Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
23 Nisan 2021 Cuma
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
2’nci kez TBMM Başkanlığına seçildi
2’nci kez TBMM Başkanlığına seçildi
Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkan Vekilliği görevini yürütürken 24 Şubat 2019’da TBMM Başkanlığına seçilen ve yaklaşık 16 aydır görevini sürdüren AK Parti Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop, yapılan TBMM Genel Kurulu’nda 2’nci kez TBMM Başkanlığı'na seçildi.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 07.07.2020 19:44
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

 TBMM Genel Kurulu saat 15.00’da yeni Meclis Başkanı'nı seçmek için toplandı. Başkanvekili Celal Adan'ın başkanlığında yapılan genel kurulda yapılan değerlendirmelerin ardından Meclis Başkanlığı seçimine geçilirken, daha önce TBMM Başkanlığı için adaylığını açıklayan AK Parti Milletvekili Abdullah Güler adaylıktan çekildi. Başkanlık için AK Parti ve MHP’nin adayı Prof. Dr. Mustafa Şentop, CHP’nin adayı Ankara Milletvekili Haluk Koç, HDP’nin adayı İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu, İYİ Parti’nin adayı Gaziantep Milletvekili İmam Hüseyin Filiz ve Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı İstanbul Milletvekili Erkan Baş yarıştı.

 

3’ÜNCÜ TURDA 328 OY ALDI

 

İlk 2 turda hiçbir aday yeterli oyu alamadığı için TBMM Başkanı 3’üncü turda belirlendi. 556 oyun kullanıldığı ve 8 oyun geçersiz sayıldığı ilk turda Mustafa Şentop 324, Haluk Koç 131, Erol Katırcıoğlu 50, İmam Hüseyin Filiz 34 ve Erkan Baş 9 oy alırken, ilk turun ardından TİP Genel Başkanı İstanbul Milletvekili Erkan Baş adaylıktan çekildi. 559 oyun kullanıldığı, 1 oyun boş çıktığı, 7 oyun da geçersiz sayıldığı ikinci turda da Mustafa Şentop 329, Haluk Koç 133, Erol Katırcıoğlu 53 ve İmam Hüseyin Filiz 36 oy aldı. İkinci turda da yeterli çoğunluk sağlanamayınca 3’üncü tura geçildi. 3’üncü turda 557 oy kullanılırken 7 oy geçersiz sayıldı. 328 oy alan Mustafa Şentop, 2’nci kez Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına seçilirken, Haluk Koç 134, Erol Katırcıoğlu 51 ve İmam Hüseyin Filiz 37 oy aldı.

 

MUSTAFA ŞENTOP'TAN TEŞEKKÜR KONUŞMASI

 

TBMM Başkanı seçilen Prof. Dr. Mustafa Şentop teşekkür konuşması yaptı. Şentop, "Sayın Başkan, Kıymetli milletvekilleri, Aziz milletim, Gazi Meclisimizin Başkanlığına tekrar seçilmem münasebetiyle söz aldım, hepinizi hürmetle selamlıyorum. Beni tekrar bu vazifeye lâyık gören yüce heyetinize, istisnasız bütün milletvekili arkadaşlarıma ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bu seçimde yarıştığım aday arkadaşlarımı da, hem gösterdikleri gayretle demokrasimize yaptıkları katkı, hem de siyasi olgunlukları sebebiyle tebrik ediyorum. Aday arkadaşlarıma ve onları destekleyen sayın milletvekillerine çalışmalarında muvaffakiyetler diliyor, bu anlamlı yarış için kendilerine teşekkür ediyorum. Seçim sürecinde açık destek iradesini ortaya koyan Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’ye ve Milliyetçi Hareket Partisi grubuna mensup milletvekili arkadaşlarıma duydukları itimat için bilhassa teşekkür ediyorum. Elbette AK Parti mensubu kıymetli milletvekili arkadaşlarıma, dostlarıma şükran borçluyum. Sağolun, var olun. Ve hususen, siyasete girdiğim ilk günden itibaren yol ve dava arkadaşlığını hayatımın en büyük iftihar sebeplerinden addettiğim AK Parti Genel Başkanı, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, tensipleri ve takdirleri sebebiyle şükranlarımı arz ediyorum.

 

"DEMOKRASİNİN KALBİDİR"

 

Şentop, "Şimdi artık seçim tamamlanmıştır. Bundan sonra, Anayasa, İçtüzük, diğer hukuk kuralları ve parlamento teamülleri çerçevesinde adalet ve tarafsızlıkla yüce Meclise hizmet etmeye çalışacağımdan kimsenin şüphesi olmasın. Sayın Başkan, kıymetli arkadaşlarım, Çatısı altında bulunduğumuz bu Yüce Meclis, 100 yıl önce istiklalimiz tehdit aktında iken asil ve onurlu bir direniş olarak doğan Millî Mücadele’nin merkezi olmuştur. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere istisnasız hepsini rahmetle, minnet ve şükranla andığımız Birinci Meclisin milletvekilleri, sadece bir yasama organı olarak çalışmamış, destansı İstiklal Mücadelemizi de yönetmiş ve yürütmüşlerdir. Bizler bu yıl, bu ulvî vazifeyi bihakkın yerine getiren Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 100’üncü yıldönümünü idrak ediyoruz. Aziz milletimiz ve yüreği Türkiye ile atan bütün dostlarımız için Meclisimizin açılışının 100’üncü yılını bir kere daha tebrik ediyorum. Türkiye Büyük Millet Meclîsi’nin 100’üncü yıldönümünde ve bu vesileyle bir kez daha ifade etmeliyim ki, asil milletimizin o güne kadar gösterdiği cesaret ve kahramanlığın bir hulasası, o günden sonraki kahramanlıklarının önsözü sayabileceğimiz Millî Mücadele, tarihin bir döneminde yaşanmış bir hadise ve artık kapanmış bir fasıl değildir. Millî Mücadele, yalnızca bir çatışma süreci değil, aynı zamanda bir şuurun adıdır. Ve o şuur, el’an milletimizin zihninde ve yüreğinde, bu yüce çatının altında bütün hayatiyetiyle varolmayı sürdürmektedir. O günlerden bu günlere, bütün zor zamanlarda, Milletimizin ümidi daima bu yüce Meclis’te olmuştur. Bugün de bu Meclis, Milletimizin iradesinin tecelligahıdır; en zor zamanlarda ümit bağladığı bir kurumdur; devletimizin ve siyasetin teminatı, demokrasinin kalbidir" dedi. 

 

"HİÇBİR ZAMAN UNUTMAMALIYIZ"

 

Şentop, "Bize düşen en önemli görev, şanla, şerefle, kahramanlıkla, fedakarlık ve vatanperverlikle mazisi şekillenmiş bu yüce Meclis’e layık olmak, Meclisimizin itibarını gözümüz gibi korumak, bu itibara halel getirecek her şeyden titizlikle kaçınmaktır. Milletvekilleri olarak, bu kutsal mekânı ortak aklın, Millet maslahatının ve çözüm üretmenin, medenice konuşmanın ve tartışmanın merkezi haline getirmek vazifemiz olmalıdır. Faydasız, sonuçsuz tartışmalarla, birbirimizi yorarak tükettiğimiz zamanın en önemli kaybımız olduğunu hiçbir zaman unutmamalıyız. Türkiye Büyük Millet Meclisi, millette karşılığı olan her fikrin, telakkînin ve dünya görüşünün özgürce yer bulduğu bir mekândır. Türkiye’yi hedef almadığı, sivil siyasete kastetmediği ve şiddeti bir yöntem olarak benimsemediği müddetçe her siyasi fikir ve oluşum, bu yüce çatı altında var olmayı sürdürecektir. Yüce Meclisin ve kıymetli milletvekillerinin destek ve takdiriyle seçildiğim bu şerefli görevi yürütürken, bu vazifeyi üstlendiğim süre zarfında, Türkiye’nin âlî menfaatlerini, milletimizin hukukunu, sivil siyasetin ve demokrasimizin sıhhatini, yüce Meclisimizin izzet ve itibarını korumak için bütün gücümle çalışacağım ve uygulamalarım daima azami bir dikkatle bu istikamette olacaktır. Sözlerimin sonunda, 23 Nisan 1920’den bugüne kadar, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Gazi Meclisimizde görev üstlenmiş bütün Meclis Başkanlarımızın, milletvekillerimizin aramızdan ayrılanlarını şükranla ve rahmetle anıyorum. Hayatta olan Meclis Başkanlarımıza, milletvekillerimize sağlıklı, huzurlu bir ömür diliyorum. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin Başkanlığına seçmek suretiyle hakkımda göstermiş olduğunuz itimat ve teveccüh için tekrar hepinize teşekkürlerimi sunuyorum. Bu vazife benim için çok büyük bir mazhariyettir ve yüce heyetinizin oylarında tecelli etmiş olan Aziz Milletimizin itimadıdır. Cenab-ı Hakk, beni sizlere ve Aziz Milletimize karşı mahcup etmesin. Yüce Heyetinizi ve sizlerin şahsında egemenliğin kayıtsız ve şartsız sahibi olan aziz milletimizi hürmetle selamlıyorum" dedi. 

 

Haber/Şaban KARDEŞ

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
İki şüpheli adliyeye sevk edildi
Sokağa çıkma yasağında denetimler devam ediyor
Gri pasaport şebekesinin 2 üyesi tutuklandı
200 koli erzak paketi desteği
Pandemi gölgesinde 23 Nisan
Başkan Akay koltuğu Zeynep’e emanet etti
Başakşehir’de 23 Nisan coşkusu
Sıcak asfalt yol çalışmaları başladı
23 Nisan kutlamaları kapsamında çelenk sunma töreni gerçekleştirildi 
Dönmez: Göstermelik gerekçelerle engelleme yapılıyor
  ANKET
Covid - 19 pandemisinin ülkemizde son zamanlarda yayılmasında birinci dereceden sorumlu sizce kimdir?
Gerekli önlemleri zamanında almayan yetkililer
Tedbirlere uymayan vatandaşlar
Her ikisi de
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya