İlginizi Çekebilir


Saray'ın Kurtuluşunun 99'uncu yıl dönümü törenle kutlandı

Saray'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 99. Yıldönümü düzenlenen tören ve etkinliklerle kutlandı. Törende konuşan Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş, "Bugün 1 Kasım'da 99â??
Saray 1.11.2021 16:19:00 0

1 Kasım Kurtuluş Günü tören ve etkinliklerine Saray Kaymakamı Adem Ünal, Saray Garnizon Komutanı Vekili, Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş, Adalet ve Kalkınma Partisi Saray İlçe Başkanı Samet Derviş, Cumhuriyet Halk Partisi Saray İlçe Başkanı Akın Aytaç, Milliyetçi Hareket Partisi Saray İlçe Başkanı Yusuf Duman, İYİ Parti Saray İlçe Başkanı Abdullah Ataman, Saray Belediye Başkan Yardımcıları Birdal Gökdağ ve Fuat Ünal, Saray İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Emrah Kaya, Saray İlçe Emniyet Müdür Vekili Vahap Uyar, Belediye Meclis Üyeleri, Saray Muharip Gaziler, Kaymakamlık daire amirleri, siyasi parti temsilcileri, okul müdürleri ve öğrenciler katıldı.

 

ZORLU BİR DİRENİŞİ GÖSTERMİŞTİR

 

Atatürk Alanı’nda gerçekleşen çelenk törenin ardından kutlama programı olumsuz hava koşulları dolayısıyla saat 11.00’da Beyza Adalı Kapalı Spor Salonu’nda devam etti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş yaptı. Erkiş, ”Bağımsızlık benim karakterimdir diyen bir liderin peşinde yüzlerce yıl süren savaşların hemen sonrasında bitkin bir halde bir ülke. Küllerinden doğmuş en güzel örneklerini ise bilhassa halkın savaştığı o zalim hatıraların üzerine yeniden bir direnç koymuşlardır. Bu direnç, bağımsızlık benim karakterimdir diyen Ulu Önder Atatürk’e inançla olmuştur. Ellerinde inançlarından, imanlarından ve umutlarından başkaca hiçbir şey kalmayan soylu bir millet Atatürk’ün adeta kültür zemin hazırladığı o zemin bir milletin karakteridir sözüne atıfla zorlu bir direnişi göstermiştir. Küllerinden doğan bir Anadolu; bağımsızlık uğruna nesi var nesi yok önceki seferlerden, taarruzlardan, acılardan, ölenlerden elinde her ne kaldıysa yeniden sırtlanarak Milos’ta, Trakya’nın her köşesinde onca acıların üzerine önce fedai örgütleri tarafından hemen ardından Kuvayı- Milliye’nin parçası olmuştur. Bugün 1 Kasım’da 99’uncu seneyi devriyesini kutladığımız bu azmin, vakarlığın gururunu bize yaşama şansı vermişlerdir. Kendilerini rahmet ve minnetle anıyoruz. Nurlar içinde yatsınlar. Kurtuluş’umuzun 99’uncu seneyi devriyesi hepimize kutlu olsun” dedi.

 

KURTULUŞ GÖSTERİSİ SAHNELENDİ

 

Saray Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, sahneledikleri temsili kurtuluş gösterisinde Hürriyet Kızı’nı kurtarırken sahneledikleri performansla izleyenlerin tüylerini diken diken etti. Gösterinin devamında, Hürriyet Kızı’ndan alınan Türk Bayrağı grup başkanı tarafından Saray Kaymakamı Adem Ünal’a takdim edildi. Temsili kurtuluş gösterisinin ardından temsili birlik komutanı günün anlam ve önemine yönelik bir konuşma gerçekleştirdi. Hürriyet Kızı’nın okuduğu şiirle devam eden programda, yine Hürriyet Kızı tarafından protokole çiçek takdim edildi. Törenler kahramanlık şiirleri ve kurtuluş şiirleriyle devam ederken, programın finalinde ise Saray Kaymakamlığı Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunları ekibinin Trakya yöresi gösterisi yaptı.

Haber/Sevay SÖNMEZ