Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
23 Nisan 2021 Cuma
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Türkiye kritik bir oyuncu, önemli bir ülkedir
Türkiye kritik bir oyuncu, önemli bir ülkedir
Amerika’nın Türkiye üzerinde oynadığı ekonomik oyunla ilgili yazılı açıklama yapan Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek ABD’nin başlattığı ticari savaşın, dünyanın ekonomik büyümesine de olumsuz etki yapacağını dile getirerek; ‘’ Türkiye, Avrupa ve Akdeniz’in ticari ve mali dengesi açısından kritik bir oyuncu, önemli bir ülkedir. Trump’ın başlattığı bu savaş tüm dünyada ekonomik büyümeyi yavaşlatıp zarar verecektir. Güvensizliklere yol açarak, fiyatları artıracağı için de en büyük sıkıntıyı tüketici çekecektir. Bu saldırılardan alnımızın akıyla çıkmak da milletimizin desteğiyle mümkündür’’ dedi.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 14.08.2018 15:55
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

 

Amerika’nın Türkiye üzerinde oynadığı ekonomik oyunla ilgili yazılı açıklama yapan Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek ABD’nin başlattığı ticari savaşın, dünyanın ekonomik büyümesine de olumsuz etki yapacağını dile getirerek; ‘’ Türkiye, Avrupa ve Akdeniz’in ticari ve mali dengesi açısından kritik bir oyuncu, önemli bir ülkedir. Trump’ın başlattığı bu savaş tüm dünyada ekonomik büyümeyi yavaşlatıp zarar verecektir. Güvensizliklere yol açarak, fiyatları artıracağı için de en büyük sıkıntıyı tüketici çekecektir. Bu saldırılardan alnımızın akıyla çıkmak da milletimizin desteğiyle mümkündür’’ dedi.

 

Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek, Amerika’nın Türkiye üzerinde oynadığı ekonomik oyunla ilgili yazılı açıklama yaptı. Şimşek yaptığı yazılı açıklamada; ‘’Son birkaç haftadır yaşadığımız hadiseler hepimize bir kez daha gösterdi ki ülkemiz diğer alanlarda olduğu gibi ekonomide de bir kuşatmayla karşı karşıyadır. Gezi olaylarıyla başlayan, 17-25 Aralıkla devam eden, 15 Temmuz hain darbe girişimiyle bir üst aşamaya ulaşan saldırılar; bugün de Ekonomik tetikçiler aracılığıyla devam etmektedir’’ dedi.

’’TÜRKİYE CUMHURİYETİ BİR HUKUK DEVLETİDİR’’

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı’nın, yargılama süreci devam etmekte olan bir papazı bahane ederek meşru hükümeti ve ülke ekonomisini doğrudan hedef alarak yapmış olduğu akla ve izana sığmayan hamlelerin kabul edilemez boyutta olduğunu dile getiren Şimşek; ‘’Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Hükümetimizi, yargılama süreci devam eden bir mahkemeye müdahale etmeye zorlayan Trump yönetimi; millî onurumuzu, devletlerarası teamülleri, Dünya Ticaret Örgütü’nün ortaya koyduğu şartnameleri, uluslararası hukuku ve diplomatik kuralları tamamen hiçe sayarak binlerce kilometre uzaktan bize emir vermeye teşebbüs etmektedir’’ dedi.

’ASIL MESELE TÜRKİYE’Yİ HEDEFLERİNDEN, HAK VE ADALET ARAYIŞINDAN VAZGEÇİRMEKTİR’

Bugün yaşadığımız hadisenin ne 1994 kriziyle, ne 2001 kriziyle, ne de 2007 kriziyle bir ilgisi olmadığını kaydeden Şimşek; ‘’Asıl mesele Türkiye’yi hedeflerinden, hak ve adalet arayışından vazgeçirmektir. Maruz kaldığımız oyunların gayesi ülkemizi tekrar boyunduruk altına sokarak, diz çöktürmektir; operasyonun gerçek sebebinin bu olduğu aşikârdır. Kurların bugünkü tablosunun da ekonomik verilerle açıklanması mümkün değildir. Türkiye Cumhuriyeti'nin sosyal barışını, iç huzurunu, birliğini ve ekonomik güvenliğini hedef alan ekonomik saldırılar kapsamında yaratılmak istenen panik havası ve algı operasyonu ülkemizin karşı karşıya kaldığı ekonomik savaşın bir parçasıdır. Bu saldırıların 15 Temmuz darbe girişiminin arkasındaki "güçler" tarafından gerçekleştirildiği ortadadır’’ dedi.

ABD’NİN BAŞLATTIĞI TİCARİ SAVAŞ, DÜNYANIN EKONOMİK BÜYÜMESİNE DE OLUMSUZ ETKİ YAPACAK

ABD’nin başlattığı ticari savaşın, dünyanın ekonomik büyümesine de olumsuz etki yapacağını dile getiren Şimşek; ‘’ Türkiye, Avrupa ve Akdeniz’in ticari ve mali dengesi açısından kritik bir oyuncu, önemli bir ülkedir. Trump’ın başlattığı bu savaş tüm dünyada ekonomik büyümeyi yavaşlatıp zarar verecektir. Güvensizliklere yol açarak, fiyatları artıracağı için de en büyük sıkıntıyı tüketici çekecektir. Bu saldırılardan alnımızın akıyla çıkmak da milletimizin desteğiyle mümkündür’’ dedi.

TÜRKİYE’Yİ VE TÜRK MİLLETİNİ TEHDİT ETMEK HİÇ KİMSENİN, HADDİ DEĞİLDİR

Türkiye’yi ve Türk Milletini tehdit etmek hiç kimsenin, hiçbir devletin, hiçbir kredi derecelendirme kuruluşunun haddi olmadığını kaydeden Şimşek; ‘’Mandacılığı 100 yıl önce elinin tersiyle itmiş milletimiz, en zor zamanlarında dahi hürriyetinden vazgeçmemiştir. Türk milleti, her karış vatan toprağını şehit kanlarıyla sulayarak bugünlere gelmiştir. Oynanan bu senaryo karşısında da yüce milletimiz, döviz büroları önünde oluşturduğu kuyruklarla dövizini Türk Lirasına çevirerek vatanseverliğini bugün bir kez daha göstermektedir. Sosyal medya üzerinde birçok ‘ekonomik terörist’ var. Ekonomik kriz beklentisiyle vatandaşımız tedirgin edilmek isteniyor. Başta bunlara itibar edilmemelidir. Böyle bir günde istifçilik, depoculuk ve karaborsacılık vatana ihanettir. Yerli ve millî olmak tek gaye olmalıdır.  NATO müttefikimiz olduğu halde, ülkemizin güvenliğine en büyük tehdidi oluşturan terör örgütlerine açıkça ve doğrudan destek verdiği herkesin malumu olan bir ülkenin devlet başkanının doğrudan Türk Milleti’ne ve meşru kurumlarına kötü niyetli bu baskı ve uygulamalarını kınıyoruz. Ülkemizin meşru hükümeti ile kurum ve kuruluşlarının ve ayrıca diğer ülkelerin haklı karşı duruşlarını desteklediğimizi ve bu karşı duruşun sonuna kadar devam etmesi gerekir’’ dedi.

Haber: Hilal ÇARIKÇI  

 

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
İki şüpheli adliyeye sevk edildi
Sokağa çıkma yasağında denetimler devam ediyor
Gri pasaport şebekesinin 2 üyesi tutuklandı
200 koli erzak paketi desteği
Pandemi gölgesinde 23 Nisan
Sıcak asfalt yol çalışmaları başladı
Başkan Akay koltuğu Zeynep’e emanet etti
Başakşehir’de 23 Nisan coşkusu
Başkan Çetin, koltuğu Gençay’a bıraktı
23 Nisan kutlamaları kapsamında çelenk sunma töreni gerçekleştirildi 
  ANKET
Covid - 19 pandemisinin ülkemizde son zamanlarda yayılmasında birinci dereceden sorumlu sizce kimdir?
Gerekli önlemleri zamanında almayan yetkililer
Tedbirlere uymayan vatandaşlar
Her ikisi de
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya