Çorlu’da GES projesi hayata geçirildi

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşu TESKİ, yenilenebilir enerji kaynaklı elektrik üretiyor. Bu kapsamda Çorlu’da güneş enerji santralleri kuruldu.

Çorlu 27.01.2024 14:07:00 0
Çorlu’da GES projesi hayata geçirildi

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve TESKİ Genel Müdürü Turhan Toprak, Çorlu’da kurulan güneş enerji santrallerini ziyaret etti. 

YILDA 710.000,00 KWH ELEKTRİK ENERJİSİ ÜRETİLECEK

Başkan Kadir Albayrak, yetkililerden çalışmalar hakkında bilgi aldı. Hayata geçirilen proje ile 6000 metrekarelik alanda devreye alınan 500 kW gücündeki Tekirdağ İli Su Depoları Üzeri Güneş Enerji Santrallerinin yıllık yaklaşık olarak 3 milyon TL’lik enerji tasarrufu sağlayacağını söyleyen yetkililer, “Aynı zamanda Güneş Enerji Santrallerinin yılda 710.000,00 kWh elektrik enerjisi üretmesi ve bu vesileyle 503 ton CO2 salınımının önüne geçilmesi planlanıyor” dedi. 

 

 

 

GÜNEŞ ENERJİSİNİ ELEKTRİĞE DÖNÜŞTÜRECEK 

Konu ile ilgili açıklama yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Enerji birim fiyatlarındaki yüksek maliyetleri azaltmanın yanı sıra kentteki toprak, hava, su kirliliğini minimuma indirmeyi amaçlayarak Güneş Enerji Santrali projemizi Çorlu ilçemizde hayata geçirdik. GES projemiz ile yılda 3 milyon TL tasarruf sağlamasını planlıyoruz. Gelecek nesillere yaşanabilir bir Tekirdağ bırakma idealiyle yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının artırılmasına büyük önem veriyoruz. Güneş enerjisini elektriğe dönüştürecek GES projesi, şehrimizde yaşayan her vatandaşımız için çok önemli. Projemizin tüm halkımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum” diye konuştu. 

Haber / Semih SARMA 


0282 726 91 91