Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
17 Haziran 2021 Perşembe
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Aygun: Torpilli iş adamlarına kıyak, çiftçiye kazık kredi!
Aygun: Torpilli iş adamlarına kıyak, çiftçiye kazık kredi!
CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri'nin çiftçiyi biçerdöver gibi ezdiğini söyledi. Ziraat Bankası’nın 4 Ocak’ta aldığı bir kararla çiftçiye kullandırılan sübvansiyonlu tarımsal kredilerde faiz oranlarını yüzde 9’dan yüzde 17’ye çıkardığını belirten Aygun, “Oysa aynı Ziraat Bankası, Sayıştay raporlarında da görülüyor ki bazı torpilli iş adamlarına 3 yıl ödemesiz kredi verip, borcun vadesi geldiğinde de erteleyebiliyor" dedi.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 13.01.2021 14:28
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Ziraat Bankası'nın çiftçiyi piyasanın üzerinde borçlandırdığını vurgulayan CHP Tekirdağ Milletvekili ve Ziraat Mühendisi Dr. İlhami Özcan Aygun, "Türkiye’nin karnını doyuran çiftçiye yönelik bu insafsız tutumu kabul etmiyorum” diye konuştu. Aygun, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

 

"FİRMAYA KAYMAKLI KIYAK YAPILDI"

 

Sayıştay’ın Ziraat Bankası’nın 2019 yılı denetim raporunda, bankanın Turkcell’in eski patronu Mehmet Emin Karamehmet’in Virgin Adaları’ndaki şirketine 31 Temmuz 2014’te 1 milyar 636 milyon 770 bin 735 ABD doları tutarındaki krediyi 3 yıl ödemesiz toplam 10 yıl vadeli olarak verdiğini belirttiğine işaret eden Aygun, Turkcell’in yüzde 13.8 hissesi teminat gösterilerek verildiği iddia edilen krediye yönelik tartışmaların devam ettiğini anımsatarak, şöyle dedi: “Varlık Fonu’na geçen Turkcell’in yüzde 13.8’lik hissesi, verilen kredi büyüklüğünde değildir. Özetle, bugüne kadar doğru düzgün bir ödeme yapmayan firmaya adeta kaymaklı kıyak yapan Ziraat Bankası’nın alın teri ile çalışan ve Türkiye’nin karnını doyuran çiftçiye neden aslan kesildiğini açıklayabilir misiniz? Batık krediler, çiftçiye yönelik yüksek faizlerle mi kapatılmak istenmektedir?”

 

ÇİFTÇİYE VERİLEN KREDİNİN FAİZ ORANI 8 PUAN ARTTI

 

Aygun, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri'nin çiftçiyi piyasanın üzerinde borçlandırdığını vurgulayarak, şöyle devam etti: “Ziraat Bankası sübvansiyonlu tarım kredi faiz oranlarını yüzde 9’dan yüzde 17’ye çıkarırken, Tarım Kredi Kooperatifleri'nin takipteki alacaklara yüzde 24 faiz uygulaması da dudak uçuklatacak cinstendir. Çiftçiye yasa gereği düşük faiz uygulanması gerekirken, tam aksine piyasanın üzerinde faiz uygulanmaktadır. Ziraat Bankası 4 Ocak’ta aldığı yeni bir kararla, çiftçiye kullandırılan sübvansiyonlu tarımsal kredilerde faiz oranlarını yüzde 9’dan yüzde 17’ye çıkararak 8 puan artırmıştır. Tarım Kredi Kooperatifleri de hemen faiz oranlarını yüzde 17’ye çıkarmıştır.”

 

"TİCARİ KREDİ OLARAK İŞLEME ALINIYOR"

 

Tarım Kredi Kooperatifleri’nin, Ziraat Bankası’nın çiftçilere yönelik tarımsal kredileri “ticari kredi” olarak işleme alması nedeniyle çiftçiden ek faiz alma yoluna gittiğini anlatan CHP'li Aygun, “Tarım Kredi Kooperatifleri'nin yüzde 12.5 kaynak kullanım ücreti, yüzde 1 bina-bağış fonu, yüzde 1 destekleme fonu adı altında yaptığı icatlar, bu sorundan kaynaklanmaktadır.  Tarım Kredi Kooperatiflerinin, kuruluş amacına uygun şekilde çiftçiye düşük faizli kredi vermesigerekmektedir” diye konuştu.

 

BAKAN ELVAN'A SORULAR

 

Aygun, şu sorulara yanıt verilmesini talep etti: "Ziraat Bankası sübvansiyonlu tarımsal kredilerin faiz oranlarını 2019 Kasım ayında yüzde 16’dan yüzde 12’ye, 2020 Ocak ayında ise yüzde 12’den yüzde 9’a düşürmüştü. Ancak yeni kararla bu oranın yüzde 9’dan yüzde 17’ye çıkarılmasının sebebi nedir? Çiftçi borç yapılandırması beklerken, sübvansiyeli tarımsal kredilerin faiz oranlarının 8 puan birden arttırılması çiftçinin üretim maliyetini katlayacaktır. Çiftçiye yönelik bu sert tutumu nasıl açıklıyorsunuz? Sayıştay’ın Ziraat Bankası’nın 2019 yılı faaliyetlerine ilişkin hazırlayıp TBMM’ye sunduğu denetim raporunda, Banka’nın Turkcell’in eski patronu Mehmet Emin Karamehmet’in Virgin Adaları’ndaki şirketine 31 Temmuz 2014’te 1 milyar 636 milyon 770 bin 735 ABD doları tutarındaki krediyi 3 yıl ödemesiz toplam 10 yıl vadeli olarak verdiği belirtilmektedir. Turkcell’in yüzde 13.8 hissesi teminat gösterilerek verildiği iddia edilen krediye yönelik tartışmalar devam etmektedir. Üstelik Varlık Fonu’na geçen Turkcell’in yüzde 13.8’lik hissesi, verilen kredi büyüklüğünde değildir. Özetle, bugüne kadar doğru düzgün bir ödeme yapmayan firmaya adeta 'kaymaklı kıyak' yapan Ziraat Bankası’nın alın teri ile çalışan ve Türkiye’nin karnını doyuran çiftçiye neden aslan kesildiğini açıklayabilir misiniz? Batık krediler, çiftçiye yönelik yüksek faizlerle mi kapatılmak istenmektedir? Tarım Kredi Kooperatifleri de faiz oranlarını, Ziraat Bankası ile aynı oranda artırmıştır. Tarım Kredi Kooperatifleri, bölge birliklerine gönderdiği yeni kararda, 'Ortaklara kullandırılan sübvansiyonlu kredilere esas tarımsal faiz oranlarında, faiz oranlarının belirleyicisi konumunda bulunan Ziraat Bankası tarafından değişikliğe gidilmiş olup, 4 Ocak tarihi itibari ile tarımsal cari faiz oranı yüzde 17 olarak belirlenmiştir. Bu oran yalnızca yeni kullandırılacak krediler için geçerli olacaktır' açıklamasını yapmıştır. Çiftçiyi desteklemesi ve düşük faizli kredi vermesi gereken Tarım Kredi Kooperatiflerini asıl amacına döndürecek misiniz? Yoksa Tarım Kredi Kooperatifleri çiftçinin gözünde tefeci gibi davranmaya devam mı edecektir? Tarım Kredi Kooperatifleri, Ziraat Bankası ve diğer özel bankalardan tarımsal kredi kullanan çiftçilerin borçlarını yeniden yapılandıracak mısınız? Bu borçların faizini silip anaparayı 5 yıla bölmeyi düşünüyor musunuz? Çiftçilere uygulanan borç erteleme faiz oranı neden piyasanın üzerindedir? Doğal afetlerden dolayı borçları ertelenen çiftçilere uygulanan bu yüksek faizler insani midir? Çiftçinin borç çeviremez hale geldiği düşünülürse, bu faiz politikasından vazgeçilecek midir? Takipteki çiftçi kredilerine uygulanan faiz oranı neden normal faiz oranlarından yüksektir?"

 

Haber/Sevay SÖNMEZ

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Rafet El Roman'ın babası, Çerkezköy’de son yolculuğuna uğurlandı
ÇOSB’de Covid-19 aşılama çalışması başladı
Mucize kurtuluşu gözyaşlarıyla anlattı
Akay: Topu taca atarak bu işin içinden kimse çıkamaz
Öğretmenlerden evi yanan aileye yardım eli
Belediye’den yeni doğan bebeklere özel paket
Marmara denizi koruma eylem planı açıklandı!
Ergene Belediyesi’nde hasta nakil işlemi aralıksız sürüyor
Çorlu’da uyuşturucu operasyonuna 2 gözaltı
Başkan Yüksel esnafın istek ve talebini dinledi
  ANKET
Covid - 19 pandemisinin ülkemizde son zamanlarda yayılmasında birinci dereceden sorumlu sizce kimdir?
Gerekli önlemleri zamanında almayan yetkililer
Tedbirlere uymayan vatandaşlar
Her ikisi de
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya