Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
05 Ağustos 2021 Perşembe
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Kabe yolunda bir şube daha
Kabe yolunda bir şube daha
Karaağaç Gazi Osman Paşa Mahallesi Mehmet Akif Ersoy Camii’nin temeli düzenlenen görkemli törenle atıldı.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 25.11.2012 16:33
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
HALKIN DESTEĞİNİ BEKLİYORUZ
Önceki gün saat 13.00’da düzenlenen tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Karaağaç Merkez Camii İmam Hatibi Hafız Ebubekir Ezer’in Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı. Programda konuşan Mehmet Akif Ersoy Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Marif Bozan, Çerkezköy Müftülüğü ve dernek tarafından yaptırılacak olan caminin arsasının tahsisindeki katkılarından dolayı Karaağaç Belediye Başkanı Dr. Özkan Yücel ve meclis üyelerine teşekkür etti. Caminin yapımında katkı sağlayan isminin açıklanmasını istemeyen hayırsever vatandaş ile yapım çalışmalarında katkı sağlayacak olan iş adamı Ercan Sütçü’ye teşekkür eden Bozan, caminin tamamlanması için Karaağaç halkının desteğini beklediklerini ifade etti.
 

3 YILDA YAPILAN 2’NCİ CAMİ OLACAK

Caminin en kısa zamanda tamamlanacağına inandığını ifade eden Bozan temeli atılan caminin tüm belde halkına hayırlı olmasının temenni etti. Temel atma töreninde konuşan Karaağaç Belediye Başkanı Dr. Özkan Yücel de, dernek yönetiminin hayırlı bir görev üstlendiğini belirterek kendilerini kutladı. 2009 yılında temeli atılan Hicret Camii’nin kısa bir sürede tamamlanarak ibadete açıldığını söyleyen Yücel, Mehmet Akif Ersoy Camii’nin de tamamlanması ile birlikte Karaağaç’ta 2009-2012 yılları arasında 2 caminin yapımının tamamlanmış olacağını belirtti.
 
 

MESCİTLER, ALLAH’IN EVLERİDİR

“Başlayan her iş aslında bitmiş demektir” diyen Özkan Yücel, “Camiler inancımızın ve ecdadımızın manevi değerlerinin sembolü olmuştur. Mescitler Allah’ın evleridir, gök ehlini aydınlatacaktır” ifadesini kullandı. Bu ayda 3 önemli olayın yaşandığını söyleyen Yücel “Birinci olay hicri yılbaşıdır. İkinci olay Peygamber efendimizin torunu İmam Hz. Hüseyin’in şehit edildiği Kerbela olayının yaşandığı aydayız. Ayrıca içinde bulunduğumuz Muharrem ayı Peygamber efendimizin Ramazan ayından sonra en çok oruç tuttuğu aydır. Tüm Müslüman aleminin Muharrem ayını kutluyorum” dedi.
 
 

KABE’NİN BİR ŞUBESİNİ AÇIYORUZ

Camilerin, kıblemiz olan tevhidin sembolü olduğunu ifade eden Çerkezköy Müftüsü Bayram Şahin de “İnşallah bu camimiz ile birlikte Kabe’nin bir şubesini buraya açmış olacağız. Allah yeryüzünde mescit ve camileri kendilerine inananlardan istiyor. Allah cami ve mescitleri inananların faaliyeti olarak ilan ediyor. Kalbinde iman olmayanlardan Allah böyle bir faaliyet beklemiyor” diye konuştu. Muharrem ayının önemli bir ay olduğunu ifade eden Şahin, 1434. Hicri yılınızı kutluyorum. Allah resulü bu ayda Mekke’den Medine’ye göç etmek zorunda kaldı. Kuba denen yerde, Allah Resulünün 14 günde yaptığı ilk faaliyet inananları bir araya getirmek için Kuba Mescidi’ni yapmak oldu. Kuran bunu Takva Mescidi olarak ilan ediyor. Medine resulüne kucak açtı. Bizler resulümüzün hicrette çektiklerini düşündüğümüzde bizler bu cennet vatanda, cennette yaşıyoruz. Vatan olmaya en layık olan bu topraklar vatan evlatlarına emanet. Allah bize bu emaneti korumayı nasip etsin” şeklinde konuştu.
 

ÇOK YÖNLÜ HİZMET EDEBİLEN CAMİLER GÖRMEK İSTİYORUZ

İlçe Müftüsü Bayram Şahin “Ecdadımız, ‘her nereye bir çadır kurarsan o çadırın yanına da mescit olarak bir çadır kurmazsan utanırım Yüce Allah’tan’ diyor. Bize yakışan bu camilerimizi, bu yüzyılına uygun, çok yönlü hizmet edebilen camiler olarak inşa etmek. Çok yönlü hizmet edebilen camiler görmek istiyoruz. Geçmişi geleceğe bağlayan Mimar Sinan’ı bugünlerin Mimar Sinan’ları ile geleceğe taşıyacak projeler istiyoruz” dedi.
 

DİNİMİZİN BİRLİK VE BERABERLİĞİ ORTAYA ÇIKIYOR

Peygamber Efendimizin torunu Hz. İmam Hüseyin’in şehit edildiği gün Karaağaç’taki Mehmet Akif Ersoy Camii’nin temelinin atıldığını ifade eden Şahin, “O günün fitnesi bugünün fitnesine diyor ki ‘birlik ve beraberlik için gerekeni yapın. Farklılıkları birbirinize düşme fırsatı olarak değil, sarılmak ve birlik olmak fırsatı olarak değerlendirin’. Basiretli müminler olarak Türk milleti geleceğe kendisine yakıştığı gibi payidar olacaktır” şeklinde konuştu. AK Parti Tekirdağ Milletvekili T.Ziyaeddin Akbulut da siyasi görüşü ne olursa olsun farklı siyasi görüşteki insanların ve farklı parti temsilcilerinin caminin temel atma töreninde bir arada bulunmasının önemini vurgulayarak “Dinimizin birlik ve beraberliği ortaya çıkıyor. Müslümanlığın birlik ve beraberlik ruhunu yaşıyoruz. Bu camimize vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un isminin verilmesi de çok önemli” dedi.
 

ÖZLEDİĞİMİZ TABLO

Yıllarca kaymakamlık ve valilik yaptığını söyleyen Akbulut “O yıllarda ‘laiklik elden gidiyor’ eleştirileri yapılacak diye camilerimizin temel atma ve açılış törenlerine katılamıyorduk. İnanca baskı yapılan yıllar oldu. Bunlar doğru değildi, din ve vicdan özgürlüğüne yapılan baskılardı. Bunlar geride kalıyor. Artık kimse çekinmiyor, devletin en büyük yetkilileri bile vatandaşlarla bu gibi programlarda bir araya geliyor. Özlediğimiz tablo buydu” diye konuştu.
 

KİMSENİN KİMLİĞİ SORGULANMIYOR

“Mezheplerimiz, ırklarımız, farklılığımız bizim zenginliğimiz” diyen Milletvekili Ziyaeddin Akbulut, “Türkiye’de herkesin beraber olduğu, kimsenin kimseyi ötelemediği bir ülke özlüyorduk. O günlere geldik. Artık kimse dilinden, dininden, ırkından dolayı yadırganmıyor. Kimsenin kimliği sorgulanmıyor. Yaratılan her insan saygı duyulması gereken insandır” dedi.
 
 

İLK HARCI ATTILAR

Çerkezköy İlçe Müftüsü Bayram Şahin’in duaları eşliğinde kesilen kurbanın ardından, protokol üyeleri kürekle caminin temeline ilk harcı attılar. Caminin temel atma töreninin ardından davetlilere Karaağaç belediyesi tarafından aşure ikram edildi.
 
 

KATILIM YOĞUNDU

Önceki gün düzenlenen temel atma törenine AK Parti Tekirdağ Milletvekili T.Ziyaeddin Akbulut, Çerkezköy Kaymakamı Ayhan Bayhan, Karaağaç Belediye Başkanı Dr. Özkan Yücel, Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, Çerkezköy Belediye Başkan Yardımcısı Habip Bilgin, Çerkezköy İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Rüştü Eryılmaz, AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Alaettin Demirbağ, MHP Çerkezköy İlçe Başkanı Mustafa Ordu, İl Genel Meclis Üyeleri Sami İkizler, Zeki Gürcün, Hasan Karaca, Abdurrahman Çiçek, Karaağaç Belediye Meclis Üyeleri, Kapaklı Belediye Meclis Üyeleri İrfan Demir, Ruhi Özden ve Osman Aşık, Çerkezköy Müftüsü Bayram Şahin, Türk-İş Tekirdağ İl Temsilcisi ve Türk Metal Sendikası Çerkezköy Şube Başkanı Murat Koçak, AK Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi Sait Yazı, AK Parti Kapaklı Belde Başkanı Ali Osman Orhan, AK Parti Karaağaç Belde Başkanı Metin Kanat, Tekirdağ İl Genel Meclisi Eski Başkanı Halil Çelik, 2009 yerel seçimlerin Demokrat Parti’den Kapaklı Belediye Başkan Adayı olan ve bir süre önce AK Parti’ye geçen Mustafa Çetin, mahalle muhtarları, din görevlileri ve vatandaşlar katıldı.
 

Haber / Gülveren VATANSEVER

 
Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
karaağaçlı
biz camii yaptırıyoruz arkadaşlar sizde okul yaptırın başkanımıza teşekur edeceğinize yalan yanlış şeyler yazmayın sizin ki kısksnçlık başka birşeyde düşünmuyorum alah seni islah etsin vatandaş yetişmediğin ciğere pis deme kendin neyin peşinde olduğun beli zaten bizleri yıdıramasınız allah herkesin kalbine göre versin
28.11.2012 14:15
İsmet vijdana..
okulları devlet yaptırmıyor vatandaş yaptırıyor, çerkezköye bi bakın, hfz lisesi, serkan karagöz lisesi, metem lisesi,narin lisesi,gabrali okulu,çtso lisesi vs. devlet tarafından yapılan bir yapı yok hepsi özel bağışlarla yapılmış okullar! devlet sadece oraya kadro atıyor! Herşeyi devletten beklememek lazım, Devleti beklersen daha çoook okulsuz kalırsınız! birde kurandan ayet okumuşsunuz o ayetlerde mescitlere devlet kesesinden maaşlı hoca atanır yazıyormu? Allah rızası için bu işi yapacak hakiki bir müslüman bulana kadar Kuran ayetlerini karıştırma istersen bu olaya!
27.11.2012 00:45
metın ozturk uyarı
lıse ıcın toplanan paralar nereye gıttı acaba bır vatandas olarak cumhurıyet savcılıgına basvuracam arastırılmasını ısteyeceyım okula verılen 25 mılyar catı parası ve yapılan yerın masrafını ınelenmeeını ısteyeceyım sayın savcılarımızdan
26.11.2012 20:52
Vicdan Hayırda yarış
Allah yardımcı olanlardan ön ayak olanlardan razı olsun. "Allahın evini,mescitleri ancak ona inananlar yaparlar,yardımcı olurlar"diye buyuruyor Kur'an da Allah. Allah kabul etsin. Okul yapımı konusunda da aynı düşüncelere sahibim,fakat okullarımız devlet tarafından yaptrılıyor,camilerimizin %90'ında devlet desteği yoktur. tamamen halkın,milletin destegi ile yapılır. Doğrucu davut kardeş,sende okul için dernek kur,okul yaptırıyorum de! sen de millete git, camiye yardım edenler daha da fazla sana yardım edecektir. Tutan yok seni. Önemli olan konuşmak değil,birilerine laf atmak değil,icraattır. Hadi görelim seni. Allah seninde yardımcın olsun!
26.11.2012 14:06
VATANDAŞ EMEYİ GECENE TEŞEKÜRLER
EMEYİ GECEN HERKESE TEŞEKÜRLER YAPTIRICAK HAYIR SEVEREDE ŞÜKRANLARIMIZI İLETELİM AMA BİŞEYİ UNUTMAYALIM ŞU DERNEK YÖNETİMİ ŞİMDİ VE SONRASI Bİ ARAŞTIRILSIN NEDENİ İSE BU HAYIR SEVERİN PARASINI KİMSE CEBİNE ATMASIN METELİYE KURŞUN SIKANLAR KALKIP HALKIN ÖNÜNDE HAYIR İŞİ DEMESİNLER EN AZINDAN BEN NEYİN PEŞİNDE OLUNDUĞUNU BİLİYORUM.
26.11.2012 13:30
Vatandaş Dini İstismara Devam Edenler
AKP li vekil daha önceleri cami temel atma törenlerine gidemediklerini yasak olduğunu söylerken. Elini vicdanına koyup 10 yıllık AKP iktidarı zamanında yapılan cami ve imamhatip okulu sayısını geçmiş dönemlerle kıyaslasın. Türk milleti islamın yıldızı olduğu zamanlar AKP yoktu. Türkiyede kişi ve kurumlar hiçbir zaman dine karşı olmadılar,Dini istismar edenlere dünde tepki vardı bugünde var yarında olacaktır.
26.11.2012 11:58
DOĞRUCU DAVUT CAMİ DE BİZİMDİR, OKULDA BİZİM OLMALIDIR
CAMİLERİMİZ VE OKULLARIMIZ Olmazsa olmazlarımızdan olmadığı kesindir. Fakat Karaağaç'a camilerimiz okullarımızı ikiye katladı. Caminin yapılması memnuniyet verici bir olay, bir o kadarda lisenin yapılmaması üzüntü verici bir olaydır. Karaağaç'ta yeni yapılacak olan cami için emeği olanlara Allah razı olsun diyorum. Belediye Başkanı Yücel ÖZKAN'ı birde lise temeli atarken görsek olmazmı. Cami yaptırmak hayırda, yaptırmak hayır değilmidir. Cami bizimde okul bizim değilmidir. İkiside insan eğitimi için değilmidir. EN BÜYÜK YATIRIM İNSANADIR zihniyetinden uzaklaşırsak sonumuz hüsran olur, sefil olur, ayaklar altında olur.
26.11.2012 11:31
Şemsettin ÖZTÜRK CAMİLERİMİZ OLMAZSA OLMAZLARIMIZDANDIR
Karaağaç'ta yeni bir caminin yapımı memnuniyet verici bir olaydır. Milletimize hayırlı ve uğurlu olsun. Emeği geçen ve emeği geçecek olan herkesten Allah razı olsun.
25.11.2012 21:12
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Başkan Akay yatırımları meclis üyeleriyle gezdi
Kooperatif Marketlerin 3’üncü şubesi açıldı 
TEMEK kursları aralıksız sürüyor
Çorlu’da uyuşturucu operasyonu
CHP’li Yüceer Çorlu’da ziyaretlerde bulundu
Orman yangınları ile mücadele komisyonu toplantısı yapıldı
Çorlu meclisi toplandı
CHP'li 11 Başkan’dan THK’ya iş birliği deklarasyonu
Düğün yemeği 115 kişiyi hastanelik etti
Polisi görünce elinden attığı torbadan uyuşturucu çıktı
  ANKET
Covid - 19 pandemisinin ülkemizde son zamanlarda yayılmasında birinci dereceden sorumlu sizce kimdir?
Gerekli önlemleri zamanında almayan yetkililer
Tedbirlere uymayan vatandaşlar
Her ikisi de
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya