Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
05 Ağustos 2021 Perşembe
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Aydeniz: Bu iş siyasi malzemeye çevriliyor
Aydeniz: Bu iş siyasi malzemeye çevriliyor
Milliyetçi Hareket Partisi Çerkezköy İlçe Başkanı Ahmet Aydeniz ilçe teşkilatında düzenlediği basın toplantısında Çerkezköy’ün altyapısının yenilenmesi için İller Bankası kredi talebini değerlendirdi. Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay’ın ‘ Biz bu işi yapamazsak sorumlusu biz değiliz’ sözüne cevap veren Aydeniz, “ Para yok alırsak bitireceğiz, alamaz isek sorumlusu biz değiliz diyorsunuz. Biz buna karşıyız. Eğer bizi Cumhur ittifakının bir ortağı olarak görüyorlarsa destek olmaya hazırız. Vatandaşlarımızı hiçbir zaman mağdur etmeyiz. Gider Ankara’ya tüm vekillerimizle görüşürüz, bu iş yarıda kalmasın diye devlet eliyle bitirilmesi için de her türlü çabayı yaparız. Bu işin yavaş yavaş siyasi malzemeye çevrildiğini görüyoruz” dedi.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 22.06.2021 19:34
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamaya cevap veren MHP Çerkezköy İlçe Başkanı Ahmet Aydeniz, “ Geçtiğimiz aylarda Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak Çerkezköy’e gelerek ilçe başkanlarıyla toplantı yapıp Atatürk ve Öztrak Caddesi'nde yapılacak olan projenin siyaset üstü mesele olduğunu, Çerkezköy’ün geleceğini ilgilendirdiğini ve hepimizin bu konuya el atması gerektiğini söyledi. Biz de orada düşüncelerimizi dile getirdik. Çerkezköy için çakılacak her türlü çivinin arkasında olduğunu ifade ettik” dedi.

 

BU KONU HERKESİ İLGİLENDİYOR

 

Projede planlama hatasının olduğunu kaydeden Aydeniz, “ Atatürk ve Öztrak Caddeleri Kentsel Tasarım ve Peyzaj Uygulama projesi Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, TESKİ ve Çerkezköy Belediyesinin olmasına rağmen sanki Çerkezköy Belediyesinin projesiymiş gibi Belediye Başkanı Vahap Akay’ın konuşmalarını izliyoruz. Biz Cumhur ittifakının ortağı olarak Çerkezköy’ü ilgilendiren her konu bizleri de ilgilendiriyor. Fakat burada bir planlama hatası olduğunu görüyoruz. Biz kendilerinden bu projenin parasal bedelini gösteren bir dosya istedik. Orada gönderilen rakam ise 151 milyon TL’ydi. İki yıllık planlama olduğunu ve maliyetlerinin de artacağı söylenerek projenin 200 milyonu da geçeceği söylendi. Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay partimize gelip sunum yaptığında ise ilk sorduğumuz soru ise ‘ parası hazır mı ?” dedik. Ortaya bir bütçe çıkacağı ve bir kısmının Çerkezköy Belediyesi, bir kısmının TESKİ, bir kısmının ise İller Bankası desteği ile olacağını söylediler” dedi.

 

ÖDENEĞİNİN HAZIR OLMASI GEREKİYORDU

 

Aydeniz, “ Şimdi ise İller Bankası'ndan krediyi alamadıklarını söylüyorlar. Kapaklı için onaylandı Çerkezköy için neden onaylanmadı diyorlar. Kapaklı için başvuran TESKİ’dir. Bu proje Kapaklı Belediyesi için onaylanmadı. TESKİ’nin yapacağı projeler için onaylandı. Bu siyaset üstü meseledir. Onaylanan krediyi Büyükşehir Belediyesi ve TESKİ onaylattırıp almıyorlar. Siz mi siyasi malzeme yapıyorsunuz. Belki oranın da acil sıkıntıları vardır. Sırf burası için orayı bekletmeleri doğru değildir. Gönül ister ki bu proje başarılı bir şekilde bitsin ve vatandaşlar mağdur olmasınlar. Fakat ortada bir başıboşluk görüyoruz. Projeye başladılar 300 metrelik yerde 10 gündür çalışıyorlar. Oranın içinden çıkamadılar. Bu işlerde mesai mefhumu olmaz. Memur gibi sabah 08.00 akşam 17.00 olmaz. Esnafın mağduriyetini bir an önce çözümlemek için gece oraya proje koyar o müteahhit gece de çalışır. Parasal sıkıntı gördüğümüz için hele başlayalım para işini çözeriz diyerek bu iş olmaz. Bunun ödeneği hazır olacak ki müteahhit geldiğinde bu işi rahat yapsın. Bunlar gerçekten ağır işlerdir. Kapaklı'yı dayatarak İller Bankasına rest çekerek bu iş olmaz” dedi.

 

YAPAMAZSANIZ SORUMLUSU TABİKİ SİZ OLACAKSINIZ

 

Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay’ın ‘ Biz bu işi yapamazsak sorumlusu biz değiliz’ sözüne cevap veren Aydeniz, “ İller Bankası'nın topu taca attığını söylüyor. Yapamazsanız sorumlusu tabi ki siz olacaksınız. Projenin başladığına dair basın açıklaması yapıp kurdele kesip, kazma vuran sizlersiniz” diye konuştu.

 

PARA VARKEN YAPMADILAR

 

Aydeniz, “ 2016 yılı Ekim ayında göreve geldiğimizde Belediye Başkanı Vahap Akay’ı ziyaret ettiğimizde masaya asbest boruyu koymuştu. Serçe parmağı ile borunun içinden kahverengi toz çıkartarak ‘ İnsanlar bu suyu içiyor’ demişti. Bu soruna bir an önce el atacaklarını ve halk sağlığının en önemli sorun olduğunu ifade etmişti. O süre zarfında Çerkezköy Belediyesi'ne muazzam bir bütçe girişi oldu. O paralar varken, Büyükşehir Belediyesine ve TESKİ’ye ödenekler gelirken bu işlerin çaresine bakılmadı. Siyaseten alt yapı ve üst yapı çalışmaları başkanları zor durumda bırakır diye yapmadılar. Paranın olduğu zaman bunu yapmadılar, görsele, parklara ve konserlere paraları harcadılar” dedi.

 

BUNLAR İNSANA İNANDIRICI GELMİYOR

 

2019 Mart seçimlerinden sonra ilk meclis toplantısında belediyenin 2014-2019 bütçesi olan 970 milyonun onaylandığını kaydeden Aydeniz, “ Çerkezköy’de gözle görülür eserleri Büyükşehir Belediyesi yapmıştır. İlçe Belediyesi bu paralar varken kendi bütçeleriyle bu işleri yapabilirdi. Biz bunu mecburen soracağız. O gün para varken yapmadınız, şimdi ise İller Bankası'nı bahane ederek ‘ İşi yapamazsak sorumlu biz değiliz’ diyemezsiniz. Geçen beş yılın vaatlerine baktığımız zaman belediyeyi kazandıktan sonra beş yıllık master planlarını dağıttılar. İncelediğimiz 2014-2019 döneminde söyledikleri 100 projenin 40'ını ya da yaptılar yada yapmadılar. Vaatleri yapamadan ikinci dönemde de bir o kadar bülten bastılar. Öncekileri yapmadan bunları yapacağız dediler. Bunlar insana inandırıcı gelmiyor” diye konuştu.

 

BU PROJEDE ZORLANACAKLAR

 

Aydeniz, “ Pandemi nedeniyle ülke genelinde bir buçuk yıl ekonomik daralma yaşandı. Bazı faaliyetleri yapmak için de bunları bahane edemeyiz. Belediyelerin bütçeleri ve gelirleri var. Mahalle başkanlarımız Mahallerde vatandaşlarımızı dinliyorlar ve bizlere bilgi aktarıyorlar. Evlerinin önüne vatandaşlar normalde çöp konteyneri ister. Bizim vatandaşlarımız evlerinin önündeki çöp konteynerlerinin kaldırılmasını istiyorlar. Çöplerin toplanmadığını, dolup taştığı için çevreye mikrop saçıldığını söylüyorlar. Mahallerde çöp toplamıyorsun, Kızılpınar mahallesinde üçüncü kata su çıkmıyor. Sen bunların derdine düşmüyorsun, çok büyük projenin altına giriyorsun. Siz bu işi nasıl bitireceksini? İller Bankası istedikleri krediyi verse de Büyükşehir Belediyesi, TESKİ ve Çerkezköy Belediyesi'nin zorlanacağını düşünüyorum. Çünkü profesyonelce bu işe girmediklerini, planlamada ve projelendirmede eksik kaldıklarını düşünüyorum. Kısaca yeterli ön çalışmaya yapmadılar. O yüzden tedirginiz. Bitirirlerse kendilerini de tebrik etmesini biliriz” diye konuştu.

 

SORUMLUSU SİZ OLACAKSINIZ

 

Aydeniz, “ Asfalt dökemiyorsun, asfalt yama makinesini filomuzu kattık diye övünüyorsunuz. Bunun övünülecek yanı yoktur. Demek ki asfalt dökemiyorsun, yama makinası almışsın. Çöpleri toplayamıyorsun, Çerkezköy’ü Atatürk ve Öztrak Caddesi'nden ibaret görüyorsun. Diğer mahalleleri görmüyorsun. Bunlarla alakalı çalışman yok. Bugün 200 milyonluk bütçeyi geçen projenin de altına giriyorsun. Para yok alırsak bitireceğiz, alamaz isek sorumlusu biz değiliz diyorsunuz. Biz buna karşıyız. Eğer bizi Cumhur ittifakının bir ortağı olarak görüyorlarsa destek olmaya hazırız. Vatandaşlarımızı hiçbir zaman mağdur etmeyiz. Gider Ankara’ya tüm vekillerimizle görüşürüz, bu iş yarıda kalmasın diye devlet eliyle bitirilmesi için de her türlü çabayı yaparız. Bu işin yavaş yavaş siyasi malzemeye çevrildiğini görüyoruz. Görüntüler gerçekten amatörce ve bu işin altından nasıl çıkacakları konusunda tedirginiz. İnşallah başarabilirler” dedi.

 

“PLANINI PROGRAMINI YAPAMADILAR”

 

Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay’ın göreve geldiği ilk zamanda altyapı sorununu çözeceğine dair sözünü hatırlatan Aydeniz; “Har vurup harman savrulmuş bir bütçe, bugün ‘Yapamazsak bunun sorumlusu sizsiniz’e döndü. Şimdi altından çıkamayacağın bir projeye giremezsin. Belediye çalışıyor diye görünmek için yapamayacağın bir projenin altına giremezsin.  Pandemi sürecinde işleri duran bir esnaf oldu. Şimdi bir de bu geldi. İller Bankası’ndan kredi gelmezse ne olacak? TESKİ eğer İller Bankası’ndan gelen paraya kaldıysa, bizden kesilen su paraları nereye gidiyor. TESKİ aldığı su parasıyla bile zarar ettiği söyleniyor.

Aldığı su paraları ile kendini döndüremiyor. Kadir Başkanımız sabah 04:00’te fotoğraf paylaşıyor, namazı kılar kılmaz çalışmalara başladık diyor. Ama bu altyapı çalışması sabah 09:00 akşam 17:00 şeklinde çalışılamaz. Bir müteahhit memur kafasıyla çalışamaz” dedi.

 

Haber/Faik Onur KAYA

 

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Kooperatif Marketlerin 3’üncü şubesi açıldı 
Düğün yemeği 115 kişiyi hastanelik etti
Mazot yüklü tanker devrildi, faciadan dönüldü
Aşı olmayanlar kıraathane ve kafelere giremeyecek
Uyuşturucuları 'Kekik var mı', 'Nane şekeri getir' şifreleriyle satmışlar!
Vaka sayılarında korkutan artış
CHP'li 11 Başkan’dan THK’ya iş birliği deklarasyonu
İşten atılan işçilerden Büyükşehir Belediyesine tepki
Hasattan toplanan nohutlar ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak
Polisi görünce elinden attığı torbadan uyuşturucu çıktı
  ANKET
Covid - 19 pandemisinin ülkemizde son zamanlarda yayılmasında birinci dereceden sorumlu sizce kimdir?
Gerekli önlemleri zamanında almayan yetkililer
Tedbirlere uymayan vatandaşlar
Her ikisi de
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya