Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
18 Ocak 2017 Çarşamba
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Seyyid Sinan BOZTEPE / DERGAH
Aşure mi? Aşura mı?
Malumunuz üzere muharrem ayı içerisindeyiz, muharrem ayı denince akla gelen ilk şey sizce nedir? Bu soruya verilecek cevabı bende merak ettim ve geçen sene yaptığım bir anketi bu sene yine üç ayrı şehirde soru cevap halinde halka sundum. Halkımızın verdiği cevaplar ve anketten çıkan sonuç ne yazık ki yine içler acısıydı!
Yayın Tarihi: 03 Ekim 2016 Pazartesi, 20:01
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Aziz kardeşlerim;

 

Bu ayda; Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (sav) torunu ve ciğerparesi, Hz. İmam Hüseyin (as) muharrem ayının onuncu günü Yezid ve otuz bin kişilik ordusu tarafından Irak’ın Kerbela bölgesinde bundan 1376 sene evvel katledildi. (Allah (cc) Peygamber evlatlarının katillerine lanet eylesin.)

 

Halka sorduk ki muharrem ayı denilince aklınıza ne geliyor? Verilen cevapları kısaca özetlersek; kimisi bu ayda Peygamberimiz şehit edildi dedi, kimisi Hz. Hüseyin şehit edildi aleviler matem ediyor dedi, kimisi Yezid kötü işleri bu ayda yapmış dedi, kimisi biz müslümanların matem ayıdır dedi, kimisi bu ayda ne olmuş ben bilmem dedi, kimisi hicri yılbaşıdır çok mübarek aydır dedi, kimisi bu soruyu duyunca sen alevi misin dedi… Yani her kafadan bir ses çıktı.

 

Ama genel itibariyle bu ayda aşure çorbası yapılır diyenler ankete damgasını vurdu. Yani muharrem denilince herkesin aklına “ÇORBA” geliyordu!

 

Lütfen şu yazacağım cümleye dikkat buyurun; söylencede aşure çorbasının Hz. Nuh (as) tufanından sonra yaşlı bir kadın tarafından şükür amaçlı yapıldığı ve o günden bu yana geleneksel olarak yapıla geldiği anlatılmaktadır. Ama bu rivayetle alakalı ne sünni ne de alevi kaynaklarında hiçbir delil yoktur! Zaten İslam ülkelerinin biz hariç diğerlerinin hiçbirinde aşure çorbası diye bir gelenekte yoktur! Yani  aşure çorbası İslami bir unsur değildir… Gelenektir!

 

Arapçada onuncu gün manasına gelen “aşura” gününde katledilen kerbela şehitlerini ki bu şehitler kendi kişisel ihtiras ve hevesleri uğruna Yezide baş kaldırmadılar! Devrin firavunu olan Muaviye oğlu Yezide karşı başkaldırının amacı Allah’ın emrettiği dini savunmak ve tevhit inancına zarar gelmesine mani olmaktı! Aşura günü verilen Ehl-i Beyt’in 73 şehidi, kanları ile İslam dinini müdafaa etmiş, şarapçı ve zinakar Yezidin heveslerini çürütmüşlerdir. Bu sayede İslam dini bize ve bizden sonra kıyamete kadar devam edecektir…

 

Eğer Hz. İmam Hüseyin (as) Yezid gibi birine İslam halifeliğini elleri ile bıraksaydı ve kendisi de Yezide biat etseydi şehit olmazdı, kerbela yaşanmazdı, yani evinde oturup çorbasını içseydi kendisiyle beraber ailesi de şehit olmazdı. Eğer İmamımız “imanını” yezide teslim etseydi İslam dini yeryüzünden silinirdi, çünkü yezidin din ve iman ile işi yoktu ve cahiliye devri inançlarına geri dönüş yapmıştı!

 

 Allah’a karşı büyük bir teslimiyetin yaşandığı ve kanın kılıca karşı zafer kazandığı, “Allah-u Ekber” nidasının küfrün yüzüne tokat gibi çarpıldığı muharrem ayında kerbela meselesini unutup ve/veya unutturup, bu aziz şehadeti çorbalaştırmanın bir alemi yok diye düşünüyorum.

 

Dostlarım, bir cenaze evinde helva dağıtmak nasıl hüzün ile yapılıyorsa bizde yine aşure çorbalarımızı bu duydu ve bilinçle yapalım, Osmanlıdan bu yana devam eden geleneği devam ettirelim ama ne olur muharrem ayı denilince aklımıza İslamın Kerbela şehitleri gelsin. Ki onlar sayesinde Din muhafaza ve müdafaa edilmiştir! Muharrem ayı denilince aklımıza Peygamberimizin (sav) Ehl-i Beyt’inden ziyade çorba geliyorsa bir durup düşünelim!!!

 

“İşte Allah, iman edip de salih amellerde bulunan kullarına böyle müjde vermektedir.  De ki:  Ben, buna (peygamberliğe) karşılık yakınlıkta (Ehl-i Beyt'ime duyulan) sevgi dışında sizden hiçbir ücret istemiyorum...” (Şura suresi 23. Ayet)

 

İşte ayet gayet açık ve net. Şimdi; Allah’ın (cc) emrettiği muhabbetimiz Ehli Beyt’ten yana mı yoksa çorbadan yana mı? Yada Din nerede biz nerdeyiz?

 

Çerkezköy Hacı Bektaşi Veli Derneği Başkanı ve Ehlibeyt Dergahı dedesi Seyyid Sinan BOZTEPE

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
vatandaş muharrem çorba değil matem ayıdır.
ağzına sağlık, yerinde bir tespit.
04.10.2016 11:36
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Saray’da kayboldu, Çakıllı’da cesedi bulundu
Sorumsuzlukta sınır tanımıyoruz
Kepenek ve Sert Çerkezköy’ü temsil edecek
12 Türkiye birincisi Gülerçin Koleji’nden çıktı
Yeminli Mali Müşavirlik bürosu açtı
YGS öncesi uyarı geldi
Plaket ve hediye takdim ettiler
‘Nefes alan herkesin karşı çıkması lazım’
Son gün 28 Şubat
ÇOSB’den iddialı yatırımlar
  ANKET
Size göre Türkiye'nin başlıca sorunu nedir?
Terör
Anayasa
Başkanlık
İşsizlik
Ekonomi
  CERKEZKOY KONUSUYOR
ÇOSB’den iddialı yatırımlar

Termik santral
Termik santraller; 1)Oksijeni tüketir, karbondioksit üretir,(teknoloji ile çözülemez bir ilim yasasıdır) 2)Kanserojen gazlar ortaya çıkarır (bunun teknoloji ile önlenmesi mümkün değildir), 3)Nüfusu yoğun,katma değeri yüksek bölgelere inşa edilmezler, 4)İnşa edildiği bölgelerde bilinçli nüfusun göç etmesine neden olurlar. OSB yetkililerinin yakın bölgelerine termik santral yapılmasını destekleyici sözler sarf etmesi kendi bindiği dalı kesmekten başka birşey değildir. Kalifiye eleman istihdam etmeleri mümkün olmaz.
hasan


Akay, termik santralin zararlarını anlatacak

Termik
Vahap AKAY bu konuda haklı. Çerkezköy'ün geleceğini bitiriyorlar.
Tarık Kutlu


Sorumsuzlukta sınır tanımıyoruz

HATA
Sürücüler hatalı fakat belediye de artık bir çözüm bulsun buna. Bazı noktaları açık otopark olarak belirlersin. Ciddi bir park sorunu var. Vatandaş da biraz daha düşünceli olsun. Yol ortasına araba bırakanlar var.
t.kutlu


?
sorumsuzluğu yapan şu resimdeki öküz ee niy "tanımıyoruz.." diy herkesi konuya dahil ediyorsunuz? siz şahsen tanımıyorsanız başkasını niye ahil ediyorsunuz? böyle manşetmi olur? siz gazetecisiniz psikolog değil toplum adına çoğul konuşmayın gördüğünüzü yazın. Amerika avrupa olsa birilerinin gücüne gider nasıl beni dahil edip böyle bir manşet atarsınız der burası Türkiye kafalar rahat, mok atın 1 tane öküz yüzünden bütün vatandaşa ! çöpçülere gelince eski çöpçüleri arıyoruz, eski çöpçüler daha temizdi bunlar baştan savma çalışıyor.
ihsan


Öğe Termik Santrale yeşil ışık yaktı

santral
akp iktidara geldikten bu yana kesilen biçilen yeşil alanın haddi hesabı yok. sosyal medyada da görüyoruz güney sahillerinde çıkan yangınlar sonrası, kelleşen alanlara birden bire dikilen villaları, 3. köprü ve havaalanı yapacaz iye kesilen ormanları, doldurulan su havzalarını..rize de sit alanının dibinde akan dereye akp li meclis üyesinin yaptığı villa bile oralarda manşet olmuştu dünya harikası vadilerin dibine 5-7 katlı dikilen gecekondumsu yapıları gidip görebilirsiniz, o yemyeşil yerlerde hertaraf çöp içinde. kısacası maksat para kazanmak olduğunda yeşil meşil umurlarında olmuyor. çerkezköy gibi kömürü bulunmayan bir yere santral yapıp kömürü de taa bilmem nereden kamyonla taşımanın getireceği nakliye rantı varken kimse vatandaşı dinlemez parası olan bastırır.kömür santrali denen şey kömür madenine yakın bir yerde yapılır ki en azından yakıtı hemen dibinden alıp yaksın, bunlar yüzlerce km uzağa yapıyor kamyonla taşıyacaksın diye. kömür yakınca yeşillik olur diyen ve buna inanan varsa vallahada gülerim, çerkezköye oğalgaz bağlanmadan önce sokağa çıkıp nefes alamıyorduk heryer duman içindeydi, şimdi bile tek tük apartmanların bacsından çıkan kokuya dayanamıyoruz, bumu çevreci? güldürmeyin insanı, kömür bu kömür, kömür karbondur karbon yanınca çevreci atık bırakmaz!
Hasansayın öğe bu topraklarda doğdun,bu topraklarda ekmeğini kazandın, nasıl olurda zararlı olduğunu bile bile yok cevreci diyerek bu santrali şirin göstermeye çalışırsın anlamadım.çerkezköy e ne faydası olacak zaten fabrikalar işçi bulamıyor.BU DOĞUP,BÜYÜDÜĞÜN VE EKMEĞİNİ YEDİĞİN ÇERKEZKÖYE İHANETTİR.Kimse kusura bakmasın çerkezköyümüze zararı olacak BU TERMİK SANTRALİ BİLE BİLE SAVUNANA OY YOK
hüseyino kömürün yıkanması,bacasından çıkan partürler,havanın pislenmesi, DAHA SAYALIM MI?.PEKİ AVRUPA NİYE YASAKLIYOR.BU SANTRAL YANLIZCA,ÇERKEZKÖYÜN DEĞİL İSTANBUL,KIRKLARELİ,TEKİRDAĞ A bile zararı olacak.alerji ve astım hastası olarak kesinlikle karşıyım.BU YAŞAM HAKKIMIZIN ALINMASIDIR.Cinayet bu
hüseyinEee.. öyle emir gelmiştir. Bildiğiniz üzere üşünceleri olmayan sadece emirlere itaat eden kişilerden oluşur. Ülke umurlarında değil ki Çerkezköy' ü düşünecekler.
selim


Termik e hayır
Termik santral istemiyoruz, nükleer yapılsın Çerkezköy'e. Hem elektrik kesildi diye ağlarsınız, dışarıdan elektrik alıyoruz diye sızlanırsınız. Hem de enerji santraline hayır dersiniz. Tarık Kutlu, inşallah senin evinin bahçesine kurulur termik santral. Yozgat'a yapılsın diyorsun ya. Bu mantıkta birinin dediği lafa göre iş mi yapılır. Yozgat takiler insan değil mi
Osman Kadiroglu


Termik
Şu AKP nedense çevreci olan hiçbir şeyi korumuyor, kollamıyor. İşte bu yüzden bu adamlara oy verilmez. Enerji lazım ama Trakya'nın anasını ağlattınız! Gidin Yozgat'a filan yapın.
Tarık Kutlu


alay eder gibi.
Havayı temizleyen mentollü bacalı termik santral kuracağız derler. (gülmeyin)
hasan


Trakyada termik santrale hayır
Çerkezköy termik santrale hayır
turgay çiçek


4 proje için start veriliyor

..
Kızılpınar sürekli bazı troll ler tarafından gündeme getiriliyor. Birde amerikanvari oy verdik oy diyen oy istemeye gelirsiniz diyen gırla.. öncelikle kızılpınardan bu belediyenin aldığı oy neki? adamlar yinede oraya yatırım yapıyor sırf cadde ışıklandırması için 170 bin lira hava parası ödediler, kızılpınarın 40 tane icrasıyla kaç trilyonluk borcuyla uğraştılar... Yollar da altyapı oranında yapılır, suyu kanalizasyonu doğalgazı kısacası zırnık kadar altyapısı olmayan yerlere yol beklemek saçmalıktır. 10 sene size yol yapmamışlar sesiniz çıkmamış belediye başkanı seçildiği gece daha mazbatasını almadan bu gazetede adamın biri kızılpınarın yolunu niye yapmadınız chp zihniyeti falan diye yorumlar yazıyordu yani ciddiyetten uzak saçma talepleriniz var. Şehrin göbeği için yapılan projeleri kıskanmayın, zamanı gelince yetki kimdeyse yapar.
Vatandaş


bu adamın reklam haricinde başka bir işi yok sadece kaldırım köşelerinde reklam yaparsınız öyle kızılpınar'ın içine bir bakın..
Cerkezköyü siz yönetiyorsunuz tamamda bu kızılpınarı kim yönetiyor acaba ..Bu kadarmı ilgisiz bırakılır bir mahalle...yazık oldu verdiğimiz oylara.
yavuz kara


Oy istemeye geldimi coşuyorlar
Ilgisiz kaliyor kizilpinar Dogru duzgun sokak lambalari bile yanmiyor inin mezarlik tarafina adam kesseler kimsenin ruhu dumaz yollar derseniz oyle
yavuz kara


Enkazdan kurulan cumhuriyeti enkaza çevirmeye çalışıyorsunuz

halka güven chp
Anayasa değişiklik paketini acaba kaç CHP li okudu(genel başkanınız da dahil)..Yok o elden gidiyormuş,yok bu elden gidiyormuş..Son sözü halk söylemeyecek mi??Madem halkın dediği olur,bırakın millet söylesin son sözü,siz de bu karara saygı duyun..Daha baştan yenilgiyi kabullenmeyin..Halk onaylarsa bile sizde çıkarın bir aday..Bu kadar korkmayın AK PARTİ den..Bakınız halk ne derse o oluyor..HALKA GÜVENİN...HALK İŞİNİ BİLİR..En azından sizden çok daha iyi...
halk...


  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
G.O.P. Mahallesi, Barbaros Caddesi, Kamburoğlu Sokak No: 10 Çerkezköy - TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 - 725 26 10 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya