Soğuk Hava Deposu ve Salamura tesisi törenle hizmete açıldı

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından Şarköy Çınarlı Mahallesi’nde inşa edilen Soğuk Hava Deposu ve Salamura Tesisi düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Tekirdağ 9.02.2024 14:41:00 0
Soğuk Hava Deposu ve Salamura tesisi törenle hizmete açıldı

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı ve Etüt ve Projeler Dairesi Başkanı Yüksel Özdal, tesisin yapısı ve çalışma sistemi ile ilgili teknik bilgileri paylaştı. Özdal, “ 2 bin 625 metrekare arsa alanı içerisinde 960 metrekare inşaat alanına sahip olan ve tek katlı olarak inşa edilen Soğuk Hava Deposu projesinde, 1 adet Salamura Tesisi, 3 adet Soğuk Hava Deposu, kabul alanı, yıkama ünitesi alanı, Fermantasyon alanı, ofisler ve depolar yer almaktadır” dedi. 

 

 

HER ZAMAN YANLARINDAYIZ 

Büyükşehir Belediyesi olarak her zaman üreticilerin yanlarında olduklarını kaydeden Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “ Üzüm denilince akla Tekirdağ gelir. Tekirdağ’da üzüm yetiştiriciliğinin merkezi Şarköy’dür. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak geçtiğimiz yıllarda Bağcılığı Geliştirme Projemiz kapsamında verimliliği arttırmaya yönelik önemli projeler gerçekleştirdik. Büyükşehir Belediyesi olarak her zaman üreticilerin yanında olduk. Bağcılık ürünlerinde üretim ve kârlılığı arttırmaya yönelik Soğuk Hava Deposu ve Salamura Tesisimizi hizmete açmanın gurur ve mutluluğu içerisindeyiz. Yaklaşık 960 metrekare yapı inşaat alanına sahip Çınarlı Mahallesi Soğuk Hava Deposu ve Salamura Tesisimizde 3 adet soğuk hava deposu ve 610 metrekare büyüklüğe sahip salamura tesisi bulunuyor. Tesiste ayrıca soyunma odaları, WC, elektrik odası, malzeme odası, su deposu ve ofis bölümleri yer alıyor” dedi. 

 

 

HAYIRLI UĞURLU OLSUN 

Albayrak, “ Hizmete açtığımız bu tesis bağcılığın gelişimine ve üretim faaliyetlerinin daha kârlı hale gelmesine vesile olacaktır. 2024 yılı Şubat ayı içerisinde Şarköy Ziraat Odası ile 14 mahallede Süleymanpaşa Ziraat odası 24 mahallede 72 üreticimize toplamda 18 bin  adet yapıncak asma omcası (504 bin  hibe) dağıtılacaktır.  Bu sayede Çınarlı’da kurulan işletmenin faaliyetlerinin sürdürülebilir hale getirilmesi ve markalaşmanın sağlanması konusunda önemli bir destek sağlanacaktır.  Tekirdağ tarımında üzüm; meyvesi ve yaprağıyla yükselen bir değer olmaya devam edecektir. Büyükşehir Belediyesi olarak bu anlayış içerisinde üreticilerimizi desteklemeye devam edeceğiz. Şarköy İlçesi Çınarlı Mahallesi Soğuk Hava Deposu ve Salamura Tesisimizin hayırlı olmasını diliyor, tüm üreticilerimize bereketli ve bol kazançlı bir yıl diliyorum.” dedi. 

 

 

ÇINARLI MAHALLESİ SAKİNLERİ BAŞKAN ALBAYRAK’A TEŞEKKÜR ETTİ

Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Şarköy Belediye Başkanı Alpay Var ve Çınarlı Mahallesi Muhtarı Coşkun Tekin de bir konuşma yaparak tesisin hayırlı olmasını diledi ve tarıma desteklerinden dolayı Başkan Albayrak’a teşekkür etti. Konuşmaların ardından kurdele kesilerek tesisin açılışı gerçekleştirilirken, açılışın ardından protokol üyeleri tesisleri gezerek incelemelerde bulundu. 

Haber/Semih SARMA


0282 726 91 91