Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
14 Mayıs 2021 Cuma
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
“Bu bir uyanış ve kıyam çağrısıdır”
“Bu bir uyanış ve kıyam çağrısıdır”
Saadet Partisi Gençlik Kolları, Yemen’de yapılan zulme tepki göstermek için bugün Cumhuriyet meydanında basın açıklaması gerçekleştirdi. Saadet Partisi Tekirdağ İl Gençlik Kolları Başkanı Muhammet Yaman, Yemen’de 2 bin 300 kişinin kolera hastalığından öldüğünü belirterek, gerekli adımları atmayan herkesin akan kandan ve dökülen gözyaşından sorumlu olduğunu söyledi
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 18.11.2018 17:34
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Bugün saat 13:20’de Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen basın açıklamasına Saadet Partisi Tekirdağ İl Başkanı Feti Pehlivan, Çerkezköy İlçe Başkanı Mehmet Kalyon, Kapaklı İlçe Başkanı Hasan Karakoç, İl Gençlik Kolları Başkanı Muhammet Yaman ve partililer katıldı.

 

“BUGÜN MEYDANLARDAYIZ”

 

“İnsanlık işgal altında”, “Yemen için dünya kör, sağır”, “Türkiye’nin geleceği için tek çare Saadet” yazılı pankart ve dövizler taşıyan partililer adına açıklama yapan Saadet Partisi Tekirdağ İl Gençlik Kolları Başkanı Muhammet Yaman“ Bugün çağdaş yezitlerin Kerbela’ya çevirdiği Yemen için susuzluktan öldürülen Hüseyinler için ve zalimlere karşı kıyam etmek için bu meydanlardayız. Bugün emperyalizmin dünyayı parçalayıp talan ettiği dünya savaşlarına kısa bir ara vermesinin yüzüncü yılı, Bugün ABD’nin İran’a karşı kullanması için Irak’a kimyasal silah satmaya başlamasının otuzuncu yılı, Koalisyon güçlerinin, kimyasal silah bulundurduğu için Irak’ı işgal etmesinin onbeşinci yılı, Bugün ‘Arap Baharı’ adıyla islam coğrafyasının yeniden dizayn edilmeye başlamasının sekizinci yılı, geçmiş yıllarda Amerikan New York Times gazetesinin dış politika analisti Robin Wright’ın ortaya attığı; Suriye, Irak, Suudi Arabistan, Libya ve Yemen’den oluşan beş ülkeden 14 yeni devletin ortaya çıkacağı tezi adım adım gerçekleştirmektedir” dedi.

 

“2 BİN 300 YEMENLİ KOLERADAN ÖLMÜŞTÜR”

 

Yaman “ Şubat 2012 yılında yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimi ve kurulan Ulusal Geçiş konseyi hükümetiyle zorlu bir süreç başlamış oldu. Cumhurbaşkanı Mansur Hadi’nin başkanlığında 18 Mart 2013’de Ulusal Diyalog konferansı toplantıları düzenledi ve konferansın ardından 22 üyeli bir kurul oluşturuldu. Kurul, Şubat 2014’te Yemen’in 6 federal bölgeye ayrılması kararını aldı. Ulusal Diyalog Konferansını BM ve Körfez İşbirliği Teşkilatı destekledi.Suudi Arabistan öncülüğünde kurulan Arap koalisyonu 26 Mart 2015’te ‘Kararlılık fırtınası’ adı altında Yemen’e yönelik askeri operasyon başlattığını duyurdu. Suudi Arabistan öncülüğündeki askeri koalisyon ve uluslararası sermayenin lejyonerleri, üç yıldır Yemen’de kan dökmektedir. Koalisyonunun saldırılarının başladığı 2015 yılından bu yana Yemen’de insanı durum her geçen gün kötüye gitmektedir. Yemen hava sahasının kapatılması ve limanların kullanılamaması sebebiyle insanı yardımların girişi engellenmektedir. Yemen halkı bir taraftan açlıkla boğuşurken öte taraftan kolera ile mücadele etmektedir. Temiz suya ulaşamamanın yol açtığı Kolera, ilaç ve aşının bulunmamasından dolayı hızla Yemen şehirlerine yayılmaktadır. Birleşmiş Milletler ve Dünya Sağlık Örgütü’nün aktardığı verilere göre 2 bin 300 yemenli koleradan dolayı hayatını kaybetmiştir. 1 milyon 100 binden fazla kolera vakasına rastlanmış, üç milyon yemenli ise kolera tehdidi altında yaşamını sürdürmektedir”diye konuştu.

 

“KAÇ ÜLKENİN HARAP EDİLDİĞİNİ BİLİYORUZ”

 

Birleşmiş Milletlerin son yaptığı açıklamaya göre kısa süre içerisinde Yemen’e gıda ulaştırılamaması durumunda 14 milyon Yemenlinin açlıktan dolayı hayatını kaybedeceğini ifade eden Yaman “ Kirli hesapların ve aşağılık ittifakların sonucunda Yemen’de üç yıllık sürede beş bini çocuk, otuz bine yakın Yemenli ölürken yarım milyonu da yaralandı. On binlerce Yemenli başka ülkelere sığınırken, üç milyona yakın kişide ülke içinde yerinden ve yurdundan edildi. On milyona yakını da salgın hastalıklar ve açlığa terk edildi. Körpecik, günahsız, masum yavruların bir lokma ekmeğe, muhtaç olması vicdanlara onarılmaz acılar zerk etti. İslam dünyasının yöneticileri, boyunlarındaki pranganın ağırlığından başlarını kaldırıp da Yemenli çocukların gözlerine bakamıyor. Televizyonların gürültüsü, baskı makinelerinin uğultusu, Yemenli kadınların yardım çığlıklarını bastırmış durumdadır. Reklam panolarının, borsa ve sosyal medya ekranlarının akışı, Yemenli yiğitlerin çaresiz bakışlarını perdelemiş durumdadır. ‘Neden bu kan? Bu gözyaşı neden?” diye sorduğumuzda, sermayenin fotokopi medyasından yükselen tek cevap mezhep çatışmaları… Açıkça ifade etmek istiyoruz ki bu bir yalandır ve bunu tekrar edip duran koro da yalancıdır. İslam ülkelerindeki her karışıklıkta parmağı olan Siyonistlerin uydurduğu bir yalandır. Yeryüzünde çıkan her çatışmada iki tarafa da silah satanların uydurduğu bir yalandır. Dünyaya jandarma, başımıza bekçi olmak isteyen stratejik müttefiklerin uydurduğu bir yalandır. Aynı yalanla, bu yalana inananların seyirciliğinde kaç ülkenin harap edildiğini biliyoruz” dedi.

 

“HER YERDE HAKİM OLMASINI İSTİYORUZ”

 

Yaman “ Ama bu yalanla mezalimin, yapılan soykırımların, katliamların hesabını da elbette tutuyoruz. Bu yalanın arkasında; Stratejik olarak Yemen’in Kızıldeniz ve Hint Okyanusu’nda 200 adasının bulunması yatmaktadır. Bu yalanın arkasında; Dünya deniz ticaretinin yüzde 40’ının geçtiği Kızıl Deniz ve Süveyş Kanalı’nın tek giriş ve çıkış noktası olan Bab’ülMendeb boğazına sahip olmasıdır. Yeni bu yalanın arkasında, Yemen’in Afrika boynuzuna yakınlığı, Suudi Arabistan ile komşuluğu, Kızıl Deniz ve Arap denizinde uzun bir kıyıya sahip olması, Aden, Hudeyde ve Feha gibi önemli limanlara salip olması yatmaktadır. Yemen’deki bu acımasız kıyımın sebebi; zalimlerin bitmek bilmez ihtirasıdır. Emperyalizmin doymak bilmez aç gözlülüğüdür. Siyonizm’in arzı mevut arzusudur. ABD’nin kibirli saldırganlığıdır. Avrupa’nın iki yüzlülüğüdür. Ve Müslüman ülkelerdeki koltuk sevdalılarının işbirlikçi tutumudur. Biz kendimiz için istediğimiz gibi Yemen için de tüm dünya için de adaletin, barışın, sükûnetin her yerde hakim olmasını istiyoruz. Silah tüccarlarının, kanla beslenenlerin ve onların kuklalarının ve maşalarının oyunları bitsin istiyoruz. Artık bu savaş dursun, bölgede kimin eli ve emeli varsa defolup gitsin diyoruz. Bugün burada yaptığımız; bir yakınma, bir şikayet, bir ağıt toplantısı değildir. Bu bir uyanış ve kıyam çağrısıdır. Akla, izana ve vicdana sahip olanlara, kalplerde saklı hazinelere talip olanlara, insanlığa, tüm insanlığa, bu bir avuç iktidar sahibi zümreye dur demek için bir birleşme çağrısıdır” dedi.

 

‘SİLKELENİP BİR OLMANIN ZAMANIDIR’ DEMENİN ÇAĞRISIDIR

 

Bugün Yemen’de ortaya çıkan bu zulmün, vahşetin, kibrin bin bir yüzünü her yerde ifşa edip el ele direnmenin çağrısı olduğunu kaydeden Yaman “ Din, dil, ırk, renk ve mezhep ayrımlarının ötesine geçip; insanlık ailesine musallat olmuş bu sömürü ve cinayet şebekesine karşı birlik olma ve mücadele çağrısıdır. D-8 İslam birliğinin aktif hale gelmesinin vakti ve çağrısıdır. Bölük pörçük olan İslam coğrafyalarına ‘silkelenip bir olmanın zamanıdır’ demenin çağrısıdır. Bu çağrı bizden önceki mazlumların çağrısıdır. Bu çağrı yer yüzünde bir damla gözyaşı kalmayıncaya dek mücadele edileceğinin çağrısıdır. Biz buradan haykırıyoruz ki; İslam Birliği kurulmadan, birliğimiz tesis edilmeden bu vahşet son bulmayacaktır” açıklamasında bulundu.

 

“VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞACAĞIZ”

 

Yemen’de yaşanan bunca vahşete karşı kafalarını koltuğuna gömen Müslüman ülkelerin yöneticilerine seslendiklerini kaydeden Yaman “ Bu zulme çanak tutanlarla ilişkiler derhal kesilmelidir. Biz buradan diyoruz ki ülkemizin dönem başkanlığını yaptığı D-8’ler ve İslam İşbirliği Teşkilatı acilen toplanmalı; askeri, siyasi, ekonomik adımlar net ve kararlı bir şekilde atılmalıdır. Gerekli adımları atmayan herkes, akan kanın ve dökülen gözyaşının bir parçası olmaktan kurtulamayacaklardır. Biz Saadet Partisi Gençlik Kolları olarak; bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da yeryüzünde kime yapılırsa yapılsın zulmün ve zalimin karşısında olacağımızı, kimden gelirse gelsin iyinin, doğrunun, faydalının ve hakkında yanında olacağımızı buradan ilan ediyoruz. İslam Birliğini kurmak ve yeni bir dünyayı inşa etmek için var gücümüzle çalışacağız” dedi.

 

Haber/Faik Onur KAYA

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Meclis üyesi adem içli darp edildi 
  ANKET
Covid - 19 pandemisinin ülkemizde son zamanlarda yayılmasında birinci dereceden sorumlu sizce kimdir?
Gerekli önlemleri zamanında almayan yetkililer
Tedbirlere uymayan vatandaşlar
Her ikisi de
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya