Çorlu Belediyesi ve Belediye-İş Sendikası arasında ek protokol imzalandı

Çorlu Belediyesi ve Belediye-İş Sendikası arasında Çorlu Belediyesi Personel A.Ş.’de görev yapan 680 personeli kapsayan ek protokol imzalandı.

Çorlu 7.02.2024 11:03:00 0
Çorlu Belediyesi ve Belediye-İş Sendikası arasında ek protokol imzalandı

Toplu iş sözleşmesi ek protokol imza törenine; Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, Belediye-İş Sendikası Toplu İş Sözleşmesi Genel Sekreteri Güney Demirdaş, Belediye-İş Sendikası Örgütlenme Genel Sekreteri İsmail Duman ve Trakya Şube Başkanı İbrahim Özçelik, belediye başkan yardımcıları, meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, sendika temsilcileri, personel katıldı.

 

 

 

“HEMŞEHRİLERİMİZİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRME ÇABASI İÇİNDE OLDUK”

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklâl marşımızın okunmasıyla başlayan törende açılış konuşmasını Belediye-İş Sendikası Toplu İş Sözleşmesi Genel Sekreteri Güney Demirdaş yaparken süreç hakkında bilgiler aktardı. Daha sonra konuşan Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, “Vefalı çalışanlarımızın emeğinin, alın terinin karşılığını toplu iş sözleşmemize ilave olarak veriyor olmaktan büyük mutluluk duyuyorum.” dedi. Çorlu Belediyesi Personel A.Ş. bünyesinde çalışan personele 2023 Temmuz ayında yapılan yüzde 30 ek zammın ardından şimdi de yüzde 85 oranında zam yapıldı. Çorlu’da onlarca proje ve çalışmayı hep birlikte hayata geçirdiklerini belirten Başkan Sarıkurt, “5 yıldır sizlerden güç alarak vatandaşlarımıza iyi hizmet götürmek için mücadele ettik. Gece gündüz birlikte çalıştık, projelerimizi tamamladık, 7’den 70’e tüm hemşehrilerimizin yüzünü güldürme çabası içinde olduk” dedi. 

TEKİRDAĞ’IN GÖZBEBEĞİ

Sarıkurt, “Trakya’nın en büyük kenti, Tekirdağ’ın gözbebeği, gelecek vadeden şehir Çorlu’muz için çalışan gece gündüz emek veren siz değerli belediye çalışanlarımızın yüzünü güldürmek de bizim görevimiz. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik koşullar malumunuz. Türkiye'de bugün yüksek enflasyon, gelir adaletsizliği hepimizi ciddi anlamda etkiliyor. ‘Ailemi nasıl geçindireceğim?’ kaygısının nasıl uykularınızı kaçırdığını çok iyi biliyorum. Tüm bu kaygılar içerisinde çalışmanın, yaşamanın çok zor olduğunun farkındayım, görüyorum” ifadelerini kullandı. 

 

“KAHROLMAMAK ELDE DEĞİL” 

Bugün 48 bin TL olan yoksulluk sınırının çok altında kalan asgari ücretin, 19 bin TL olan açlık sınırının bile altındaki en düşük emekli maaşının o meşhur çay-simit hesabına yetmediğinin açıkça ortada olduğunu ifade eden Ahmet Sarıkurt, “Üç çocuklu beş kişilik bir ailenin günde 3 öğün çay simit ile beslenmesi için en az 5 bin 625 liraya ihtiyacı var. Emeklinin ailesini üç öğün yalnızca bir çay ve bir simitle besleyebilmesi için bile 125 lirası eksik kalıyor. Evdeki hesap çarşıya uymazken çocuklarımızın eğitim ihtiyaçlarını, sosyal ihtiyaçlarını karşılamak ise bu ülkede yaşayanların pek çoğu için artık yalnızca bir hayalden ibaret. Ailemizle birlikte dışarıda yemek yemek, çocuklarımızı sinemaya, maça götürmek, eşimizi dostumuzu evimizde misafir etmek, yılda bir kez da olsa çocuklarımızı tatile götürebilmek gibi son derece doğal, insani isteklerimiz bile bu memlekette lüks hâle gelmişken ülkemizin geldiği bu duruma kahrolmamak elde değil” diye konuştu.

“KİMSEYE KÜSMEDİK DARILMADIK”

Çorlu Belediyesi’nin içinde bulunduğu ekonomik koşulların da ülke ekonomisiyle paralel olarak negatif yönde etkilendiğinin bir gerçek olduğunu ifade eden Başkan Sarıkurt, “Ancak tüm bu olumsuzluklara rağmen bugüne kadar siz değerli çalışma arkadaşlarımızın maaşlarını hiç aksatmadık, eksik yatırmadık. Ekonomik zorluklar içerisinde de olsak her zaman belediyemizin ekonomisini güçlü tutmayı başardık ve belediye çalışanlarımızın ekonomik gelirini yükseltmeyi hedefledik. Tabii, biz bu çalışmaları yaparken yalnız değildik. Ben kişisel olarak sendikal örgütlenmenin, örgütlü mücadelenin çok kıymetli olduğuna inanan biriyim. Belediye başkanı olarak da işçinin, emekçinin gücünün sendikal örgütlenme ile değerleneceğinin ve iyi sonuca varacağının kanaatindeyim. Sendikaların, işçi sınıfının haklarını savunmak, adil çalışma koşullarını sağlamak ve işçi güvenliğini korumak için kritik bir rol oynadığının bilinciyle ilk günden bu yana her zaman sendikalarımızla uyum içinde çalışmaya, onların aracılığıyla sizlerin sesini duymaya ve ihtiyaçlarınızı karşılamaya önem verdik. Elbette anlaşamadığımız dönemler de oldu, çekişmelerimiz oldu; belki kimimizin kalbi kırıldı, belki biraz üzüldük. Ama örgütlü mücadeleye olan inancımızla kimseye küsmedik, darılmadık” diye konuştu.

 

 

 

“EN DÜŞÜK PERSONEL MAAŞI 30 BİN TL OLDU”

Sarıkurt, “Ben bu süreci asla kişisel algılamadım ve sendikaların, sorunların çözümünde örgütlü mücadelenin başında yer almasını son derece doğal bir süreç olarak gördüm, görmeye de devam ediyorum. Çünkü işin doğası gereği; işçi ile işveren arasında dengeyi sağlayacak tek oluşum sendikalardır. Bu konuyla ilgili en büyük dileğim; işçinin korkmadan sendikalaştığı, işverenle makul çerçevelerde pazarlık yapabildiği, hakkını savunabildiği bu adil düzenin bir gün, Çorlu’muzda olduğu gibi ülkemizin tüm şehirlerinde de uygulanabilir hâle gelmesidir. Belediye-İş Sendikamızla masaya otururken pek çok şeyi konuştuk; ülkemizin durumunu, emekçilerimizin ekonomik şartlarını, belediyemizin sürdürülebilir mali politikalarını gözden geçirdik. Makul seviyede ortak bir nokta bulmak için ama en çok da sizin yüzünüzü güldürebilmek için, Çorlu’muza hizmet ederken mutlu olabilmeniz için yeni ücretlerinizi belirledik ve en düşük işçi maaşının 28 bin 300 TL olması noktasında el sıkıştık. Daha yürüyecek çok yolumuz var… Yeni dönemde birbirimize daha sıkı sarılacağız, Çorlu’muz için daha çok çalışacağız. Ancak son bir sözüm daha var… Değerli yol arkadaşlarımın emeğinin karşılığını ödemek, hakkını vermek hiç kolay değil ancak ben belediyemizde en düşük ücretin 30 bin TL olması yönünde düzenleme yapılmasını istiyorum. İşçilerimize, emekçilerimize hayırlı, uğurlu olsun” dedi. 

İMZA ALTINA ALINDI 

Başkan Sarıkurt’un sürpriz açıklamasının ardından “Belediye İş Sendikası ile Çorlu Belediyesi Personel A.Ş. Toplu İş Sözleşmesi Ek Protokolü”, salondaki alkışlar ve coşku eşliğinde imza altına alındı.

Haber / Semih SARMA 


0282 726 91 91