Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
23 Haziran 2021 Çarşamba
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Bu gerileme ekonomide yaşanacak sert bir daralmanın işareti
Bu gerileme ekonomide yaşanacak sert bir daralmanın işareti
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, MYK sürecinde düzenlediği basın toplantısında ekim ayı sanayi üretim rakamlarının açıklandığını anımsatarak “Sanayi üretiminde geçtiğimiz ay başlayan gerileme bu ayda devam ediyor. Hem ham, hem de mevsim etkilerinden arındırılmış serilerde sanayi üretiminin giderek daraldığını görüyoruz. Bu aynı zamanda ekonomide yaşanacak çok sert bir daralmanın da işareti oluyor” dedi.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 18.12.2018 15:29
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Üretim ve aş olmadan ekonomide iş de olmayacağını belirten Öztrak; “Nitekim Eylül ayı işsizlik rakamları da bunu teyit ediyor. Eylül’de işsizlik oranı geçen yılın aynı ayına göre yaklaşık bir puan artmış. Ve son bir yılda işsiz kalan yurttaşlarımızın sayındaki artış 330 bin olmuş. Toplam işsizlerin yani resmi hani çalışmak isteyip de iş bulamayanların dahil edilmediği normal işsizlerin sayısı da 3 milyon 749 bin kişiye ulaşmış. Hep söylüyorum, bu ülkenin en önemli karşılaştırmalı üstünlüğü genç nüfusudur. Son bir yılda gençler arasında işsizlik 1,6 puan artarak yüzde 21,6 olmuş. Diğer yandan üniversite mezunu işsizlerimizin sayısı son bir yılda 52 bin kişi artarak 1 milyon 90 bin kişi olmuş. Bu gençler şu anda işsiz, gencine iş ve istihdam sunamayan bir yönetimle karşı karşıyayız” dedi.

 

“EĞER ÜLKEDE İŞSİZLİK ARTIYORSA FAİZ DÜŞSE NEYE YARAR?”

 

Öztrak; “Bu ekonomide tek bir başarı göstergesi vardır o da şudur, üretebiliyor musunuz, insanınıza iş verebiliyor musunuz? Eğer ülkede işsizlik artıyorsa, insanlar evlerine ekmek götüremiyorsa dolar inse neye yarar, faiz düşse neye yarar? Buradan ülkeyi yönettiklerini, bu göstergelere bakıp ekonominin iyileşme yolunda olduğunu söyleyenlere seslenmek istiyorum. Bu ülkede çalışmak isteyip de iş bulamadığı için ümidini kaybeden kaç kişi var farkında mısınız işsizlerin ötesinde? 2 milyon 100 bin kişi. Şimdi bunu işsizlerin üstüne koyun yaklaşık 6 milyon insanımız işsiz. Bu nasıl işlerin yolunda olduğu bir ekonomi? Bu işler aspirin tedavisiyle olmaz, bu işler pansumanla geçiştirilmez. Daha işin başında bunun böyle olduğunu gördük Genel Başkanımız ekonomide alınması gereken tedbirleri madde madde açıkladı. Şimdi bugün geldiğimiz noktada bu işlerin faturasını milletimiz ödüyor. Bunun bir tek sebebi var bugün yaşananların, bu iktidarın yanlış politikaları. Milletin işsizlik çilesini kardan, kıştan oldu deyip küçümsüyorlar ama millette bunun hesabını önüne gelen ilk sandıkta soracaktır. Bu ülkede işsizlik olur sebebi mevsimler derler. Bu ülkede tren devrilir sebebi hava koşullarıdır. Bu ülkede insanlar madenlerde can verir, derler ki bu iş madenciliğin fıtratında var. Yani bir sürü sorunumuz var, bir sürü felaket yaşıyoruz ama bunların sorumluları hiçbir zaman ortaya çıkmıyor. Ne ala memleket! Makam var, yetki var, güç var ama hesap veren yok.

 

UCUBE SİSTEMİN İLK BÜTÇESİ DE TAM BİR UCUBE OLARAK ÇIKMAKTADIR

 

Konuşmasında açıklanan ikinci 100 günlük eylem planına değinen Öztrak; “Bu eylem planında da Emeklilikte Yaşa Takılanlar yok, polise 3600 ek gösterge yok, din görevlilerine 3600 ek gösterge yok, çiftçi yok. Bol bol adrese teslim proje ilanı var. Birde ikinci 100 günlük Eylem Planının ilk maddesinde “Beş̧ (5) Yıllık Cumhurbaşkanı Programı’nın tamamlanarak uygulamaya alınması” ifadesi var. Anayasamızda böyle bir kavram yok. Anayasamızda plan kavramı var 166. Maddede düzenlenmiş. Madem değiştirecektiniz, madem planı kaldıracaktınız, beş yıllık kalkınma planı ifadesini kaldıracaktınız buna da beş yıllık saray programı deseydiniz daha doğru olurdu. Arkadaşlar, bir OVP bütçenin dayanağıdır. OVP’lerin ve bütçelerin plana uygun olarak çıkması gerekir. Peki, bu yılın OVP’si ve bütçesi hangi kalkınma planının gerekleri doğrultusunda çıktı? Bu anayasaya göre yapılması gereken bir düzenleme. 10. Plan ömrünü tamamladığını biliyoruz. Ortada 11. Planda yok. O zaman bunun dayanağı ne? İşte onun için bu ilk maddeyi yazmışlar yapacağız diyorlar. Şimdi bu geriye dönük işlemle bu işin sorumluluğunu üslerinden atabilirler mi? Bu ucube sistemin ilk bütçesi de tam bir ucube olarak çıkmaktadır” dedi.Hazine’nin halktan dövizle borçlanmasına da değinen Öztrak; “Ekonomide dövizle işlemi yasaklayan bu hükümet değil miydi? Bir sürü düzenleme çıkardı bununla ilgili. Şimdi ne oluyor? Tam ele verir talkını, kendi yutar salkımı hikayesi. Zaten dolarkolik olan ekonomiyi daha fazla dolarkolik ediyorlar. Sonunda da ülkeyi IMF’nin kapısına götürecekler. Çünkü dünyada değişen konjonktür ortadayken; bu kadar dolara, Euro’ya batmış, bu kadar dış borcu olan bir ekonominin gideceği yer eninde sonunda orasıdır” dedi.

 

BU AÇIKÇA TEHDİTTİR

 

Öztrak; “Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Ana Muhalefet Partisinin Genel Başkanına sana sokakları dar ederim dedi. Bu açıkça tehdittir. Bu izandan ve hukuktan yoksun sözler, kurusıkı tehditler bizleri hiç korkutmaz ama milletin zaten olmayan huzurunu daha da fazla bozar. Bütün bu boş atıp tutmalar borca batırdıkları, ekonomik yangının ortasında yapayalnız bıraktıkları milletimize, terör ve güvenlik kaygısıyla, ekonomik krizi unutturma çabasıdır. Herkes geçim derdinde, bizde vatandaşımızın geçim derdini dile getiriyoruz. Ama görünüyor ki bunların bir tek derdi var o da seçim. Bunlar tamamen seçim derdinde. Millet geçim derdinde, bunlar seçim derdinde.   Şimdi kimden korkuyorlar? Geçinebilmek iş arar duruma düşmüş emeklilerden mi? Borca batmış asgari ücretlilerden mi? Evinin tapusunu, arabasının ruhsatını bankaya ipotek etmiş vatandaşlarımızdan mı? Tarlasını bankalara rehin vererek borç alan çiftçilerimizden mi? Dükkânını siftah etmeden kapatan esnafımızdan mı? İş yerini bankaya ortak etmiş KOBİ’lerimizden mi? Yoksa iş bulmaktan umudunu kesmiş olan gençlerimizden mi? Hepimiz biliyoruz ki bu vatandaşlarımız bu güzel ülkenin yurtsever, çilekeş insanlarıdır. Onlar FETÖ’yle hiçbir zaman ortak olmamışlardır. Onlar devletin kozmik sırlarını terör örgütüne teslim etmemişlerdir. Onlar Oslo’da PKK ile müzakere masasına oturmamışlardır. Onlar bu topraklara aşıktırlar. Memleketlerinin aleyhine hiçbir şey yapmazlar. Sizler uçaklarınızda ve tünellerinizde gizlenirken onlar demokrasi için göğüslerini siper edenlerdir” şeklinde konuştu.

 

Haber: Hilal ÇARIKÇI

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Hakim ve savcıları veda yemeğiyle uğurladılar
30 dakikalık yağmur yetti
Bülent Börekçilik Çerkezköy’de 2.şubesini açtı
Çetintaş: Başkanlık makamı ağlama makamı değil
Başkan Vahap Akay’ı ziyaret ettiler
Aydeniz: Bu iş siyasi malzemeye çevriliyor
Tekirdağ’da haftalık vaka sayısı 40.61’e düştü
Başsavcı Örenci’den Kaymakam Abban’a veda ziyareti
Yorgancılar: Pandemi döneminde endüstriyel cama ilgi arttı
Çerkezköy’de ekmeğin gramajı 230 grama çıkartıldı
  ANKET
Covid - 19 pandemisinin ülkemizde son zamanlarda yayılmasında birinci dereceden sorumlu sizce kimdir?
Gerekli önlemleri zamanında almayan yetkililer
Tedbirlere uymayan vatandaşlar
Her ikisi de
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya