Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
23 Nisan 2021 Cuma
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Editör'ün haftaya bakışı /
Mogadişu Çerkezköy’ün başarısıdır
27 Ocak 2015 Haftaya Bakış
Yayın Tarihi: 26 Şubat 2015 Perşembe, 14:29
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Sevgili okuyucularımız,

Geçtiğimiz hafta Çerkezköy adına tarihinde ilk defa uluslararası bir başarıya imza atıldı. Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Süleyman Kozuva’nın Somali’de işletmeciliğini üstlendiği yaklaşık 15 bin metrekarelik alanda inşa edilen Mogadişu Havalimanı Terminal Hizmet Binası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı muhteşem bir törenle açıldı.

Bu açılışta Cumhurbaşkanı Erdoğan'a eşi Emine Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık,  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu gibi bakan ve bürokratlar eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Somali’den askeri törenle uğurlanırken Çerkezköy’ümüzün Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı işadamı Süleyman Kozuva’yı da uçağına alarak onunla birlikte Ankara’ya döndü. Bu jestin çok büyük bir anlamı vardı…

Sevgili okuyucularımız,

Çerkezköy’den bir iş adamının, dünyanın bir ucunda şimdilik 300 kişiye istihdam sağlayan bir iş sahası oluşturduğu kadar, hava limanı hizmet binasını işleterek kendi ülkesine dünya çapında bir saygınlık kazandırıyordu. Hem de kardeş ülkenin kalkınmasına katkı sağlıyordu.  Bu elbette ki alkışlanması gereken bir başarıydı. Sıradan bir olay sayılamazdı.

Bir iş adamı ülkesinin ismini dünyaya taşıyordu. Bu iş adamının bu çalışmasını ise ülkesinin halk tarafından seçilmiş Cumhurbaşkanı bizzat açılışına katılarak ona destek veriyordu. Ayrıca onun bu başarısından duyduğu memnuniyeti Kozuva’yı uçağına davet ederek gösteriyordu.

Bu muhteşem açılışla faaliyete başlayan hizmetin ülkelerin gelişmişlik ve kalkınmışlığında yeri ve önemine değinmek adına yakın tarihten iki anekdotu sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Uluslararası müteahhitlikte Türkiye’nin iki numara olan ve Libya’da ve Suudi Arabistan’da 15 bin kişiye istihdam sağlayan işadamı İbrahim Cevahir ağabey diyordu ki hatıralarında:

“ 1977 senesiydi... Arabistan’a gittiğimizde Güney Koreli ve Çinli gençler ellerinde çantaları, satacakları malların numuneleriyle kapı kapı dolaşıyordu. Ellerinde broşürler, o ülkede olmayan ürünleri anlatıyor, müşteri oluşturmaya çalışıyorlardı. Diyordum ki “bu ülkelerin nasıl kalkındığı belli.” Günümüzde de artık Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın Başbakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı dönemlerinde gerek Özal ve önceki dönem Cumhurbaşkanı ve başbakanlarımız ile yaptığımız seyahatlerde aynı gençleri bizde de gördüm. Devlet bunları çok iyi organize etmeli. Bunların bir sıkıntısı olduğu zaman o sorunların üzerine gitmeli.”

Bir diğeri de üç ayrı sektörde 11 şirketi ile Türkiye, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Tacikistan’da 22 bölge ofisi ve 1300’den fazla çalışanı ile Türkiye’nin yüz akı firmalarımızdan olan Turkuaz Dış Ticaret firmasının İcra Kurulu Başkanı Müjdat Güler’in bir tespitiydi.

“Yeni Dünya Düzeninde Türkistan ve Kafkaslara Türk Bakışı” isimli eserinde bu tespit şöyle yer almaktadır: “Kazakistan bağımsızlığını kazandığında Türkiye’yi bölgeye yatırım için davet etmişler ama Türkiye bölgeye kendine göre bir yatırım projesi üretme zahmetine katlanmamıştır. Ama bölgede Rusya’nın, Çin’in,  ABD’nin devasa şirketleri var. AB’nin Shell gibi BP gibi şirketleri var. Bunları karşısına almaya cesaret edemeyen Samsung firması ne yapıyor? Kazakistan’ın bakır madenlerinin ihalesine giriyor. İhaleyi kazanıyor ve hiç alanı olmadığı halde Kazakistan’ın Bakır işletmelerini üstleniyor ve bakır üretiyor. Senede 4-5 milyar dolarlık ihracat yapıyor. Bunun en az iki milyarı kâr. Burada Samsung’u bu işe yönlendiren Kazakistan devletiyle bu işlerin pazarlığını yapan Kore devletidir.”

Aynen bu örneklerde olduğu gibi Çerkezköy’den Favori Group, Somali’de Mogadişu Hava Alanı Hizmet Binasının hizmetini bir Türk firması olarak alıyor. Bu gerçekten hem Çerkezköy hem ülkemiz adına gurur vericidir. Ama bu başarıda ülkesinin bu firmasını devlet olarak oralarda yalnız bırakmayan açılışına bizzat gelerek şereflendiren ve Somali devletine de Somali halkına da iş adamının ve firmasının yanında olduğunu gösteren Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanımızın bu hamiliği de o derece önemlidir.

İşte Yeni Türkiye denilen vizyon budur. Ülkelerin dünya çapında gelişip kalkınması bu birlik ve beraberlikle mümkün olmaktadır.

Çerkezköy Haber’in başarısı

Bir övgüyü de yine Çerkezköy’ün başarı hanesine eklenmek üzere kendi gazetemize yapmak durumundayız.

Çerkezköy Haber Gazetesi Somali’deki bu muhteşem açılışı yerinde takip edebilecek çap ve kapasiteye sahip kadrosuyla gelişmeleri Çerkezköy halkına başarıyla aktarmıştır.

Mogadişu Havalananı Hizmet binasının açılışını Mogadişu’dan yerinde takip ederek bizlere aktaran gazeteci Şaban Kardeş’i, haber akışını mutfakta derleyip okuyucuya sunan Çerkezköy Haber’deki yazı işleri kadromuzu tebrik ediyoruz.

Bu başarılı adımın Çerkezköy’ün talihini güldürecek bir başarı olmasını ve yenilerinin gelmesini ümit ve temenni ediyoruz.

Sağlıcakla…

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
İki şüpheli adliyeye sevk edildi
Sokağa çıkma yasağında denetimler devam ediyor
Gri pasaport şebekesinin 2 üyesi tutuklandı
200 koli erzak paketi desteği
Pandemi gölgesinde 23 Nisan
Başakşehir’de 23 Nisan coşkusu
Başkan Akay koltuğu Zeynep’e emanet etti
23 Nisan kutlamaları kapsamında çelenk sunma töreni gerçekleştirildi 
Dönmez: Göstermelik gerekçelerle engelleme yapılıyor
Sıcak asfalt yol çalışmaları başladı
  ANKET
Covid - 19 pandemisinin ülkemizde son zamanlarda yayılmasında birinci dereceden sorumlu sizce kimdir?
Gerekli önlemleri zamanında almayan yetkililer
Tedbirlere uymayan vatandaşlar
Her ikisi de
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya