Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
14 Nisan 2021 Çarşamba
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Gümüş: İnsan yetiştirmek bir medeniyet ve kültür inşasıdır
Gümüş: İnsan yetiştirmek bir medeniyet ve kültür inşasıdır
24 Kasım Öğretmenler Günü tüm ülke genelinde olduğu gibi Çerkezköy’de de düzenlenen etkinliklerle kutlandı. Sabah 10.30’da cumhuriyet meydanındaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması ile başlayan kutlamalar Çerkezköy Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlenen program ile devam etti. Programda günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş “Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşmasında, 2053 ve 2071 vizyonlarını hayata geçirmesinde, müfredatın bilgiden beceriye, beceriden görgüye ulaşmasında sizlerin çabalarınızın emeklerinizin çok büyük payı olacaktır. İnsan yetiştirmek, aynı zamanda bir medeniyet, bir kültür inşasıdır. Bir harf yükü bir dağ yükü gibidir. Yine unutmayın ki, en çok seven öğretmen en sevilen öğretmendir” dedi.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 24.11.2019 17:47
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

İlk tören cumhuriyet meydanında dün saat 11.00’de Atatürk anıtı önünde çelenk sunma ile başladı. Burada gerçekleştirilen çelenk sunma törenine Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ahmet Ömercikli, Çerkezköy Belediye Başkan Vekili Mehmet Kar, Jandarma Komutanı Volkan Torun, Çerkezköy İlçe Emniyet Müdürü Sertan Topkaya, Çerkezköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş, siyasi parti temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, STK'lar, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

 

 

MESLEKTAŞLARININ GÜNÜNÜ KUTLADI

 

İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş’ün anıta çelenk sunmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Cumhuriyet meydanındaki çelenk sunumunun ardından program Halk Eğitimi Merkezinde devam etti.  İlçe Halk Eğitimi Merkezi Salonu’nda devam eden 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlama etkinliği burada da saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı ve ardından günün anlam ve önemimi belirten konuşmayı Çerkezköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş yaptı.Gümüş “ İlk öğretmenden başöğretmene ve bugüne kadar bu kutsal ve zorlu mesleği severek yapan tüm meslektaşlarıma dek tüm öğretmenlerimin bu güzel gününü kutluyor, her birinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum” dedi. Öğretmen olmanın; bir çocuğun kalbinde yeniden doğmak, bir sevdaya tutulmak olduğunu ifade eden Gümüş, "Sevdamız vatan, sevdamız millet, sevdamız geleceğimiz olan yavrularımız diyerek tohum için toprağa girmeye gönüllü olmuştuk. Bir tane gül dermek için bin dikene su verdik, su taşıdık. Üstad Necip Fazıl'ın deyişiyle 'tomurcuk derme' sevdasına düştük. Öğretmen olmak sadece bilgi aktarımı da değildir. Nurettin Topçu'nun deyişiyle dünyanın en büyük mesuliyetine sahip insandır” diye konuştu.

 

“KURTULMAK İÇİN KURTARICI OLMAKTAN BAŞKA ÇARE YOKTUR”

 

Gümüş, "Kurtulmak için kurtarıcı olmaktan başka çare yoktur. Bu aşkla bu vatanın her karış toprağında bulunduk. Bayrakla dertleşip, toprakla birleşip, can verip devleştik. Bunun için Neşe Alten, Şenay Aybüke Yalçın, Necmettin Yılmaz, Necmettin Kuyucu, Yusuf Elitaş olduk. Bu uğurda can verdik. Seçil öğretmen olduk, Şırnak'ın bir dağ köyünde çocuklarımıza vatan, millet ve bayrak sevgisi aşılar iken eli kanlı terör örgütü tarafından hedef gösterilen, Seçil öğretmen olduk. Kıymetli öğretmen arkadaşlarım, geleceğimizin teminatı çocuklarımızı elleriyle yoğuran, Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşmasında, 2053 ve 2071 vizyonlarını hayata geçirmesinde, müfredatın bilgiden beceriye, beceriden görgüye ulaşmasında sizlerin çabalarınızın emeklerinizin çok büyük payı olacaktır. İnsan yetiştirmek, aynı zamanda bir medeniyet, bir kültür inşasıdır. Bir harf yükü bir dağ yükü gibidir. Yine unutmayın ki, en çok seven öğretmen en sevilen öğretmendir” dedi.

 

“KİTAPLARDAN KEYİF ALMALARINI ÖĞRETİN”

 

Öğretmenlerin, hayatı anlatmaya çalışan sonsuz bir yolculuk olduğunu kaydeden Gümüş “ Öğrencilerimize iyiliğin sonsuz ve güzel, kötülüğün çirkin ve geçici olduğunu öğretin. Kıskanmamayı öğretin ona, arkadaşının başarısından mutlu olmayı, birlikte sevinçleri paylaşmayı, içinden 'neden ben değil de o' demeden her şeyin bir sonu olduğunu öğretin. Sahip olduğu bütün değerlerin bir gün keyif veremeyebileceğini, kazanılan ve harcananın bir sonu olduğunu, her şeyi tüketebileceğini, tüketemeyeceği tek şeyin bilgi olduğunu öğretin. Kitaplardan keyif almasını, hayvanlardan korkmamasını öğretin. Arıların bizi sokmasından çok, nasıl bal yaptığını anlatın. Yağmurdan sonraki toprak kokusundan keyif almasını, soğuk kış gecesinde ateş yakmayı, binlerce yıldızın altında gökyüzünü seyretmesini öğretin. Kazandığı elli milyonun piyangodan çıkan beş yüz milyardan çok daha keyifli olduğunu öğretin. Alın terine saygıyı, bilginin en büyük güç olduğunu öğretin.  Yapabilirse bunu en büyük fiyata satmasını ama kalbini ve ruhunu kendisine saklaması gerektiğini öğretin. Basit yaşaması gerektiğini öğretin ona, çay içmekten keyif almasını, temiz kokmasını, sorgusuz sevmeyi, el yazısı ile notlar yazmayı, lafı dolandırmamayı, müziği sevmesini, sporla barışık yaşamasını ama en çok kendisini sevmesini öğretin. Kışlar ardındaki baharlardan yaşama sevinci duymayı, bir Neşet Ertaş türküsüne efkarlanmayı, bir Nasrettin hoca fıkrasına gülümsemeyi, bir şarkıyla geçip giden gençliğe hüzünlenmeyi, Mozart'ın Türk Marşıyla her daim genç kalmayı, Nuri İyem tablosunda Anadolu'yu dolaşmayı, bir Picasso resminde bütün renklerle kucaklaşmayı, vatan söz konusu ise Çanakkale'de Seyit Onbaşı olmayı ve can vermeyi öğretin. Köklerimizle yurdumuzun toprağına sarılmayı, dallarımızla dünyayı kucaklamayı, ilmin alimin önünde kul olayım kalem tutan ellere diyerek eğilen ozanların gönlünü öğretin." diye konuştu.

 

“SAYGIYLA SELAMLIYORUM”

 

Gümüş “ Koşullar ne olursa olsun bir Ömer terazisince adil olmayı, bir Ali gönlü ile bize bir harf öğretenlere kırk yıl şükran duymayı, Baş öğretmen şuuruyla ilmi, vicdanı hür nesiller yetiştirmeyi, bir ülkeyi harf harf mamur eden            Mustafa Kemal Atatürk cesaretini ve bilgeliğini öğretip akıp giden zamanlar boyunca aslında bütün meselenin insan olmak, insan kalmak olduğunu öğreten ve insan yetiştiren, öğretmenim, öğretmenler gününüzü kutluyor, hepinizi saygı, sevgi ve muhabbetle selamlıyorum." şeklinde konuştu.

 

ÖDÜLLERİ TAKDİM EDİLDİ

 

Gümüş’ün konuşmasının ardından tüm emekli öğretmenler adına Hacer Aktaş, Cennet Nuray Çalıklı, Ahmet Açıkgöz ve Erol Akdoğan'a, Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban tarafından Hizmet Şeref Belgesi takdim edildi. Programda lise düzeyinde şiir dalında birinci olan Kızılpınar Anadolu Lisesi öğrencisi Yahya Yıldırım’a, Ortaokul düzeyinde şiir dalında birinci olan Nurullah Narin Ortaokulu öğrencisi Nisa Nur Uluğ’a, lise düzeyinde kompozisyon dalında birinci olan Kızılpınar Anadolu Lisesi öğrencisi Hilal Taşçı’ya, Ortaokul düzeyinde kompozisyon dalında birinci olan Nurullah Narin Ortaokulu öğrencisi Esmanur Turan’a, İlkokul düzeyinde resim dalında birinci olan Recep Arif Gabralı İlkokulu öğrencisi Dilara Konak ve Anasınıfı düzeyinde resim dalında birinci olan Zübeyde Hanım Anaokulu öğrencisi Şeniz Işık'a ödüllerini Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban takdim etti.Şiir, kompozisyon ve resim dallarında ikinci olan Hacı Fahri Zümbül Anadolu Lisesi öğrencisi Nurgül Karapınar, Raif Dinçkök Ortaokulu öğrencisi Ecenaz Bingöl, Özel Gülerçin Anadolu Lisesi öğrencisi Zeynep Merve Tabala, 75. Yıl Ortaokulu öğrencisi Berra Ecrin Erçevik, Atatürk İlkokulu öğrencisi Edanur Kaya, Müjgan-Serkan Karagöz Anaokulu öğrencisi Selen Keskin ve Şehit Dinçer Ersoy İlkokulu öğrencisi İdil Kalem’e ödüllerini Garnizon Komutanı Ahmet Ömercikli takdim ederken, 3'üncü olan Pakize Narin Anadolu Lisesi öğrencisi Merve Dolar, Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası öğrencisi Sıla Çorak, Özel Çerkezköy Uğur Ortaokulu öğrencisi Duru Çokeker, İmam-Hatip Ortaokulu öğrencisi Cemre Bozkurt, Şehit Dinçer Ersoy İlkokulu öğrencisi Bulut Kılıç ve Özel Çerkezköy Uğur Anaokulu öğrencisi Asya Beliz'e ödülleri Çerkezköy Belediye Başkan Vekili Mehmet Kar ve Çerkezköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş tarafından verildi.

 

BEĞENİ İLE İZLENDİ

 

Ödül takdiminin ardından 75.Yıl Ortaokulu öğrencisi Esmanur Öztürk, 'Beni Kandırmışsın Öğretmenim' isimli şiiri seslendirirken, Seval-Ahmet Çetin Fen Lisesi öğrencilerinin, Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenleri Sertaç Kılıç ve Harun ilyas Karaca yönetiminde hazırladığı 'Vatanın Bağrında Biten Güller' adli tiyatro gösterisi büyük beğeni ile izlendi. Tiyatro gösterisinin ardından Seval-Ahmet Çetin Fen Lisesi öğrencilerinin, Müzik öğretmenleri Semih Coşkunses yönetiminde hazırladığı 'Gençlik Korosu' ile program sona erdi.

 

Haber/Seyit SÜREN

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Şüpheli ölümün altından cinayet çıktı
Teknofest’e Çerkezköy damga vuruyor
Pes etmedi, Avrupa ikincisi oldu
Emniyetten araç sponsorlarına teşekkür plaketi
Oğuz Güzel Spor Kulübü şampiyonadan iki madalya ile döndü
Taksi ücretlerine zam
“Komşu Paket” uygulaması başladı
Ücretsiz fizik tedavi hizmeti verilecek
Uyuşturucu operasyonuna 2 gözaltı
Belediye kendi banklarını kendi üretiyor
  ANKET
Covid - 19 pandemisinin ülkemizde son zamanlarda yayılmasında birinci dereceden sorumlu sizce kimdir?
Gerekli önlemleri zamanında almayan yetkililer
Tedbirlere uymayan vatandaşlar
Her ikisi de
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya