Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
28 Temmuz 2021 Çarşamba
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Devlet ödev ve görevlerini yerine getirmiyor
Devlet ödev ve görevlerini yerine getirmiyor
Çevre hakkı ihlalleri ve yarattığı sorunlara ilişkin Meclis Araştırmasının açılmasını isteyen CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, “Anayasamızda ve imzamız olan uluslararası sözleşmelerde Devlet’e çevrenin korunmasına ilişkin ödev ve görevler verildi. Ancak Devlet bu ödev ve görevleri yerine getirmeyerek aksine uygulamalarla çevre tahribatına yol açtı” dedi.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 30.05.2017 22:01
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

TERMİK SANTRALLER KURULMASI KARARLAŞTIRILDI

 

CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Çevre hakkı ihlalleri ve yarattığı sorunlara ilişkin Meclis Araştırması istedi. Birçok projede zorunlu olan Çevresel Etki Değerlendirme Raporlarının idari kararlarla işlevsiz kılındığını ifade eden Yüceer, “Doğal çevre rant politikalarına kurban ediliyor. Bunun en belirgin örneği, yeterli ve gerekli süreçler tamamlanmadan verilen termik santral ve hidroelektrik santrali izinleridir. Çevre üzerinde uzun ve kısa vadeli etkileri saptanmadan, Tekirdağ, Çanakkale, Konya Havzası gibi pek çok il ve bölgeye kömür yakıtlı termik santraller kurulması kararlaştırıldı” diye konuştu.

 

ÇEVRE TAHRİBATINA YOL AÇAR

 

Bu projelerde halkın itirazlarının dikkate alınmadığını sözlerine ekleyen Candan Yüceer, “Bunlara ilişkin olarak çevre konusunda çalışan STK’ların ve uzmanların görüşlerine başvurma ihtiyacı bile duyulmadı. Anayasa’da hüküm altına alınmış olduğu üzere, tüm vatandaşlar dengeli ve temiz bir çevrenin alacaklısı konumundadır. Çevre hakkının korunması görevi ise devlet ve vatandaşlar tarafından ortak olarak üstlenilmiştir. Çevre hakkına ilişkin 22 uluslararası sözleşmede imzamız olmasına, Anayasal güvence altına alınmış ve Devlet’e buna ilişkin ödev ve görevler verilmiş olmasına rağmen, Devlet bu ödev ve görevleri yerine getirmeyerek, aksine uygulamalarla çevre tahribatına yol açıyor” dedi.

 

UYGULAMALARIN DEĞİŞTİRİLMESİ GEREKLİLİĞİ ORTAYA ÇIKIYOR

 

Yüceer, Araştırma önergesinde, “Bugünün gereksinimlerini, gelecek kuşakların gereksinimlerini karşılama yeteneğinden ödün vermeden karşılayan kalkınma olarak tanımlanan sürdürülebilir kalkınma ilkelerinin devlet eliyle ihlalinin yalnızca günümüz toplumu için değil gelecek kuşakların haklarının da ihlal edilmesidir. Bu nedenle uygulamaların değiştirilmesi gerekliliği de ortaya çıkmaktadır” ifadelerine yer verdi.

 

MECLİSE SUNULAN ÖNERGE

 

Milletvekili Yüceer, TBMM’ye verdiği önerge şu şekilde; “Günümüzde ve gelecekte yaşanılır bir çevreye sahip olma talebi, çevreyi insanlığın ortak malı yapmış, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkını da beraberinde getirmiştir. Çevre hakkına ilişkin olarak Anayasamızda ve mevzuatımızda hükümler olmasına ve bu hakkı kapsayan uluslararası sözleşmeler akdedilmiş olmasına rağmen, uygulamada bu hakkın görmezden gelindiği, Devlet eliyle ekonomi ve ekoloji arasındaki dengenin ekoloji aleyhine bozulduğu söylenebilir. İnsan haklarının ayrılmaz bir parçası haline gelen çevre hakkının etkin biçimde kullanılmasının önündeki en büyük engeli, Devletin uygulamaları oluşturmaktadır. Kanunen zorunlu olan Çevre Etki Değerlendirme raporları, idari kararlarla işlemez hale getirilmekte, ekonomik gerekçeler öne sürülerek çevrenin tahribatına göz yumulmaktadır. Bu nedenlerle çevre hakkı ihlallerine ilişkin sorunların saptanması ve alınacak tedbirlerin Yüce Meclisimizce belirlenmesi amacıyla Anayasanın 98 inci İç Tüzüğün 104 ve 105 inci maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını arz ederiz”  şeklinde konuştu.

 

Haber / Emrah ÇOĞALAN

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Aylar sonra müjde bu fotoğrafla geldi
Başarılı memur ödüllendirildi
Günay’dan Kozuva’ya ziyaret
Yaz Spor Okulları 10 branşta sürüyor
Yazar Şefika Koca, yeni kitabını tanıttı
Tekirdağ’da vaka sayılarında korkutan artış
Vali Yıldırım: Yüzde 18’ini sadece Tekirdağ karşılıyor
Mehmet Emin Pırtıcı da milli takıma seçildi
Cengiz Günay’dan aşı çağrısı
Tekirdağ İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplandı
  ANKET
Covid - 19 pandemisinin ülkemizde son zamanlarda yayılmasında birinci dereceden sorumlu sizce kimdir?
Gerekli önlemleri zamanında almayan yetkililer
Tedbirlere uymayan vatandaşlar
Her ikisi de
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya