Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
16 Mayıs 2021 Pazar
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Uğur YUVARLAK / "KISADAN KISSA"
GÜVEN Kİ GELİŞESİN…
Gelişimin başında kendine güvenin geldiğini söylüyor uzmanlar . Kendinize güve nerek gelişebilirsiniz!.. Kendine güven yani özgüven şu kavramlarla tanımlana bilir: fikirlerini kabul ettirmek, iyim serlik, istekli olmak, sevgi, gurur, bağımsızlık, güven, eleştirilere açık olmak, duygusal olgunluk ve kapasitesini doğru değerlen dirme becerisine sahip olmak.
Yayın Tarihi: 03 Ocak 2014 Cuma, 12:40
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Özgüven; kendimiz ve yeteneklerimiz hakkında pozitif ve gerçekçi bir anlayışa sa hip olduğumuz anlamına gelmektedir. Diğer taraftan, özgüven eksikliği ise; ken dinden şüphe duymak, pasiflik, boyun eğme, aşırı uyum gösterme, yalnızlık, eleş tirilere karşı hassas olma, güvensizlik, depresyon, aşağılık duygusu ve sevilmedi ğini hissetme gibi kavramlarla tanımlanabilir.
Aşağılık duygusu, umutsuzluk gibi duyguları, genellikle evde, okul da veya işte yaşadığımız kimi olumsuz yaşam deneyimlerinden sonra ortaya çıkar. Örneğin, siz büyüme aşamasındayken, ebeveynleriniz size sağlıklı ve destekleyici bir çevre sağlayamamış olabilir. Size karşı çok eleştirel, talepkar ve/veya aşırı koruyucu olabilirler. Sonuç olarak, kendiniz hakkında olumsuz düşünmeye başlarsınız.
Aileden birini veya yakın bir arkadaşı kaybetmek.
Örneğin: anne-babanızın boşanması, evinizden ilk kez ayrılıyor olmak(ailenizden ve arkadaşlarınızdan ayrı olmak), erkek/kız arkadaşınızdan ayrılmak. Başarısız lık, hayal kırıklığı gibi olumsuz olayları bir deneyim gibi algılamaktansa, bunların üzerinde fazla durmak. Kendini veya yeteneklerini çok acımasız bir şekilde eleş tirmek.
Olayların sonuçlarını, gerçekte olduklarından daha kötü bir şekilde değerlendir mek. Ailenizin ve arkadaşlarınızın, sizinle ilgili istek ve beklentilerini karşılayabil mek için çok fazla baskı hissetme ve bu durumun sizin kendi kimliğinizi geliştirme nize ve kendinize ait kararlar almanıza mani olması.
Gerçekçi olmayan hedefler belirleme. Başarısızlık korkusu.
Örneğin; bir dersinizden kaldığınızda, kendinizi bir dersten kalmış, iyi bir insan olarak düşünmektense, işe yaramaz ve başarısız biri olarak düşünmek.
Özgüveniniz arttırılabilir mi?
Elbette arttırılır. İşe kendiniz hakkında olumlu düşünmekle başlayın. Gerçekçi olan ve beklentilerinizi karşılayan hedefler belirleyin. Makul seviyede hedefler belirleyin ki, böylece başardığınız şeyler, başta ulaşmayı düşündüğünüz hedef lerlere yakın olsun. Bu durum, öz güveninizi ve kendinizle ilgili memnuniyetinizi destekler.
Psikolojinin öncülerinden William James şöyle der:
“ Kendinden memnun olmak = Ne başardığımız / Başarmayı hedeflediğimiz şey ”
Bir şey başardığınızda kendinizle gurur duyun ve kendinizi ödüllendirin. Kötü veya üzücü bir şey olduğunda, olumsuz düşüncelerinizin farkına varın. Tamamen duygularınızla hareket etmek yerine, içinde bulunduğunuz durum hakkında man tıklı olarak düşünün.
Zayıf taraflarınız yerine, güçlü taraflarınıza ağırlık verin. Belirli konularda, diğerle rine göre daha becerikli ve iddialı olduğunuzun ve hayatınızın her alanında mükemmel olmanın imkansız bir şey olduğunun farkına varın. Yaptığınız ve başar dığınız şeyleri sadece şansa bağlamayın. Bunun yerine, kişisel başarılarınız için kendinizle de gurur duyun.
Fikirlerinizi savunun. Diğer bir ifadeyle,başkalarının haklarını ihlal etmeden, kendi duygularınızı, düşüncelerinizi, inançlarınızı, ihtiyaçlarınızı, dürüst ve net bir şekil de ifade etmeyi öğrenin.
Haklarınıza sahip çıkmayı öğrenin ve sizin için makul olmayan isteklere “hayır” deyin. Fikirlerinizi açık ifade edebilme konusunda alacağınız bir eğitim, özgüveni nizin gelişmesinde size çok yardımcı olabilir.
Yaşamınızda önemli olduğuna inandığınız sorunların bir listesini çıkartın. Daha sonra bunları iyileştirmenin veya değiştirmenin yollarını yazın. Bütün sorunlarınız tabii ki kolay ve hızlı bir şekilde çözülemez, ama hemen harekete geçebileceğiniz bazı alanlar da olacaktır.
Özgüveni iyileştirmek için hatırlanması gerekenler:
*Kötü şeyler yerine iyi şeylere ağırlık verin.
*Kendiniz hakkında olumlu düşünün.
*Deneyimleriniz den ders çıkartın.
*Gerçekçi hedefler belirleyin.
*Cesaretli olun.
*Öğrenmeye devam edin.
*İşe yarar şeyler yapın.
*Basitliğe önem verin.
*Değişimi hoş karşılayın.
Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
Nevzat KETECİ ÖZGÜVENLİK
Şahsen çeşitli konular üzerine ve genel olarak elektromekanik çerçevede ve dünya dengelerini etkileyebilecek nitelikli Olabilirlikleri kuvvetle muhtemel, güçlü yenilenebilir enerjiler dahil buluş makineler tasarılarımı tabiki sonuçta denemek lazım kuvvetli görüş çok güzel düşünce buluş projelerim olmasına rağmen imkanlarıyla çalışma zorunluluğu gibi esas fikirlerin ana kaynağını oluşturan, asıl düşünce ve fikir üreticileri bireysel çalışma sahipleri insanlığa, kendi emeklerinin denemesine ve de ülke menfaatlerine sağlayabilecekleri faydalar ve her düşünce bireysellikten doğmasına rağmen belli ki işine gelmeyen yetkililerce ve uygulamalarla çelme takılmakta, frenlenmekte insanlığa, emeğin karşılığına, ülke menfaatlerine balta vurulmakta böylelikle ve bireyselliğe asıl öncelikte desteklerin öncü biçimde yapılması gerekirken, göremiyoruz, desteklerin sanki bilinçli biçimde olmayışı kişilerin ve esas işe yarayacakların öz güvenlerini yok ettirme yönünde olup, silip sürdürmektedir diyebilirim. Ülke menfaatleri ve insanlığa hizmet ve kişilerin özgüvenlerini geliştirmek için insanların bireysel çabaları öncelikte desteklenmeli, arka plana atıp görmemezlikten gelinmemeli veya başarılar başkalarınca çalma uğraşıları, haksız kazançları, kıskançlık hışımlarına maruz kalmaktan kurtarılmalı ki kişiler haklı yönlerde ki özgüvenlerini ve başarılarını daha da kazanabilsin refah seviyemiz hasta ruhların kapasitesinden, kapanından kurtulabilsin. Saygılarımla. Nevzat Keteci (Buluşlar Özel Uzmanı).
26.01.2015 14:22
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Meclis üyesi ve iki muhtar kumar masasında yakalandı
  ANKET
Covid - 19 pandemisinin ülkemizde son zamanlarda yayılmasında birinci dereceden sorumlu sizce kimdir?
Gerekli önlemleri zamanında almayan yetkililer
Tedbirlere uymayan vatandaşlar
Her ikisi de
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya