İçme suyu isale hattı törenle açıldı

Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (TESKİ) tarafından Malkara'nın Yörgüç Mahallesinden başlayarak Çavuşköy – Organize Sanayi Bölgesi (OSB) su deposunda son bulan 30 Mily
Tekirdağ 16.01.2022 15:03:00 0

Açılış törenine Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, İller Bankası Bölge Müdürü Ferit Yüksel, TESKİ Genel Müdürü Turhan Toprak, mahalle muhtarları, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

 

TEKNİK BİLGİLER VERDİ

 

Törenin açılış konuşmasını TESKİ Genel Müdürü Turhan Toprak gerçekleştirdi. Toprak, yapımı tamamlanan isale hattı ve tesisler hakkında teknik bilgiler verdi. Turhan Toprak'ın ardından konuşmalarını gerçekleştiren Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul ve İller Bankası Bölge Müdürü Ferit Yüksel ise Büyükşehir Belediyesi ve TESKİ'ye yapmış olduğu yatırımlardan dolayı teşekkür ederek, isale hattının ilçeye ve Malkara'ya hayırlı olması temennisinde bulundular.

 

“İÇME SUYU EN TEMEL YAŞAMSAL İHTİYAÇLARIMIZDAN BİRİDİR”

 

Başkan Kadir Albayrak, yapılan dev yatırım ile bölgede yaşanan su sıkıntısını çözüme kavuşturduklarını belirterek "Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve TESKİ olarak ilçe merkezleri ile kırsal mahalleler arasında ayrım gözetmeksizin hizmet, yatırım ve projelerimizi gerçekleştirmeye devam ediyoruz. 2014 yılından bu yana kırsal mahallelerimiz hak ettiği hizmetleri alıyor. Geride bıraktığımız 8 yıla yakın süre içerisinde Tekirdağ'ın altyapı sorunlarını büyük ölçüde çözdük. Bugün burada Malkara ilçemize bağlı Yörgüç ve Çavuşköy mahallelerimize hizmet verecek İçme Suyu Hattı, Depo ve Terfi Merkezlerimizin açılışını gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. TESKİ bünyesinde 22.832 metre içme suyu hattı ile 2 adet 300'er metreküp depo ve terfi merkezini tamamladık. İçme suyu en temel yaşamsal ihtiyaçlarımızdan biridir. Tamamlamış olduğumuz bu proje, siz değerli vatandaşlarımızın sağlıklı içme suyu hizmetimizden kesintisiz bir şekilde yararlanabilmenize imkân sağlayacak. Bunun yanında yakın zamanda Malkara'nın Yörük Mahallesinden başlayıp İshakça Mahallesinden geçerek Malkara'ya kadar giden beton asfalt yolumuzun da açılışını yapacağız. Bu bölgenin en güzel köprüsünü de İshakça Mahallemize yapacağız. Her şeyin en iyisini hak eden siz değerli vatandaşlarımıza her alanda en iyi hizmeti verme ilkesiyle Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve TESKİ olarak çalışmaya devam edeceğiz. Yörgüç ve Çavuşköy Mahalleleri İçme Suyu İsale Hattı, Depo ve Terfi Merkezlerimizin hayırlı olmasını diliyor, bu projenin hayata geçirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." dedi.

 

KURDELE KESİLDİ

 

Konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından yapılan kurdele kesimi ile Malkara’nın Yörgüç Mahallesinden başlayarak Çavuşköy - OSB su deposunda son bulan içme suyu isale hattının açılışı gerçekleştirildi.

 

“48 KIRSAL MAHALLENİN İÇME SUYU İHTİYACINI SORUNSUZ BİR ŞEKİLDE KARŞILAYACAK”

 

Proje hakkında bilgi veren yetkililer ise, “Malkara'nın Karaiğdemir İçme Suyu Grubu olarak adlandırılan hattan su temin eden kırsal mahallelerde özellikle yaz aylarında yaşanan içme suyu yetersizliğinin önüne geçebilmek için başlatılan çalışmalar kapsamında Yörgüç Mahallesinde 1 adet 300 metreküplük su deposu ve 1 adet terfi merkezi, Karaiğdemir Mahallesi'nde 1 adet 300 metreküplük su deposu ve 1 adet terfi merkezi, 21.832 metre son teknoloji özel kaplama Düktil Font içme suyu hattı ile 1.000 metre Polietilen içme suyu hattı olmak üzere toplam 22.832 metre içme suyu hattı imalatı ile Çavuşköy Mahallesinde yer alan 1500 metreküplük mevcut su deposunun inşaat, mekanik ve elektrik onarım işleri gerçekleştirildi. Yörgüç Mahallesindeki 3 adet derin sondaj kuyusundan temin edilen 60 lt/s içme suyu; yapımı tamamlanan isale hattı, su deposu ve terfi merkezleri aracılığıyla mevcut Çavuşköy OSB su deposuna iletilmektedir. Çavuşköy OSB su deposuna ayrı çekilen hat sayesinde bölgeye verilen su miktarı arttırılmış olacaktır. Bu çalışma sayesinde; Karaiğdemir grubu olarak adlandırılan isale hattını besleyen Kermeyan Merkezi ile Çavuşköy OSB su deposu arasındaki hat iptal edilmiş olup; Kermeyan Merkezinin su potansiyeli arttırılmış ve sadece kırsal mahallelerin içme suyu ihtiyacını karşılaması sağlanmıştır. Böylece Kermeyan merkezi Malkara İlçesinde 30 kırsal mahallenin; Süleymanpaşa İlçesinde 14 kırsal mahallenin, Hayrabolu İlçesinde 3 kırsal mahallenin, Şarköy İlçesinde 1 kırsal mahallenin olmak üzere toplam 48 kırsal mahallenin içme suyu ihtiyacını sorunsuz bir şekilde karşılayacaktır.  Çavuşköy OSB su deposu ile Çavuşköy ve Alaybey Mahallelerinin içme suyu ihtiyacı ve Çavuşköy OSB, Maybi, Kaanlar, Çavuşköy Et Kombinası Tesislerinin içme suyu ihtiyaçları da karşılanacaktır” ifadelerini kullandı.

Haber/Cengizhan KÜPELİOĞLU