Tolga Özgücü


Tüm dünya ve ülkemiz olarak zor bir süreçten geçiyoruz


Tüm dünya ve ülkemiz olarak zor bir süreçten geçiyoruz. Coronavirüsün küresel bir salgın olarak karşımıza çıktığı bu günlerde hepimiz çok doğru bir şekilde evlerimize kapanmış durumdayız. Evde olmak ve dışarıyla teması minimuma indirmek bizim ve herkesin sağlığı için,hayatı için olmazsa olmaz. Keşke bu süreç hiç yaşanmasaydı ve bugün bunu konuşuyor olmasaydık. Ancak bu günün gerçeği bu ne yazık ki. Peki evde nasıl güzel zaman geçireceğiz, nasıl bu krizi deyim yerindeyse bir fırsata çevireceğiz kendi açımızdan ?

Günümüzde 24 saatlik zaman dilimi artık insanlara kısa gelmekte, çok hızlı yaşamakta çok fazla yer değiştirmekte ve temas halindeyiz. Birbirimize hiç olmadığı kadar yakınız ama bir o kadar da uzağız. Gerek sosyal medya kullanımının artması, birbirimizin yanındayken telefonlara hapsolmamız, uzun çalışma saatleri ve eve gelince adeta pilimizin bitik olması gibi nedenlerle iletişim kanallarımız artmış ancak iletişimimiz zayıflamıştır. İnsan en çok insana ihtiyaç duymaktadır. Bunu hatırlattı bence bu süreç en çok bizlere. Evde keyifli zaman geçirmek ve bu süreci en iyi şekilde değerlendirmek için okumadığımız, elimizde olan veya okumak istediğimiz kitaplara başlayabiliriz öncelikle. Kendimizi hem kültürel olarak geliştirmek hem de hayatımızda yapmak istediğimiz şeyleri yapabilmek açısından bu çok önemli. Keza yine film izlemekte bizi geliştirir ve ailecek keyifli zaman geçirmemizi de sağlar. Tabi hangi kitabı okuduğumuz ve hangi filmi izlediğimiz de önemli. Bizi kültürel manada geliştirecek ve bir şeyler katacak kaynaklarla beslenmemiz de önemli.

Bir de işin iletişim boyutu var tabi. Aslında birbirimizi ne kadar az görüyoruz modern dünyada bir farkına varabilme imkanı bizim için bir bakıma. Bir inzivaya çekilme, kendimizi ve yaptıklarımızı sorgulama, farkına varma zamanı şimdi diyebiliriz. Daha güzel bir yaşam, daha mutlu ve başarılı bir kariyer ve fırsatlar için, daha iyiye adım atabilmek için bu süreci olumlu bir şekilde  atlatabiliriz. Evde olmamız bizi temas anlamında kısıtlıyor ancak sosyal manada günümüzde bu süreci bir kısıtlanma  olarak düşünmememiz gerekmektedir. Bilişsel esneklik ve farklı düşünme, olayların arkasındakini görebilme gibi becerilerde kendimizi eğitebiliriz. Düşüncelerimiz, duygularımızı onlar da davranışlarımızı şekillendirir. Olumlu ve pozitif düşünürsek, o şekilde hisseder ve davranışlarımızı da o şekilde şekillendiririz. Olumsuz düşüneler bizleri daha da çıkmaza ve karanlığa itebilir. Ben de bu süreçte kurucusu olduğum İdeal Psikolojik Danıışmanlık  merkezinde sizlere psikolojik anlamda destek olmak ve tüm halkımızın bu destekten faydalabilmesi adına indirime gidiyorum ve daha cüzi bir ücretle sizlere yardımcı olmaya çalışacağım. İletişim ve randevu numarası : 0539 946 00 59