Mehmet Uz


  SEÇİM Mİ?

Kırk beş gün sonra kullanacağınız oylarla önümüzdeki beş yıl ilçemizi ve büyükşehir belediyesini yönetecek belediye başkanı seçilecek. Daha doğrusu parti yöneticilerinin; seçmenleri yorulmasın diye onlar için seçtiği adaylardan biri tercih edilecek.


              Sistem o kadar yozlaştı ki seçmen oy kullanırken özgür iradesi ile tercih yapmasına bile izin verilmiyor artık. Seçmenin kullandığı oyun istedikleri yönde kullanıldığının  ispatı olarak; yemini geçtik, oy pusulasının fotoğraflanmasını ister hale geldiler. Yerli ve milli seçim sistemi bu olsa gerek. Seçim sistemi böyle olursa doğal olarak  yerli ve milli demokrasi de bu kadar oluyor işte.

             Bu bir sonuçtur. Sebep ise aydınlatmayı, uyandırmayı bir türlü beceremediğimiz seçmenler,   bizim seçmenlerimiz dir. Hoş, son yıllarda aralarına yabancıların da serpiştirildiği yönünde ciddi iddialar var ama bu yazıda o konuya girmeyeceğim. Aday belirlemedeki yanlışları da önceki yazılarda değerlendirmiştim,tekrara düşmek istemiyorum. Aday tespitinde en iyi yöntemin hakim gözetiminde yapılacak ön seçim olduğu bir gerçektir. Ancak siyasi partiler kendilerine göre gerekçeler üreterek maalesef ön seçimden sürekli olarak kaçıyorlar. 12 Eylül öncesi yürürlükte olan siyasi partiler yasası bunu şart koşuyordu. Ancak 12 Eylül yönetiminin yaptığı yasa değişikliği ile bu mecburiyet kaldırıldı. Aday belirleme siyasi parti genel başkanlarının keyfi tercihine bırakıldı.

               CHP de 4-5 Kasım 2023 te yapılan 38.Büyük Kurultayı kazanan değişim hareketi ön seçim sonucu aday belirleneceği ve 3-4 dönem vekillik olmayacağı sözü vermesine rağmen, yazık ki kurultay sonrası verilen sözler hemen  unutuldu. Değişim koltukta oturan isim değişikliği ile sınırlı kaldı. Ötesi aynı tas, aynı hamam. Haksızlık yapmak ta istemem: Aday belirlemede yeni dahi hane yöntemler geliştirdiler. 4 dönem milletvekilliğinden sonra 4 dönem belediye başkanlığı yolunun iyi niyet taşlarını döşediler. Vekillik olmadı,belediye başkanlığı verelim ablama yani.

                Tamam artık derken ülkemizde bir ilk’i daha başardılar. Büyükşehir belediye başkanlığı için liyakatli görmediklerini ilçe belediye başkan adayı gösterdiler. Büyükşehir olmadı, ilçe başkan adaylığı verelim abime yani. Nerede kaldı ilkeler, nerede kaldı kurallar, nerede kaldı? CHP parti meclisi üyelerine sesleniyorum: Beyler, hanımlar; CHP parti meclisi  babanızın çiftliği değildir. Orada böyle eş,dost,arkadaş kayırmacı,tutarsız,keyfi kararlar alamazsınız. 

                Siyasi etik ne oldu? Dört dönem milletvekilliği yapan kişiyi, üstelik milletvekilliği düşmesine rağmen aldığı üç aylık peşin maaş ve yolluğun görevde olmadığı kısmını iade etmeden nasıl büyükşehir belediye başkanı adayı yaptınız? Yetmedi, ilan ettiğiniz başvuru süre içinde büyükşehir belediye başkanlığı adayı olmuş kişiyi liyakati büyükşehir için yeterli değil diye ilçe belediye başkanlığına aday yaptınız. İlçe belediye başkanlığı adaylık süresi bitmemiş miydi?Başvuru olmadan adaylık,kişiye özel bir düzenleme olmadı mı? Diğer partileri bilmiyorum CHP içinde başka bir örneği var mı? Bu durumu CHP nin kurumsal kimliğine güvenerek ilçe belediye başkanlığına aday olmuş üyelerinize nasıl açıkladınız? Açıkladınız mı bilmiyorum. O kibirli kişiliklerinizin buna müsait değil çünkü.

              Yaptığınız bu ayak oyunları Hokkabaz filmini çeken Cem YILMAZ ın aklına gelseydi filminde replik olarak mutlaka kullanırdı. Filmlerde, masallarda akıllara gelmeyecek bir senaryo gerçekleştirdiniz, tebrikler. Bu tercihin nasıl yapıldığının hesabını seçmene vermek zorundasınız. Ancak kibir abidesi kişiler olduğunuzdan biz ne dersek o diyorsunuz ya doğrusunun seçmen ne derse o olduğunu 31 Mart ta öğreneceksiniz. Bakın şimdi; Sergilediğiniz yönetim şekli ile işgal ettiğiniz koltukları hak etmiyorsunuz. Önerim: Daha çok yıpratmadan hemen kalkın o koltuklardan. 

            Ben solcuyum,ülkemin ve halkımın sorunlarının ancak sol parti ve kadroları ile düzeleceğine inandım,inanıyorum. Ancak CHP nin bu yapısı, kadroları ve yönetim şekli ile asla bir sol parti 

olamadığını,olamayacağını da görüyorum. Solculuğu 3-5 ezberlenmiş slogan ibaret sananlar; yirmi yıldır,alternatif bir politika üretip halkı ikna ederek umut olamadılar. Umudunu kaybeden gençlerin bağırlarına taş basarak ülkeyi terk etmesine engel olamadılar,sadece seyrettiler. Öte yandan TBMM de kurdukları imtiyazlı bir grup milletvekili ile mış gibi gözükerek 4-5-6 dönem milletvekilliği ile sadece ceplerini doldurarak halkı muhalefet yaptıklarına inandırmaya çalıştılar. Aynı imtiyazlı grup:   

 

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimini kaybettiler, 39 sağcı vekili CHP seçmeninin sırtında TBMM. taşıttılar, Cumhuriyet tarihinin en sağcı meclisinin oluşmasına imkan verdiler, umurlarında olmadı. Belediyeleri kaybedecekler diye ödleri patlıyor. Atatürk ün partisi CHP de Atatürk ü de kullanarak siyasetin finansmanı için oluşturulan yerel yönetim havuzdan kendi paylarını korumaya çalışıyorlar. Yazıklar olsun...

 

#milletaçlıksınırıaltındayaşarkençalışmadanaldığınödeneğiiadeet!

 

 

 

0282 726 91 91