Oğuz Güzel


BÖLGEMİZİN, UZAKDOĞU SPORLARINDA BAŞARI SEVİYESİ MİLLİLİK DÜZEYİNE GELDİ.

BÖLGEMİZİN, UZAKDOĞU SPORLARINDA BAŞARI SEVİYESİ MİLLİLİK DÜZEYİNE GELDİ. BAŞARILI KULÜP ANTRENÖR ve SPORCULARINA, GEREK OKULLARDA, GEREK KÜLTÜR MERKEZLERİNDE, BİLGİ ve TECRÜBELERİNİ AKTARMA FIRSATI TANINMALI.


 


Kulübe bağlı olarak Uzakdoğu sporu yapan çocuklar, bir yandan okul hayatını idame ettirmeye çalışıyor, diğer yandan ise, spor hayatını idame ettirmeye çalışıyor. Okuldan, zaten mental olarak yorgun gelen çocuk, en fazla 2 saat aradan sonra, spor salonuna geliyor ve mental yorgunluğun üstüne, fiziki yorgunluk da ekleniyor. Tüm bu zorlukları göze alarak, bir yandan okul hayatında başarılı olmaya çalışan, diğer yandan da, yediğini içtiğine dikkat eden, sağlıklı olmaya çalışan, spor müsabakalarında başarılı olabilmek için, her türlü zorluğa göğüs germeye çalışan çocuklarımız. Bunun yanında, gündüz, başka işlerde çalışan, gündüzden gelen bütün mental ve fiziksel yorgunlukları bir kenara bırakarak, akşam spor kulübünde, çocuklara spor yaptırmak için uğraşan antrenörler.

Uzakdoğu sporlarında, sporculuk  hayatınızı idame ettirmek istiyorsanız, sporda, müsabakalara katılabilmek, hatta zirvede kalmayı hedefliyorsanız, her türlü zorluğa göğüs germek, hiçbir mazeretin arkasına sığınmamak zorundasınızdır.Ülkemizde, şu anda, gerek Taekwondo, gerek Kick Boks, gerek Muay Thai ve diğer Uzakdoğu spor branşlarında, çok yoğun bir maç trafiği mevcut. Örneğin, Mart.2020 dönemi içerisinde, Taekwondo Yıldız kategorisindeki bir sporcu, bu hafta, Kocaeli’nde analig grup maçlarına katılacak. Önümüzdeki hafta ise, Düzce’de okullararası bireysel mücadele maçları’na katılacak. Devamındaki, maç trafiklerini ise hiç söylemeyim. Anlayacağınız, sporda ligin, sadece futbolda olduğunu sanıyoruz. Oysa ki, Uzakdoğu sporlarında da çok yoğun maç trafiği mevcut. Hal böyle iken, ilimizde, hatta Trakya’da, Uzakdoğu sporlarında çok çeşitli branşlarda, gerek ulusal anlamda gerek uluslararası anlamdaki başarıları, gazetemizden zaten okuyoruz. Bölgemizdeki başarı seviyesi, artık uluslararası seviyeye geldi, bölgemizin milli sporcu sayısı gittikçe artıyor.

 

Bölgemizin adını, gerek ulusal anlamda, gerekse de uluslararası arenalarda duyurulmasını sağlayan, adeta, bölgemizin tanıtım elçileri haline gelen sporcuları ve kulüp antrenörlerinin, kamuoyuna daha çok çıkarılması, organizasyonlara daha çok sporcu götürebilmek ve böylelikle, daha çok sporcumuzun başarılı olanlar hanesinde yerini alabilmesi için, antrenörlerin, görüş ve önerileri dikkate alınmalı. Antrenörlere ve sporcularına, okullarda, kültür merkezlerinde, başarıya götüren yolda, bilgi, tecrübelerini aktarma fırsatı sunulmalı.