsa vallahada gülerim, çerkezköye oğalgaz bağlanmadan önce sokağa çıkıp nefes alamıyorduk heryer duman içindeydi, şimdi bile tek tük apartmanların bacsından çıkan kokuya dayanamıyoruz, bumu çevreci? güldürmeyin insanı, kömür bu kömür, kömür karbondur karbon yanınca çevreci atık bırakmaz!
Hasansayın öğe bu topraklarda doğdun,bu topraklarda ekmeğini kazandın, nasıl olurda zararlı olduğunu bile bile yok cevreci diyerek bu santrali şirin göstermeye çalışırsın anlamadım.çerkezköy e ne faydası olacak zaten fabrikalar işçi bulamıyor.BU DOĞUP,BÜYÜDÜĞÜN VE EKMEĞİNİ YEDİĞİN ÇERKEZKÖYE İHANETTİR.Kimse kusura bakmasın çerkezköyümüze zararı olacak BU TERMİK SANTRALİ BİLE BİLE SAVUNANA OY YOK
hüseyino kömürün yıkanması,bacasından çıkan partürler,havanın pislenmesi, DAHA SAYALIM MI?.PEKİ AVRUPA NİYE YASAKLIYOR.BU SANTRAL YANLIZCA,ÇERKEZKÖYÜN DEĞİL İSTANBUL,KIRKLARELİ,TEKİRDAĞ A bile zararı olacak.alerji ve astım hastası olarak kesinlikle karşıyım.BU YAŞAM HAKKIMIZIN ALINMASIDIR.Cinayet bu
hüseyinEee.. öyle emir gelmiştir. Bildiğiniz üzere üşünceleri olmayan sadece emirlere itaat eden kişilerden oluşur. Ülke umurlarında değil ki Çerkezköy' ü düşünecekler.
selim


Termik e hayır
Termik santral istemiyoruz, nükleer yapılsın Çerkezköy'e. Hem elektrik kesildi diye ağlarsınız, dışarıdan elektrik alıyoruz diye sızlanırsınız. Hem de enerji santraline hayır dersiniz. Tarık Kutlu, inşallah senin evinin bahçesine kurulur termik santral. Yozgat'a yapılsın diyorsun ya. Bu mantıkta birinin dediği lafa göre iş mi yapılır. Yozgat takiler insan değil mi
Osman Kadiroglu


Termik
Şu AKP nedense çevreci olan hiçbir şeyi korumuyor, kollamıyor. İşte bu yüzden bu adamlara oy verilmez. Enerji lazım ama Trakya'nın anasını ağlattınız! Gidin Yozgat'a filan yapın.
Tarık Kutlu


alay eder gibi.
Havayı temizleyen mentollü bacalı termik santral kuracağız derler. (gülmeyin)
hasan


Trakyada termik santrale hayır
Çerkezköy termik santrale hayır
turgay çiçek


4 proje için start veriliyor

..
Kızılpınar sürekli bazı troll ler tarafından gündeme getiriliyor. Birde amerikanvari oy verdik oy diyen oy istemeye gelirsiniz diyen gırla.. öncelikle kızılpınardan bu belediyenin aldığı oy neki? adamlar yinede oraya yatırım yapıyor sırf cadde ışıklandırması için 170 bin lira hava parası ödediler, kızılpınarın 40 tane icrasıyla kaç trilyonluk borcuyla uğraştılar... Yollar da altyapı oranında yapılır, suyu kanalizasyonu doğalgazı kısacası zırnık kadar altyapısı olmayan yerlere yol beklemek saçmalıktır. 10 sene size yol yapmamışlar sesiniz çıkmamış belediye başkanı seçildiği gece daha mazbatasını almadan bu gazetede adamın biri kızılpınarın yolunu niye yapmadınız chp zihniyeti falan diye yorumlar yazıyordu yani ciddiyetten uzak saçma talepleriniz var. Şehrin göbeği için yapılan projeleri kıskanmayın, zamanı gelince yetki kimdeyse yapar.
Vatandaş


bu adamın reklam haricinde başka bir işi yok sadece kaldırım köşelerinde reklam yaparsınız öyle kızılpınar'ın içine bir bakın..
Cerkezköyü siz yönetiyorsunuz tamamda bu kızılpınarı kim yönetiyor acaba ..Bu kadarmı ilgisiz bırakılır bir mahalle...yazık oldu verdiğimiz oylara.
yavuz kara


Oy istemeye geldimi coşuyorlar
Ilgisiz kaliyor kizilpinar Dogru duzgun sokak lambalari bile yanmiyor inin mezarlik tarafina adam kesseler kimsenin ruhu dumaz yollar derseniz oyle
yavuz kara


Enkazdan kurulan cumhuriyeti enkaza çevirmeye çalışıyorsunuz

halka güven chp
Anayasa değişiklik paketini acaba kaç CHP li okudu(genel başkanınız da dahil)..Yok o elden gidiyormuş,yok bu elden gidiyormuş..Son sözü halk söylemeyecek mi??Madem halkın dediği olur,bırakın millet söylesin son sözü,siz de bu karara saygı duyun..Daha baştan yenilgiyi kabullenmeyin..Halk onaylarsa bile sizde çıkarın bir aday..Bu kadar korkmayın AK PARTİ den..Bakınız halk ne derse o oluyor..HALKA GÜVENİN...HALK İŞİNİ BİLİR..En azından sizden çok daha iyi...
halk...


  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
G.O.P. Mahallesi, Barbaros Caddesi, Kamburoğlu Sokak No: 10 Çerkezköy - TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 - 725 26 10 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya