Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
28 Temmuz 2021 Çarşamba
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
“Akılları bulandırmaya çalışıyorlar”
“Akılları bulandırmaya çalışıyorlar”
AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Ahmet Kambur önceki akşam saat 19.00’da Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen toplantıda partilileri ve vatandaşları Büyükşehir Yasası konusunda bilgilendirdi.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 14.02.2013 17:59
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

 AKILLARI BULANDIRMAYA ÇALIŞIYORLAR

Büyükşehir Yasasını baltalamak isteyen muhalefetin olduğunu ifade eden Kambur, “Ağzı olan konuşuyor” dedi. Kocaeli’nin Büyükşehir olduktan sonra ne kadar çok geliştiğini anlatan Kambur, büyük bir gelişim yaşandığını, gidip kendileri bizzat şehri gezerek değişime tanık olduklarını ifade etti. Artık Tekirdağ’ın da gelişeceğini ifade eden Kambur “Tekirdağ büyüyecek ve daha çok hizmet alacak. Her şeyi merkezden çözmek sıkıntılı oluyordu. Artık yerel Belediyeler de daha iyi hizmet verebilecek” dedi. Bazılarının bu yasayı yanlış yorumlayarak Türkiye’nin federasyonlara bürüneceğini, Türkiye’nin parçalanacağını söylediğini ifade eden Kambur “Yalan yanlış şeylerle vatandaşların aklını bulandırmaya çalışıyorlar. Ağzı olan konuşuyor. Biz buraya doğruları anlatmaya geldik” dedi. İktidara geldiklerinden beri hiçbir şekilde milliyetçilik yapmadıklarını ifade eden Kambur “Bizim 3 tane kırmızıçizgimiz vardı. Ne etnik milliyetçilik, ne bölgesel milliyetçilik ne de ulusal milliyetçilik yapıyoruz” dedi
 

PARAYI ÇOK İYİ KULLANMAK ÖNEMLİ

Büyükşehir’in neler getireceği hakkında konuşan Ahmet Kambur “Önceden Bütçe Gelir payından hissenize 200 milyon TL pay düşüyordu. Bütçe Gelir Vergisinden sadece yüzde beşi kadar alınabiliyordu Bu yasadan sonra yüzde altı alacağız 3,5 Milyar lira vergi Toplanıyordu bu verginin sadece 210 milyon lirası belediyeler aktarılıyordu yerel Belediyelere ancak yüzde 2,5 kadar bir pay düşüyordu bu yasa ile beraber pay yüzde 4,5 çıkacak yani 410-420 arası pay alacak. Tabiî ki kendi kaynaklarından gelen harçlardan hariç. Parayı almak önemli değil çok iyi kullanmak önemli” dedi. Yerel belediyelerin yükünün hafifleyeceğini de belirten Kambur “ Su, Kanalisazyon, Mezarlık, İtfaiye, Alt yapı hizmetleri artık Büyükşehir’e bağlanacak böylelikle İlçe belediyelerin yükü hafifleyip şehri güzelleştirmek adına daha güzel şeyler yapılacak” dedi
 

BEŞ YIL BOYUNCA VERGİ YOK

Belediyeler en büyük sıkıntının imar üzerinde yaşandığını ifade eden Kambur “Belediyelerde inşaat mühendisi, tapu kadastro mühendisi, çevre mühendisi bulunmuyordu Bir imarın proje onayı için Ankara’ya gidilmesi gerekiyordu. Şimdi artık öyle değil. Büyükşehir olduğumuzda belediye kendi bünyesinde bu mühendisleri bulundurmak zorunda. Ankara’ya gitmekten kurtulacağız” dedi. Köy iken mahalle olan hiçbir yerden 5 yıl boyunca vergi alınmayacağını ifade eden Kambur, “Bağlı oldukları ilçenin su ücretinin yüzde 25’ni geçmeyecek şekilde yani dörtte biri kadar su ücreti ödeyecekler. Kırsalda en büyük sorunlardan biri de yol. Beldeden mahalleye dönen yerler daha fazla hizmet alma şansı yakalamış olacaklar. Bazıları, hayvancılığın bitirilmek istendiğini söyleyerek vatandaşları yanlış yönlendiriyor. Köylerin bağlı olduğu belediye,  bütçesinden hayvancılığa  pay ayırmak zorunda” dedi. 
 

30 MART 2014’E KADAR DEVAM EDECEK

Spor ve sporcuya destek verileceğini, belediyelerin spor kulüplerine yardım edeceğini söyleyen Kambur, “Hiçbir şekilde muhtarlıklar kalkmayacak. Ama nüfus sayısı 500’ün üzerinde olması şartıyla. Tabiî ki sonradan 500 nüfusa sahip olan mahalleye de muhtarlık verilecektir. Muhtarlık için ayrı bir pusulada oy kullanılıyordu. Şimdi ise aynı pusulada oy kullanılacak. Mevzuatla orman köyleri ve orman köylüsüne tanınan hak, sorumluluk ve imtiyazlar orman köyü iken mahalleye dönüşen yerler için devam edecek. Büyükşehir yasası ile beldeden mahalleye dönecek olan belde ve köylerdeki tüzel kişiliklere sahip olan kişilerin görevleri 30 Mart 2014 tarihine kadar devam edecek ve 30 Mart’tan sonra görevleri sona erecek” diye konuştu.
 

BAKIM VE ONARIM YAPMAK ZORUNDA

Büyükşehir belediyesinin yetki alanındaki mahalleleri ilçe merkezine bağlı olan yolları ve ana yolları yaptırmak zorunluluğunun getirildiğini ifade eden Kambur “Yollar, meydan, bulvar, cadde ve ana yolları yapmak, yaptırmak, bakım ve onarımı ile bu yolların temizliği ve karla mücadele çalışmalarını yürütmek zorunda” dedi.
 

AMAÇ DIŞINDA KULLANILMAZ

Park sorunlarını ile ilgili de konuşan AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Ahmet Kambur, Büyükşehirin isterse parkların işletmesini ilçe belediyesine verebileceğini ifade ederek “İmar mevzuatı uyarınca belediyelerin otoparkla ilgili olarak elde ettikleri gelirler tahsil tarihinden itibaren kırk beş gün içinde Büyükşehir belediyesine aktarılır. Büyükşehir belediyeleri bu geliri tasdikli plan ve beş yıllık imar programına göre hazırlanan kamulaştırma projesi karşılığında otopark tesisi için gerekli arsa alımları ile bölge ve genel otoparkların inşasında kullanır. Bu gelirler bu fıkrada belirtilen amaç dışında kullanılamaz” dedi Önceki gün Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Konferans salonunda yapılan toplantıya Çerkezköy Belediye Başkanı Ali Ertem, Belediye Başkan Yardımcıları Dr Gökhan İnce, Habib Bilgin, Veliköy Belediye Başkanı Hanifi Belindir, Tekirdağ Belediyesi İl Meclis Üyeleri Hasan Karaca, Abdurrahman Çiçek, Ercan Çorbacı, ÇTSO Meclis Eski Başkanı İsmail Akın, Optimed Hastanesi Başhekimi Opr. Dr Ayhan Arslan, Özel Çerkezköy Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Ahmet Türker, Çerkezköy Ergene Havzası Sanayici ve İş Hayatı Derneği Başkanı Hakan Asbaş, Ak Parti İlçe Başkanı Alaattin Demirbağ, Ak Parti İl Yönetim Üyesi Sait Yazı, Veliköy Belediye Eski Başkanı Efrahim Yeşil, Ak Parti Kızılpınar Belde Başkanı Kamil Yiğit, meclis üyeleri, Türkiye Sakatlar Derneği Çerkezköy Şube Başkanı Hayrettin Çetinkaya, partililer ve vatandaşlar katıldı.
 

Haber / Ahmet Mutlu YILDIZ

 
Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
aklı selim Çıkan yasalara DİYARBAKIR DAN BAKMAK gerek
Sayın Ahmet Kambur Büyükşehir yasasının getirilerini Trakya ve Tekirdağ olarak yorumlamışsın bi zahmet aynı yasaya Diyarbakır dan Mardin den bakarak anlatabilseydin asıl amacın Kürdistan eyaletleri yaratmak olduğu belli olurdu.Ama sizler yaslara sadece cebinizden baktığınız için farketmiyor. Köylere yapılacak yolun parasını köylüden alınacağı gerçeğini unutmuşsunuz. Köylerde melak vergisi,inşaat ruhsatı,atık su parası gibi külfetleri inkar edemezsiniz. Köylerin meralarının Büyükşehir arsası olacağını rançlıra gün doğduğunu neden anlatmadınız...
15.02.2013 14:27
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Aylar sonra müjde bu fotoğrafla geldi
Kokudan pencere açamıyorlar!
Başarılı memur ödüllendirildi
Dev projede 1’inci etap çalışmaları sürüyor
Altı ayda trafik kazalarında 149 kişi yaralandı
Günay’dan Kozuva’ya ziyaret
Beyzanur Pehlivan Milli Takıma seçildi
Yaz Spor Okulları 10 branşta sürüyor
Yazar Şefika Koca, yeni kitabını tanıttı
Vali Yıldırım: Yüzde 18’ini sadece Tekirdağ karşılıyor
  ANKET
Covid - 19 pandemisinin ülkemizde son zamanlarda yayılmasında birinci dereceden sorumlu sizce kimdir?
Gerekli önlemleri zamanında almayan yetkililer
Tedbirlere uymayan vatandaşlar
Her ikisi de
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya