Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
18 Mayıs 2021 Salı
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
“23 Nisan 1920 tarihi; ulusal onurumuzun kimlik ve kişiliklerimizin sigortasıdır”
“23 Nisan 1920 tarihi; ulusal onurumuzun kimlik ve kişiliklerimizin sigortasıdır”
Atatürkçü Düşünce Derneği Çerkezköy temsilcisi Dündar Orhan,23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 22.04.2021 16:09
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Atatürkçü Düşünce Derneği Çerkezköy temsilcisi Dündar Orhan, “Millet, ulus, yurttaş ve birey’ olabilmeyi Atatürk devrimine borçlu olduğumuz kesin bir tarihi gerçekliktir. 624 yıllık ‘hanedan-payitaht’ yönetimi, ümmetçi anlayışla hareket etmiş ve yıkıma sürüklenmiştir. Türklük ve millilik kavramları, Büyük Atatürk’ün başlattığı kurtuluş mücadelesi ile güçlenmiştir. Türk milleti, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde varlığını koruyabilmiştir. Atatürk’ün milliyetçilik anlayışı; faşist ve ırkçı zihniyeti reddeden bir evrensel düşün sistemidir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışıyla harlanan devrim ateşi, Havza, Amasya, Erzurum, Sivas’tan başlayarak millilik fikrini canlandırmıştır. Milli kimlik, milli şuur, milli birlik ve bütünlük kavramları 23 Nisan 1920’de Ankara’ da TBMM’nin açılışıyla, toplumda sağlam bir yer edinmiştir. Dünya siyasi tarihinde mevcut açıklamalarda, Atatürk Devrimi; “Türk milletinin varlık nedeni, Türk milli devletinin kuruluşu, Millet Meclisi’nin açık, saygın ve çalışır durumda tutulması” yönleriyle izah edilmiş, ön plana çıkmıştır. Bu tespitler bugün tekrar tekrar hatırlanmalıdır” dedi.

 

LAİKLİĞİ TANIMLAMAKTADIR

 

23 Nisan 1920’nin millet olarak kimliğimizi, kişiliğimizi kazandığımız ve sömürgeci güçlere meydan okunan önemli bir tarih olduğunu kaydeden Orhan, “ 23 Nisan 1920’de TBMM’nin açılışıyla, milli mücadelenin karargahı kurulmuş ve milli devletin de temeli atılmıştır. ‘Gazi Meclisi’ unvanı dünyada sadece TBMM’ye aittir. Bu onurlu ve saygın unvanı sahiplenmek, hepimizin yurttaşlık görevi ve sorumluluğudur. ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ ifadesi; TBMM’nin dayanağı olduğu gibi, ulus devletin de taşıyıcı koludur. Bu anlayış Cumhuriyetimizin temel niteliklerine ve demokrasimizin olmazsa olmaz koşullarına işaret etmektedir. Bu açıdan, egemenliğin millete ait olduğu sözü propaganda amaçlı ve öylesine dillendirilebilecek bir husus değildir. Milli egemenlik; çağdaş kazanımları, yurttaşlık kavramını, bireysel hak ve özgürlükleri, hukukun üstünlüğünü ve bütün bu değerlerin varlık nedeni olan laikliği tanımlamaktadır. Laik, demokratik, sosyal ve hukukun üstünlüğüne dayalı Türkiye Cumhuriyeti milli egemenliğin en somut örneğidir. Laiklik millet egemenliği ve demokrasi demektir. Laiklik, kadın-erkek, genç-yaşlı ayrımı olmaksızın bütün yurttaşlarımızın özgürlüğünün güvencesidir. Atatürk devrimi ile ulaştığımız milli egemenlik; kişilere veya demokrasimizin önemli kurumları arasında yer alan siyasi partilere bırakılmayacak kadar değerlidir ve yaşamsal önemdedir” dedi.

 

GÜÇLÜ BİR KÖPRÜDÜR

 

Parlamenter demokratik sisteme dönülmesinin gereğini bir kez daha dile getirdiklerini kaydeden Orhan, “Bugün milli egemenlik anlayışından hızla uzaklaştığımızı üzülerek tespit etmekteyiz. Milli egemenlikten uzaklaşmak Cumhuriyetimizin temel niteliklerinden ve demokrasiden kopmak demektir. Özellikle Lozan ve Montrö gibi devletimizin tapusu olan anlaşmaların gereksiz yere tartışmaya açılması, laikliğe alenen saldırılar, laikliğin anayasadan çıkartılmasının talep edilmesi, milli egemenliğimizi tehdit eden karanlık girişimlerdir. Milli egemenlik; hanedanlığın ve ümmetçiliğin içine düştüğü çaresizliğin sonucunda Atatürk’le ortaya çıkmış, bir yaşam ışığıdır.  Bugün büyük bedeller ödeyerek geçmişte bıraktığımız ‘hanedanlık, payitaht ve ümmetçilik’ yönetim tarzını isteyenleri ve özleyenleri görmekteyiz.Milli egemenlik ve 23 Nisan 1920 tarihi; ulusal onurumuzun, kimlik ve kişiliklerimizin sigortasıdır. Çağdaş dünya ile kurulmuş güçlü bir köprüdür. Millilik ve milli egemenlik kavramlarının, içini boşaltarak, ülkemizi ve devletimizi dönüştürenler karşısında; anayasal ve hukuki zeminde ve demokratik çerçevede mücadelemizi sürdüreceğiz. Milli egemenliği bizlere kazandıran ve emanet eden kurtarıcımız ve kurucumuz Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere; silah arkadaşlarını, devrim ve demokrasi şehitlerimizi, vatan savunmasında canlarını feda eden evlatlarımızı bir kez daha minnet, şükran ve saygıyla anıyoruz.  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız kutlu olsun” dedi.

 

Haber/Sevay SÖNMEZ   

 

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Boş tarlada 4 bin 100 kök hint keneviri ele geçirildi
Şahin: Trakya’nın ihracat avcılarının 2021 hedefi 80 milyon dolar
Kaçak yapılara destek verenlere ceza uygulanacak
Bozdağ, yeni destek paketini değerlendirdi
Seracılıkta Kadın Eli projesi 1. Etap başvuruları başladı
Vali Yıldırım: 19 Mayıs bir milletin küllerinden tekrar doğuşunun ilk adımıdır
Ergene’de kilit parke taşı çalışmaları sürüyor
Çetintaş: İsrail’in zulmüne eyvallah etmeyeceğiz
Yüksel: Çocuklarımızın sağlığını önemsiyoruz
Vali Yıldırım’ı ziyaret ettiler
  ANKET
Covid - 19 pandemisinin ülkemizde son zamanlarda yayılmasında birinci dereceden sorumlu sizce kimdir?
Gerekli önlemleri zamanında almayan yetkililer
Tedbirlere uymayan vatandaşlar
Her ikisi de
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya