Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
26 Temmuz 2021 Pazartesi
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Hiçbir yapımız ucube olmayacak
Hiçbir yapımız ucube olmayacak
Çerkezköy Belediye Başkanı Ali Ertem, yaptığı açıklamalarla, yeni taksi durağı mobolarını ucubeye benzeten Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Metin Dönmez ve iskanlarla ilgili sürekli Çerkezköy Belediyesi’ni eleştiren Milliyetçi Hareket Partisi İlçe Başkanı Mustafa Ordu’ya göndermede bulundu.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 30.08.2012 02:39
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Çerkezköy Haber - Çerkezköy Belediye Başkanı Ali Ertem dün basın açıklaması yaptı. Ağustos Zafer Bayramını kutlayan Ertem, “İnşallah bundan sonraki yıllarda yeni zafer bayramları kutlamak zorunda kalacağımız durumlar yaşamayız” dedi.

 
YOLLAR ZARAR GÖRMEYECEKTİR
30 Ağustos Zafer Bayramı’nın Türk Silahlı Kuvvetleri’ne atfedilmiş bir bayram olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Ali Ertem, “Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize de huzur dolu bir yaşam diliyorum” dedi. Çerkezköy Belediye Meydanı’nda yapılacak olan kutlamalar kapsamında tören geçidinde askeri araçların yer alacağını ve bunların bir kısmının da tanklardan oluşacağını söyleyen Ali Ertem, “Tankların tören geçişi esnasında yeni yapılan yollarda bozulmalar olabileceğine dair endişeler var. Fakat, Ramazan Bayramı öncesi yapımı tamamlanan yolların hiçbir suretle zarar görmeyeceğini düşünüyoruz” dedi.
 
TAKSİ ENFLASYONUNUN ÖNÜNE GEÇTİK
Çerkezköy’deki taksicilik faaliyetleri hakkında da açıklamalarda bulunan Ali Ertem, “Belediye olarak ihtiyaç duyulan bölge ve noktalara hassasiyetle gerektiği kadar taksi durağı yapmaya gayret gösteriyoruz. Daha önceki dönemlerde gelişi güzel taksi durakları oluşturulmuş, taksi plakaları verilmiş. Bu gelişi güzel yapılan uygulamaları belli bir düzene oturtmak için bir yönetmelik hazırladık. Taksi enflasyonunun önüne geçmeyi hedefledik” dedi. Çerkezköy’den çok küçük yerleşim yerlerindeki taksi sayısının 200-250 arasında olduğunu belirten Ertem, Çerkezköy’de ise bu sayının, yapılan düzenlemelerle 104’e düşürüldüğünü, taksi durağı sayısının ise 20 olduğunu ifade etti.
 
YENİ İHTİYAÇLAR OLUŞACAKTIR
Çerkezköy’ün her geçen gün geliştiğine ve büyüdüğüne dikkat çeken Başkan Ertem, “Doğal olarak yeni taksi duraklarına ve taksi sayılarının arttırılmasına gerek duyuluyor. Bu doğrultuda son olarak Kipa Alışveriş Merkezi’nde bir taksi durağı yapmaya karar verdik. Gerekli çalışmaları yaptık ve ihaleye sunduk. İhalede bizim dışımızda gerçekleşen bazı uygunsuzluklar tespit ettik ve bu nedenle ihale iptal edildi. Bunun yanında yeni yapılmakta olan Adliye Sarayı mevkiinde de bir taksi durağı ihtiyacı hasıl olacaktır. Yeni Devlet Hastanesi için ise mevcut taksi durağında çalışan araç sayısının arttırılması yeterli olacaktır” diye konuştu. Ertem, mevcut durumda Kipa mevkii dışında taksi durağı ya da araç sıkıntısının olmadığını ifade etti.
 
YAPTIKLARIMIZ UCUBE OLMAYACAK
Yeni taksi durağı ve muhtarlık binası mobolarının yapımının tamamlanmasının ardından diğer mahalle muhtarlıkları ve taksi duraklarının da 4’erli 5’erli şekilde dönüştürülmesine devam edileceğini söyleyen Ertem, “Yeni taksi durakları ve muhtarlık binaları adeta birer şehir mobilyası özelliği taşıyacak. Belli bir standarda sahip olacak. Çerkezköy, uyduruk, derme çatma duraklardan ve muhtarlık binalarından kurtulacak. Yaptığımız yapılar hiçbir zaman ucube olmayacak” diyerek CHP İlçe Başkanı Metin Dönmez’e gönderme yaptı.
 
Cumhuriyet Halk Partisi Çerkezköy İlçe Başkanı Metin Dönmez
 
İNŞAAT SÜRESİNCE MÜDAHALE YETKİMİZ YOK
Uzun süredir gündemde olan iskan eleştirilerine de açıklık getiren Başkan Ali Ertem, vatandaşın konuyu daha iyi anlayabilmesi için bazı kanunları bilmesi gerektiğini ifade ederek, “İnşaat yapmak isteyen bir vatandaş ya da müteahhit, Belediyemizden inşaat ruhsatını alır ve çalışmalara başlar. Bu noktadan sonra inşaat bitene kadar Belediyelerin, söz konusu inşaatlara müdahalede bulunma ya da denetleme yetkisi yoktur. Bu yetki Yapı Denetim firmalarına aittir” dedi. 
 
RUHSAT SÜRESİ 5 YIL
İnşaat Ruhsatı süresinin 5 yıl olduğunu söyleyen Ertem, “5 yıl içinde inşaat tamamlanmazsa süre bitimine yakın bir tarihte ek süre talebinde bulunulabilir. Bu talep sayısız defa gerçekleştirilebilir” dedi. Müteahhitlerin bina henüz inşaat halinde iken daireleri iskan almadan sattığını belirten Ertem, “Kira vermemek için biran önce dairesine taşınmak isteyen vatandaşlarımız da dairenin iskanı var mı yok mu bakmadan hemen taşınıyor. İskan alınmadığı için de kullandığı elektriği ve suyu yüksek tarifeden ödemek zorunda kalıyor” dedi. İnşaat süresince binaların denetiminin Yapı Denetim firmaları tarafından yapılabileceğini söyleyen Ertem, vatandaşların bu firmaları etkin bir şekilde çalıştırması gerektiğini ifade etti. 
 
3 GÜN İÇİNDE İSKAN ALABİLİRLER
Belediyenin binalardan iskan isteme yetkisinin bulunmadığını belirten Başkan Ertem, “Yalnızca işyerlerinden, çalıştırma ruhsatı düzenlenebilmesi için hazırlanan belgeler arasında iskan istemekle yükümlüyüz” dedi. Kendi inisiyatifiyle iskan almak isteyen vatandaşların evraklarını hazırlayarak belediyeye müracaat etmeleri halinde 3 gün içinde iskanlarını alabileceklerini kaydeden Ertem, “İskan verilebilmesi için binanın SSK primlerinin yatırılıp yatırılmadığını ve binanın, inşaatının başladığı tarihte alınan inşaat ruhsatındaki projelere uygun yapılıp yapılmadığını kontrol etmekle mükellefiz” diye konuştu.
 
BU İŞİN YOLU NEDİR?
SSK primleri ödenmemiş ya da inşaat ruhsatındaki projelere uygun yapılmamış binalara iskan vermenin mümkün olmadığının altını çizen Ertem, “Belediye Kanunu’nda açıkça SSK primi ödenmeyen, projelere uygun yapılmayan, kaçak kat çıkılan binalara iskan verilmeyeceği belirtiliyor. Mustafa Ordu’ya soruyorum: Primleri yatmayan, kaçak kat bulunan, eksikleri olan binalara iskan vermenin yolu nedir? Bir yolunu biliyorsa bize söylesin. Bu durumda olan binalara iskan verilmesini sağlayacak tek yetkili merci TBMM’dir” ifadelerini kullandı.
 
Milliyetçi Hareket Prtisi Çerkezköy İlçe Başkanı Mustafa Ordu
 
BİNALARI KOMPLE YIKMAK VİCDAN İŞİ DEĞİL
Projeye uygun olmayan binaların bazılarında dikkate alınmayacak, aşırı bir rant sağlamayacak ölçülerdeki eksikleri her belediye gibi görmezden geldiklerini dile getiren Ali Ertem, “Bu durumda olan binalara iskan veriyoruz. Fakat binalarda, projeye ters düşen aşırı derecede aykırılıklar varsa, bu durum söz konusu bina sahibine rant oluyorsa, bunlara iskan verilemez. Bu tip durumlarda o binaları komple yıkmak vicdan işi değil. Çünkü vatandaşlar o daireleri inşaat halindeyken alıyorlar onlara ancak gerekli tadilat yapıldıktan sonra, kaçak katlara ilişkin cezaları ödemeleri halinde yapı kullanım izni verilebilir” dedi.
 
TBMM’DEN KANUN ÇIKMASI GEREKİR
İskana uygun olmayan binaların önüne geçebilmek için satışların belediyenin iznine tabi olması gerektiğini vurgulayan Ali Ertem, “Bu sayede satış öncesi belediye olarak ilgili binanın kaçağı köçeği olup olmadığını tespit eder bu doğrultuda satışına izin verir ya da engel olabiliriz. Bu sayede herkes iskan almak zorunda kalacaktır. Bunun için tapu müdürlüğünün vatandaşlardan, tarafımızca düzenlenecek bir izin belgesi talep etmesi gerekir. Tüm bunların yapılabilmesi için ‘TBMM’den bu doğrultuda bir kanun çıkması gerekir” dedi ve kimsenin bu konu hakkında demagoji yapmaya, vatandaşın aklını karıştırmaya hakkı olmadığını dile getirdi.
 
VATANDAŞ DOLDURUŞA GELMEZ
İskânsız bina oranı itibari ile Çerkezköy’ün, Trakya genelinde en düşük paya sahip olduğunu belirten Başkan Ertem, “Çünkü Çerkezköy olarak son 8 yıldır etkin bir şekilde inşaatlar yaptık. Sorunlu bina sayımız yok denecek kadar az” dedi. Vatandaşların bu tür dolduruşlara, provokasyonlara gelmeyeceğini söyleyen Ertem, “Biz hiç kimseye daire için iskan almaları konusunda zorlama yapamayız. Ancak ve ancak gerekli evrakları hazırlamaları ve belediyemize müracaat etmeleri, akabinde de iskanlarını almaları yönünde tavsiyede bulunabiliriz” dedi.
 

Haber / Ahmet KARDEŞ - Pınar KORKMAZ

 

 

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
vatandaş farkında
sayın başkan çevremizden de anlaşılabileceği gibi çerkezköy büyük bir ilçe fakat diğer aynı çaptaki ilçeler bakımından şehircilik ve idarecilik bakımından sınıfta kaldı. 2 dönem başkalıgınız var bu halk bunu hak etmedi başkan.
31.08.2012 04:26
ismail park
Başkan, bu yapıların estetiği rezalet binanın boyu kadar çatısı var, silivri sahillerinde gördüğünüz o amerikan konutlarından etkilenmişsiniz anlaşılan. Bir diğer röpörtajdada parkomatı savunmak için ünyeyi fatsayı örnek göstermeye kalkmışsınız! Ben ünyeden geleli 2 hafta oluyor şunu söyleyeyim parkomat olayını orda hiç bir yerde görmedim ama ne gördüm onu yazayım, ünye sahili çepeçevre tertemiz yolla çevrilmiş, biraz daha yukarda çamlık tarafına senin rüyanda bile göremeyeceğin estetikte taştan bir patika yol yapılmış yol deniz kenarından orman içinden geçiyor, yolun yarısı tartan zemin uzunluğu yaklaşık 4-5 km insanlar sabah erkenden yürüyüş koşu yapıyor bisikletle geziniyor, aileler yürüyerek doğa manzarası alıyor, yol yerden aydınlatmalı olduğu için gece bile dolaşılabiliyor. Sahil boyunca spor aletleri yapılmış insanlar spor yapıyor, Ünye meydanı (ki çerkezköy belediye meydanının 5 katı büyüklükte bir alan) trafiğe kapatılmış ortasına fıskiye yapılmış saat kulesi gibi garabetler dikilmemiş banklar koyulmuş gölgeler yapılmış, insanlar oturuyor çocuklar sağda solda koşuşturuyor, güvercin sürülerine yem atıyorlar, meydanın köşesinde ufak bir yol açık bırakmışlar hükümet konağına araçlar girsin diye, başka araç girişi yok. Arabalar içinde bir kaç otopark alanı yapılmış işte senin parkomat dediğin şey odur, fatsa desen ünyeden daha güzel olmuş sahil boyu çay bahçeleri yürüyüş alanları varki bunları görse çerkezköylü seçmen senin selamını bile almaz!Ordu desen tüm karadenizin turizm merkezi olma yolunda, yolları yapıları teleferiği vs saysam buraya sığmaz. ünye,fatsa ve örnek verdiğin diğer karadeniz il ve ilçelerinde sanayi yok, senin elindeki imkanlar onlarda yok ama neler başarmışlar gezip görsen aklın durur, Türkiyeyi geçelim dünyanın sayılı sanayi kuruluşlarına ev sahipliği yapıyorsun ama yönettiğin ilçe köyden ileri gidememiş ayıptır. Çorlu demişsin, git çorluyu bir gör, şehir içinde yol boyu kaldırım önlerine çelik dubalar dikmişler, araçlar 2 dakka bankaya gidecem 3 dakka işim var diye duramıyor bile, zaten olması gerekende odur, 2 dakka işim var diye tüm trafiği tıkamaya kimsenin hakkı yok! dubalar sayesinde trafik hiç durmuyor akıp gidiyor, işi olan gidiyor belli yerlerdeki otoparklara aracını bırakıyor park ücretini ödüyor trafik sıkıntısı oluşmuyor ha aracını parkeden varsa anında çekici gelip götürüyor, kaldırımlarda esnaf işgali yok çorluyu yazıp anlatmama hacette yok çerkezköylüler zaten çorluyu biliyor ki boş zamanlarını geçirmek için akın akın çorluya gidiyorlar. başka yerlerden kendi icraatına örnek verdiğin kadar icraatlarına da başka yerlerden örnekler alman temennisi ile nasılsa aday olmayacam, seçilmeyecem ben canımın istediğini yapayım diye düşünüp bu vatandaşın paralarını çarçur etme başkan, kul hakkı denen şeyin altından kalkamazsın hadi onu düşünmedin, senden sonra gelecek kişilerin sorumluluk almamak için seni harcamasına engel olamazsın.
30.08.2012 20:43
ayhan ucube
şu işleri yapmadan önce halka bi soramazmıydınız ? kadir topbaş bile otobüslerin rengi konusunda oylama yaptırdı alternatifler üreterek internet denen uygulamayla bu halka fikir soramazmıydınız. boylelikle halk istedi yaptık derdiniz. ama harbiden estetik 0 sıfır
30.08.2012 18:23
Esnaf :)
Her zamanki gibi yanlış kelimelere odaklanıp hedef saptırıyorlar. Ucubeymiş, garipmiş garabetmiş vs. geçelim, bu yapıların çevreye uyum sağlamadığı apaçık ortada, esasında güzel binalar ama yarısı sivri çatıdan oluşunca ve çevrede bu tarz çatılı başka hiçbir bina olmayınca "bu da ne" sorusunu akla getiriyor, bence ucube kelimesine odaklanmaktan çok, vatandaşın vergilerinden toplanan parayla bunları almanın vatanaşa ne faydası olacak? geri dönüşü nasıl olacak? onu anlatın ben cidden merak ettin, 250 liraya kiralanan parka bilmem kaç bin liralık bunları dikince belediye karmı etti zararmı? nedir bunun mantığı? biri anlatsın! tüm duraklarda beyaz renkli plastik kabinler vardı zaten hepsi birbirinin aynısıydı bir standart vardı, şimdi onları kaldırıp bunları diktiniz. Vatandaşa faydası nedir? yolları çamurdan su birikintilerinden kurtarmada bu taksi duraklaının rolü ne olacak?
30.08.2012 12:51
Dr.Nurtekin EROL UCUBE DEĞİL AMA YAKIŞMIYOR
Ucube sözü Sayın Başbakan'ın helkelleri yıkın emri için söylenmişti. Heykeler yıkılıyor,Sanat'a tükürülebiliyordu. Ama burada ortamla uyuşmayan,çirkin duran bir yapı var. İşin tartışılacak bir yönü yok.Apaçık ortada.
30.08.2012 12:23
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Kazada ölümden döndü
5 katlı apartmanda korkutan yangın
Hırsızlık şüphelisi çocukların anne ve babaannesi tutuklandı
Kaçak kazı yaparken yakalandılar
2’nci Keşkek Şenliği sona erdi
Çınar: 4 günde 250 ton çöp topladık
ÇOSB Özel İstihdam Bürosu belgesini yeniledi
İrmet Hospital gazeteciler bayramını unutmadı
Şarköy tatilcilerin akımına uğradı
Akay: 11 bin metrekarelik yol ağını asfaltlayacağız
  ANKET
Covid - 19 pandemisinin ülkemizde son zamanlarda yayılmasında birinci dereceden sorumlu sizce kimdir?
Gerekli önlemleri zamanında almayan yetkililer
Tedbirlere uymayan vatandaşlar
Her ikisi de
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya