Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
16 Mayıs 2021 Pazar
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Asansörlere “Mühür” yolda
Asansörlere “Mühür” yolda
Yaklaşık 3 aydır devam eden asansör kontrolleri neticesinde, Çerkezköy’de kullanımda olan 200 asansörün “Can Güvenliği Tehlikesi Var” anlamına gelen kırmızı etiketle etiketlendiği belirtildi. Muayeneler sonucu belirlenen eksiklikleri giderilmeyen asansörler mühürlenerek kullanıma kapatılacak. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Çerkezköy Belediye Başkanı Ali Ertem, herkesin can ve mal güvenliği için gerekli muayeneleri yaptırmasını ve asansör kullanıcısı vatandaşların bu konu üzerinde hassasiyetle durmasını istedi.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 26.03.2013 18:15
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

 Çerkezköy Haber - Asansör Muayene Kuruluşu Liftinstituut Güvenlik Denetim Ltd. Şti. tarafından Çerkezköy’de yapılan sokak taramaları sonucunda Çerkezköy genelinde bine yakın asansör bulunduğu tespit edildi.

 

GEREKLİ DUYURULARI YAPTIK

Çerkezköy Belediyesi sınırları içerisinde bulunan binalardaki asansörlerin, kanuni mevzuat gereği kontrollerinin yapılabilmesi için Çerkezköy Belediyesi ile muayene kuruluşu Liftinstituut Güvenlik Denetim Ltd. Şti. arasında sözleşme imzalandı. Çerkezköy Belediyesi, ‘Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliği’nin 01 Ocak 2012 tarihinde yürürlüğe giren hükümleri çerçevesinde Belediye adına asansörlerin yıllık kontrollerini yapacak A tipi Muayene Kuruluşunun tespiti amacıyla gerekli duyuruları yaptığını söyleyen belediye Başkanı Ali Ertem, ilgili A tipi Muayene Kuruluşlarından başvuruların toplandığını söyledi.
 

YETKİ DEVRİ SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

Toplanan başvuruların değerlendirildiğini ve belediye sınırları içerisindeki asansörlerin yıllık kontrollerini yapmak üzere A tipi Muayene Kuruluşu olan Liftinstituut Güvenlik Denetim Ltd. Şti. firmasıyla yetki devri sözleşmesi imzalandığını ifade eden Başkan Ertem, “İmzalanan sözleşme uyarınca muayene kuruluşu, Çerkezköy sınırları içerisindeki mahalle ve sokaklarda tarama yaparak asansör veri tabanını güncelleyecek. Bina sorumlularına bilgilendirmelerde bulunacak. Gerekli bilgilendirmelerin yapılmasının ardından muayene kuruluşu ve bina sorumluları asansör muayenesi yapılacak günü belirleyecek ve bu sayede asansörlerin yıllık kontrolleri yapılacaktır” diye konuştu.
 

VATANDAŞLARIN DUYARLI OLMASINI İSTEDİ

Asansör kontrollerinin yılda en az bir kere yaptırılmasının yasal bir zorunluluk olduğunu dile getiren Belediye Başkanı Ali Ertem, “Yapılacak olan kontrollerde can ve mal güvenliği açısından tehlike arz eden asansörlerin kullanılmaması için bina sorumluları uyarılacak. İkinci kontrollere rağmen durumu düzeltilmeyen asansörler kullanıma kapatılacak” dedi. Başkan Ertem, herkesin can ve mal güvenliği için gerekli muayeneleri yaptırmasını ve asansör kullanıcısı vatandaşların bu konu üzerinde hassasiyetle durmasını istedi.
 

ASANSÖR DENETİMİNDE SINIFTA KALDIK

Asansörlerin ‘Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliği’ gereğince yılda bir kez yıllık kontrol muayenesinden geçirilmesi gerektiğini belirten Çerkezköy Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Esra Hasanoğlu, “Bugüne kadar 335 asansörün yıllık kontrol muayenesi için başvuru yapıldı. Bunların 200’ünün yıllık kontrol muayeneleri gerçekleştirildi. Ancak yıllık kontrol muayenesi yapılan bu asansörlerin hepsinde yapılan kontrollerde kırmızı etiket aldığı bildirildi. Kırmızı etiket, asansörün can güvenliği açısından sorun teşkil eden eksiklikleri bulunduğu anlamına gelmektedir” ifadelerini kullandı.
 

ASANSÖRLERE SAĞLIKLI BİR BAKIM YAPILAMIYOR

Yapılan muayenelerde asansörlerde tespit edilen başlıca eksiklikler hakkında bilgi veren İmar ve Şehircilik Müdürü Esra Hasanoğlu, “Frenleme Sistemi’nin çalışmamasından dolayı halat kopması gibi durumlarda asansörün zemine ya da tavana çarpma riski bulunuyor. Kaçak Akım Rölesi’nin bulunmamasından dolayı olası bir elektrik kaçağında elektrik çarpılma riski mevcut. Kabini ve karşı ağırlığı birbirine bağlanmasını sağlayan bağlantı elemanlarının montajlarının sağlıklı bir şekilde yapılmaması söz konusu” dedi. Hasanoğlu ayrıca kuyu aydınlatmalarının bulunmaması nedeni ile asansörlerin bakımlarının sağlıklı bir şekilde yapılamadığını belirtti.
 

EKSİKLİKLERİ GİDERİLMEYEN ASANSÖRLER MÜHÜRLENECEK

Çerkezköy sakinlerinin yaşanan süreçte mağdur olmamaları için asansörlerinde tespit edilen eksiklikleri bir an evvel tamamlamaları gerektiğini söyleyen Esra Hasanoğlu, “Eksiklikleri giderilmeyen, yıllık kontrol muayenesi yaptırılmak üzere başvurulmayan asansörler "Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliği" gereğince Belediyemizce mühürlenecektir" uyarısında bulundu.
 

Haber Merkezi

 
Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
mehmet kimin suçu
sayın yetkililere buradan seslenmek istiyorum bina yapılırlen ruhsatı veren belediye neden gelip bina bitince binaya bakmıyor verdiği ruhsatın ardını aramıyor ek olarak apartmanlarda her ay asansörlere bakım yapılıyor eksik versa neden giderilmiyor mesela bizim asansörde takıldığından buyana içindeki otomatik kapı yok neden servis bunu böyle teslim edip çalıştırıyor asıl bunların denetlenmeye ihtiyacı var saygılar
27.03.2013 09:53
vatandaş ustalık dönemi ezme dönemi
anap bitti akp de bitecek az kaldı.halkın cebindeki paraya göz diktiniz vatandaş calışıp kazandığı parayı hep size veriyor.katı atık vergisi cart vergisi curt vergisi bu ne köleleştirme politikanız bir gün son bulacak.bu ülkede yaşayanları ezmeden ceplerindeki parayı almadan bir cözüm üretin ozaman başarılıyız diye meydanlara cıkın.bazı illerde katı atık diye vatandaşın kapısına dahi yaklaşamıyorsunuz gerci ne elektrik ne su hepsini beleş veriyorsunuz.anlayan anladı birgün sizde yok olursunuz kalan biz bu ülkede yaşayanlar olarak kalırız sizide vatandaş olarak kabulleniriz yalnız sizleri asmaz iseler
27.03.2013 09:25
iz gun her şey zamanında
binalar yapılırken gerekli denetimler yerinde ve olması gibi yapılmadığından vatandaş mağdur edilmektedir. Yapılırken 300 kg lık makine takılıp 6 kişilik etiketler yapıştırılırsa sorun olması normal. Eğitim meselesi , kültür meselesi. İşi bilenin yetkisi yok , yetkisi olanın bilgisi yetersiz tipik türkiye gerçeği.
26.03.2013 20:47
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Meclis üyesi ve iki muhtar kumar masasında yakalandı
  ANKET
Covid - 19 pandemisinin ülkemizde son zamanlarda yayılmasında birinci dereceden sorumlu sizce kimdir?
Gerekli önlemleri zamanında almayan yetkililer
Tedbirlere uymayan vatandaşlar
Her ikisi de
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya