Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
28 Temmuz 2021 Çarşamba
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Tekirdağ kalkınınca yerel medya da kazanacak
Tekirdağ kalkınınca yerel medya da kazanacak
Tekirdağ Valiliği ve Basın İlan Kurumu Tekirdağ Şubesi tarafından düzenlenen Yerel Medya Semineri dün 10.00-19.00 saatleri arasında Ramada Otel’de yapıldı. Basın İlan Kurumu Tekirdağ Şube Müdürü Mustafa Canbey ve Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya, yerel basın konusunda değerlendirmelerde bulundu. Haber fotoğrafçılığı konusunun da işlendiği seminer gün boyunca devam etti.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 18.04.2013 20:35
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

 Çerkezköy Haber – Tekirdağ Valiliği ve Basın İlan Kurumu Tekirdağ Şubesi tarafından Yerel Medya Semineri düzenlendi. Dün Ramada Otel’de gerçekleştirilen seminer, saat 10.00’da başladı. Seminerde konuşan Basın İlan Kurumu Tekirdağ Şube Müdürü Mustafa Canbey, seminer tarihini belirlemeden önce yerel medyanın nasıl daha güzel hizmet verebileceği konusunda değerlendirmelerde bulunduklarını ifade etti. Canbey “Vali Ali Yerlikaya ile bir araya geldiğimizde, yerel medyanın ayakta kalabilmesi ve hizmetini daha kaliteli şekilde sunabilmesi konularını defalarca görüştük. Kalkınma ajansı ve KOSGEB le de konu hakkında görüşmelerimiz oldu.  Vali Ali Yerlikaya ile konuştuğumuz seminer konusunu netleştirerek nihayet bu gün gerçekleştirme imkânına sahip olduk. Seminerin yerel gazetecilerimize faydalı olacağına inanıyorum. Katılan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

 

İLAN 3. KAYNAĞINIZ OLMALI

Yerel medya mensuplarına yönelik düzenlenen seminerde konuşan Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay da, “Basın mensupları olarak gazeteciliği en güzel şekilde yapabilmenize yardımcı olacağına inandığımız için bu semineri düzenleme ihtiyacı hissettik. Durup dururken hiç kimsenin bize reklam vermeyeceğini sizler pekâlâ biliyorsunuz. Baba, ya da ağabey olarak çocuğa verdiğiniz harçlığı ancak yeni bir projesi varsa artırmaktasınız. Her geçen gün reklam boyutunun yükseleceğine inanıyoruz. Basın İlan Kurumu işlevini görürken sizlerde almış olduğunuzun daha fazlasını alabilmenin uğraşı içerisinde olmalısınız. İlanı üçüncü gelir olarak değerlendirerek, diğer kaynaklarınızı artırmanın icabına bakmalısınız. Bunu sağladığınız takdirde başarılı olmuşsunuz demektir” dedi.
 

YANLIŞLARA DUR DİYEBİLMELİSİNİZ

Ulusal yayın yapan basın kuruluşlarının yerel medya derecesinde Tekirdağ’ı bilemeyeceğini ifade eden Atalay “Bu bölgede yaşayan sizlersiniz. Dolayısıyla burada mevcut sorunları da en iyi sizler biliyorsunuzdur.  Bölgenin meseleleriyle dertlenen sizlersiniz.  Geleceği düşünen ve planlayanlarda yine sizlersiniz. Bu sıkıntılar karşısında standartların yükselmesini istiyorsunuzdur. Üniversite ve sanayimizin bir parçası olabilmeniz lazım. Bu ayakta kalabilmenizin bir şartıdır. Tekirdağ kalkınınca, yerel basın da haliyle kazanacaktır. Yerel basın büyük adımların atılmasına vesile olmalıdır. Bu adımların atılmasına vesile olurken diğer taraftan da yanlışlara dur diyebilmelidir” şeklinde konuştu.
 

REKLAM ALDIKÇA BÜYÜMELİSİNİZ

Gazetecilik yaptıkça reklam almanın ilk iş olarak ilke edinilmesi gerektiğini belirten Atalay “Yerel basının ayakta durabilmesi ancak almış olduğu reklamlarla mümkündür. Gazetecilik yaptıkça reklam almalısınız, reklam aldıkça da büyümelisiniz.  Bunun yolu ise her gün daha iyiye doğru gitmekten geçer. Bu sizin için olması gereken bir husustur” dedi.
 

GAZETE FAZLA TV YOK

Yerel Medya seminerinde konuşan Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya da Tekirdağ’da medyanın güçlü bir cemiyeti olmasını düşündüklerini, bu konuda düşündüklerinin gerçekleşmesinin sevindirici olduğunu ifade ederek “İlk aşama olarak iki ayrı cemiyetin birleşmesi bizleri memnun etti. Ülkemizde ulusal medyanın egemenliği söz konusudur. Bunun yanında yerel medyamızın günlük sıkıntılarını atlatabilme savaşı içerinde olduğunu görüyorum. Mevcut ilan pastasını bölüşebilme adına sayılarca gazete bir varlığı bir yerde yerel medyanın bir bütün halinde sıkıntı yaşamasına neden oluyor. Adeta basit bir daire içinde kalmışız. Daha önce Valiliğin yapmış olduğu basın ilan kurumu görevini açılmış olan şubemizin yapmaya başlaması bizler açısından oldukça isabetli oldu. Bu Tekirdağ yerel basınına yapılabilecek hizmetlerin en güzeli oldu. Mart ayından sonra bütün ilçelerimizi kapsayacak bir hizmet anlayışı ile yolumuza devam edeceğiz” dedi.
 

KAYNAKLARI DEĞERLENDİRMELİSİNİZ

Tekirdağ’ın sanayi ve tarım kenti olmasının yerel medya açısından bir avantaj olduğunu belirten Vali Yerlikaya “Tekirdağ hem sanayi hem de tarım bakımından gelişmiş bir kent. Büyük ve küçükbaş olmak kaydıyla 300 bin hayvana sahip bir il. Ülkemiz genelinde ilk ona giren bir sanayiye sahibiz. 81 il arasında en fazla vergi ödeyen 9. İl. Ürettiği ile tükettiğini karşılayabilmekte dördüncü  İl konumundadır.  Bütün bu veriler bizler için büyük onurdur. Bütün bu özelliklere sahip olan Tekirdağ’da maalesef ki iş sahipleri reklamlarını ulusal medyaya veriyor. Kendi gazetelerimize baktığımızda bu oranın yüzde 1 şeklinde gerçekleştiğini görüyoruz. Bu yüzdenin yükseltilmesi konusunda siz gazete sahipleri gereken çalışmaları yapmak zorundasınız” diye konuştu. 
 

BİRLEŞMEYİ SAĞLAMALISINIZ

Tekirdağ’da gazete sayısını çok olmasına rağmen televizyon olmadığını belirten Yerlikaya “İlimize gelen bakanlar valilik, belediye ve ilgili olduğu birime giderek çalışmalarını bitiriyor. İlimizde televizyon kuruluşu olamaması nedeni ile bu gibi ziyaretler de yapılamıyor. Bu bizim için bir eksiklik. Kendi ayakları üzerinde duran bir yayın anlayışı henüz Tekirdağ’da tesis edilebilmiş değil. Güçlü olabilmek için öncelikle birbirimizi sevmek zorundayız. Ben hepinizi seviyorum. Sizin de birbirinizi sevmenizi istiyorum. Önce birbirinizi sevmelisiniz daha sonra da birleşerek güçlü yayın kuruluşlarını oluşturmalısınız. Övgüde mübalağa yapmamalısınız. Hata varsa bu hataları da mutlaka söylemek zorundasınız. 4. Kuvvet olduğunuzu unutmayın. Birleşerek bu gücü korumanız fevkalade mümkündür. Hep birlikte yerel medyayı güçlü ve sade yapmalıyız” dedi.
 

SERTİFİKALAR VERİLDİ

Açılış konuşmalarının ardından Zaman Gazetesi Fotoğraf Editörü Selahattin Sevi haber fotoğrafı konularında bilgiler verdi. Sevi, manşet için dakikalar süren toplantılar yapılmasına rağmen resim manşeti konusunda hassasiyet gösterilemediğini belirtti.  Toplantıda İstanbul Ticaret Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Yar. Doç. Dr. Yusuf Özkır da meslek ilkeleri, Ombudsmanlık, sansür, otosansür konularında yerel medya mensuplarına bilgiler aktardı. Seminerin ardından katılımcılara sertifikaları verildi. Gazeteci Şaban Kardeş ve Çerkezköy Haber Gazetesi muhabiri Sevay Kardeş’e de sertifikaları Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya tarafından verildi.
 
 
 

Haber / Sevay KARDEŞ

 
Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Aylar sonra müjde bu fotoğrafla geldi
Başarılı memur ödüllendirildi
Günay’dan Kozuva’ya ziyaret
Tekirdağ’da vaka sayılarında korkutan artış
Yaz Spor Okulları 10 branşta sürüyor
Yazar Şefika Koca, yeni kitabını tanıttı
Vali Yıldırım: Yüzde 18’ini sadece Tekirdağ karşılıyor
Mehmet Emin Pırtıcı da milli takıma seçildi
Cengiz Günay’dan aşı çağrısı
Çerkezköy’de 33 bin 333 TL gelir elde edildi
  ANKET
Covid - 19 pandemisinin ülkemizde son zamanlarda yayılmasında birinci dereceden sorumlu sizce kimdir?
Gerekli önlemleri zamanında almayan yetkililer
Tedbirlere uymayan vatandaşlar
Her ikisi de
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya