Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
23 Nisan 2021 Cuma
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Editör'ün haftaya bakışı /
Adaylarımızı kutlarken
Her seçimin ayrı bir önemi vardır mutlaka ama 2015 Haziran seçimlerinin önemi çok daha farklılık gösteriyor. Bir kere bu seçim sonuçları, 12 Eylül sürecinde yaptırılan Anayasanın değiştirilmesinin mümkün olup olmamasını etkileyecek önemdedir. Bir diğer önemi Demokratik Parlamenter Sistemde Cumhuriyet kurulalı beri süre giden Cumhurbaşkanlığı sisteminden Başkanlık sistemine geçilip geçilmemesini belirleyecek olmasıdır.
Yayın Tarihi: 13 Nisan 2015 Pazartesi, 13:22
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

AK Partinin, Sayın Erdoğan olmadan, ilk defa seçime gidecek olması, siyasi istikrarın sürüp sürmeyeceğinin belirlenmesi, % 10 barajının aşılıp aşılmayacağı gibi konular da merak edilmekle birlikte; Çerkezköy açısından öneminin iki siyasi partinin ilçemizden adaylara seçim listesinde yer vermiş olmasıdır.

Ak Parti’nin ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin Çerkezköy’den aday göstermelerini takdirle karşılıyoruz. Çerkezköy’den siyasete atılan adaylarımıza başarılar dilerken bu konuda ilçemizde bir dönem Belediye Başkanlığı da yapan, gazetemizde makaleleri yayınlanan Mehmet Uz’un yıllar öncesindeki gayretlerini hatırlıyoruz.

Hatırlarsınız kendileri bundan 8 yıl önce siyasi partilerin milletvekili aday listelerinde Çerkezköy’e seçilecek sırada yer vermedikleri için bir eylem başlatmış ve bağımsız milletvekili adayı olmuştu.

Gazetemize o yıllarda bir de "neden?” başlıklı yazı yayınlamıştı. Geçtiğimiz gün de şu bilgiyi mail göndermişler:

“AK Parti ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin listelerinde Çerkezköy’den adaylara yer vermiş olması, isteğimizin ne kadar haklı ve yerinde olduğunu bir kez daha gösterdi. Bu günleri 8 yıl önceden görmenin mutluluğunu yaşıyorum. Çerkezköy’e hayırlı olsun. İnşallah sayın vekiller bu sorumluluğun gereğini hakkıyla yerine getirirler.”

***

Tecrübeli siyasetçi Sayın Uz’a aynen katılıyoruz ama siyasi partiler adaylarını açıklarken öyle bir tablo ortaya çıktı ki, bırakın sorumluluğu adeta fıkra gibiydi…

Hani bilenler bilir bu fıkrayı:

“Yabancı dil eğitimi alsın diye çocuğunu dil kursuna kayda götüren sonradan görme veliye sormuşlar:

-Çocuğunuz hangi dilde eğitim alsın?

Bizim veli gerdan kırmış:

-Valla parası sorun değil, olmuş iken en yabancısı hangisiyse onu öğrensin.”

Bizim vekillerimiz de unvan yazdırırken öyle bir yükseklik duygusuna kapılmışlar ki sormayın…

Ülkeye ve millete hizmet arzusuyla siyasete girmek için yanıp tutuşan(!) adaylarımız arasından Yüksek Mühendis ve Mimarı olanları anlıyoruz da, doktorun “yüksek” olanını, “yüksek avukat”ı, “yüksek öğretim üyesi”ni, “yüksek yönetici”yi anlamakta doğrusu zorlanıyoruz.

Yoksa rahmetli Sabancı’nın söylemiyle listeyi yazanlar “şa-ka” mı yaptılar bu millete? Ya da adaylar aşka gelip “o yüksek mimar ise ben de yüksek muhasebeciyim, benim nerem alçak” diye bir düşünceyle mi mesleklerinin başına “yüksek” yazdırdı bilemiyoruz.

Zaten okuyucularımız da internet yorumlarında bu “şa-ka” mı “fa-ka” mı belli olmayan unvan tanımlamalarıyla ilgili “yüksek” espriler yapmışlar (Bkz: http://www.cerkezkoyhaber.com.tr/haber/35543/iste-ak-partinin-adaylari.html)

***

Yine ilçemize dönersek, AK Parti 4’üncü sıra Tekirdağ Milletvekili Adayı Eyüp Kanar’ın Kapaklı’da seçim çalışmalarına start verdiği konuşmasında genel seçimlerde 6-0 başarı sağlayacaklarını söylemesi hayli iddialıydı ama AK Parti Tekirdağ 2. Sıra Milletvekili adayı Dt. Ayşe Doğan’ın da seçim çalışmalarına hızlı başladığı bir gerçekti.

Kendileri geçtiğimiz hafta AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Abdullah Öğe ve ilçe yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyarette bulunup ÇTSO Başkanı Sayın Süleyman Kozuva ile görüştüler. Ardından Türk Polis Teşkilatı’nın 170’inci Kuruluş Yıl dönümü münasebetiyle Polis Evindeki kokteyle katıldılar.

Hatta seçim çalışmasında o kadar aşk ve şevk içindelerdi ki basına yansıyan fotoğrafta görüldüğü gibi polis logolu 170. yıl pastasını keserken kutlama sahibi polis müdürleri şöyle dursun ilçe mülki amiri Kaymakam Bey bile kenarda kalmış, ön plana çıkan sayın vekil adayımız sebebiyle pasta kesmeye –elbette nezaketen- bir kolunu ancak uzatabilmişti.

Espri bir yana, AK Parti ilçe Başkanı Sayın Öğe’nin “Biz iktidar partisi ilçe teşkilatı olarak bu güne kadar ilçemizden bir milletvekili çıkaramamanın ezikliğini hissettik. Her defasın da büyüklerimize bunu anlattık. Çünkü Çerkezköy bir sanayi kenti olması dolayısıyla da bunu hak ediyor. Biz ilçemizden bir milletvekili çıkmasını çok istedik ve bu yönde de çok çalışma yaptık” açıklaması da takdir edilecek bir öz eleştiriydi.

***

Dostlar,

Öyle ya da böyle gerçekten artık ilçemiz meclise vekil göndermeli. Bu vesileyle ilçemizdeki vekil adaylarımıza yürekten başarılar diliyoruz. Şu samimi hatırlatmada bulunmayı da görev telakki ediyoruz.

Halkın arasında dolaşın evet, toplantılara katılın, törenlerde hazır bulunun tamam; ama ister aday olarak dolaşırken ister inşallah vekil olarak seçildikten sonra ne olur "emeğe, ezilene, dul ve yetime sahip çıkmayı sosyal demokrat çizgiyi yakalamayı" ne olur ihmal etmeyin.

Sizden umut bekleyen, umudunu size bağlamış çaresiz, naçar, geçim sıkıntısı çeken nice insanımız var… Ankara’da TBMM’de bu insanların da sesi olmayı öncelikleriniz arasına alın…

Sağlıcakla

 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
İki şüpheli adliyeye sevk edildi
Sokağa çıkma yasağında denetimler devam ediyor
Gri pasaport şebekesinin 2 üyesi tutuklandı
200 koli erzak paketi desteği
Pandemi gölgesinde 23 Nisan
Başakşehir’de 23 Nisan coşkusu
Başkan Akay koltuğu Zeynep’e emanet etti
23 Nisan kutlamaları kapsamında çelenk sunma töreni gerçekleştirildi 
Dönmez: Göstermelik gerekçelerle engelleme yapılıyor
Sıcak asfalt yol çalışmaları başladı
  ANKET
Covid - 19 pandemisinin ülkemizde son zamanlarda yayılmasında birinci dereceden sorumlu sizce kimdir?
Gerekli önlemleri zamanında almayan yetkililer
Tedbirlere uymayan vatandaşlar
Her ikisi de
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya