Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
18 Ocak 2017 Çarşamba
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Ünal BOLAT / Haftaya Bakış
Boş konuşmanın zararı
Söz dört kısımdır: Biri tamamen zararlıdır. İkincisinde zarar da vardır fayda da vardır. Üçüncüsünde ne zarar ne fayda vardır. Boş konuşmak böyledir. Bunun zararı da zamanını boşa geçirmek açısından yeter de artar bile.
Yayın Tarihi: 14 Şubat 2016 Pazar, 16:17
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Dördüncüsü yalnız faydalı sözdür.

O hâlde sözlerin dörtte üçü söylenmemeli, dörtte biri söylenmelidir.

Dilin yani konuşmak ile birlikte ortaya çıkan zarar risklerini tek tek anlatalım.

Gerekmedikçe konuşmak hali zarardır.

Şöyle ki bu konuşmayı yapmadığında din ve dünyan için sana hiç bir zarar olmaz. Ama bu konuşmayla İslâmiyet’in güzelliğinin dışında kalırsın. Resûlullah “sallallahü aleyhi ve sellem” buyuruyor ki:

“Sakınmak gereken şeyden el çekmek, dinin güzelliğindendir.”

Bu tür konuşmalar şöyledir ki: Öteden beriden sohbet muhabbet, yolculuk hikâyeleri, doğadan söz etmek, geçmişte başından geçenleri anlatmak vb.

Bunların hepsi dine göre gereksizdir. Dikkat edin şan şöhret kazanmaya göre değil… Din açısından gereksizdir.

Bunları konuşmamalıdır.

Çünkü söylenmedikleri zaman zarar yoktur. Bunun gibi bir kimseyi görüp ihtiyacın olmayan şeyi sormak da böyledir. Bu da sorduğun zaman alacağın cevap sıkıntıya sebep olmaz ise böyledir.

Bir örnek vermek gerekirse…

Söz gelişi sorsan bir arkadaşına Ramazan gününde:

“oruç tutuyor musun?”

Şimdi bu arkadaş ne cevap versin sana?

Doğru söylerse, ibadetini açıklamış olur. Yalan söylerse, günahkâr olur.

Her iki durumda da buna sen sebep olursun. Lüzumsuz konuşman sebep olur.

Bunun gibi birisine “nereden geliyorsun?” “ne yapıyorsun?” “ne yapıyordun?” gibi sorular karşıdakini zorda bırakan sorular olabilir. O zaman da ya onun yalan söylemesine sebep olursun. Ya da yaptığı işin açıklanarak günahının ya da ibadetinin açığa çıkmasına sebep olursun. Dolayısıyla boş ve gereksiz söz böyle tuzak sorular olmayan sözlerdir.

Ama eğer amacınız bu soruları sorarken karşısındakini zorda bırakmak için değilse… Aksine onun halini hatırını sormak ve onu sevdiğini göstermek için ise bu niyet bu konuşmayı boş konuşma kategorisinden çıkartır.

Sevgili Peygamberimiz “sallallahü aleyhi ve sellem” buyurdu ki:

“İnsan için dili pabuç gibi olmaktan daha kötü şey yoktur.”

Söylediğin her şeyi sana yazar ve hesap sorarlar. Eğer melekler bedava yazmayıp her yazı için ücret isteseydi, korkup onda bir konuşurdun. Çok konuşmakta geçen vakitten meydana gelen ziyan, senden isteyecekleri ücretteki ziyanından daha çoktur.

Bir diğeri, Hak ve hakikate ait olmayan konuşmalardır.  

İçki âlemlerini veya fuhuş hikâyeleri anlatmak yazmak, film yapmak vb. böyledir. Ya da bir toplantıda tartışmaya girip birbirine kaba ve çirkin sözler söyleyenlerin, birbirini incitenlerin o hallerini haber verirken o sözlerini tekrar etmektir. Bunların hepsi günahtır.

Bazı kimseler alışkanlık haline getirmiştir. Kim ne söylerse söylesin itiraz eder. “O öyle değil şöyledir” vb. der. Bunun anlamı “sen bir şey bilmezsin. Ben akıllı ve zekiyim” demektir.

Bu davranışı ve konuşması ile kendine iki öldürücü özellik kazandırmıştır. Birisi kibirlilik. Diğeri saldırganlık.

Sevgili Peygamberimiz “sallallahü aleyhi ve sellem” buyurdu ki:

-Haklı olsa bile tartışmaktan vazgeçmedikçe kişinin imanı tam yani ideal olmaz.

Malik bin Enes “rahmetullahi aleyh” buyurur ki:

“Cebelleşme, tartışma dinden değildir. Yani din büyüklerinin hepsi bu hali yasaklamışlardır.

Fakat konuşan kimsenin konuştukları eğer bidat ise yani dinde olmayanlar din gibi anlatılır ise o kimseyle yine de tartışmaya girmeden o konuda yanlış olduğunu, doğru olanın kaynağını da belirterek anlatır.

Bir diğer zarar da mal mülk için hasım olma durumudur.

Mal mülk konusunda hasım olma ve sebebiyle ya mahkemelik olunur ya da başka türlü sıkıntılar oluşur.

Derler ki, mal ve mülk konusunda tartışmak, husumet çıkartmak gibi kalbi dağıtan, hayattan bıktıran ve daha fenası dini hayattaki samimiyeti götüren başka bir şey yoktur. DEVAM EDECEK

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Saray’da kayboldu, Çakıllı’da cesedi bulundu
Sorumsuzlukta sınır tanımıyoruz
Kepenek ve Sert Çerkezköy’ü temsil edecek
12 Türkiye birincisi Gülerçin Koleji’nden çıktı
Yeminli Mali Müşavirlik bürosu açtı
YGS öncesi uyarı geldi
Plaket ve hediye takdim ettiler
‘Nefes alan herkesin karşı çıkması lazım’
Son gün 28 Şubat
ÇOSB’den iddialı yatırımlar
  ANKET
Size göre Türkiye'nin başlıca sorunu nedir?
Terör
Anayasa
Başkanlık
İşsizlik
Ekonomi
  CERKEZKOY KONUSUYOR
ÇOSB’den iddialı yatırımlar

Termik santral
Termik santraller; 1)Oksijeni tüketir, karbondioksit üretir,(teknoloji ile çözülemez bir ilim yasasıdır) 2)Kanserojen gazlar ortaya çıkarır (bunun teknoloji ile önlenmesi mümkün değildir), 3)Nüfusu yoğun,katma değeri yüksek bölgelere inşa edilmezler, 4)İnşa edildiği bölgelerde bilinçli nüfusun göç etmesine neden olurlar. OSB yetkililerinin yakın bölgelerine termik santral yapılmasını destekleyici sözler sarf etmesi kendi bindiği dalı kesmekten başka birşey değildir. Kalifiye eleman istihdam etmeleri mümkün olmaz.
hasan


Akay, termik santralin zararlarını anlatacak

Termik
Vahap AKAY bu konuda haklı. Çerkezköy'ün geleceğini bitiriyorlar.
Tarık Kutlu


Sorumsuzlukta sınır tanımıyoruz

HATA
Sürücüler hatalı fakat belediye de artık bir çözüm bulsun buna. Bazı noktaları açık otopark olarak belirlersin. Ciddi bir park sorunu var. Vatandaş da biraz daha düşünceli olsun. Yol ortasına araba bırakanlar var.
t.kutlu


?
sorumsuzluğu yapan şu resimdeki öküz ee niy "tanımıyoruz.." diy herkesi konuya dahil ediyorsunuz? siz şahsen tanımıyorsanız başkasını niye ahil ediyorsunuz? böyle manşetmi olur? siz gazetecisiniz psikolog değil toplum adına çoğul konuşmayın gördüğünüzü yazın. Amerika avrupa olsa birilerinin gücüne gider nasıl beni dahil edip böyle bir manşet atarsınız der burası Türkiye kafalar rahat, mok atın 1 tane öküz yüzünden bütün vatandaşa ! çöpçülere gelince eski çöpçüleri arıyoruz, eski çöpçüler daha temizdi bunlar baştan savma çalışıyor.
ihsan


Öğe Termik Santrale yeşil ışık yaktı

santral
akp iktidara geldikten bu yana kesilen biçilen yeşil alanın haddi hesabı yok. sosyal medyada da görüyoruz güney sahillerinde çıkan yangınlar sonrası, kelleşen alanlara birden bire dikilen villaları, 3. köprü ve havaalanı yapacaz iye kesilen ormanları, doldurulan su havzalarını..rize de sit alanının dibinde akan dereye akp li meclis üyesinin yaptığı villa bile oralarda manşet olmuştu dünya harikası vadilerin dibine 5-7 katlı dikilen gecekondumsu yapıları gidip görebilirsiniz, o yemyeşil yerlerde hertaraf çöp içinde. kısacası maksat para kazanmak olduğunda yeşil meşil umurlarında olmuyor. çerkezköy gibi kömürü bulunmayan bir yere santral yapıp kömürü de taa bilmem nereden kamyonla taşımanın getireceği nakliye rantı varken kimse vatandaşı dinlemez parası olan bastırır.kömür santrali denen şey kömür madenine yakın bir yerde yapılır ki en azından yakıtı hemen dibinden alıp yaksın, bunlar yüzlerce km uzağa yapıyor kamyonla taşıyacaksın diye. kömür yakınca yeşillik olur diyen ve buna inanan varsa vallahada gülerim, çerkezköye oğalgaz bağlanmadan önce sokağa çıkıp nefes alamıyorduk heryer duman içindeydi, şimdi bile tek tük apartmanların bacsından çıkan kokuya dayanamıyoruz, bumu çevreci? güldürmeyin insanı, kömür bu kömür, kömür karbondur karbon yanınca çevreci atık bırakmaz!
Hasansayın öğe bu topraklarda doğdun,bu topraklarda ekmeğini kazandın, nasıl olurda zararlı olduğunu bile bile yok cevreci diyerek bu santrali şirin göstermeye çalışırsın anlamadım.çerkezköy e ne faydası olacak zaten fabrikalar işçi bulamıyor.BU DOĞUP,BÜYÜDÜĞÜN VE EKMEĞİNİ YEDİĞİN ÇERKEZKÖYE İHANETTİR.Kimse kusura bakmasın çerkezköyümüze zararı olacak BU TERMİK SANTRALİ BİLE BİLE SAVUNANA OY YOK
hüseyino kömürün yıkanması,bacasından çıkan partürler,havanın pislenmesi, DAHA SAYALIM MI?.PEKİ AVRUPA NİYE YASAKLIYOR.BU SANTRAL YANLIZCA,ÇERKEZKÖYÜN DEĞİL İSTANBUL,KIRKLARELİ,TEKİRDAĞ A bile zararı olacak.alerji ve astım hastası olarak kesinlikle karşıyım.BU YAŞAM HAKKIMIZIN ALINMASIDIR.Cinayet bu
hüseyinEee.. öyle emir gelmiştir. Bildiğiniz üzere üşünceleri olmayan sadece emirlere itaat eden kişilerden oluşur. Ülke umurlarında değil ki Çerkezköy' ü düşünecekler.
selim


Termik e hayır
Termik santral istemiyoruz, nükleer yapılsın Çerkezköy'e. Hem elektrik kesildi diye ağlarsınız, dışarıdan elektrik alıyoruz diye sızlanırsınız. Hem de enerji santraline hayır dersiniz. Tarık Kutlu, inşallah senin evinin bahçesine kurulur termik santral. Yozgat'a yapılsın diyorsun ya. Bu mantıkta birinin dediği lafa göre iş mi yapılır. Yozgat takiler insan değil mi
Osman Kadiroglu


Termik
Şu AKP nedense çevreci olan hiçbir şeyi korumuyor, kollamıyor. İşte bu yüzden bu adamlara oy verilmez. Enerji lazım ama Trakya'nın anasını ağlattınız! Gidin Yozgat'a filan yapın.
Tarık Kutlu


alay eder gibi.
Havayı temizleyen mentollü bacalı termik santral kuracağız derler. (gülmeyin)
hasan


Trakyada termik santrale hayır
Çerkezköy termik santrale hayır
turgay çiçek


4 proje için start veriliyor

..
Kızılpınar sürekli bazı troll ler tarafından gündeme getiriliyor. Birde amerikanvari oy verdik oy diyen oy istemeye gelirsiniz diyen gırla.. öncelikle kızılpınardan bu belediyenin aldığı oy neki? adamlar yinede oraya yatırım yapıyor sırf cadde ışıklandırması için 170 bin lira hava parası ödediler, kızılpınarın 40 tane icrasıyla kaç trilyonluk borcuyla uğraştılar... Yollar da altyapı oranında yapılır, suyu kanalizasyonu doğalgazı kısacası zırnık kadar altyapısı olmayan yerlere yol beklemek saçmalıktır. 10 sene size yol yapmamışlar sesiniz çıkmamış belediye başkanı seçildiği gece daha mazbatasını almadan bu gazetede adamın biri kızılpınarın yolunu niye yapmadınız chp zihniyeti falan diye yorumlar yazıyordu yani ciddiyetten uzak saçma talepleriniz var. Şehrin göbeği için yapılan projeleri kıskanmayın, zamanı gelince yetki kimdeyse yapar.
Vatandaş


bu adamın reklam haricinde başka bir işi yok sadece kaldırım köşelerinde reklam yaparsınız öyle kızılpınar'ın içine bir bakın..
Cerkezköyü siz yönetiyorsunuz tamamda bu kızılpınarı kim yönetiyor acaba ..Bu kadarmı ilgisiz bırakılır bir mahalle...yazık oldu verdiğimiz oylara.
yavuz kara


Oy istemeye geldimi coşuyorlar
Ilgisiz kaliyor kizilpinar Dogru duzgun sokak lambalari bile yanmiyor inin mezarlik tarafina adam kesseler kimsenin ruhu dumaz yollar derseniz oyle
yavuz kara


Enkazdan kurulan cumhuriyeti enkaza çevirmeye çalışıyorsunuz

halka güven chp
Anayasa değişiklik paketini acaba kaç CHP li okudu(genel başkanınız da dahil)..Yok o elden gidiyormuş,yok bu elden gidiyormuş..Son sözü halk söylemeyecek mi??Madem halkın dediği olur,bırakın millet söylesin son sözü,siz de bu karara saygı duyun..Daha baştan yenilgiyi kabullenmeyin..Halk onaylarsa bile sizde çıkarın bir aday..Bu kadar korkmayın AK PARTİ den..Bakınız halk ne derse o oluyor..HALKA GÜVENİN...HALK İŞİNİ BİLİR..En azından sizden çok daha iyi...
halk...


  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
G.O.P. Mahallesi, Barbaros Caddesi, Kamburoğlu Sokak No: 10 Çerkezköy - TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 - 725 26 10 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya