Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
30 Kasım 2021 Salı
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Ertem: Tam otomatik yer altı otoparkı yöntem olarak yanlış
Ertem: Tam otomatik yer altı otoparkı yöntem olarak yanlış
Çerkezköy’de tam otomatik yer altı otoparkı ve meydan düzenlemesi kapsamında ihale aşaması tamamlanan projeye ilişkin görüşlerini dile getiren Eski Belediye Başkanlarının röportajları geleceğe ışık tutacak cinsten. Çerkezköy Eski Belediye Başkanlarından Dr. Remzi Garip, Mehmet Uz ve Ali Ertem’in görüşlerine başvurduğumuz tam otomatik yer altı otoparkı ve meydan düzenlemesine ilişkin yazı dizimizin ilk konuğu Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay’a 2014 seçimlerinde koltuğunu devreden Ali Ertem olurken, ikinci konuğumuz ise Ali Ertem’e 2004 seçimlerinde kaybeden Mehmet uz ve son konuğumuz ise Çerkezköy’de bağımsız Belediye Başkanı seçilerek Çerkezköy siyaset tarihinde ezber bozan Dr. Remzi Garip oldu. Yaklaşık maliyeti 58 milyon 154 bin TL olan projeye yönelik çarpıcı iddialarda bulunan Ali Ertem, “ TamOtomatik yer altı otoparkı yöntem olarak yanlış. Belediye otomatik bir otoparkı kaldırabilecek bir durumda değil. Çerkezköy Belediyesi bunu altından kalkamaz. Çok maliyetli olur. Vatandaşı o paralarla o otoparka sokamazlar. Keşke çalıştırsalar, örnek olur” diye konuştu.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 17.10.2021 20:00
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Çerkezköy’ün ciddi anlamda otopark sorunu olduğunu kaydeden Ertem, “Çerkezköy’de yaşayan, aracı olan herkesin söyleyeceği en önemli sorunlardan bir tanesi otoparktır. Atatürk ve Öztrak caddeleri tüm ticaretin olduğu, bankaların bulunduğu yerdir. Kamu kurumlarının da bazıları da o bölgededir. Bunu çözmek için otopark gerekmektedir. Atatürk ve Öztrak caddesinin merkez olacağı yakınlıkta bir otopark yapılması gerekiyor. Benim de adaylığım döneminde düşündüğüm şeylerden biriydi. Ben meydan altından ziyade cadde altını düşünmüştüm. Meydan altında da yapılsın itirazım yok. Ama giriş çıkış için de yer yapılması lazım. Araçlar da girip çıkmak için oraya gelecek. Bundan ziyade benim düşüncem aşağıdan başlayarak modüler sistemde otopark yapmaktı.  Çerkezköy’ün başka alternatifi yok. Maliyet açısından da maliyeti daha az olurdu. O modüler sistemde çözdüğünüz zaman hem imkanlarınızı zorlamamış olursunuz,hem de ihtiyaç olunca devam edersiniz. Meydan altına yapılması bir ihtiyacı çözer ama giriş ve çıkışlar oradan olacağı için ekstra sıkıntılar getirir” dedi.

 

 

"BELEDİYE BUNUN ALTINDAN KALKAMAZ"

 

Ertem, “ Ben Pazar yerinin altına en az 400 araçlık otopark, Anfi Tiyatro’yu yıkıp İstasyon’a yapılmak kaydıyla yerine katlı otopark, Şelaleli Park’ın olduğu yere de 400 araçlık otopark yapardım. Bunları yaptığınız zaman 1000 araçlık otoparkla sorunları çözmüş olurdunuz. Bunlara girilmedi. İlla meydan altı denildi. Ben bugünden meydan altı otoparkın getireceği sıkıntıları görüyorum. Oradan o parayı çıkarma şansı yok. İşletme şansınız yok, çalıştıramazsınız. Altından kalkılacak gibi değil. İşletme ve amortisman giderleri çok pahalı. Bunlar dışarıdan alınacak. Bu kadar maliyete girmektense 45 milyon TL ile bin araçlık otopark yapabiliyorsunuz. Keşke normal yapsalar eyvallah. Otomatik katlı otopark yöntem olarak yanlış. Otomatik bir otoparkı kaldırabilecek bir durumda değil. Çerkezköy Belediyesi bunu altından kalkamaz. Çok maliyetli olur. Vatandaşı o paralarla o otoparka sokamazlar. Keşke çalıştırsalar, örnek olur” diye konuştu.

 

"TİCARETİN OLDUĞU YERDE TEK YÖN UYGULAMASI OLMAZ"

Tek yön uygulamasına başından bu yana karşı olduğunu ifade eden Ertem, “ Sıkıntıların bir kaynağı da budur. Tek yön uygulaması kararıyla bir anda araç sayısı artmadan trafik yükünü yüzde 30 artırdı. Otopark yapmanız ya da araç trafiğini azaltmak için şerit atmanız gerekirken, şerit sayısını hiç değiştirmediniz. Atatürk Caddesi’ndeki bir şeridi Öztrak Caddesi’ne, Öztrak Caddesi’ndeki bir şerifi de Atatürk Caddesi’ne aldınız. O yetmedi, ortadaki refüjü kaldırdığınız için sağlık sollu parklarla trafik da yoğunlaştı. Vatandaşlar karşıya geçmekten imtina ediyor, geçemiyor. Eski haline bakın nasıl bir düzen vardı, bir de şimdiki haline bakın. Görüntüden, estetikten, yeşillikten vazgeçtim. Tek yön uygulaması olmaz değil ama tek yön uygulaması ticaretin olmadığı yerde olur. Bu kadar karşılıklı ticaretin olduğu yerde tek yön uygulaması olmaz” dedi.

 

"5 AYDIR YARISI BİLE OLMADI"

Ertem, “ Atatürk ve ÖztrakCaddesi’ndeki düzenleme çalışmaları ne kadar ihtiyaçtı?Hangi meseleleri hallettiniz de Atatürk ve Öztrak caddesinde bu denli bir yatırıma giriyorsunuz?Bu maliyetleri nereden çıkardınız?Bir metrekare yer 800 liraya yapılacak. Bu maliyetleri nasıl hesapladınız? 60-70 bin metrekare yer yapılacak. Asfaltı en fazla yaptıracağınız rakam 160-180 TL metrekaresi. 70 bin metrekare yer 60 milyonTL yapılıyor. Ne yapıyorsunuz da metrekaresine 800 TL para harcanıyor?10 yıllık başkanlık dönemimde Çerkezköy iki kez komple kazıldı. Komple doğalgaz kazısı yapıldı. Bir yer kapatılmadan öbürüne izin vermedim. Bütün elektrik hatları kazılarak yer altına alındı. Atatürk ve ÖztrakCaddesi’nde 2-3 aydan fazla mağduriyet olmadı.Atatürk ve Öztrak Caddesi’ndeki çalışmalar 5 ay önce başladı. 5 aydır daha yarısı bile olmadı. Kışa giriyoruz. Yağmur çamurda olacak durumu siz düşünün” diye konuştu.

 

"BEN 10 LİRAYA MAL EDİYORSAM O 20 LİRAYA MAL EDİYOR"

 

Ertem, “ Benim dönemimde ben 5-6 tane bulvar açtım. Bana mevcut Belediye Başkanı Vahap Akay’ın bir tane cadde veya bulvar yaptığını söyleyin. Ben 10 yılda 50 milyon TL yatırım bütçesiyle hizmet ettim, yaptıklarımı 50 milyon TL’yle yaptım. Onun 7 yılda 400 milyon yatırım bütçesi ile yaptıkları ortadadır. İlçenin temizliği benim döneminde ki gibi yapılmıyor. Benim nüfus başı maliyetim ile onların maliyeti en az 2 kat fazladır.Ben kişi başına 10 liraya mal ediyorsam o 20 liraya mal ediyor. Her gün süpürülüyordu ve her hafta caddeler yıkanıyordu” diye konuştu.

 

Haber/Şaban KARDEŞ

 

 

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Yolun kenarında yürüyen yaşlı adama araba çarptı
Tekirdağ’da asayiş operasyonu: 55 tutuklama
‘On kişiydiler’ Çerkezköy’de sahnelenecek
‘Dur’ ihtarına uymayan motosikletli, polisi yaraladı
Okullara fırtına tatili
Başkan As'tan sürücülere kış lastiği uyarısı
Kaymakam Refiği Bertan stajını başarıyla tamamladı
Utku ve Güler sokakta düzenleme çalışmalarında sona gelindi
Develili hemşehrilerinden Kaymakam Duru’ya ziyaret
Şampiyondan Başkan Akay’a ziyaret
  ANKET
Covid - 19 pandemisinin ülkemizde son zamanlarda yayılmasında birinci dereceden sorumlu sizce kimdir?
Gerekli önlemleri zamanında almayan yetkililer
Tedbirlere uymayan vatandaşlar
Her ikisi de
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya