Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
16 Mayıs 2021 Pazar
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Burak Candaş / SusmuYORUM
TAM KAPANMA; TEDBİRLER, İHLÂLLER VE VEBÂLLER!
Yayın Tarihi: 02 Mayıs 2021 Pazar, 11:53
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Korona Virüs vakalarının gittikçe artması, yoğun bakım ve ölüm sayılarındaki önlenemeyen artış sonrası tam kapanma tedbirleri 29 Nisan - 17 Mayıs 2021 tarihleri arasında uygulanmak üzere başladı.
Bu tedbirlerin yayınlanmasından sonra tam kapanma tedbirlerini az bulan ve daha sıkı tedbirler alınmasını isteyen uzmanlar olduğu gibi, bu tedbirleri eleştirenler de oldu. Benim fikrim, tam kapanmanın kesinlikle gerekli olduğu hatta daha sert tedbirlerle uygulanması gerektiği yönünde...

Eleştirenlerin odak noktası ise, bu tedbirlerin özellikle küçük ve orta ölçekli esnafı mağdur ettiği yönünde. Bu konuda haksız da sayılmazlar. 1 yılı aşkın süredir mağduriyet yaşayan ve tam kapanma ile bu mağduriyeti daha da artacak olan esnafımıza gerçekten Allah yardım etsin. Çünkü hükümetin 30 Nisan'da açıkladığı 1.000 TL'lik gelir ve 500-750 TL arası kira desteğinin esnafın ekseriyetinin derdine derman olmayacağını hepimiz biliyoruz. Ayrıca esnaf ve işverenlere gerçekten destek vermek istiyorsanız vergi ödemelerinde kolaylık, erteleme, indirim gibi kolaylıklar sağlayınız. Bunu sadece yasak kapsamındaki işletmelere değil, üretim ve hizmet sektöründe olup yasak kapsamında olmayan ancak birkaç yıldır yaşanan ekonomik kriz ve 1 yıldır yaşanan Korona Virüs salgını sürecinde iyice daralan diğer işletmelere de yapmalısınız.

Şu ortamda dişiyle tırnağıyla gelir elde eden, yasak kapsamında olmayan esnaf, tüccar ve işverenlerimizin, bu geliri daha eline geçmeden elektronik ortamda vergi borcu dolayısıyla emeğine el konuluyor. Geriye de birşey kalmıyor. Devletin tabii ki gelire ihtiyacı var, hazinenin rezerv sıkıntısı ortada. İhtiyat akçesini de kullandık doğru. Ama efendiler, Cumhuriyeti ilk kurduğumuz yıllarda savaştan çıkmış, yorgun, bitik, ekonomisi sıfır, üretimi çok düşük, sanayisi olmayan ve en büyük geliri tarımdan elde eden dönemde dahi Mustafa Kemal ve arkadaşları 1925'te Aşar Vergisini kaldırarak devletin en büyük gelir kaynaklarından birinden feragat etmiş ve çiftçimizi, köylümüzü yaşatmayı seçmiştir. Bugün aynı feragâti esnaf, tüccar ve işverenlerimiz için vergi konusunda yapmalısınız. Evet yasak kapsamındaki sektörlere bazı erteleme ve kolaylıklar yapıldı ama yetmiyor. Hepsine yapılmalı.
Bu arada emeklilerin de bayram ikramiyesindeki artıştan memnun olmadığını, 100 TL'lik artışın yaşanan reel enflasyon karşısında komik durduğunu belirtelim. Son 1 yıllık enflasyonun tüketici fiyatlarında % 13 olarak açıklanması akıllara durgunluk veriyor! Markete, manava gittiğinizde gerçek enflasyonun bunun 3 katına yakın olduğunu bir tüketici gözüyle söyleyebilirim. Sadece bu değil; elektrik, doğal gaz ve su faturalarınıza bir bakın; 1 yıl öncesine göre göre neredeyse % 50 civarında faturaların kabardığını göreceksiniz. "Bu kabarma, tedbirler nedeniyle evde sık vakit geçirildiği için oluyor." gibi şark kurnazlığı içeren açıklamaların hiçbir değeri yok. Yapılan zamlar ortada!
Uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasına gelince; Tekirdağ ve bizzat gözlemlediğimiz Çerkezköy özelinde bu kısıtlamaların ihlâl edildiği ortada. Evet şehrimiz sanayii şehri, yasaklardan istisna kapsamında olan işçi ve işverenlerin sayısı yüksek, belki kısıtlamaya tabi olan sayısı daha azdır Çerkezköy'de... Ancak çalışma belgem var diye ortalıkta iş saati dışında serbestçe dolaşan, kendisine kurye görüntüsü verip mobiletle şehir turu atan, aracıyla yüksek ses müzikle caddeleri turlayan magandaların varlığı da ortada...
Yüksek ceza riskine rağmen bazı boşlukları suistimâl eden ve yasakları delerek aklınca bir halt ettiğini zanneden bu insanımıza ne diyelim? Allah sizi bildiği gibi yapsın. Sebep olduğunuz (veya olabileceğiniz) sıkıntıların ceremesini sağlık çalışanlarımız ve bu kısıtlamalara  ve tedbirlere uyduğu halde virüse yakalanıp yoğun bakımda yer bulamayan, yoğun hasta sayısından yeterli hizmeti alamadığı için hayatını kaybeden insanımız çekiyor. Terör de vatandaşımızın canına kastediyor, siz de! Ne farkınız var?

1 Mayıs’ı devlete baş kaldırı ve teröre destek fırsatı olarak görmeyen tüm emekçilerimizin bayramını kutlarken, 3 Mayıs Türkçülük gününü de anmayı unutmayalım.

Sağlıklı günler dileğiyle...

Burak CANDAŞ


 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Meclis üyesi ve iki muhtar kumar masasında yakalandı
  ANKET
Covid - 19 pandemisinin ülkemizde son zamanlarda yayılmasında birinci dereceden sorumlu sizce kimdir?
Gerekli önlemleri zamanında almayan yetkililer
Tedbirlere uymayan vatandaşlar
Her ikisi de
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya