Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
16 Haziran 2021 Çarşamba
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Burak Candaş / SusmuYORUM
HAZİRAN'DA YÜZ YÜZE EĞİTİM VE GERÇEKLER...
Yayın Tarihi: 06 Haziran 2021 Pazar, 16:01
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

31 Mayıs akşam saatlerinde Haziran dönemi Korona Virüs tedbirleri kapsamında kısıtlamalarda bazı değişiklikler oldu. Bunlardan eğitim öğretim faaliyetleri de nasibini aldı. Aynı gün akşam saat 21.00'e doğru Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk'un açıklamasıyla milyonlarca öğrenci yarın okula gideceğini öğrendi, tabii öğretmen de...Okul idarecileri ise artık bu ani kararlara alıştığı için olsa gerek, herhalde herşeye hazırlıklı haldedirler...

Gece bir anda evlerde çanta, kıyafet, defter, kitap hazırlığı başladı. Çocukların kişisel temizlikleri yapıldı. Belki o saatte uyuyanlar olduğu için bunu sabah öğrenmiş de olabilirler. Her ne şekilde olursa olsun yine ani kararlar ile ülkede okullarda ve evlerde eğitim seferberliği başladı.
Bir kısım öğretmen ve öğrenci uzaktan eğitim sürecinde köyüne, memleketine gittiği için istese de doğal olarak sabah okula istese de gidemedi. Çalışan velilerin çoğu bu karara sevinip çocuklarını okula yollasa da genel manada okula giden öğrenci sayılarının çok çok az olduğunu biliyoruz. Sayın Bakanımız istatistikler açıklayarak katılımın yüksek olduğunu belirtse de sahada öyle olmadığını görüyoruz.
Ayrıca aynı akşam eğitim öğretim yılının 2 Temmuz'da sona ereceğinin ilan edilmesinden sonra karne gününün 18 Haziran'da olduğunun duyurulması da kafa karışıklığına yol açtı.
Buna bir açıklık getirelim. 18 Haziran'da 2020-2021 ders yılı sona ermiş oluyor ama eğitim öğretim yılı devam ediyor. Çünkü Milli Eğitim mevzuatında ders yılı ve eğitim öğretim yılı kavramları farklı anlamlara sahiptir.
Şöyle ki; ders yılı derslerin başladığı günden derslerin kesildiği güne kadar geçen ve iki dönemi kapsayan süreyi ifade eder.
Eğitim öğretim yılı ise ders yılının başladığı tarihten ertesi ders yılının başladığı tarihe kadar geçen süreyi ifade eder.
Milli Eğitim Bakanlığı 18 Haziran  - 2 Temmuz arası telafi eğitimi programı uygulanacağını duyurdu. Bu eğitim eğitim öğretim yılı içerisinde olması faaliyetlerden biridir ve çeşitli salgın, afet, iklim olayları nedeniyle yapılamayan derslerin tamamlanması için uygulanır. Buna da katılımın olacağını pek sanmıyoruz. Bakanlığın bu tedbir ve uygulamaları tamamen iyi niyetli olsa da sahadaki yöneticiler, okul idarecileri ve öğretmenler bu ani karar ve uygulamalardan huzursuz. Özellikle okul idarecileri bu sürecin en büyük mağduru diyebiliriz; günlük talimat ve emirler, yeni uygulamalar, bir yüz yüze bir uzaktan eğitime geçilmesi, bunun için yapılması gereken fiziki ve hijyenik tedbirler için malî kaynak yetersizliği vs. vs... Okul idarecileri önlerini görmek istiyor. Ertesi gün ne ile karşılaşacaklarını bilmemek onları huzursuz ediyor.
Öğretmenlerin durumuna gelince; öğretmenler normal dönemlerde zaten Temmuz ayı başında tatile giriyorlar ve Eylül başında da okulda başlıyorlar.
Uzaktan eğitim sürecinde köyüne, memleketine giden ve bu nedenle hemen ertesi gün ani ders başı yapılması kararına tepki gösteren öğretmenlere şunu hatırlatmak gerekir; daha karneler verilmedi, dolayısıyla tüm öğretmenler hafta içi görev mahallinde (il/ilçe alanında) bulunmak zorunda. Evet birkaç gün önce duyurulsa daha iyi olur ama sonuçta görev mahallinde olmalısınız.
Hatta Milli Eğitim Temel Kanunu 50/A maddesine göre; “İlçe, il veya ülke genelinde genel hayatı etkileyen salgın hastalık, doğal afet, elverişsiz hava koşulları gibi nedenlerle eğitim ve öğretim faaliyetinin iki haftadan fazla süreyle yapılamaması halinde uygulanacak telafi programlarının ders yılı içerisinde tamamlanamadığı durumlarda yaz tatilinde yapılacak eğitim ve öğretim faaliyetleri nedeniyle Millî Eğitim Bakanlığınca öğretmenlerin izinleri kısaltılabilir. Bu durumda öğretmenlerin izinleri bir aydan az olamaz.” hükmü bulunmaktadır.
2020 Nisan ayında yapılan bu değişiklik ile öğretmenler Temmuz ve Ağustos aylarında da (tatilleri 1 aydan az olmamak üzere) göreve çağrılabilir. Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenlerin yaz tatilini bölmemek adına telafi eğitimini Haziran ayında yapıyorsa bu da takdir edilmeli.

Bu haliyle eğitim öğretim faaliyetlerinin verimli olduğu söylenemez. Bir an önce Korona Virüs belasından kurtulup normal şartlara dönmek ümidiyle...

Burak CANDAŞ

 

 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Kapaklı’da eğlence mekanını kurşunladılar
Virajı alamayan kamyon devrildi
10 yıl hapis cezası bulunan zanlı, saklandığı evde yakalandı
Uzunköprüspor uzatmalarda güldü
Altay spor okulları yeni yıldızlar yetiştiriyor
Albayrak: 112 metreküp müsilaj temizlendi
Yüceer: Ergene ve Marmara’nın kirliliği birlikte değerlendirilmeli
Tsunamiyi önceden haber verecek
Kurtulmuş: Terörle sonuna kadar mücadele edeceğiz
Haşere ve sivrisinek ilaçlama çalışmaları sürüyor
  ANKET
Covid - 19 pandemisinin ülkemizde son zamanlarda yayılmasında birinci dereceden sorumlu sizce kimdir?
Gerekli önlemleri zamanında almayan yetkililer
Tedbirlere uymayan vatandaşlar
Her ikisi de
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya