Yerel Yönetim Reformu 3. Toplantısı düzenlendi

Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından yürütülen Yerel Yönetim Reformu III. Aşama Projesi 3. toplantısı
Malkara 28.01.2022 14:53:00 0

Tekirdağ’da bir otelde önceki gün saat 10.00’da gerçekleştirilen toplantıya, Tekirdağ Kent Konseyi Başkanı Yücel Ayaz, Malkara Kent Konseyi Başkanı Hasan Akçay, Muhtarlar ve Daire Başkanları, belediye yetkilileri ve mahalle temsilcileri katıldı. Toplantıda konuşma yapan Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, "Hemşerilerimizin en iyi şekilde etkileneceği projeleri yapmak bizim görevimiz. Bunları yaparken hep birlikte iletişim kurmamız gereken bu program bizler için gerçekten güzel geçti” dedi.

 

“HARCAMALARIN ARTMASINA SEBEP OLUYOR”

 

Özellikle Büyükşehirlere bağlı İlçe Belediyelerinin gelirlerinde sıkıntılar olduğuna değinen Yurdakul, “Yerel yönetimlerin vatandaşlarla paylaştığı hem sorun hem çözümler daha fazla. Fakat yerel yönetimlerinde bazı sıkıntıları var. Özellikle Malkara tarzında olan nüfusu az, yüz ölçümü çok geniş ve kırsal mahallesi çok fazla olan yerleşim yerlerinde mevcut büyükşehir kanunuyla iş yapmak gerçekten çok zor. Çünkü biz İller Bankasından gelen paylar % 90 nüfus % 10 yüz ölçümüne göre geliyor. Fakat harcamalara baktığımızda aynı dengeyi göremiyoruz. Çünkü yüz ölçümünün büyük olması ciddi anlamda harcamaların artmasına sebep oluyor” ifadelerini kullandı.

 

“EK BÜTÇE VEYA EK AVANTAJLAR SUNULMASI GEREKİYOR”

 

Hem iş gücü hem de maddi anlamda yüz ölçümüne göre düşen payın arttırılması gerektiğini de kaydeden Yurdakul, “Bununla birlikte kırsal mahallesi olan belediyelere belki de ek bütçe veya ek avantajlar sunulması gerekiyor. Doğruyu bulmak adına yapabileceğimiz en güzel şey ortak aklı geliştirmektir. Sizlerin katılımıyla bizler doğru yönetime daha kolay ulaşabileceğimizi düşünüyorum. Bu yüzden bu tür toplantılara sizlerin katılımları çok önemli. Katılımcı arkadaşlara ve programı hazırlamakta emek verenlere teşekkür ediyorum. Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum“ dedi.

 

KATILIMCILARA BİLGİLER VERDİ

 

Konuşmaların ardından 2 gün sürecek olan Yerel Yönetim Reformu III. Aşama Projesi 3. Toplantısı Birleşmiş Milletler Kıdemli Uzmanı Metehan Gültaşlı katılımcılara kapsamlı bilgiler vermesinin ardından, karşılıklı fikir alışverişi ile devam etti.

Haber/Gülay YİĞİT SEZEN