Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
18 Mayıs 2021 Salı
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Dönmez, Bağlık sakinlerini dinledi
Dönmez, Bağlık sakinlerini dinledi
Çerkezköy Belediyesi’nin, imar planlarında kamuya ayrılan yol, yeşil alan ve dere koruma bandı üzerinde kaçak olarak inşa edilen yapıların yıkım işlemlerine başlanmasının ardından Cumhuriyet Halk Partisi Çerkezköy İlçe Başkanı Metin Dönmez partililer ile birlikte Bağlık Mahallesi’nde yaşayan vatandaşların sıkıntılarını dinledi.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 03.03.2013 18:36
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

 “DEREYİ ISLAH EDECEĞİM ÇIK GİT DİYOR”

Cumartesi günü Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Meclis Üyeleri Demet Eroğlu, Halil Demirkıran, Aktaş Güler ve ilçe teşkilatı üyeleri ile birlikte Bağlık Mahallesi’ne giden CHP İlçe Başkanı Metin Dönmez sık sık sel baskınlarına maruz kalan dere yatağındaki kaçak gecekonduların yıkımının başlaması ile mağdur durumda olan vatandaşları dinledi. Hayatını kurup ikamet eden vatandaşların son günlerde mağdur durumda olduklarını ifade eden Metin Dönmez “Tabiî ki devlet bu dere taşkınlarından sonra dere yataklarını ıslah etmek ve önlemini almak durumdadır. Bu karar da Çerkezköy’ün yararına alınmış bir karardır. 2000 yıllarında Çerkezköy’de yaşanan sel felaketinin ardından geçtiğimiz aylarda yaşanan sel felaketi ile birlikte yetkililerin gözleri açıldı. Dereleri ıslah etme yoluna gidiyorlar. Bu anlamda dere yataklarının olduğu kamu alanlarında uzun yıllardan beri buraya gecekondu yapmış yerleşmiş kardeşlerimiz var. Onlara 20 yıldır devlet elektrik, su ve kısacası bütün diğer vatandaşların faydalanabileceği hakları vermiştir. Ama bugün diyor ki sizin evinizi yıkmak zorundayım. Dereyi ıslah edeceğim ve çık git başının çaresine bak diyor” şeklinde konuştu. 
 

“DOĞRU BULMUYORUZ”

Bu işlerin o kadar da kolay olmayacağını ifade eden Dönmez “Bu işleri yapmak çok zor, yıkmak çok mu kolaydır? İnsanları sokağa atmakla çözüm bulamayız. Tabiî ki derelerin ıslah edilmesi gerekiyor ama bu arada bu işi yaparken de bu insanlarımızı mağdur etmemek gerektiği düşüncesiyiz. Biz de bugün partili arkadaşlarımız ile birlikte bu sıkıntıyı yerinde görmek istedik. Yerel belediyelerin sosyal belediyecilik anlayışında burada mağdur vatandaşlara önceden hazırlanmış planlarla benim düşüncemle toplu konut üretmesi gerekiyor. Bu kardeşlerimizi toplu konutlara yerleştirmek, daha sonra da buraları tahliye ve yıkımını yapmak gerekiyordu. Bu yapılmadan kısaca işin kolayına kaçıldı. 20 yıldan beri göz yumduk, bundan sonra da al çantanı git demek doğru bir yaklaşım değildir” dedi. 
 

“YEŞİL ALAN KAZANDIRACAKTIK”

Çerkezköy Belediye Başkan Adaylığı sürecinde Bağlık Mahallesi’nde bulunan alanlarla ilgili projeleri olduğunu ifade eden Dönmez “2009 yılında Belediye Başkan Adayı olduğum dönemde bu alanla ilgili bir vaadim vardı. Burada kamu arazileri ve dere içindeki işgal durumdaki yerleri tahliye edip bu bölgeye büyük bir yeşil alan kazandırmak ve bu bölgeyi güzelleştirmek gibi planımız vardı. Bunu yapmadan önce toplu konut üretip bu kardeşlerimizi refah içinde yaşatacaktık” diye konuştu. 
 

“ALİ ERTEM SÖZÜNÜ UNUTMUŞTUR”

Çerkezköy Belediye Başkanı Ali Ertem’in 2010 tarihinde yaptığı açıklamaları anımsatan Dönmez “Çerkezköy Belediye Başkanı Ali Ertem’in seçim öncesi 4 Ocak 2010 tarihli bir açıklamasına değinmek istiyorum. Kendisi yaptığı açıklamada “Bağlık Mahallesi dere karşısı mevkiinde TOKİ konutlarının yapılması için Çerkezköy meclisi tarafından çalışma yürütüldüğü hazine yerlerini araştırıyoruz ve tespitler tamamlandıktan sonra TOKİ’ye vereceğiz. Hazine arazisinde yerlerde yaşayan vatandaşlarımıza toplu konut üreteceğiz. Bu toplu konutlara ailelerimiz toplu konutlara yerleştirdikten sonra dere yataklarını boşaltacağız” demiştir. Bu sözün üzerinden dört yıl geçmiştir. Belediye Başkanı Ali Ertem ise sözünü unutmuştur. Çıkın gidin nerede oturursanız oturun girişiminde bulunmuştur. Bu yaklaşımı doğru olmadığını düşünüyorum. Bu işe bir an önce çare bulunması gerekiyor. Burada yaşayan insanlara hemen toplu konut kazandırılamıyorsa, bu toplu konut yapılana kadar bir belli yerlerde ev tutturularak kira yardımı insanlara süre içinde çare bulunabilir” ifadesini kullandı.
 

“KİMLER OLDUĞUNU BİLİYORLAR”

Geçmiş dönemlerde sel felaketinin ardından Kızılpınar’da bulunan dere yataklarının işgal edildiği yönünde açıklamalar yaptığını ifade eden Dönmez “Geçtiğimiz dönemlerde sel felaketinden sonra bir açıklama yapmıştım. Çerkezköy’ün çıkışında Kızılpınar yolunda bulunan dere yataklarının işgal edildiğini, her iki tarafında hafriyat alanları oluşturulduğunu, şantiyeler kurulduğunu, bu hafriyatların dere yatağı ile değiştirilerek dereden akmakta olan suyun geri teptiğini, bu suyunda insanları mağdur ettiğini ifade etmiştik. Bunun da tek sorumlusunun Devlet Su İşleri ile Çerkezköy Belediyesi’nin olduğunu ifade etmiştik. Geçen hafta Çerkezköy Belediye Başkanı bu konu ile ilgili açıklama yapmıştır. Dere yataklarının üzerinde bulunan köprülerin suyun geçişini engellediğini ve suyun da geri teptiğini söylemiştir. Ali Ertem iyi bir gözlemleme yapmış ama gözlemlemesini eksik yapmıştır, Bir tane köprünün engeli ile su geri gelmez. O köprüyü aşar gider. O köprüden sonraki yerlerde hafriyat alanlarının Çerkezköy Belediye meclis üyesi ve belediye çalışanlarından birinin eşinin olduğunu herkes biliyor. Bu yandaşların oradaki yeşil alanları kiralayarak hafriyat depoları yaptığını ve döktüğünü, bunların da dere yataklarını tıkadığını suyun geri teptiğini biliyorlar. Dere yatakları açılırken oralara da el atmalarını istiyoruz. Orası da elden geçirsin. Çerkezköy Belediye Başkanı Ali Ertem  hafriyat dökenlerle ilgili ne gibi işlemler yaptığını da basın açıklaması ile ifade etsin” dedi.
 

“BU KİŞİLER HAKKINDA İŞLEM YAPSINLAR”

2001 yılında yaşanan sel felaketin ardından yaşananlar belediyenin gözünün açmadığını ifade eden Dönmez “ Dokuz yıldan beri iktidarda olan Çerkezköy Belediyesi devlet kurumları ile işbirliği yapamadığı gibi bu sel felaketinde vatandaşları mağdur durumda bırakmıştır. Şimdi ise gözünü açıp hemen acil olarak bu işlere girdi. Dokuz yıldır neden bunun önlemini almamıştır. Sen bu vatandaşlara ilk önce bu konutları teslim et ondan sonra bu çalışmaları gerçekleştir. Bizler burada yaşayan vatandaşlarımızı mağdur etmemelerini istiyoruz. Buradan vatandaşlarımızı bir yerlere ikamete saldıktan yerleştirdikten sonra bir çalışma yapmalarını bekliyoruz. Dere yataklarında bulunan diğer işgalcilerin bir an önce çıkarılmasını ve haklarında kanuni işlem yapılmasını bekliyoruz. Bu güne kadar bu işi beceremediler, inşallah bundan sonra bu işi yaparlar” diye konuştu.
 

Haber / Faik Onur KAYA

 
Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
adem eski chp liye
eskı chp lısın hagla ısmını vereemıyosun allah askına senın chp lı olman bıle supelı kımın yalakalıgını yapıyosun acıkca yaz çünkü sen körsün veya provakatörlük yapıyosun ınsan eskı chp lı olarak cıkacana ısmını yazar delıkanlı gıbı metın dönmez iyisinede muhalefetsiniz kötusunede alıp veremedınız ne dogruya eskı chp lıler adam olsaydı 2009 yerel secımlerını kazanmamak gıbı bır lukse sahıp olamazdık senden bırak chp lı olmayı elmada kurt olamazsınız aynaya bakın görun bende akp desteklemıstım ama nekadar dalkavuk var ıse ora gıttmıs demekkı sende onlardansın saygılarrr.....
05.03.2013 22:24
eski chp li erdal a cevap
erdal bey chp için yaptıklarını takdir ediyorum.ancak benim yorumumu anlayamamışsın.bir daha anlatacağım:8 meclis üyesi ile chp 4,5 yıldır akp ye oy birliği ile koltuk değneği olmaktan başka bir şey yapmadı.iyi ki iktidar olmamışız,sonuçta görünen o ki hepimiz utanacaktık. icraatlarda chp nin akp den metin in ali den farkı olmadıktan sonra seçimi kazansan ne yazar kaybetsen ne yazar.ha kaybedersen rant amacıyla chp ye gelip seçim yatırımı yapanlar biraz üzülür hepsi o kadar.şimdi üzülenler de onun için üzülüyor zaten.
05.03.2013 08:23
emekçiye
emekçi arkadaşım güzel söylemişsin bende hatırlıyorum o dönemi santral olayını hatta mustafa ordu çıkıp santralci başkan diye alay etmişti ama kendisi alay ettiği kişi kadar meclise yönetici göderemedi.mademki metin dönmezin anlattıklarını bu kadar hatırlıyorsan iki iş söyleyeyim sana birisi otogar yeri ( ali ertem seçim zamanı otogarın bağlık mahallesi tarafına taşınacağını söylemişti )metin dönmez ise şu anki ihaleye verilen yeni otogar yerini ikincisi pazar yerine meydan yapma projeside m.dönmeze aitti sen santral sevdasına takılma arkadaşım gün gelir oda olur tabi ali başkan seçim zamanına kadar onun ihalesinide yapmazsa
04.03.2013 21:23
ERDAL şapka
sayın arkadaşlar yaptığınız yorumlar güzel hepinize teşekkür ederim.yanlız bir şeyi unutmamak gerek eski chpli zamanında yüzde 3 oy alırken 2009 seçimlerinde kaç oy almışlar bizahmet araştıralım. şapkayı önümüze koyup düşünelim o 8 meclis üyesi artı METİN DÖNMEZ Başkan olarak kaçıncı olmuşlar siz o zaman hangi saftaydınız? Beni sorarsanız cebimden yol parası verip çerkezköyden taşınmış seçmenleri getirip oy kullandırdım 70 yaşında ninemi 3 katlı evinden sırtıma aldım oy kullandırdım. şimdi hepinizi en az benim yarım kadar göreve davet ediyorum...oy kullanmaya gelin yeter
04.03.2013 17:53
emekçi hatırlıyor musun?
metin dönmez seçim dönemi verilen sözleri hatırlatmış,bence iyi de yapmış. kendisine sormak isterim,sen verdiğin sözleri hatırlıyor musun?örneğin derelerin birleştiği yere santral kuracaktın,artık elektrik faturalarını düşünmeyecektik,sanayici ve konutlarda ucuz elektrik kullanacaktık.chp olarak seçimden sonra 8 meclis üyesi kazandınız merak ettiğim konu bu santral için neden bir girişimde bulunmadınız.sakın bana böyle bir teklifte bulunmak için utandığınızı söyleme,seçim meydanında böyle boş vaad de bulunmaktan utanmadınız ama.sonuç olarak seçim kazanmak için siyasiler böyle boş vaadler de bulunuyorlar.yani bu konuda akp yi eleştirirken önce sen ne dedin,ne yaptın buna bakmak lazım.anlayacağın tencere dibin kara diyosunda seninki ondan kara....
04.03.2013 11:16
eski chp li atma metin din kardeşiyiz
metin dönmezin desteksiz atma konusunda uzmanlığını geç te olsa öğrenmiş olduk.kardeşim eleştiri güzel de senin bak chp nin demiyorum senin belirlediğin sekiz birde dp den devşirme dokuz meclis üyen yok mu?onlar 4,5 yıldır ne yaptı?başkan 2010 da söz verip yapmadıysa chp li meclis üyeleri oy birliği ile faaliyet raporunu neden onayladı?provakasyona gerek yok sçmenler kimin ne olduğunu şimdi daha iyi gördü.bu günkü çerkezköy chp nin akp den metin dönmezin de ali ertem den farkı yok.
04.03.2013 08:33
tc meclisteki chp
sayın dönmez meclisteki chp li meclis üyelerin rant peşinde koşmasaydı bu yapılan çalışma akp li meclis üyeleri ve sayın ertemin küplerini dolmak yerine çalışmayı belediye başkanı olduğunda gündeme getirip gerçekleştirseydi son yaşanan sel felaketlerinde madur halk olmucaktı sayın mehmet uz döneminden ders çıkarılsaydı ve gerekli çalışma yapılsaydı bu gün bunları konuçmayaçaktık konunun gerçekleri budur.
04.03.2013 08:07
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Kayın biraderini öldüren enişte evinde intihar etti
Facianın eşiğinden dönüldü
Barakaya uyuşturucu operasyonu
33 dönümlük arsa meclisi gerdi
Aygun: Yollar yarım yamalak
Çerkezköy meclisi ilk oturumu tamamladı
Tam kapanma sonrası sahilde yoğunluk oluştu
Çorlu Belediyesi’nden yapılandırma uyarısı
Albayrak: Modern bir Tekirdağ için çalışıyoruz
Varank: 280 işletmenin ihracatını sadece bir yılda 64 milyon dolar artırdık
  ANKET
Covid - 19 pandemisinin ülkemizde son zamanlarda yayılmasında birinci dereceden sorumlu sizce kimdir?
Gerekli önlemleri zamanında almayan yetkililer
Tedbirlere uymayan vatandaşlar
Her ikisi de
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya